«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. En Güçlü Kadın Siyasetçi İsimleri

En Güçlü Kadın Siyasetçi İsimleri

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Dünya genelinde kadın siyasetçi sayısı gün geçtikçe artıyor. Tarihe baktığımızda kadınların siyasetle pek ilgili olmadıklarını veya siyasete alınmadıklarını söyleyebiliriz. Siyaset, bu yıllarda erkek işi olarak görülmekteydi. Ancak siyaset cinsiyet meselesi değil kabiliyet meselesidir.

Bu sebeple kabiliyetli kadınlar son yıllarda siyasete atıldı. Şu an birçok ülkede siyaset için arenalarda kadınlar bulunuyor. Siyasetçiler, devlet işlerini düzenleyen yetkili kişilerdir. Bu kişilerde belirli özellikler bulunması gerekir. İnsanlar politikanın ilk ortaya çıktığı zamanlarda kadınların bu özelliklere sahip olmadığını savunmuşlardır.

YouTube video

Ancak haksız çıktıkları günümüzde anlaşılmıştır. Birçok kadın, kariyerlerini siyaset üzerine devam ettirerek devletlerin üs kademelerinde yer almıştır. Kadın siyasetçi nasıl olmalı sorusunun cevabını halka vermiştir.

Ünlü Kadın Siyasetçi İsimleri

Siyaset ile ün kazanmış birçok kadın politikacıyı ele alabiliriz. Ancak bazı örnekler oldukça öne çıkmaktadır. Kadın siyasetçi devletin en üst makamlarında veya siyasetin en üst düzeyde işlediği yerlerde kendilerini temsil etme başarısını yakalamışlardır. Siyaseti hareketlendirmeye başlayan kadınlar, tüm gücünü ortaya çıkarmıştır. Dünyadan ve ülkemizden en önemli birkaç kadın siyasetçiler şunlardır:

1. En Güçlü Kadın Siyasetçi Angela Merkel

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Merkel, 1954 yılında doğdu. Asıl olarak Polonya kökenli olan Merkel okul yıllarında Rusça dilini öğrendi. Templin kasabasında orta düzey eğitimini bitirdi. Sonra fizik üzerine Leipzig Üniversitesi’nde  yüksek eğitimi başladı. Matematik konusunda oldukça uzmanlaştı. İleriki yıllarda Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü’nde eğitimine devam etti.

Kuantum üzerine çalışmalar yapan Merkel sonraki süreçlerde siyasete atıldı. Angela Merkel güncel olarak Almanya Devleti’nde Cumhurbaşkanı olarak görev almaktadır. Uzun yıllar bu görevi icra eden Merkel, başarılı bir şekilde ilerlemiştir. Mecklenburg-Vorrpommeern eyaletinde milletvekilliğine siyasete atılan Merkel, ileriki yıllarda bu başarısını başbakanlığa kadar sürdürmüştür.

Uzun yıllar Hristiyan Demokrat Birliği Partisi’nin yöneticiliğini yapmıştır. Farklı yıllarda yapılan koalisyonların şansölyesi seçilen Merkel, Almanya Sosyal Demokrat Partisi ve Hristiyan Demokrat Partisi şansölyesi olarak seçilmiştir. Şu an aktif olarak görevine devam eden kadın politikacıları arasındadır.

2. Sonia Gandhi

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Sonia, Hindistan’daki siyasetçi kadınlardan biridir. İtalyan asıllı olan Sonia, Hint Ulusal Kongresi Partisi’nin lideri olarak görev almaktadır. Bu makama eski Başbakan olan Rajiv Gandhi’nin öldürülmesinden sonra oturdu. Aynı zamanda Rajiv’in eşi olan Sonia, Hindistan’da Kongre Başkanı olduğu dönem koalisyonlarına ortak oldu.

İktidar ittifakını ve Ulusal Dayanışma Konseyi’ni uzun yıllar yönetti. 2017’de Kongre Başkanlığı’ndan istifa eden Sofia, 2019’da görevine tekrar döndü. 2004 yılında dünyanın en güçlü kadını olarak gösterilmiştir. Siyasetçilerin kadın söylemleri politika alanında ilerlemesine katkı sağlamıştır.

3. Hillary Clinton

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

ABD’de siyaset yapan Hillary Clinton, 1947 tarihinde doğmuştur. Marine East High School okulunda okuduktan sonra Marine South High School’a geçmiştir. Wellesley Koleji’nde siyaset bilimi üzerine eğitim görmüştür. 1993 yılında ABD Başkanlığı görevi yapan Bill Clinton’la evlenmiştir. Bu yıllarda First Lady olarak yer almıştır.

