Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Ölüm Oranı Nedir?

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Ölüm Oranı Nedir?

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
1 0
burcualem-dil-kanseri-nedir-dil-kanseri-olum-orani-nedir

Dil kanseri son zamanlarda gündemde olan bir kanser türüdür. Dilimiz ağzımızda bulunan ve kaslardan oluşan bir organımızdır. Sindirim bu organımız aracılığı ile başlamaktadır. Dil kanseri genellikle dilin yüzey bölgesinde yer alan bir tür ağız kanseridir. Dilde yer alan dokuların farklı farklı işlevleri bulunmaktadır. Bu dokular bazı hücrelerden meydana gelmektedir. Söz konusu hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi çevrede yer alan dokulara ya da hücrelere zarar verebilmektedir. Biz de bu yazımızda sizlere Dil kanseri ameliyatı Dil kanseri ölüm oranı ya da dil kanseri öldürürmü gibi hususları ayrıntılı bir şekilde ele aldık.

YouTube video

Bu tümörlerin erken dönemde fark edilmesi büyük önem taşımaktadır. Eğer erken dönemde fark edilmezse hastalık ilerleyebilir hatta başka organlara sıçrama meydana gelebilir. Bu da hastalığı çok daha ileri bir seviyeye taşır. Hastalığın riskinden korunmak amacı ile hastalık ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Bir de düzenli bir şekilde uzman kontrolüne gidilmelidir.

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil kanseri rahatsızlığında görülen bazı belirtiler vardır. Bu belirtilerden birkaçı aynı anda görüldüğü zaman vakit kaybetmeden bir uzmana görünmek gerekmektedir. Bahsedilen belirtilerden en önemlileri şu şekilde sıralanabilir;

burcualem-dil-kanseri-nedir-dil-kanseri-olum-orani-nedir

 • Boyun ya da baş bölgesinde kitle meydana gelmesi
 • Sebebi belli olmayan bir şekilde aniden kilo kaybı yaşanması
 • Kötü bir nefes kokusuna sahip olmak
 • Dilin dokusunun normalden daha sert olduğunu fark etmek
 • Yemek yerken çiğneme esnasında ya da yutma sırasında ağrılı veya acılı bir his oluşması
 • Dilin üstünde çok uzun süreden beri varlığını koruyan bir yara meydana gelmesi
 • Dil üzerinde meydana gelen yaranın belirli bir zaman geçtikten sonra da ağrılı bir hal alması bazen de bu ağrının kulağa bile vurması
 • Dilde ya da ağızda uyuşukluk hissi meydana gelmesi
 • Ses tonunda değişiklik olması
 • Boyunda yer alan bezelerin daha da büyümesi
 • Ağzın açılması esnasında güçlük çekmek

Saymış olduğumuz belirtileri fark ettiğiniz anda hiçbir zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir. Kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz. Doktor da gerek gördüğü takdirde biyopsi testi isteyecektir. Bahsi geçen testin sonucunda da teşhis konulmuş olacaktır.

burcualem-dil-kanseri-nedir-dil-kanseri-olum-orani-nedir

Biyopsi testinden sonra doktor hastayı başka testlere de tabii tutmaktadır. Bu testler aracılığı ile tümörün boyutu ya da başka organlara sıçrayıp sıçramadığı gibi hususlar anlaşılmış olur.

Dil Kanseri Tedavisi Nedir?

Bu kanser türü tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür. Fakat diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi erken teşhis tedavi açısından büyük bir öneme sahiptir. Kanserin tedavisi denildiği zaman ilk olarak akla dil kanseri ameliyatı gelmektedir. Cerrahi yöntem aracılığı ile tümörün bölgeden çıkarılması ile tedavi tamamlanmış olacaktır.

burcualem-dil-kanseri-nedir-dil-kanseri-olum-orani-nedir

Eğer rahatsızlık ilerlemiş ya da başka bölgelere yayılmışsa yalnızca cerrahi yöntemler yeterli olmayacaktır. Cerrahi yöntemin yanı sıra ışın tedavisi ve kemoterapi de tedavinin bir parçası haline gelecektir. Tedavi sürecinde olumlu sonuçlar çoğu zaman erken teşhis mümkün olduğu zaman alınmaktadır. Dil kanseri için uygulanan yaygın tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

burcualem-dil-kanseri-nedir-dil-kanseri-olum-orani-nedir

 • Kemoterapi: Kemoterapi tedavisi tek başına uygulanan bir tedavi türü değildir. Kemoterapi diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda devreye girmektedir. Doktor tarafından radyoterapinin yanında ek bir tedavi yöntemi olarak tavsiye edilmektedir.
 • Radyoterapi: İleri evreye ulaşan rahatsızlıklarda kullanılan tedavi türüdür. Kanserli hücrenin ilerlemesi sonucunda cerrahi tedavi yöntemi tek başına yeterli gelmeyecektir. Bunun yanı sıra radyoterapiye de ihtiyaç duyulacaktır. Çeşitli nedenlerden ötürü ameliyat olamayan hastalara ya da ameliyat olduğu halde hastalığı tekrar eden hastalar için uygulanan bir tedavi yöntemidir.
 • Cerrahi Yöntem: Tümörlerin büyüklüğüne göre değişen bu yöntem en sık tercih edilen yöntemdir. Kanser meydana geldiği takdirde diğer bölgelere sıçramasını engellemek amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir. Erken teşhis gerçekleştirilen hastalıklarda daha etkilidir.

Dilerseniz Sedef Hastalığı Nedir?Sedef Hastalığı Tedavisi Mümkün Müdür? konulu yazımıza da göz atarak sedef hastalığı ile alakalı da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.