«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Ebeveyn Stresini Azaltacak 8 Tavsiye

Ebeveyn Stresini Azaltacak 8 Tavsiye

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Ebeveyn stresini azaltacak 8 tavsiye var dense hangi aile bu tavsiyelere uymak istemez? Bu tavsiyeler ile çocuklarınız için en doğrusunu yaparken sizi yanlış yapmaktan kurtaracaktır!

Ebeveyn olmak belki de bu dünyada yaşanabilecek en güzel, şefkatli ve sevgi dolu rollerden biridir. Bebek sahibi olmak, ilk güldüğünde, ilk adımı attığında, ilk sözünün tarif edilemez bir mutluluk ve gurur kaynağı olduğunu söylediğinde yanında olmak. Paylaşılan sevgi, mutluluk, bağlantı ve şefkat duygularından bahsetmiyorum bile. Ancak öte yandan ebeveyn olmak, zihinsel ve duygusal da dahil olmak üzere tüm sorumlulukların arttığı bir değişim dönemidir.

YouTube video

Ebeveyn sorumlulukları ve sizi sürekli bir “acele” haline getiren günlük yaşam hızınızı artıran iyi bir ebeveyn olma korkusu, bu dönemde hayatınız üzerinde kökten değişen bir etkiye sahip olabilir. Bu noktada, hava yolculuğundan bildiğimiz ‘önce oksijen maskesini takın’ duyurusu ebeveyn stresini hafifletmeye yardımcı olacak bir olasılık olabilir. Peki ebeveyn stresini azaltacak 8 tavsiye nelerdir?

Ebeveynler Neden Streslidir? Ebeveyn Stresini Azaltacak 8 Tavsiye Nedir?

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Çocuklara bakmak başlı başına bir sorumluluktur. Günlük işlere, ihtiyaç duydukları ilgiyi, ilgiyi ve sevgiyi sağlayabilmek, “iyi” olma baskısı, hem anne-baba, oyun arkadaşı, eğitmen olma çabası ve aynı zamanda ilham gibi eklenen yeni sorumluluklar, hayata ayak uydurmayı ve dengeyi korumayı zorlaştırır. Burada stresle mücadele etmenin yolları nedir bilmek gereklidir.

Yukarıdaki uçak örneğine benzer şekilde yolculuk bir ebeveyn olmak gibi keyifli bir yolculuk olsa da, basınç ve basıncın arttığı durumlarda “oksijen maskesi takarak” sizi zayıf ve zayıf hissettiren şeylerden uzaklaşmanız gerekebilir. Ancak sağlıklı, güvende ve mutlu olduğunuzda çocuklarınızı sağlıklı, güvende ve mutlu tutabilirsiniz.

1- Ebeveyn Stresini Azaltacak 8 Tavsiye İçin İlk Adım| Beklentilerinizi Hafifletin

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Yakında hayatınızın düşündüğünüzden çok daha fazla değiştiğini hissedebilirsiniz, özellikle de yakın zamanda ebeveyn olduysanız, bunu da güçlü hissedersiniz. Çocuğunuzun gülümseme anı size daha önce yaşamadığınız mutluluğu getirebilir, ancak başınıza kötü bir şey gelme olasılığı hayatınızdaki en büyük stres kaynağı olabilir ve herhangi bir zamanda “orada” olmaya çalışmak duygusal iniş çıkışların şiddetini artırabilir. Unutmayın, ebeveynlik önceden deneyimlenebilecek bir şey değildir, zamanla öğreneceksiniz. Kendinizi mükemmeliyetçilikle bunaltmak yerine elinizden gelenin en iyisini yapmaya konsantre olun.

 

2- Olumsuzlukları Farkedin Fakat Pozitif Düşünün

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun size ihtiyaç duyduğu yerde olmaktan, sağlık, güvenlik ve mutluluklarını hayatlarının merkezine koymaktan daha doğal bir şey olamaz. Ancak tüm bunları başarmaya çalışarak, olabilecek en kötü şeyleri hayal etmeye devam ederseniz, bilinçsizce kaygınızı ve dolayısıyla stres seviyenizi artırabilirsiniz. Hayat yolculuğumuzda başımıza gelebilecek her şeyi tahmin edemeyeceğimizi unutmayın. Bu noktada kaygınızın kökenine inmek, olası sorunlara hazırlanmak ve olumlu yönlere odaklanmak stresi yönetmenize yardımcı olabilir.

