«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Doğum Parası Ne Kadar 2020

Doğum Parası Ne Kadar 2020

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Doğum parası her yıl değişiklik göstermektedir. Anneler tarafından doğum parası nedir ve doğum parası nasıl hesaplanır merak edilen sorular arasındadır. Peki doğum parası hakkında çalışan çalışmayan bütün annelerin bilmesi gereken detaylar nelerdir?

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Doğum yapan annelere devlet yardımı olarak verilen emzirme parası anneler için teşvik edici bir maddi destektir. Özellikle annenin zor bir süreçten geçmesinin ardından verilen bu para çoğu ailenin sırtından oldukça ağır yükleri almakta ve hafifletmekte.

Doğum Parası Ne Kadar sorusunun cevabı her yıl değişiklik göstermekte. Asgari ücrete bağlı olarak verilen emzirme parası ne kadar sorusuna yazımız içerisinde cevap bulabilirsiniz.

aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Türkiye Cumhuriyetine kayıtlı olan annelerin alabileceği emzirme ücreti geçtiğimiz yılın asgari ücretine göre 6,367 TL idi. Arttırılan asgari ücret ile birlikte 2020 yılı ocak itibarıyla doğum parası da artışa tabi tutuldu. Yenilenen doğum parası 6,367 TL den 7,470 TL ye kadar arttırılmış durumda.

Doğum yapmış ya da yapacak olan annelerin devlet tarafından verilen bu desteklerden yararlanabilmesi adına Aile ve çalışma sosyal bakanlığına ya da internet üzerinden aile.gov.tr doğum parası başvurusu yapılmaktadır.

2020 Doğum Parası Hesaplama

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Doğum parası hesaplama 2020 yılında, Anne adaylarının alacağı emzirme paraları daha önceden çalıştığı ve aldığı maaş üzerinden hesaplanarak yapılır. Yapılan asgari ücret değişikliğini de göz önünde bulundurduğumuz zaman en düşük emzirme parasının 6,367 TL olduğu görülebiliyor.

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Anne ve anne adaylarına ödenecek olan doğum parası hesaplama işlemi 112 gün üzerinden hesaplanır. Doğum ödeneği ya da emzirme parası çocuk ölümü gerçekleşmediği sürece anne adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor.

Ziraat Bankası üzerinden özel olarak açılan hesap üstünden yatırılan paranın çekilebilmesi mümkün. Ancak verilecek olan bu parada yararlanabilmek için çocuğun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi gerekiyor. Düşük ve ölüm gibi istenmeyen sonuçlarda aileye doğum yardımı yapılmamaktadır.

SGK Doğum Parası

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Doğum yapan annenin para alabilmesi için dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır. Bunlardan biri anne veya anne adayının SGK üzerinden çalışıyor gözükmesi gerekiyor. Doğum parası SGK ile doğum raporu alımından sonra işe devam etmemesi de gereklilikler arasında yer almakta.

Doğum Parası Nedir ? Doğum Parası Şartları Nelerdir ?

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Doğum parası alma koşulları arasında belli kurallar bulunur. Özellikle haftalık çalışma süresi dikkat edilecek bir konudur. Doğumdan önce ve sonra da dâhil olmak üzere 8’er hafta anne adayının iş yerinde bulunmaması ve çalışmaması gerekiyor. Doğum ya da emzirme parası olarak bilinen paranın hesaba yatırılma zamanı ise annenin tekrar işine başlama zamanıdır.

Çalışan Anneye Doğum Parası Ne Kadar ? Çalışan Anne Doğum Parası Ne Zaman Yatar ?

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Çalışan anneye doğum parası başvuru işlemi ne zaman yapılmalıdır? Yasal olarak hiçbir şekilde engel bulunmadığı sürece doğum parası alınabilir durumdadır. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de onaylanan doğum parasının ne zaman hesaba geçeceğidir.

Doğum parasının hesaba geçmesi genellikle annenin doğum izninin bittiği günün hemen ertesidir. Anne adına özel olarak açılmış olan banka hesabına yatırılan para emzirme izninden hemen sonraki gün çekilebilir durumdadır.

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Sosyal hizmetler ya da sosyal güvenlik ile irtibata geçerek rapor parası hakkında sorularınızı sorabilirsiniz. Belli bir dönem yarım gün çalışma şeklinde izninize de kullanmanız mümkündür.

Doğum Parası Sorgulama

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Doğum parası 2020 yılında sorgulama işlemleri açılan ziraat bankası, PTT şubeleri ve turkiye.gov.tr adresleri üzerinden yapılabiliyor. Süt paralarını ilgili kurumlar ve siteler üzerinden sorunsuz şekilde sorgulayabilirsiniz. Olası bir süt parası yatma durumlarında tarafınıza sms ile de bilgilendirme mesajı muhakkak gelecektir.

PTT Doğum Parası Sorgulama

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Banka hesabı açtırmamış ya da banka hesabı açılmamış annelerin paraları PTT hesaplarına yatırılmakta. Yakınınızda bulunan PTT şubelerine emzirme izninizden sonra gittiğiniz zaman TCK’nız ile ptt doğum parası sorgulama yapabilirsiniz. Emzirme ödeneği PTT hesabınıza aktarılmışsa o an orada onu alabilirsiniz.

Doğum Parası Koşulları Nelerdir?

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Doğum parası koşulları nelerdir, doğum parası için basit ama olmazsa olmaz birkaç şart gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi Anne adayının SGK ya bağlı herhangi bir işte çalışıyor olması. SGK’da çalışan anne adayının doğum izin belgesi alması ve izin belgesi aldıktan sonraki 8 hafta boyunca işe gitmemesi gerekiyor.

8 Haftalık işe gitmeme durumu çocuk doğduktan sonra için de geçerli. Doğumdan önce meydana gelebilecek olan düşük, süt parasının kesilmesine neden olabilir. Doğum yapacak olan anne adaylarının çocuklarının dünyaya sağlıklı bir şekilde gelmesi de şartlar arasında yer almakta.

burcu-alem-dogum-parasi-2020

İstenmeyen nedenlerden dolayı cansız bir şekilde dünyaya gelen bebeklere karşın emzirme parası verilmemektedir. Süt paraları belirlenirken, doğum yapan annenin işten izin belgesi almadan önceki maaşı üzerinden hesaplanmakta. Asgari ücreti temel alarak çalışan hesaplama sistemine göre 112 günlük bir meblağ göz önünde bulundurulmakta ve ona göre bir ödeme yapılmaktadır.

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

burcu-alem-dogum-parasi-2020

Kanunda belirtilen rakamlara göre çalışmayan kadın doğum parası ne kadar sorusunun cevabı şöyledir. Öncelikle yeni doğum yapan annelere doğum yardımı başvurusunda bulunmanız gerekir. İşlemler tamamlandıktan sonra tek çocuk için 300 TL, ikinci çocuk parası 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için 600 TL ödenmektedir. Türk vatandaşı olarak size verilen hakları kullanabilirsiniz.

Doğum sürecinde ücret nasıl alınır ve teşvik etmek için uygulanan yollar hakkında araştırmalarınızı yapmanız mümkündür.

Dilerseniz yeni doğum yapmış annenin lohusalık sürecini doğru bir şekilde atlatması için neler tüketmesi gerektiğini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *