Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Dekorasyon
 4. »
 5. En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

Bilgece Bilgece - - 23 dk okuma süresi
21 31
En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm fikirleri evlerimizde bulunan birçok atıkları değerlendirmemize yarayacaktır. Bazen atmaya bile kıyamadığımız atıklarımız muhakkak vardır. Sizler için bunları avantaja çevireceğiz. Bazı atıklar doğamıza da çok zarar vermektedir.

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

Doğada kaybolmayan birçok atık vardır. Pet şişeler, kıyafeteler, kâğıtlar gibi birçok atıkları değerlendirecek yöntemler vardır. Bunlar için çok araştırmalar yaptığınızı tahmin edebiliyoruz. Sizler doğaya ve çevreye zarar vermemeniz için en güzel geri dönüşüm örneklerini bir araya topladık.

YouTube video

Geri dönüşüm herhangi bir atığın değerlendirip işlemden geçtikten sonra başka bir hal almasıdır. Ülkemizde bulunan geri dönüşüm projeleri ile atıklarımızın doğamıza zarar vermesinin önüne geçmiş bulunmaktayız. Bu sayede birçok atığın israfını önleyim işimize yarar hale getirmekteyiz.

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm fikirleri için sizler de daha fazla geç kalmamalısınız. Amacınız sadece geri dönüşümü sağlamak değil aynı zamanda hem tasarruf etmiş olacaksınız hem de hayal gücünüzle istediğiniz tasarımları hayata geçirebileceksiniz.

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri Yapımı

YouTube video

Geri dönüşüm fikirleri yapımı sizleri de bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır. Geri dönüşüm her evde bulunan malzemeleri değerlendireceğiz. Geri dönüşüm evinizdeki atık veya kullanmadığınız ürünleri sizlerin de kullanacağınız hale dönüştüreceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=W_jsAGgrsZ0

Bunlar için öncelikle muhakkak kesici aletleri kullanırken çok dikkatli olmalısınız veya daha tecrübeli insanlardan yardım almanız gerekir. Bir projeye kalkışmadan önce neler yapmanız gerekir onlara göz atalım.

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

Öncelikle dönüştüreceğiniz ürünü (plastik, kıyafet, karton, cam) hazırlamanız gerekecektir. Daha sonra bu ürünleri kullanırken yardımcı malzemelerini hazırlamalısınız. Örneğin makas, yapıştırıcı gibi kullanacağınız bütün malzemeleri hazırda bulundurmalısınız.

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

İşe başlarken yarım bırakıp malzeme aramak zorunda kalmamanız için bu gibi detaylara önem vermelisiniz. Bütün işlemleri gerçekleştirdikten sonra Yapacağınız projeyi araştırıp detaylı bir şekilde incelemelisiniz.

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra projenizi tamamlamaya başlayabilirsiniz.Bütün işleriniz bittikten sonra ise elde ettiğiniz projeyi hemen kullanmamalısınız. Kullanılan yapıştırıcıların veya boyadıysanız eğer boyanızın kurumasını beklemelisiniz.

En Güzel Geri Dönüşüm FikirleriYoksa bütün emekleriniz çöpe gidebilir ve kurtarma ihtimaliniz hiç olmayabilir. Böyle ufak detaylara dikkat etmeniz gerekecektir. Her şey yolunda gittiyse eğer geri dönüşüm işlemlerini tekrarlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

En Güzel Geri Dönüşüm Fikirleri Kolay Projeleri

YouTube video

Sizler için geri dönüşüm fikirleri kolay projeleri bir araya getirdik. Evlerimizde bulunan yırtık kumaşlar, plastik şişeler veya kovalar, kullanılmayan kartonlar ve cam şişeler gibi birçok atık ürünler bulunmaktadır. Bunları en kolay ve en kısa yönden nasıl değerlendireceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=vvqeF4euZMo

Elinize kullanmadığınız bir eşya geçtiği zaman aklınıza belki de bin bir türlü fikirler geliyor ama yapmaya eriniyor olabilirsiniz. Bunun sebebi size zor geleceğini düşündüğünüz için olabilir. Sizler için hem kolay hem de en güzel geri dönüşüm projelerini sıralayacağız.