 

3- Zamanınızı Akıllıca Planlayın

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Ebeveyn stresini azaltacak 8 tavsiye içinde en büyük hatalara sebep olan durum yani aceleciliğe gelelim. Aceleyle planlama yapmak bile imkansız görünse de gerçekçi bir plan oluşturmak, gün boyunca stresi azaltmaya yardımcı olabilecek etkili bir yöntemdir. Sabah 15 dakika erken kalkmak veya bir önceki günden sonraki günü düşünmek, mümkünse akşama hazırlanmak gün içinde büyük değişiklikler yapabilir. Planlama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey gerçekçi olmaktır; aksi takdirde, yetişmeye çalışabilirsiniz.

 

4- Kendinize Vakit Ayırın ve Rahatlayın

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Uzun süreli kaygı sizi, kurtulamayacağınız bir stres döngüsüne sokabilir. Bir ebeveynin çocuğu için endişelenmesi daha doğal değildir; Ancak bu durum sizin veya bebeğiniz için sağlıklı değildir. Ebeveyn olmak hayatınızın merkezinde olsa da; Önce kendinizi sevmeniz, kendinize olan ilginizi ve şefkatinizi göstermeniz ve kendinize yer açmanız çok önemlidir. Sağlıklı bir ebeveynin duygusal ihtiyaçlarınızın yanı sıra bir hobi başlatmak, egzersiz yapmak, dinlenmek ve uyumak gibi fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarınızı karşılaması da zorunludur.

 

5-  Ebeveyn Stresini Azaltacak 8 Tavsiye ile Hayatınızdan Keyif Alın

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Ebeveynlerine her zaman ihtiyaç duyan bir çocuğun bu beklentisini karşılamak imkansız olsa da, her zaman orada olmaktan daha önemli bir şey var: Onunla “gerçekten” olmak. Çocuk Gelişimi Uzmanlarına göre, her gün bir çocukla geçirdiği ortalama 45 dakikalık ‘nitel’ zaman çocuğun ilgisi, sevgisi ve duygusal gelişimi için yeterlidir.

Çocuğunuzla zaman geçirirken, onların isteklerine öncelik vermek önemlidir; Ancak sadece bunu yapmak zorunda olduğunuz için değil, yapmaktan zevk aldığınız aktiviteleri seçerek birlikte geçirdiğiniz zamanı daha keyifli anılara dönüştürebilirsiniz. Birlikte vakit geçirmek için yaşınıza bağlı olarak kitap okuyabilir, spor yapabilir, yemek pişirebilir veya oyun oynayabilirsiniz. Gerçekten onunla olduğunuzu hissetmeniz önemlidir; Çünkü zihin başka bir şeyle meşgulken kimsenin fiziksel olarak olmasına yardımcı olmuyor.

 

6- Düzenli Aralıklarla Egzersiz Yapın

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Egzersiz, ‘mutluluk hormonu’ olarak da bilinen endorfin salgılanmasına neden olur. Endorfinler sadece ruh halinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınızı iyileştirir ve kalp sağlığınızı korur. Amerikan Kalp Derneği, kalp sağlığı için haftada 5 kez 30 dakikalık yürüyüş veya aerobik egzersizi önermektedir. Aktif bir yaşam tarzı söz konusu olduğunda, kural 20-8-2 takip edilmelidir. Yani her 20 dakikalık oturmadan sonra 8 dakika ayakta durmalı ve 2 dakika yürümelisiniz. Ek olarak, her gün en az 10.000 adım atmanız gerekir.

7- Enerji Toplayın ve Sizi Mutlu Eden Şeylere Yönelin

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

İyi bir ebeveyn olmak genellikle çocuğunuza ömür boyu bağlılık vermeyi gerektirirken, bu sadece bir hatadır. Çünkü çocuğunuza ancak iyiyseniz faydalı olabilirsiniz. Bu nedenle rahatlamak, oynamak ve rahatlamak için zaman ayırmak ve kendinize yönelik fiziksel, psiko-ruhsal bakımınızı ihmal etmemek çok önemlidir. Bu süre zarfında, egzersiz, meditasyon, farkındalık ve nefes egzersizleri gibi daha önce yaşamınızda olan iyi yaşam uygulamalarına devam etmeye çalışabilirsiniz; Size iyi gelen rahatlama yöntemlerini keşfedebilirsiniz.

 

8- Ebeveyn Stresini Azaltacak 8 Tavsiye Son Adım |Stres İçin Önleminizi Alın

burcu-alem-ebeveyn-stresini-azaltacak-8-tavsiye

Daha önce de söylediğimiz gibi, hayatın bize ne getireceğini tahmin edemeyiz; Tek yapmamız gereken dikkatli olmak ve gereken önlemleri almak. Olası sorunlara odaklanmanın size hiçbir faydası olmazken, çözüme odaklanmak sizi başarıya taşıyabilir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Verimlilik Düşmanı Davranışlar Olarak Karşımıza Çıkan 7 Hata