• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?
  • Beğen
    Loading...

Emzirirken sigara içmek denildiğinde akla ilk gelen sigaranın bebekler üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerdir. Sigaranın insan sağlığına ne kadar büyük zararları olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle hamilelik süreci aslında sigarayı bırakabilmeniz için oldukça iyi bir fırsat olacaktır. Emzirme döneminde fazla miktarda sigara kullanımında bebeklerde kusma, ishal, karın ağrısı, bulantı gibi etkiler oldukça sık görülmektedir.

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?

Sigara kullanımından sonra vücutta nikotin miktarı yükselmektedir. Bu miktar yükseldikçe süt oluşumunu geriletebilmekte ya da sütün tamamen kesilmesine neden olabilmektedir. Emziren annelere önerilen ilk olarak sigarayı bırakmaları olacaktır, fakat bırakamama durumunda olabildiğince aza indirmeleri tavsiye edilir.

Emziren Anne Sigarayı Nasıl Bırakabilir?

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?

Emzirirken sigara içmek hem sizin hem bebeğinizin sağlığını tehdit etmekle birlikte, bebeğinizle geçirebileceğiniz güzel zamanları da çalmaktadır. Bu nedenle sigaranın hayatınızdaki yerini kısıtlayarak işe başlamanız en doğrusu olacaktır. Sigara her aklınıza geldiğinde yudum şeklinde de olsa su içmeniz oldukça etkili olacaktır. Su içmek sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ve sütünüzün oranını da arttırmaya destekleyecektir. Aynı zamanda sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz zaman, özellikle çevrenizde sigara içen insanlarla bir süre görüşmemeniz yararınıza olacaktır.

Sigara İçerken Emziren Anneler

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?

Sigara içerken emziren anneler ve aklından geçenleri tahmin edebiliyoruz. Cevaplanmak üzere birçok sorunuz olabilir. Sizin hayatınızdaki en değerli varlığınız bebeğiniz ve ona zarar verebiliyor olmanın endişesi oldukça büyük olmalıdır. Sigara içerken emzirmenin zararları bebeğinizde oldukça yüksek olumsuzluklara yol açabilir. Emzirirken sigara içmek annenin hayatını tehdit etmekle birlikte bebeğinizde de birçok hastalığa yol açabilmektedir. Bebeklerde özellikle sigara dumanına sıkça maruz kalma halinde bronşit, astım gibi rahatsızlıkları oldukça sık görüldüğü saptanmıştır.

Emziren Anne Günde 1 Sigara İçebilir mi?

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mıdır ?

Emziren anneler günde 1 sigara içebilir mi?  sorusundan, aslında sigarayı ne kadar çok sevdiğinizi ve bırakmak istemediğinizi anlayabiliyoruz. Sigaranın sizde ve bebeğinizde oluşabilecek olumsuz etkilerini düşünecek olursak hiçbir zaman içilmemesini tavsiye edilmektedir. Özellikle emzirme döneminde süt kalitesini düşürebileceği ve kesilme ihtimaline karşı içilmemesi en doğrusu olacaktır. Bırakamama durumunda ise en aza indirmeniz hem sizin hem de bebeğinizin yararına olacak. Sigara içerek sadece kendi sağlığınızı değil bebeğinizin sağlığını tehdit ediyor olduğunuzu unutmamalısınız. Emzirirken sigara içmek hiçbir zaman tavsiye edilmemektedir.

Emzirirken Sigara İçmek Zararlı mı

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Emzirirken sigara içmek zararlı mı sorusuna cevabımız, oldukça fazladır. Bu zararların uzun zamana yayılması ve çoğu zaman bebeğinizin tüm gelişimini etkilediği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle anne hamilelik ve emzirme döneminde sigara kullanımını hiç azaltmamışsa. Bebek gelişim bozukluğu ve astım açısından büyük risk altındadır. Sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre, içen annelerin bebeklerinde dikkat eksikliği oranı çok daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda anne karnında ya da doğduktan sonra sigara dumanına maruz kalan bebeklerde ani ölümler görülebilmektedir. Bu nedenle özellikle annelerin sigaranın zararları konusunda detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Emzirirken Sigara İçmek Süte Geçer mi?

Emzirirken sigara içmek süte geçer mi sorusunu cevaplayacak olursak. Emzirirken sigara içmenin size ve bebeğinize vereceğiniz en büyük zararlardan biridir. Süte nikotin olarak geçtiğinde bebeğinizin sağlığını tehdit edici bir unsur olarak kabul edilmektedir. Sigara kullanımı arttıkça annenin süt kalitesi düşebilir ve ani süt kesilmeleri yaşanabilir. Anne sütünün en değerli olduğu ilk 6 ay özellikle sigara gibi süte direk geçebilecek zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.

Emzirirken Elektronik Sigara

Emziren anne sigara içebilir mi?

Emziren anne sigara içebilir mi?

Emzirirken elektronik sigara içiyor olmanız sizin ve bebeğinizin nikotin almadığınız anlamına gelmemektedir. Elektronik sigaralar vücudunuza nikotin almanızın başka bir yoludur. Nikotin süte direk geçtiğinden bebeğiniz için oldukça zararlı olabilir. Sigaranın hiçbir türü hamilelik ve emzirme dönemlerinde önerilmemektedir.

Eminiz bebeğinizin sağlığını herkesten ve her şeyden daha çok düşünüyorsunuz. Zamanın stresinin sizlere kazandırdığı kötü alışkanlıklarla birlikte bebeğinizin tüm hayatını ve gelişimini etkileyebilirsiniz. Emzirirken sigara içmek hayatınıza birçok pişmanlığı beraberinde getirebilir. Siz onu koklamaya doyamazken, damarlarında sizin çektiğiniz bir nefesten dolayı dolaşan nikotinin gezmesine izin vermemelisiniz. Hayatınızda keşke dememek için bir an önce önleminizi almalısınız. Bazı kötü alışkanlıkları geç olmadan bırakmak en doğrusudur. Sigara içmemeniz ve bebeğinizi sigara dumanına hiçbir zaman maruz bırakmamanız her zaman tavsiye edilir.

Sonuç olarak anne sütüne ihtiyaç duyan bebek gelişimi için annenin sigarayı bırakmak konusunda daha çok dikkat etmesi gereklidir. Nikotin bağımlısı bir bebek sahibi olmamak için bebeğin sigara içen annelerin sigarayı bırakması ve sigara içilen ortamdan bebeklerini uzak tutmaları gereklidir.


İlginizi Çekebilir: Annelerden Bebeklerine Geçebilecek 5 Hastalık