1 – Geri Dönüşüm Fikirleri Kıyafet

recycle clothes

Geri dönüşüm fikirleri kıyafet için birçok alternatif bulunmaktadır. Kullanmadığımız kıyafetlerimizi veya yırtık, eskimiş olan kıyafetlerimizi kullanmanın farklı yöntemleri de vardır. Bu gibi atık olan kıyafetleri atmak yetine değerlendirerek hem tasarruf etmiş olursunuz hem de hobi edinmiş olursunuz.

recycle clothes

Birçok insan bu yöntemle gelir elde etmeye başlamıştır. Sizlerde bir yerden başlamak istiyorsanız buna kullanmadığınız kıyafetlerden başlayabilirsiniz. Neler yapabileceklerinize göz atalım.

A – Geri Dönüşüm Fikirleri Kıyafet : Çanta Yapımı

 recycle bag making

Geri dönüşüm fikirleri kıyafet belki de ilk akla gelenlerden biri olmalı. Tişört veya penyeleriniz varsa ve bunları değerlendirmek istiyorsanız muhakkak bu yazıyı okumalısınız. Alışveriş için sürekli doğaya zarar veren poşetleri kullanmaktayız.

 recycle bag making

Zarar vermek istemesek bile bazen zorunda kalabiliyoruz. Bunun için eski kıyafetlerinizi alışveriş çantasına çevirmeniz sizi birçok yerde kurtarıcınız olacaktır. Öncelikle yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar sadece makas, iğne, iplik ve kalem olacaktır.

 recycle bag making

Kalem ile kullanmadığınız kıyafetinizin üzerine bir poşet şekli çizin. Daha sonra makas yardımıyla kesin. Elinize geçen iki parçanın dış kısımlarını iğne ve ip yardımıyla dikiniz. Muhteşem ve modern bir alışveriş çantanız hazır olacaktır.

B – Yastık Kılıfı Yapımı

 recycle pillow

Geri dönüşüm fikirleri arasında en kolayı bu olabilir. Yapmanız gerekenler çok basit ve hızlı olacaktır. Hem evinizi süsleyen desenler ve renkler olacak hem de tam anlamıyla yastık kılıflarından ayırt edilemeyecek kadar güzel olacak.

Yastık Kılıfı Yapımı

Öncelikle gerekli malzemeler iğne, ip, makas yeterli olacaktır. Daha sonra elinizde bulunan kullanılmayan kıyafetinizi kare şeklinde kesmeniz gerekecek. Desen varsa deseni ortalayarak kesebilirsiniz. Bu sayede desenli bir yastık kılıfı elde edebilirsiniz.

Yastık Kılıfı Yapımı

Kesme işlemini tamamladıktan sonra bütün köşeleri içe kıvırarak dikeceksiniz. İçini doldurduktan sonra şahane bir yastık kılıfı elde etmiş olacaksınız.

C – Etek Yapımı

skirt making recycling

Geri dönüşümler içerisinde, kadınlar arasında en çok yapılanı bu denilebilir. Eski kıyafetlerin en çok değerlendirildiği bir çözümdür. Sıradan gömlekler, tişörtler ve elbiseler modern bir etek haline dönüşebiliyor. Hatta el becerisi olan kadınlar bunu bir üst seviyeye taşıyarak oluşturdukları eteklere daha farklı havalar katabiliyorlar.

Etek Yapımı

Geri dönüşüm fikirleri kıyafet içerisinden etek yapımı nasıl olur inceleyelim. Öncelikle bir iğne, iplik, makas gerekli olacaktır. İsteğe bağlı üzerine boncuk süslemeleri yapmak istiyorsanız malzemelerinizin arasına bir de çeşitli boncuklar ekleyebilirsiniz. Herhangi bir kıyafeti yapmak istediğiniz eteğin boyuna göre dikdörtgen şekilde kesiniz.

Etek Yapımı

Kestiğiniz parçaların iki kenarını içe kıvırarak dikiniz. Daha sonra üzerine istediğiniz şekilde süsleme yapmak için boncuklar kullanabilirsiniz. Bu sayede geri dönüşüm yaparak kendinize bir etek yapmış oldunuz.

2 – Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe

Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe

Pet şişeler uzun yıllar boyunca doğada kalabiliyorlar ve bu doğamıza çok zarar vermektedir. Etrafta o kadar çok pet şişe var ki bunları atmak yerine geri dönüşüm yaparak işimize yarar hale getirebiliriz. Pet şişeden ne yapabilirim diye düşünmenize gerek yok artık.

Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe

Geri dönüşüm fikirleri arasında en kolay ve en eğlenceli projeler diyebiliriz.Ev veya ofislerinizi süsleyecek birçok tasarım yapabilirsiniz. Baharında gelmesiyle renkli projeler yaparak evlerinizi süsleyebilirsiniz. Peki pet şişeden neler yapabileceğinize göz atalım.

A – Pet Şişe- Saksı Yapımı

Pet Şişe- Saksı Yapımı

En eğlenceli fikirlerden biri olan pet şişeden saksı yapımı diyebiliriz. Sizde pet şişeden nasıl saksı yapılır diye merak ediyorsanız sizler için detaylarıyla anlatalım. Öncelikle Doğamızda kaybolması çok uzun yıllar alabilir.

Pet Şişe- Saksı Yapımı

Bu yüzden doğamızı temiz tutmak adına pet şişeleri değerlendirmemiz gerekir. Pet şişeden harika bir saksı oluşturarak baharın simgesini oluşturmuş olacağız.

Pet Şişe- Saksı Yapımı

Hazırda bulundurmamız gereken malzemeler bir pet şile, yağlı boya veya pet şişede silinmeyecek bir boya, bir de kesici bıçak bulundurmalısınız. Şimdi geri dönüşüm fikirleri temamıza yoğunlaşalım. Bıçak işle şişemizin üst kısmını yuvarlak şekilde keselim.

Pet Şişe- Saksı Yapımı

Elinizde kova şeklinde bir şişe olması gerekir. Daha sonra oluşan kovanın dışını renkli boyayıp üzerine istediğiniz deseni çizebilirsiniz. Böylelikle muhteşem bir saksınız olacaktır.

B – Kalemlik Yapımı

 pet bottle pen holder

Pet şişeler için birçok alternatif yöntemler bulunmaktadır. Öğrenciler için veya evinde kalemi çok olan insanlar sürekli bir karmaşanın içerisinde bulunurlar. Dışarıdan alacağınız kalemlikler pek işinizi görmüyorsa eğer küçük pet şişlerden istediğiniz model de bir kalemlik oluşturabilirsiniz. Kendi tarzınızı yansıtabileceğiniz bir kalemlik nasıl tasarlanır inceleyelim.

Kalemlik Yapımı

Öncelikle bulundurmanız gereken malzemeler bir makas veya bıçak, yapıştırıcı, küçük boy 10 adet pet şişe (isteğe göre sayısı değişebilir), dışını süslemek için tarzınıza göre boya, boncuk, çalı ipi gibi süs malzemelerini hazırda bulundurun. Şimdi kalemlik yapımına başlayabiliriz.

Kalemlik Yapımı

Pet şişelerinizi aynı boyda yuvarlak şekilde keselim. Dışını süslemek için isterseniz boya ile desen yapabilirsiniz veya boncuklarla süsleyebilirsiniz. Bunların hiçbiri sizi yansıtmıyorsa daha doğal durması için çalı ipini yapıştırarak süsleyebilirsiniz.

Kalemlik Yapımı

Bütün işlemleriniz bittikten sonra şişeleri birbirine yapıştırıp odacıklı bir kalemlik oluşturmuş olacaksınız. Geri dönüşüm projeleri içerisinde en eğlenceli projeniz kalemlik olabilir.

C – Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe- Süs Eşyası Yapımı

Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe- Süs Eşyası Yapımı

Pet şişeleri çoğu zaman evlerimizi süslemek için değerlendirmekteyiz. Baharın gelmesiyle çiçeklerin açmasıyla evlerimizi renklendirmek isteriz. Evimizi süsleyen süs eşyaları aslında kendi karakterimizi anlatmaktadır.

Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe- Süs Eşyası Yapımı

Kişiliğimiz renkli ise ev eşyalarımızı renkli seçebiliyoruz ya da daha sakin ve durgun bir kişiliğimiz varsa daha klasik ürünlere kaçıyoruz. Bunun için sizleri yansıtacak süs eşyalarına göz atalım.

Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe- Süs Eşyası Yapımı

Bulundurmanız gereken malzemeler sadece süslemeniz için isteğinize göre yağlı boya veya sudan etkilenmeyen herhangi bir boya, çalı ipi, boncuk, çeşitli süs malzemeleri ve pet şişe. Öncelikle şişenizin ağır olması için içerisine kum veya taş koyabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Fikirleri Pet Şişe- Süs Eşyası Yapımı

Daha sonra kendini yansıtacak şekilde saydığımız malzemeler ile dışını süsleyebilirsiniz. Bu şekilde gayet güzel süs eşyalarınız olacaktır. İster salonunuza ister balkonunuza isterseniz de cam kenarlarına koyabilirsiniz.

3 – Geri Dönüşüm Fikirleri Karton

karton

Geri dönüşüm projeleri içerisinde en çok karşılaştığımız atıklardan biri de kartonlardır. Hemen hemen her yerde karton atıklar görebiliyoruz. Aslında Kartonlar en kolay değerlendirilen atıklardan biridir.

Geri Dönüşüm Fikirleri Karton

Her evde bulunan kartonları değerlendirmek hem çevre temizliği için hem de kendimize uygun küçük çaplı projeler de yararı olacaktır. Eğer evde çocuğunuz varsa veya sizler çok sıkıldıysanız eğlenmek için harika bir aktivite olacaktır. Peki kartonlardan ne gibi geri dönüşüm sağlayabiliriz inceleyelim.

A – Geri Dönüşüm Fikirleri Karton- Çöp Kutusu Yapımı,

Geri Dönüşüm Fikirleri Karton- Çöp Kutusu Yapımı

Evlerimizde Ufak tefek çöplerimiz muhakkak bulunmaktadır. Atık kağıtlar, piller, kullanıma müsait olmayan poşet veya plastikler bunlar için bir çöp kutusu muhakkak her evde bulunmalıdır. Nasıl ki dışarıda bölümlü çöp kutuları bulunuyorsa çevremizi temiz tutmak için aynı şey evimizde de geçerli olmalıdır.

Geri Dönüşüm Fikirleri Karton- Çöp Kutusu Yapımı

Öncelikle çöp kutusu ya için gerekli malzemeleri hazırlayalım. Bunlar yapacağınız çöp kutunuzun boyutuna göre 3 adet dikdörtgen kutu, dışını kaplamak için isteğe göre kumaş, keçe, karton, üzerine bölümleri belirtmek için tahta kalemi ve yapıştırıcı hazırlayın. Şimdi gelelim yapım aşamasına.

Geri Dönüşüm Fikirleri Karton- Çöp Kutusu Yapımı

Kartonlarınızın kutu olacak şekilde sadece bir yüzeyini kesiniz. Daha sonra dışını saydığımız karton veya diğer ürünlerle kaplayıp yapıştıralım. Yapıştırma işlemi tamamlandıktan sonra 3 adet kutuyu birbirine yan olacak şekilde yapıştıralım.

Geri Dönüşüm Fikirleri Karton- Çöp Kutusu Yapımı

Yapıştırma işlemini tamamladıktan sonra tahta kalemi ile her bölümün üzerine ayrı ayrı atık pil, atık kâğıt ve atık plastik olacak şekilde yazınız. Çöp kutunuz hazır durumda evinizin herhangi köşesine koyabilirsiniz.

B – Sepet Yapımı

making basket made of cardboard

Geri dönüşüm projeleri içerisinde en seveceğiniz çalışma sepet yapımı olabilir. Dışarıda gördüğünüz güzel sepetlerden sizlerde almak istiyorsunuz fakat fiyat olarak çok pahalı olduğu için kaçınıyor olabilirsiniz. Dışarıda satılan güzel sepetleri aratmayacak bir çalışma ile sizlerin de kullanacağınız harika bir sepet yapacağız.

making basket made of cardboard

Sepet yapmak için gerekli malzemeler büyük boy dikdörtgen kutu, makas veya bıçak, dışını kaplamak için güzel desenleri olan bir kumaş ve yapıştırıcı. Bütün malzemeleri hazırladıktan işe koyulabilirsiniz. Öncelikle kartonun kısa olan tek yüzeyini keselim.

Sepet Yapımı

Daha sonra kumaş kartonun her tarafını saracak şekilde içe dönük yapıştıralım. Ardından günlük kirli sepet veya oyuncak sepeti gibi kullanabileceğiniz kartondan bir sepet yapmış bulunacaksınız. Hem kolay hem de oldukça kullanışlı bir projeye daha imzanızı atmış oldunuz.2

İlginizi Çekebilir: Evde Yapılabilecek Şeyler Nelerdir?

