«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı Diyet Yaparken Açlık Hissine Son!

Sağlıklı Diyet Yaparken Açlık Hissine Son!

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Özellikle de yaz aylarında vücudumuzdaki fazla kilolardan arınmak için sağlıklı diyet yapılması çok önemlidir. Bu noktada  zayıflama yöntemleri arayışına girerek diyete başvuruyoruz. Diyet yaparken kontrollü ve sağlıklı besinler tükettiğimiz için sağlık açısından bizlere büyük avantajlar sunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=64Gv8BVV3S8

Diyet yapmanın amacını iyi anlarsak kesinlikle güzel sonuçlara ulaşırız. Fakat bu konuda insanı en çok  yoran kısım açlık hissi olsa gerek. Bu durumu gidermek için  birçok yöntem bulunmakla birlikte uzmanlardan da yardım alınabilir.

Sağlıklı Diyet Yaparken Karşılaşılan İlk Engel

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

Açlığı bastıran yiyecekler diyet boyunca yardımcı olurken kesinlikle zararlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.  Çünkü sağlıklı diyet yapmaya başlamadan önce kontrolsüz şekilde tüketiriz.

Aldığımız abur cuburlar, içecekler, tatlılar, etli ürünler yüzünden ileride vücudumuzda yağ tabakalarının oluşmasına neden oluyor. Bu da vücudun ağırlaşmasına hatta obezite olmasına sebep olabilmektedir.

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

Açlığı hissetmemek için ne yapmalı sorusuna şu cevabı verebiliriz. Uygulanan diyeti mutlaka özelleştirerek bu sorundan kutulabiliriz.  Genellikle aşırı kilolar kazandığımızda aklımıza gelen diyet, aslında sürekli olarak aklımızın bir köşesinde bulunması gerekiyor.

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

Sağlıklı diyet listesi uygularken boğazlarına fazla düşkün olan kişiler diyet yaparken fazlasıyla zorlanabiliyor. Bunun yanında kendilerini tutamayarak tüm gün yemedikleri yemekleri tek kase de bile yiyebiliyorlar.

Peki, sağlıklı diyet nasıl yapılır? Diyet ilgili bütün soruların cevapları bu yazımızda yanıtlayacağız.

Sağlıklı Diyet İle Açlık Hissi Kontrolü Nasıl Sağlanır?

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

Günümüzün sorunlarından olan kilo sorunu önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğurabilir. Çoğunlukla güzel görünmek için yapılsa da sağlık içinde yapanlar vardır. Bu noktada açlığı kontrol etmek kilo sorununu ortadan kaldıracaktır.

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

En güzel  sağlıklı diyet, açlık hissinin kontrolü ile gerçekleştirilen diyettir. Özellikle sağlık sorunu olanlar mutlaka önerilerimizi dikkatle dinlemeli ve uzmanlarda da yardım alarak bu süreci atlatmalıdır.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Öncelikle açlık kontrolünü sağlamak için en çok yediğiniz besinlere bakmalısınız. Belkide içlerinde bulunan maddeler sizin sürekli yemek yemenizi sağlıyor. Bu konuya dikkat edilmelidir.

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

Kendinizi tanımak, yorgunluk anlarınızı hesap ederek besin tüketmek ve yemeklerinizin yanına mutlaka sebze eklemek gerçekten bu konuda büyük yardımcınız olacaktır.

Diyette Açlık Hissi Nasıl Bastırılır?

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

Sağlıklı diyet yaparken açlığınızı kontrol altına almanız için pek çok yöntem bulunuyor. Bunlardan en iyisiyse açlığınızı yatıştırmanızdır. Evet yanlış anlamadınız! Açlığınızı yatıştırın.

burcu-alem-sağlıklı-diyet-

Öncelikle sizlerle birlikte açlık hissinin vücudumuzda nasıl oluştuğuna bakalım. Ondan sonra bunu en iyi şekilde nasıl yatıştırabileceğimiz hakkında da çözümler üretelim.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Vücudumuz sürekli olarak otomobil parçaları gibi çalışıyor. Midemizde eksilen vitaminler vücudumuzun sindirim sistemine ilave ediliyor. Önce şikayet olarak karşımıza çıkan bu sorunlardan kurtulmalıyız.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Burada belirli seviye geçildikten sonra midemiz beynimize sinyaller göndererek aç olduğunu bildiriyor. Bizde bunun farkına vararak önümüze ne gelirse hiç düşünmeden yiyoruz. Kilo verdiren diyet listemizde bu sorunu çözecek yiyecekler olmalı.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Peki, hiç beyninizi kandırmayı düşündünüz mü? Tıpkı aracı ile seyahat ederken durmadan çalan emniyet kemeri sesini sahte plastik kemer ucu ile kesenler gibi beynimizi de o şekilde kandırarak açlığımızı kontrol altına alacağız.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

O yüzden diyet yaparken aç olduğunuzu hissettiğinizde bunu yatıştırmak için sizi tok tutacak olan badem, brokoli, yumurta ve elma tüketin sakın dilim ekmek de olsa uzak durun.

Diyet Yaparken Acıkınca Ne Yapmalı?

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Yemek yemeden açlığı bastırmak için öncelikle kendimizin kilo vermeye inancı tam olmalıdır. Sonrasında yemek öğünlerine gerekli besinler eklendiğinde bu sorun çözülecektir.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Meyveler arasında açlığınızı en iyi şekilde dindirecek olan elmadır. Elma içerisinde bulundurmuş olduğu pektin isimli madde özelliğiyle açlığınızı aniden keserek tokluk hissi yaratıyor.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Bütün dünya tarafından kabul görülen elma, birçok sağlıklı diyet listesine eklenerek kilo verdiren özelliğinden faydalanılır. İçerisinde yer almakta ve genellikle diyet yapan kişiler tarafından sıkça tüketilmektedir. O yüzden sizlerde diyet yaparken açlığınızı yatıştırmak istiyorsanız, elma tüketimini artırın.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Bunun yanında diyeti sağlıklı yeşillerle zenginleştirip tüketirseniz kabulüz. Forma girmek isteyen kişilerin temel kaynağı olan lifli yiyeceklerin başında gelen sebzeler sizi en iyi şekilde koruyacaktır.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Uzun süreli daha fazla tokluk hissini yaratan salatalık gibi sebze ürünleri kullanmanız halinde sağlıklı yaşam çerçevesi içerisinde kendi vücudunuzu yıpratmaktan kaçınarak istediğiniz kiloya kavuşturabilirsiniz.

Diyet Yaparken Acıkmamak İçin Ne Yapmalı?

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Sağlıklı diyet yaparken karşımıza birçok engel çıkacaktır. En önemlisi açlık hissi olup mutlaka açlığın önüne geçmek için çareler düşünülmelidir.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Protein deposu olarak kabul edilen yumurta daha fazla sporcular tarafından sıkça kullanılıyor. Sağlıklı bir insan günde en az bir yumurta yemelidir. Açlık konusunda bizlerde işimize yarayan kısmını kendimize alıp geri kalanını bırakacağız.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Tatlı kaşığı ile yumurta içindeki beyazı alınır. Yumurta içerisinde taşımış olduğu proteinler sayesinde kişiyi fazlasıyla tok tutmaktadır. O yüzden diyet yaptığınız günlerde sabah kahvaltısı olarak birer adet haşlanmış yumurtayı yiyebilirsiniz.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Bakın birer adet olarak belirttik. Bundan fazlası diyetten ziyade kilo almanıza neden olacaktır. Sizlere belirtmiş olduğumuz adımları doğru şekilde kullanmanız halinde istenmeyen kilolardan kurtulabilirsiniz.

Açlığı Bastırmak İçin 10 Kusursuz Seçenek

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Açlığı bastırmak için güzel ve kolay yöntemler bulunup uygulamak ve fayda sağlamak kişinin kendisine kalmıştır. Bu konuda ara öğün doğru bir şekilde düzenlenmelidir. Kilo verdiren diyet ile sağlıklı kilo verme daha fazla vücudumuz için yararlı olur. Ayrıca 6 bardak su içmek bu konuda yardımcı olur.

Şimdi birlikte sağlıklı diyet yaparken  açlığı bastırmak için 10 kusursuz seçeneğe birlikte bakalım:

1- Yoğurt Tüketmek

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Doğal olan ve sağlımıza olumsuz etkiler vermeyecek yoğurtlar tüketilmelidir. Özellikle açlık hissi ile mücadele etmek isteyenlerin çalacağı ilk kapıdır.

2- Sağlıklı Atıştırmalıklar

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Ev yapımı şekeri, tuzu az kurabiyeler ya da kuru yemişler yine açlık hissini durdurarak diyet yapmanızı sağlayacaktır.

3- Kayısı Tüketmek

burcu-alem-sağlıklı-diyet

İçinde bulunan A, B ve C vitaminleri sayesinde vücudunuza katkı yaparak zayıflamak isteyenler kesinlikle kayısı yemelidir.

4- Bitter Çikolata

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Normal çikolatadan farkını duyunca gönül rahatlığıyla bitter çikolata yiyeceksiniz. Aynı zamanda açlık hissini kontrol edeceksiniz. Beş dilim bitterde sadece 100 kalori kadar bulunur. Bu sayede beslenme sorununu çözebilirsiniz.

5- Sakız Çiğnemek

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Sakız çiğneyince ağzınız dolu olacağı için zararlı birçok alışkanlıktan uzak duracaksınız. Zamanla psikolojik olarak sakız sayesinde diğer yiyeceklerden uzak durarak sağlıklı diyet yapmış olacaksınız.

6- Mısır Patlatıp Yemek

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Aniden açlık hissiniz gelirse kurtarıcı olarak mısır patlatıp yemeniz yeterli olacaktır.

7- Elma Yemek

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Elmanın birçok hastalığa şifa olduğu apaçık ortadadır. Günde 3 ya da 4 elma yemek hem kilo sorununuzu dengede tutacak hem de vitamin ihtiyacınızı karşılayacaksınız.

8- Yulaf Tüketmek

burcu-alem-sağlıklı-diyet

İçindeki az kalori miktarı ve doyurucu özelliği sayesinde uzun saatler açlık hissinden uzak olacaksınız.

9- Diyet Dondurma

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Dondurmanın ne kadar güzel bir besin olduğunu bilmeyen yoktur. Hemen hemen herkesin sevdiği dondurma mineral ve vitamin bakımından çok zengindir. Günlük iki kere tüketilirse açlığı bastıracaktır.

10- Kepekli Bisküvi

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Kepekli ekmek ya da bisküvi tüketmek lif ihtiyacınızı giderecek hem de kolesterolünüzü dengede tutarak acıktırmayacaktır.

burcu-alem-sağlıklı-diyet

Haftada 3 kez park yürüyüşü yapmak veya egzersiz yapmak kilo konusunda çok etkili olur.

Yazımız sizler için faydalı olduysa keyifle okuyacağınız 21 gün şekersiz diyeti tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Eğlerek Kilo Vereceğiniz Zumba Nedir? Nasıl Yapılır?

  2. Pingback: 21 Gün Şekersiz Diyeti nedir Nasıl Yapılır

  3. Pingback: Pratik Brokoli Salatası

  4. Pingback: Bir Yılda 40 Kilo veren Kayra Şenocak Kimdir?