Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Aşk ve İlişkiler
  4. »
  5. Dünya Gündeminde Yer Alan Kadın Sünneti Nedir?

Dünya Gündeminde Yer Alan Kadın Sünneti Nedir?

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
10 0
burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

Kadın sünneti, son dönemlerde en çok konuşulan konular arasında yerini almaktadır. Kadın sünneti nedir ne için yapılır?

Erkek sünneti nasıl yapılır sorusuna herkes alışıktır ancak kadınlar için bu durum biraz farklıdır. Dünya genelinde özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde sıklıkla karşımıza çıkan bu durum UNİCEF tarafından özellikle raporlanmaktadır. Dünya genelinde kadınlara yapılan bu uygulamanın yasaklanması ve kaldırılması için çeşitli çalışmalar yürüten UNİCEF verilerine göre ortaya çok ciddi tablolar çıkmaktadır.

YouTube video

Yapılan araştırmalara göre özellikle Afrika ve Asya ülkelerinde kadınlara çeşitli inanışlarla yapılan sünnet uygulaması, kadınlarda kalıcı hasarlara sebep olmaktadır. 15-49 yaş arası kadınların büyük çoğunluğunun sünnet edildiği ülkelerde kadınların neredeyse tamamı kadın kimliklerini yitirmiş durumdadır.

Peki kadın sünneti nedir ne için yapılır? Kadın sünneti hadis yolu ile bizlere ne şekilde izah edilmiştir? Bugünkü uygulamalarda yapılan sünnet ile İslamda bahsi geçen uygulama aynı mıdır? Gelin hep birlikte konuyu detaylıca inceleyelim ve yanlış uygulamalar ile kalıcı hataya düşmeyelim!

Kadın Sünneti Nedir Ne İçin Yapılır?

burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

Günümüzde uygulanan kadın sünneti; kadınların genital bölgesinin kesilmesi sureti ile çıkarılması anlamı taşır. Yani genital bölgede yer alan klitoris ve dudak kısımlarının kesilmesi işlemidir.

Kadınların genital bölgesinde yapılacak her türlü cerrahi olan olmayan müdahale UNİCEF tarafından “genital sakatlama” olarak adlandırılmaktadır. Dünya genelinde kadınlara yapılan bu işlem daha çok geleneksel yöntemler ile steril olmayan şekilde yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre ilkel koşullarda yapılan bu işlemde özellikle bilinçsiz şekilde yapılan sünnet kadınlarda kalıcı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Küçük yaştan itibaren her kadına uygulanması gerektiğini savunan ülkelerde kadınlar özellikle psilolojik ve fizyolojik olarak ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bunun en temelinde kız ya da kadınların rızası olmaksızın bu işleme maruz bırakmaları ve genital bölgenin işlevini kaybedecek düzeyde zarar görmesidir.

burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

Dünya genelinde kadın sünneti olan kadınların sağlık durumları incelendiğinde; kadınların normal doğum yapma özelliğini, şehveti duygularının olmadığı, eşleri ile olan münasebetlerinde kadınlık duygusunun asla olmadığı ve en kötüsü ruhsal sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Kadınların idrar kaçırma, idrar yollarında kalıcı enfeksiyonlar, rahimde enfeksiyon, böbreklerde enfeksiyon, doğurganlığın azalması, cinsel ilişkide çok ciddi ağrılar, rahimde kistler ortaya çıkmaktadır.

Ancak bu olayı yasal ve olmazsa olmaz gören ülkelerde kabul görmüş bazı gerekçeler yer almaktadır. Bu gerekçeler arasında kadınların erkeğe güzel görünmesi, evlenecek kızların itibarını arttırma, bakirelik koruma, hijyen konusunun çok yanlış yorumlanması ve dini inanışlar yer almaktadır.

Kadın Sünneti Yapan Ülkeler Hangileridir?

burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

Kadınların sünnet edildiği ülkeleri sayı ile belirtecek olursak Afrika ve Orta Doğu’ da tam 30 ülkede bu uygulama hız kesmeden devam etmektedir. Aynı şekilde Asya ve Latin Amerika ülkelerinde de bu uygulamanın tercih edildiği belirtiliyor.  Şubat 2020 UNİCEF verilerine göre tam 200 milyon kadının sünnet edildiği belirtilmiştir. Kenya, Endonezya gibi ülkeler kadınları sünnet etmeye devam ederken Sudan bu konudaki uygulamayı birkaç ay önce sonlandırmıştır.

