Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Beslenme ve Diyet
  4. »
  5. Dukan Diyeti ile 1 Haftada 6 Kilo Verin!

Dukan Diyeti ile 1 Haftada 6 Kilo Verin!

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
1 0
dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Dukan diyeti için son yılların en ilgi gören ve etkili diyetlerin başını çekendiyet diyebiliriz.  İsmini Dr. Pierre Dukan’dan alan bu diyetoldukça ilginç 4 evreden oluşuyor. Dr. Dukan bu diyet serüvenini zor günlerden kolay günlere şeklinde ifade ediyor. Verilen kiloları geri almamak için yapılacaklar da oldukça dikkat çekici görünüyor.

YouTube video

Dukan diyetini bilmek isteyenlere kısaca protein diyetidir diyebiliriz. Protein sevenlerin kolaylıkla adapte olacağı kendine özgü bol tarifleri olan bir diyettir. Dukan için önemli bir diğer detay meyvenin uzun bir dönem yenmemesidir. Dukan diyetini uygulamaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmanızı öneririz. Yazdıklarımızı buna dikkat ederek okumanız önemlidir.

Dukan Diyetine Nasıl Başlayacağım?

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Dukan diyeti giderek hafifleyen talimatlar sistemiyle işler veyapılması gerekenleri net ifade eden bir plandır. Dukan diyeti ile zayıflayanlar zayıflama ve koruma evrelerini uygulamalıdır. İlk 2 evre zayıflama, sonraki 2 evre ise ulaşılan kiloyu koruma programıdır diyebiliriz. Son evrelerdeki amaç kişinin normal yeme alışkanlığına geçişinde verilen kiloları geri almamasıdır.

Dukan diyeti liste içeriğinde proteinler yüksek oranda bulunduğu için vejetaryen beslenenlere göre uygulanması zor görünmektedir. Günlük kullanım ölçüleri sabit olan karbonhidrat miktarı ile yapılabilecek dukan tariflerioldukça zengindir. İstenildiği kadar yenilen protein yeme özgürlüğü kişiye aç kalma korkusu yaşatmıyor ve jojo efektten de koruyor.

Dukan Diyeti Testi Nedir?

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Dukan diyeti yapmaya karar verenlerin ilk yapması gereken şeydukan testi yapmaktır. Bu test ile öncelikle dukan diyeti atak evresi süresi belirlenmiş oluyor. İdeal kilo ve seyir evresi süresi de bu testle tespit edilebiliyor. Uygulama süresi kişinin vermesi gereken kilo miktarına ve önceki diyet denemelerine göre değişkenlik gösteriyor.

Dukan diyeti testi Dr. Dukanınsayfasında ücretsiz yapılabilir. Ayrıca Dr. Pierre Dukan ‘a ait dukan kitabı daha kapsamlı bilgi edinmek için okunması öneriliyor. Dr. Dukan kitabında, protein ağırlıklı diyetin kilo verme hızına etkisini tüm detaylarıyla anlatıyor. Aynı şekilde karbonhidrat, yağ ve şekerin vücuda etkilerinden de detaylı şekilde bahsediyor.

Dukan Evreleri Nelerdir?

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Dukan diyeti evrelerini anlatmaya başlamadan önce bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Dukan aç olunmadığında bile fazla yemeyi öneren tek diyettir. Açlık hissedildikten sonra daha az kontrol edilebilir olduğu için kişi diyete zarar veren besinlere yönelebilir. Dukan listesi içeriğinde izin verilen besinlerin yenmesinde miktar ve zaman kısıtlaması yoktur.

1 – Dukan diyeti Atak Evresi

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Atak evresi dukan diyeti evrelerinin ilk ve en zorlu olanıdır. Ortalama 5 gün olan atak evresi günlerinde sadece saf protein türleri tüketilebilir. Tek tip beslenmenin yapılabildiği bu evre kısa olmasına rağmen zorlu bir süreçtir. Yüksek motivasyonla başlanılan ve verimli sonuçları görmek isteyenlerin beklentilerine böylelikle hızla cevap verilmiş olur.

Atak evresinde tüketilebilir saf protein türleri şunlardır:

  • Et
  • Deniz ürünleri
  • Kümes hayvanları
  • Yumurtalar
  • Süt ve süt ürünleri

Diyetiçin besinler seçilirken yağsız olmalıdır. Kuru baklagiller gibi bitkisel proteinler yüksek karbonhidrat içermesinden dolayı yasaklı besinlerdendir. Günlük karbonhidrat miktarı 2 çorba kaşığı yulaf kepeği olarak belirlenmiştir. Bu oran zayıflama evreleri boyunca değişmez kuraldır.

2 – Seyir Evresi

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Seyir evresi dukan diyeti atak aşamasından hemen sonra başlar. Seyir evresi süresini verilecek her bir kilo için 1 hafta şeklinde hesaplayabilirsiniz. Seyir evresinde, düzenli zayıflama ile hedeflenen kiloya kadar inmek amaçlanır. Diyetin birinci evresinde amaçlanan hızlı ama moral verecek başlangıç, burada durgun seyreder.

Taze veya pişmiş sebzeler bu evrede tüketilmeye izinlidir. Sebze + protein gün içinde beraber tüketilmiş olmalıdır. Sonraki günün dukan diyeti atak evresi gibi saf protein günü olması unutulmamalıdır. Kısacası 1 + 1 şeklinde süreç ideal kiloya ulaşana dek devam ediyor. Yalnızca patates, pirinç, mısır, nohut, bakla, mercimek gibi nişastalı besinler yasaklanmıştır.

3 – Güçlendirme Evresi

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Ulaşılan ideal kiloyu geri aldırmamayı hedefleyen dukan diyeti güçlendirme evresi ile zayıflama süreci tamamlanıyor. Amaç kaybedilen fazla kiloların, geri gelmesi riskini barındıran bu dönemi kilo almadan tamamlamaktır. Her bir kilo kaybı için 10 gün şeklinde süre belirlenir. Örneğin 9 kilo veren biri için 90 gün güçlendirme evresi süresi vardır diyebiliriz.

Bu evrede günde 1 porsiyon meyve, 2 dilim tahıllı ekmek izinli hale geliyor. Haftalık 2 porsiyon nişastalı besinler ile 2 kez ‘’serbest seçim’’ yemeye izin verilerek kişi ödüllendiriliyor. Haftanın bir günü dukan diyeti atak evresi günlerinde olduğu gibi saf protein günü olarak belirleniyor. Dr. Dukan perşembe günlerini protein günü şeklinde tavsiye ediyor.

4 – Koruma Evresi

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Koruma evresine giren kişi aslında dukan testi ile belirlenmiş, dukan diyeti sürecini tamamlamış oluyor. Bu evrede kişi normal beslenme alışkanlıklarına geri dönebilir. Tek fark haftanın sabit bir gününü saf protein diyeti olarak uygulamak. Metabolizma bu evrede yediklerinden olabildiğince çok kalori emme tepkisini artık vermiyor.

Bu noktadan itibaren, kişi artık yiyeceklerin etkilerini ve onları kullanmayı öğrenmiştir. Bundan böyle hayat boyu diyet süresince elde ettiği tecrübe ve bilgilerden yararlanmalıdır. Yeniden kilo alma eğilimi gözlemlenirse kişi dukan diyeti nasıl yapılır biliyordur artık, hemen güçlendirme dönemine dönmelidir. Son olarak Dr. Dukan hayatınızda hiç asansör yokmuş gibi yaşamayı öneriyor.

DukanProteinleri Neden Vazgeçilmez Görüyor?

dukan-diyeti-ile-1-haftada-4-kilo

Dukan diyeti için önemli yer tutan proteinler neden bu kadar gereklidir? Proteinlerin sindirimi karbonhidrat ve yağlar gibi diğer tüm besinlerinkinden uzun bir süreçtir. Parçalanma ve sindirilme süresi 3 saatin üzerindedir. Sindirim süresinin uzunluğu tokluk hissinin de uzun hissedilmesine sebep olur.

Sindirim süreci uzun sürdüğü için, vücut proteinleri sindirmek için daha fazla kalori harcar. 100 kalorilik bir proteini yakmak için vücut 30 kalori harcar. Bu sindirmek için kalori oranı yağlar için 12, karbonhidratlar içinse 7’dir. Karbonhidratlar en az gerekli besinlerdir. Çünkü insan vücudu glikoz yani şekeri, etten veya yağlı besinlerden kendisi üretebilir.

Dukanda Son Olarak Bilinmesi Gereken Nelerdir?

Diğer tüm diyetlerde olduğu gibi dukan diyeti de günlük fiziksel aktive artışı önermektedir. Bunun için spor yapmak elbette ideal olanıdır. Her gün en az 20 dk.Yürüyüş mutlaka yapılmalıdır.  Bir diğer konu günlük 2 litre su muhakkak tüketilmelidir. Çünkü proteinlerin sindirimi sonrası vücutta biriken ürik asit böbreklerden atılırken daha bol suya ihtiyaç duyar.

Eğer yazımızı beğendiyseniz 21 Gün Şekersiz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.