«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Doğum Sonrası Saç Dökülmesi ile Savaşmanın 5 Yolu

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi ile Savaşmanın 5 Yolu

dogum-sonrasi-sac-dokulmesi-onleme

Doğum sonrası saç dökülmesi, anne adaylarının en çok endişe ettiği durumlar arasında yer alıyor. Büyük bir heyecanla geçen 9 ayın sonunda bebeğini kucağına alan annelerin birkaç ay sonra bazı sorunlarla karşılaştığı görülmektedir. Lohusalık dönemiyle birlikte yeni bir yaşama adapte olma sorunlarının da sonucunda doğum sonrası saç dökülmesi ortaya çıkar. İlk hamileliğini yaşayan kadınlar bu konuda büyük bir stres yaşarken daha önce deneyimlemiş annelerde tekrar yaşanmaması adına çözümler aramaktadır. Gelin birlikte doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman durur, doğum sonrası saç dökülmesi neden olur birlikte inceleyelim.

YouTube video

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur? Emziren Kadınların Saçları Neden Dökülür?

Başta uzman doktor, kuaför ya da internet üzerinden dokuz ay boyunca en çok araştırılan konular arasında doğumdan sonra saç dökülmesi neden olur sorusuna cevap aranıyor. Aslında oldukça mucizevi bir şekilde gerçekleşen hamilelik sürecinde bu tarz durumların karşılaşılması oldukça normaldir. Kişi, hamile kaldıktan sonra dokuz ay boyunca hormonal bir değişime girmektedir. Doğuma kadar geçen sürede özellikle östrojen hormonunda artış görülür. Doğum esnasında en üst noktaya çıkan bu hormon doğum sonrası dibe çökerek gerileme gösterir. Bununla birlikte saçta dökülmeler oluşur.

Östrojen hormonu, kadın ve erkeklerde de görülen ancak kadınsı özellikleri ortaya çıkaran bir hormondor. Hamilelik sürecinde doğumun ortaya çıkması hormonun düzenini yükseltir. Sürekli yükselen bu hormon ile annelik güdüsü de ortaya çıkar. Ancak doğum esnasında üst noktaya çıkan bu hormonların emzirme döneminde süt hormonlarının devreye girmesiyle etkisi neredeyse son bulur. Bu durum karşısında saçlar dökülmeye başlar. Ancak bu durumun farklı sebepleri de olabilmektedir.

Hamilelik esnasında anne adayları vitamin konusunda ciddi bir eksiklik yaşar. Aldığı vitaminin bebeğine geçmesinden ziyade hormon değişimleri de kişiler de vitamin eksikliğine sebep olur. Bu durumu doğum esnasında kan kaybetmesi ile birlikte demir eksikliğini meydana getirirse doğum sonrası saç dökülmesi görülür. Sebebi saptamak adına doktor gözetiminde kontrolleri yaptırmak daha doğru olacaktır. Uzman görüşüne göre bazı adımları incelemek de böylece mümkün olur.

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

dogum-sonrasi-sac-dokulmesi-onleme

Doğumun meydana gelmesinden yaklaşık 3 ay sonra saç dökülmesi meydana gelmektedir. Ancak kişinin yaşadığı lohusalık durumuna göre süreç değişiklik gösterebilir. 2-6 içerisinde çoğunlukla annelerden saç dökülmesine dair şikayetler alınmaktadır. 3. ayın sonunda başlayan dökülmelerin boyutları ve miktarı da farklılık gösterebilir. Özellikle birden fazla sebebin bir araya gelmesi durumun kişiler arası değişiklik yaşamasına sebep olur.

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Emzirme Döneminde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Emzirme döneminde saç dökülmesi Kadınlar Kulübü gibi farklı forumlarda tartışma konusu olmaktadır. Doğumdan sonra saç dokulmesine ne iyi gelir Kadınlar Kulübü sitesinde cevabı en çok merak edilen sorular arasındadır. Aslında saç dökülmesi sebebine göre uygulanabilecek çözümler de değişiklik gösterebilir. Ancak liste içerisinde uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır.

1- Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Vitamin Kullanabilirsiniz

Uzman gözetiminde başvurulabilecek doğum sonrası saç dökülmesi sorunu çözümleri arasında vitamin kullanımı bulunuyor. Vitaminlerin ciddi anlamda düşmesinden ötürü annede farklı semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle demir eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesi sıklıkla karşılaşılacak bir durumdur. Bu yüzden doktorunuz uygun gördüğü takdirde vitamin takviyesi alabilirsiniz. Ancak kendi fikrinize göre kullanılması önerilmez çünkü vitaminlerin kontrolsüz kullanımı da oldukça zararlıdır.

2- Doğum Sonrası Saç Dökülmesi için Şampuan Tercih Edin

Hormonal değişimleri bir kenara bıraktığınızda dökülmeyi tetikleyen unsurlardan birisi kullandığınız şampuan olabilir. Şampuanınızı bu dönemde değiştirmek etkili bir çözüm olabilir. Doğal içeriğe sahip şampuanlara yönelmekle birlikte dökülme karşıtı formüle sahip şampuanlar işinizi görebilir. Aynı zamanda yeni saç kökü çıkaran, besleyen formüller de tercih edebileceğiniz yöntemler arasında bulunabilir.

3- Kimyasallardan Uzak Durun

dogum-sonrasi-sac-dokulmesi-onleme
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kimyasal kullanımı son dönemde giderek artmaktadır. Saç bakımı yapmak adına kullandığınız içeriği kötü olan ürünler doğum sonrası saç dökülmesi için tetikleyici bir unsur olabilir. Her ne kadar normalde dökülme yapmasa da doğum sonrası etkisini değiştirebilir. İçeriklerinin temiz olduğuna emin olduğunuz malzemeleri almanız önerilmektedir. Ayrıca çok sayıda saç bakım yağı, spreyi, kremi gibi ürünleri aynı anda kullanmayın. Sürekli elinizin altında bulunan sadece birkaç malzeme olsun.

4- Yüksek Isıdan Saçlarınızı Koruyun

Doğum sonrası saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna bir diğer yanıt sadece doğum sonrası değil genel olarak dikkat edilmesi gereken bir durumla yanıt vereceğiz. Her ne kadar güzel bir görünüm elde etmek için düzleştirici, maşa gibi saç şekillendiriciler kullanılsa da uzun vadede oldukça zararlı çıkabilirsiniz. Gerek hacmi gerekse güçlüğünü ciddi anlamda etkileyen bu duruma bir dur demelisiniz. Mümkün olan ısısız saç şekillendirme yöntemleri işinizi kolaylaştırabilir.

5- Uzman Gözetiminde Tahlil Yaptırın

Şüphesiz doğum sonrası saç dökülmesi konusunda en büyük yardımcınız doktorunuz olacaktır. Doktorlar tarafından doğum sonrası saç dökülme normal olarak görülse de sizi rahatsız edecek boyuttaki bir dökülme için kontrol yapmak gerekir. Dökülme sebebinizin doğum dışı bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmalısınız. Kan tahlili vererek vitamin ve hormon düzeylerinizi kontrol ettirebilirsiniz. Doktorunuzun önerilerine göre özellikle Omega-3 içeren besinler de tüketerek destek sağlayabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Doğum sonrası saç dökülmesi süresi hakkında net, kesin bir süre vermek neredeyse imkânsızdır. Kadınların çoğu 3.aydan itibaren başlayarak en geç 6.ayın bitimiyle saç dökülmesini normal düzeye çekebilmektedir. Ancak nadirde olsa kimi kadınlarda bu dökülme süreci 1 seneyi bulabilmektedir. Eğer anne sağlıklı bir ortamda bulunuyor, düzenli besleniyor ve psikolojik olarak da iyi hissediyorsa daha kısa sürede dökülmelerin durması mümkün görülüyor. Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman durur sorusunun cevabı size ve çevrenize göre bu yüzden değişiklik gösterecektir.

dogum-sonrasi-sac-dokulmesi-onleme

Saç dökülmesine karşı kısa sürede saçınızı uzatarak eski haline dönmek isteyebilirsiniz. Aslında doğal bakımlar yaparak amacınıza ulaşmanız imkânsız değildir. Tek yapmanız gereken doğru formülleri bularak düzenli uygulama yapmak olmalıdır. İzlemeniz gereken adımları kolayca bulacağınız bir adres biliyoruz! En Kolay Saç Uzatma Formülleri | 30 Dakikada Saç Nasıl Uzatılır yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *