Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. 10 Yıllık Serüven: Domestos Okul Hijyen Projesi!

10 Yıllık Serüven: Domestos Okul Hijyen Projesi!

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
12 1
domestos-okul-hijyen-projesi-nedir

2011 yılında ortaya çıkan Domestos Okul Hijyen Projesi, 2021 yılı itibariyle 10.yılını selamlıyor! Domestos bünyesinde gerçekleştirilen ‘öğrencilere hijyen bilinci’ ve ‘hijyenik ortam’ imkânı bu projeyle dünyanın birçok noktasında hayata geçmiş bulunuyor. Ortaya çıktığı ilk anda daha çok ‘Eğlen, Öğren, Hijyen’ formatı ortadayken günümüzde öğretmenlerin ve velilerden gelen talepler ile birlikte projenin sınırları giderek genişledi. Gelin birlikte 10 yıl önce ortaya çıkmış okullara domestos bağışı projesinin detaylarını öğrenelim.

YouTube video

Domestos Okul Hijyen Projesi Nedir?

Domestos Okul Hijyen Projesi, ilkokul ve ortaöğretim öğrencilerinin daha hijyenik bir tuvalet ortamına sahip olabilmesi amacıyla oluşturulmuş projedir. Başta unilever türkiye ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) birlikte yürütülen Eğlen, Öğren, Hijyen projesi ile öğrencilerin herhangi bir kısıtlama ile karşı karşıya kalmadan sağlık açısından da uygun, okul tuvaletlerinde hijyen erişebilmesi hedeflenmiştir. Gün geçtikçe büyüyen hijyenik tuvalet, hijyen eğitimi proje 3 yıl içerisinde sadece 10.000 okula ulaşmayı hedeflemiştir. Proje sonunda ise tam 600 ton Domestos, okullara dağıtılmıştır. 2011 yılından bugüne kadar proje ile tuvalet hijyeni sağlanırken aynı zamanda sağlıklı gelecek için İl milli eğitim müdürlükleri ve Domestos kategorisi pazarlama direktörü ile birlikte hayata okul tuvaletlerinde hijyen sağlanmıştır.

domestos-okul-hijyen-projesi-nedir
10 Yıllık Serüven: Domestos Okul Hijyen Projesi!

Uzmanların da görüşleriyle birlikte hayata geçirilen bu projeye karşı başta veliler olmak üzere Domestos’a yönelik farklı istekler yönetilmiştir. İsteğin başında yeterli temizlik ihtiyaçlarına sahip olmayan okullara bağış temeli yatıyordu. Elbette dünya devi temizlik markası tarafından bu talep geri çevrilmeyerek yeni proje olan Domestos Okul Hijyen Projesi oluşturuldu. 2016 yılına kadar devamlılığı hedeflenen proje günümüzde 10.yılını kutluyor. Başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerde de aktif olarak yardımlarına devam ediyor.

Domestos Okul Hijyen Programı Hangi Ülkelerde Uygulanıyor?

Hayata geçirildiği ilk andan itibaren marka tarafından hedef tek bir ülke ile sınırlı kalmadı. Domestos hijyen konusunda elinde bulundurduğu gücün ve dünya genelinde hijyene ulaşım konusunda sıkıntılar yaşandığının farkındaydı. Domestos okul hijyen programı kapsamında ülke genelinde yardımlar devam ediyor. Domestos Okul Hijyen Programı kapsamında:

 • Türkiye,
 • Vietnam,
 • Güney Afrika,
 • Romanya,
 • Polonya,
 • İran,
 • Kazakistan,
 • Macaristan,
 • Filipinler,
 • Çek Cumhuriyeti,
 • Slovakya başta olmak üzere farklı ülkeler de bulunuyor.

Temel hedef, dünyada hijyene ulaşamayan öğrencilerin olmaması ve okulda, evde, yaşamın genelinde hijyen farkındalığı kazandırmaktır.

Domestos Okul Hijyen Programı Başvuru Nasıl Yapılıyor?

domestos-okul-hijyen-projesi-nedir

Domestos Okul Hijyen Projesi için başvuruda bulunmak isteyen okulların sayısı giderek artıyor.  Özellikle maddi imkânsızlıkların bulunduğu bölgelerde, kalabalık okullarda ekstra hijyen kazanabilmek adına Domestos ile iletişime geçilmeye çalışılıyor. Gerekli okullara bağışın yapılabilmesi amacıyla okuldan eksiklik ve talep oluşturuluyor ancak bu yeterli olmuyor. Domestos yetkilileri tarafından okul ihtiyacı saptandıktan sonra anlaşma yapılması sonucunda Domestos yardımını iletiyor. Sadece temizlik malzemesi değil ihtiyacı bulunan okullara yeni lavabo da inşa ediyor.

Kimler Domestos Hijyen Projesi Başvuru Yapabilir?

Okulların Domestos Okul Hijyen Projesi başvurusunda bulunabilmesi herkes tarafından yapılamıyor. İki farklı yöntem ile kişilerin belirli okullara yönlendirme yapabilmesi mümkün. Sınırlı yolların var olduğu görülse de okulda hijyen Domestos tarafından gerekli koşullar sağlandıktan sonra gerçekleştiriliyor. İlk olarak asıl başvurular İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. Okullar ihtiyaçlarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, oradan da İl MEM’e ihtiyaçlar bildiriliyor. Bu kapsamda Domestos inceleme yaparak yardım için onay veriyor.

Tüketiciler de Domestos Okul Hijyen Projesi için Okul Seçebiliyor!

domestos-okul-hijyen-projesi-nedir

Tüketicilerin okullara hijyen yardımı yapabilmesi de mümkün oluyor. Nasıl yardım edebileceğinize yazınızın devamında ayrıntılı olarak bahsedeceğiz. Satın aldığınız Domestos ürünlerinin üzerinde karekodlar bulunuyor. QR kod olarak adlandırılan bu kodları okutarak özellikle İstanbul’da hangi okullarda ihtiyaç olduğunu biliyorsanız seçerek bu okullara katkıda bulunabilir, ihtiyacın saptanmasında etkin rol oynayabilirsiniz.

Domestos Okul Bağış Nasıl Yapılır? Tüketicilerin Domestos Okul Projesi Başvuru Yöntemi

Okullarda öğrencilere yapılacak hijyen yardımı için tüketicilerde elinden geleni yapmak istiyor. Aslında her bir tüketicinin okullar için yapabileceği bir yardım bulunuyor. Satın alınan her bir Domestos’un karekodunu okuttuğunuz takdirde marka tarafından 1 adet ürün okullar için depolanıyor. 1 Domestos parasıyla iki ürün almış oluyorsunuz ve birisi de ihtiyaç sahibi okullara gönderiliyor. Domestos Okul Hijyen Projesi kapsamında bulunmak istiyorsanız, telefonlarınızdan QR kodları kameranız ile okutmanız yeterli oluyor. Siz de böylece Domestos okullara yardım başvuru sürecinde bulunabilirsiniz.

Psikolojik ve Fizyolojik Açıdan Etkileri Neler: Domestos Hijyen Programı

Uzmanlar tarafından Domestos Okul Hijyen Projesi kapsamında çeşitli açıklamalar yapılmaktadır. Aslında bu projenin temelde maddi yardımın ötesinde birçok katkısı bulunmaktadır. İlk olarak toplum tarafından da fark edilen fizyolojik temeller bulunuyor. Hijyenik ortama sahip olmayan öğrenciler, salgın hastalıklara karşı açık hale geliyor. Herhangi bir hastalığa kapılmamak ve daha güvenli bir ortam sunabilmek amacıyla bu projenin değeri oldukça büyüktür.

Ancak Domestos Okul Hijyen Projesi sadece fiziksel koşullarla sınırlı kalmıyor. Hatta psikolojik etkileri de sandığınızdan daha fazladır. Anneler ve babalar okul lavabolarının yeteri kadar temiz olmadığını düşündüğü için çoğu zaman çocuğuna karşı okulda tuvaletini yapmaması, yaparken dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. Bu vurgulama sırasında doğru iletişimin kurulmaması ya da ses tonunun ayarlanmaması öğrenci de ciddi  tabulara sebep olmaktadır.

domestos-okul-hijyen-projesi-nedir

 

Çocukların ev dışında ilk defa farklı bir ortamda bulunması zaten kaygı oluşturuyorken üzerine bir de çocukların gözünde ‘canavar’ haline dönüştürülen tuvaletler ayrı problem yaratır. Çoğu çocuğun tuvaletini tutması, eve kadar beklemesi fizyolojik sıkıntılar yaratıyor. Bununla kalmayıp kaygı dolu bir çocukluk yaşanmasına da sebep oluyor. Halbuki tuvalet ihtiyacı Maslow tarafından en temel ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Bu ihtiyaç karşılanmadığı müddetçe bir çocuğun mutlu olması imkânsızdır.

Temel bakım ve ihtiyaçları konusunda bilgisiz de olan sayısız çocuk bulunuyor. Bu çocukların kendi hayat düzenini oluşturma konusunda problemler yaşadığı biliniyor. Ünlü psikiyatrist Freud tarafından özellikle üzerinde durulan tuvalet eğitimi ve hijyen konusu çocuğun yaşam kalitesini hatta kişilik özelliklerini belirliyor. Fakat Domestos Okul Hijyeni Projesi sayesinde çocuklar temiz ortamın ötesinde hijyen bilincini de uzmanlar tarafından kazanmaya devam ediyor. Artık günümüzde tüm dünyada proje haberler ile destek almayı sağlıyor.

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Dicle - -

  Domestos bu zamana kadar kaç öğrenciye dağıtılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.