2009 yılında ABD senatosunda yer alan Clinton, 2008 seçimlerinde aday olmuş ancak başkanlığı en büyük rakibi Obama’ya kaptırmıştır. 2016 seçimleri sırasındaysa Demokrat Parti’den aday olmuş bu seferde Donald Trump’a kaybetmiştir. Obama döneninde Dışişleri Bakanı olarak görev almıştır. Hillary, bu başarıları sebebiyle en iyi kadın siyasetçi isimler arasındadır.

4. Tansu Çiller

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Tansu Çiller, Türk siyasi tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. 1946’da doğan Çiller, İsmet İnönü İlkokulu ve Bilecik Edebali İlköğretim okullarında okudu. Eğitimine Arnavutköy Amerikan Koleji’nde devam etti. Almanca ve İngilizce öğrendi. Doğruyol Partisi’nde siyasi hayatı başladı.

1991 seçimlerinde İstanbul milletvekili oldu. Demirel’in kurduğu iktidarda Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Doğruyol Partisi’ne başkan seçildi ve ilerleyen süreçlerde Türkiye’nin ilk kadın Başbakanı oldu. Dönemin en güçlü kadın siyasetçi isimleri arasında yer alan Tansu Çiller, 1996 yılında siyaset arenasından çekildi.

5. En Ünlü Kadın Siyasetçi Kolinda Grabar-Kitarović

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Kolinda Grabar-Kitarović, 1968 yılında dünyaya geldi. Los Alamos Lisesi’nden mezun olduktan sonra Zagreb Üniversitesi’nde yüksek eğitimine başladı. Bu okulda siyaset üzerine yüksek lisans yaptı. Johns Hopkins, George Washington ve Harvard Üniversiteleri’nde yer aldı.

1993 yılında Hırvat Demokrat Partisi’yle beraber siyaset hayatına atıldı. Birçok siyasi makamda görev aldı. 2016 yılında Hırvatistan Cumhurbaşkanı oldu. 2020 senesinde görevden ayrıldı. Kolinda Grabar-Kitarović, bu başarıları sayesinde unutulmadı.

6. Şeyh Hasina Vecid

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Şeyh Hasina Vecid, 1947 yılında doğdu. Eden Koleji’nde ve Dakka Üniversitesi’nde eğitim gördü. Bangladeş’in ilk Cumhurbaşkanı Macimur Rahman’ın kızı olan Hasina Vecid, 1975 yılında darbe sebebiyle babasını kaybetti. Bangladeş Avami Birliği partisinin genel başkanı olarak görev aldı ve daha fazla mücadele vermeye başladı. İki kez başbakanlık yapan başarılı politikacı Bangladeş Başbakanı olarak görevine devam etmektedir.

7. Erna Solberg

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Erna Solberg, 1961 yılında dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra Bergen Üniversitesi’nde siyasi bilimler üzerine eğitim gördü. Siyasi hayatında Norveç Genç Muhafazakarlar Partisi’nde ve Muhafazakar Parti’de görev aldı. Yerel Yönetimler ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı yaptı. 2013 yılında seçimleri kazanarak başbakan oldu. Hala görevine devam etmekte olan Solberg, siyasetçi kadın sözleri ile iddialı bir isimdir.

8. Dilma Roussseff

burcu-alem-en-guclu-kadin-siyasetci-isimleri

Dilma, 1947 yılında doğdu. Eğitimini tamamladıktan sonra Enerji ve İletişim Bakanı oldu. İleri ki hükümetlerde Enerji Bakanı görevini üstlendi. 2011 yılında oy çokluğu nedeniyle Brezilya Devlet Başkanı seçildi. Görevini 5 yıl yaptıktan sonra çeşitli sebeplerden dolayı siyaseti bıraktı.

Kadınlar günümüz dünyasında pek çok alanda aktif görev almakta. Kadın siyasetçi kıyafetleri ile duruşunu da sergilemektedir. Yukarıda belirttiğimiz isimler sadece siyasetçi kadın isimlerine bir örnek. Bu isimler gibi onlarca kadın, politika ve siyasete ilgi duymaktadır.

Dilerseniz 5 Maddede Dünya Sağlık Örgütü Nedir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *