Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kültür Sanat
  4. »
  5. Eğitimcilere ve Öğrencilere Birbirinden Faydalı Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Eğitimcilere ve Öğrencilere Birbirinden Faydalı Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
20 3

Ülkemizin içinde bulunduğu pandemi sebebi ile uzaktan eğitim uygulamaları çokça kullanılmaya devam ediyor. Eğitim ve öğretimde başlayan uzaktan eğitim seferberliği sırasında ilk zamanlar uygulama bulma, ders açma, ders işleme konusunda adaptasyon süreci yaşandı. Zamanla bu duruma alışan öğretmen ve öğrenciler bu sefer uzaktan eğitimde etkileşimi arttıracak ve söz hakkı olacakları uygulama arayışlarına girdi. Bu yazımızda paylaşacağımız uygulamalar uzaktan eğitimi oldukça eğlenceli hale getirecek ve verimi arttıracaktır. Türkiye’de uzaktan eğitim süreci ve az bilinen fakat oldukça kullanışlı olan uzaktan eğitim uygulamalarını sizlerle paylaşıyoruz!

Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başladı?

https://www.youtube.com/watch?v=Ohl6Dn2Jak4

Uzaktan eğitim ne zaman başladı sorusunu kendimize de sormaya başladığımızda aslında kısa gibi görünen uzun bir süreç görmüş olacağız. 2020 senesinin mart ayında başlayan uzaktan eğitim süreci bu ay itibari ile 9.ayına girmiş olacak. Uzaktan eğitimde zaman zaman sıkıntılar yaşansa da Millî Eğitim Bakanlığı ve bu bünyede çalışan değerli öğretmenlerin özverisi ile başarılı bir şekilde yürütülmüştür. Uzaktan eğitim sürecinde ilk etap canlı ders uygulamaları bulmakla geçse de eğitim sürecinin uzaması farklı uygulama arayışlarını ortaya çıkarmıştır. Teknolojiyi verimli kullanan öğretmen ve öğrenciler için pratik hale gelen bu uygulamalar birçok öğretmen tarafından henüz keşfedilmemiştir.

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Pandemi başlangıcı ve eğitim kurumlarının, şirketlerin uzaktan eğitime geçmesi ile akıllardaki tek soru uzaktan eğitim nasıl olacak sorusuydu. İnsanlar bu sorunun cevabını uzun bir süreç geçtikten sonra almaya başlasa da henüz tam olarak verimli kullanılamayan bir süreçle beraberdi. Soru işaretlerle dolu bir dönemin geride bırakılıp kademe kademe açılan okulların olması rahat bir nefes aldırsa da bazı endişeler ve korkuları beraberinde getirdi. Özel gereksinimli bireyler gibi uzaktan eğitimden verim alamayan gruplar için atılan kademeleri olarak okulların açılması olayının tablosu ve etkileri önümüzdeki günlerde belli olacak. Evde eğitim alan çocuklara yardım etmek isteyen veliler, öğretmenler ve eğitimciler için özel yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşinizi Kolaylaştıran Uzaktan Eğitim Uygulamaları

Türkiye’de bazı kademeler okullarda yüz yüze eğitime başlasa da uzaktan eğitim artık hayatımızda hep var olacak bir sistemdir. Bu yüzden uzaktan eğitimi kolaylaştıran ve etkileşimli hale getirecek bu uygulamaları aktif bir şekilde kullanmaya çalışmak verimi de arttıracaktır. Uzaktan eğitim uygulamaları denince ilk aklınıza gelmeyecek fakat kurcaladığınızda oldukça faydalanabileceğiniz bu uygulamalar sizlerle! Uygulamaların tamamının ücretsiz ve herkese erişimi olduğunu unutmayın!

1.      Padlet

Uzaktan eğitim hayatımıza girdiğinden beri parmak kaldıran, söz hakkı isteyen öğrenciler yok olmaya başladı. Öğrencilerle etkileşimi arttırmak, onlara söz hakkı vermek ve fikirlerini pano yapmak istiyorsanız Padlet uygulaması tam size göre. Mantar pano şeklinde tasarlanan uygulamada öğrencilerinize verdiğiniz bağlantı linki üzerinden onların fikirlerini alıp toplu bir şekilde tüm sınıfın düşüncelerini görme imkanına sahip olabilirsiniz. Üstelik uygulamayı kurcaladığınızda öğrenci isimlerinin görünüp görünmeme özelliği, tasarım özellikleri gibi farklı tercihleri de kullanabilirsiniz.