Kadın sünneti filmi ile de izleyici karşısına çıkan bir olgu haline gelmiştir. Kadın sünneti canlı videolar ile de sosyal medya üzerinde izlenir ve takip edilir hale gelmiştir.

İslam’ da Kadın Sünneti Ne Anlama Gelir? İslamda Kadın Sünneti Nasıl Yapılır?

burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

İslamda kadınların sünnet edilmesi konusu, hadisler yolu ile günümüze aktarılmıştır. Sahih hadis olup olmadığı konusunda da bir netlik olmaması ile beraber; sorularla islamiyette belirtildiği şekliyle kadın sünneti günümüzde bahsi geçen uygulamadan farklıdır.

Günümüzde özellikle Mısır ve Arabistan gibi Müslüman ülkelerde hala uygulaması devam eden sünnetin, aslında çok eski dönemlere dayanan bir geleneksel bir olay olduğu ifade ediliyor. Yani dünya genelindeki uygulamaya bakılacak olursa bunu uygulayan ufak bir azınlık var ve bunu İslamiyetin tamamında mutlak uygulama olarak görülmesi asla doğru değildir.

burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

Konu ile ilgili aktarılan hadiselerde ve hadislerde şu şekilde ifadelere yer veriliyor:

Ahmed bin Hanbel’in aktardığı hadis-i şerife göre; Peygamber Efendimiz’ in “sünnet; erkeklere sünnet kadınlara fazilettir” şeklinde buyurmuştur.

Buradan yola çıkarak 4 büyük imam çeşitli fikir ayrılıklarına düşmüşlerdir. İmam Ebu Hanife ve İmam Maliki’ ye göre mutlak sünnettir. İmam Şafi, kadın ile erkek arasında vücup bakımından herhangi bir ayrıma gitmemiştir. Bununla beraber İmam Hanbeli ise sünnet erkeğe vacip, kadınlara sünnettir. Türkler bakımından olayı inceleyecek olursak; neredeyse tamamı Hanefi olan Türk toplumunda kadınlar sünnet edilmezler.

burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

Kadınların sünnet edilmesi İslam alimleri tarafından farklı şekillerde değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. En yaygın görüş ise; sünnetin fizyolojik gerekler sonucunda uygulanabileceğidir. Maşrik ve mağrib kadınları arasında yaşanılan coğrafya ve toplum yaşantısından kaynaklı bazı fizyolojik farklılıklar vardır. Bu farklar kadınların cinsel bölgelerinde farklılıklara yol açmaktadır. Maşrık kadınlarının yaradılışı gereği cinsel bölgede fazlalık vardır ancak diğerlerinde bu yoktur. Bundan sebeple çok eski dönemlerden bu yana geleneksel olarak kadınların cinsel manada daha güzel görünmek amacıyla başvurdukları bir gelenektir. Ancak zamanla benliğini yitirmiş ve kadınlara zarar vermekten öteye gitmeyen bir uygulamadır.

Kadınların sünnet edilmesi konusunda bir hadisede Hz Ali, Efendimiz SAV in birini çağırtarak sünneti yapan kişiye “sünnet esnasında fazla derin kesme, bu kadın için ahza, erkek için ise daha hoştur” buyurduğunu ifade etmiştir.

burcu-alem-dunya-gundeminde-yer-alan-kadin-sunneti-nedir

Burada dikkat edilecek husus derin kesilmesi halinde kadının cinsi münasebete olan arzusunun gidebileceği ve çok dikkatli olunması gerektiğidir. Bu nedenle eğer çok gerekli değilse yapılmaması uygundur. Ancak fizyolojik gereklilik halinde yapılmasında da sakınca yoktur. Tabi uygun şekilde yapıldığı sürece…

Sudan Kadın Sünneti Neden Yasaklandı?

Kadınların sünnet edildiği ülkelerden birisi olan Sudan, dış işleri bakanının yaptığı açıklama ile artık kadınların sünnet edilmeyeceğini duyurdu. Bu yeni yasak özellikle ülkedeki kadınlar tarafından oldukça sevinçle karşılandı.

Türkiye’ de Kadın Sünneti Talepleri

YouTube video

Türkiye’ de kadınların sünnet edilmesi dinen de uygun görülmemektedir. Ancak son yıllarda Avrupa’ da kadınların kendi istekleri ile sünnet olması ve bunu bir çeşit moda haline getirmesi Türkiye’ de de kadın sünneti olayına sıcak bakılmasına sebep olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.