2.      ClassTools

Uzaktan eğitim uygulamaları içinde uzaktan eğitimi en eğlenceli hale getireni ClassTools uygulamasıdır. Sanal ortamda çarkıfelek tasarımı ile rastgele gruplar oluşturma, ders esnasında etkileşimin en üst düzeyde olduğu sanal tahta paylaşımları bulunmaktadır. Sınıf araçları diye de bilinen ClassTools uygulaması öğrencilerin animasyonlar ve görsellerle oldukça dikkatini çeken bir uygulamadır. Verimli kullanıldığında ders esnasında kamerasını kapatıp uyuyan öğrencilerin, sıkılıp derse girmek istemeyenlerin önüne geçen bir uygulama olacaktır.

3.      Uzaktan Eğitim Uygulamaları Beyaz Pano

Oldukça sade ve kullanımı kolay tasarımı ile öğretmenlerin veya şirket yöneticilerinin en çok tercih ettiği sanal sınıflardan biri Beyaz Pano olmuştur. Öğrencilerin veya çalışanların nabzının en kolay tutulduğu bu sanal sınıf aynı zamanda bir sosyal medya uygulamasını da andırıyor. Ders oluşturmak, sınav oluşturmak, canlı sınıf duyuruları vb. birçok işlemin bir arada yürütüleceği Beyaz Pano da kolay kullanımı ile yaygın kullanılır hale geliyor.

4.      Edmodo

Beyaz pano ile benzerlik gösteren sanal sınıf uygulaması Edmodo ülkemizde daha çok Yükseköğretim kurumları tarafından tercih edilmektedir. Canlı ders açma, sınav yapma, sınav analizleri vb. birçok eğitim öğretim sürecinin yürütüldüğü bu uygulamanın orijinal dili İngilizcedir. Türkçe çeviri yöntemiyle de kullanabileceğiniz uygulamada her derse özel sanal sınıflar oluşturulup ilgili öğrencilere sınıf kodu atılır ve o sınıf fiziki sınıf ayarında paylaşımların ve sürecin yönetildiği bir mekân haline gelir. Uzaktan eğitim uygulamaları verimli kullanıldığında öğrenciye de öğretmene de can vermekte ve etkileşimi, öğretim, eğitimi en üst seviyeye çıkarmaktadır.

5.      EDpuzzle

En verimli uzaktan eğitim uygulamalarından biri de hiç şüphesiz EDpuzzle uygulamasıdır. Dijital internet ortamında gördüğünüz herhangi bir içeriği etkileşimli hale getirmek, ses kaydı veya notlar eklemek için kullanacağınız bu uygulama görsel tasarımı ile de oldukça dikkat çekicidir. Öğrencilerin ilgisini çeken ve derse katılımlarını arttıran EDpuzzle uygulaması ücretsiz ve herkese açık bir uygulamadır. Uygulama içinde Khan Akademi, National Geograpic, TED Talks gibi bağlantıların bulunduğu uygulama öğrencilerin evde kaldıkları süre içinde kendi gelişimlerinde de kullanacağı bir niteliğe sahiptir. Bir bilgisayar ve internetle birçok uygulamaya çok rahat ulaşabiliceğinizi biliyor musunuz?

6.      Mentimeter

Uzaktan eğitim uygulamaları içinde en ilgi çekici araçlardan biri de Mentimeter uygulamasıdır. Geniş çaplı bir sunum programı olarak da düşünebileceğiniz Mentimeter içerisinde birçok işlevi barındırmaktadır. Sözcükler haritası, yeni sunum oluşturma, sunumlarınızın geri dönütlerini alma için kullanabileceğiniz bu uygulama özellikle kalabalık sınıflarda fikir alındığında hangi fikrin en çok öne çıktığını kolayca analiz edebilecektir. Karşınızdaki kitleden sadece yazı olarak değil resim ve video olarak da fikir alabileceğiniz bu uygulamada sunum yapma ve sunuma dair her ayrıntı bulunmaktadır.

Uzaktan eğitim uygulamaları yazısında sizlerle, çok bilinmeyen fakat etkili kullanıldığında yüksek düzeyde verim sağlanan uygulamaları paylaştık. Uzaktan eğitim nasıl canlı hale getirilir, öğrencilerim hep uyuyor ne yapabilirim diye düşünüyorsanız mutlaka bu yazımıza göz atınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.