C –  Supla Yapımı

Supla Yapımı

Geri dönüşüm fikirleri içerisinde en kolayı supla yapımı diyebiliriz. Supla servis tabaklarımızın altını süsleyen bir çeşit sunum malzemesidir. Dışarıda istediğimiz supla çeşitlerinin çok pahalı olduğunun farkındayız.

Supla Yapımı

Yapacağımız supla tasarımı sizleri yansıtacaktır ve hazır alınanlardan hiçbir farkı olmayacaktır. Supla yapmak için yapacağınız supla sayısına yetecek kadar karton, makas, bıçak, istediğiniz desende kumaş, yapıştırıcı ve isteğe göre süslemek için boncuk veya yapay çiçekler kullanabilirsiniz.

Supla Yapımı

Öncelikle Servis tabağınızın boyutundan biraz daha geniş bir şekilde kartonunuzu yuvarlak kesiniz. Yapmak istediğiniz sayı kadar kestikten sonra supla oluşturmak için üzerini kumaş ile kaplayıp altından yapıştırın. Daha sonra kurumasını bekleyiniz. Kuruduktan sonra suplanızı süslemek için üzerine boncuklar veya çiçekler kullanabilirsiniz. Özel konuklarınızı ağırlarken harika suplalarınızı kullanabilirsiniz.

4 – Geri Dönüşüm Fikirleri Cam Şişe

Geri Dönüşüm Fikirleri Cam Şişe

Geri dönüşüm fikirleri arasında cam şişeler de yer almaktadır. Genel de cam şişeli içecekler tek kullanımlık olmaktadır. Bunlar hem doğamıza ve çevremize zarar verir hem de hayvanlara zarar vermektedir. Camlar sayesinde ormanlarımızda da yangın çıkmaktadır.

Geri Dönüşüm Fikirleri Cam Şişe

Çevremizi ve doğa dengemizi korumak için cam şişeleri alternatif olarak kullanıp işimize yarar hale çevireceğiz. Peki en çok merak edilen sorulardan biri de cam şişeleri nasıl kullanılır hale getirebilirim? En güzel örnekler ile sorularınıza cevap olacağız.

A – Geri Dönüşüm Fikirleri Cam Şişe- Vazo Yapımı

Geri Dönüşüm Fikirleri Cam Şişe- Vazo Yapımı

Cam Şişeleri aslında günümüze uyarlayarak modern bir vazo haline dönüştürebiliriz. Cam şişeden vazo yapımını için az çok aklınızda bir tasarım oluşturmuş olmalısınız. Hem kolay hem de evinizi ve çiçeklerinizi süsleyecek bir proje olacaktır.

Geri Dönüşüm Fikirleri Cam Şişe- Vazo Yapımı

Cam şişeden vazo yapımı için gerekli malzemeler boş cam şişe, dışını süslemek için yağlı boya eğer boyamak istemiyorsanız çalı ipi veya bocuk, yapıştırıcı kullanmanız gerekecektir. Elinizde bulunan cam şişeyi öncelikle yıkayın ve iyice kurulayın. Daha sonra vazo oluşturmak için çok eğlenceli kısım olan süslemeye geçelim.

Geri Dönüşüm Fikirleri Cam Şişe- Vazo Yapımı

Süslemek için boya kullanmak istiyorsanız vazonuzun üzerine istediğiniz desenleri çizebilirsiniz. Boya tercih etmek istemiyorsanız boncuklarla veya çalı ipiyle yapıştırma işlemi kullanarak istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Böylelikle içerisine bir çiçek veya kuru bir dal koyarak ev dekorasyonunuzu süsleyebilirsiniz.

B –  Abajur Yapımı

Abajur Yapımı

Geri dönüşüm fikirleri abajur yapımı geceleri odanızı süsleyecektir. Şık süslemeler ile gece ışığınızı yaktığınızda hoş bir görüntü oluşacaktır. Dışarıda her zaman istediğimiz tasarımları bulamamaktayız. Bunun için elimizde olan malzemeler ile harika bir abajur tasarlayacağız.

Abajur Yapımı

Malzemeler için büyük boy cam şişe, süslemek için yağlı boya, ağız kısmındaki kapak bölgesini kapatmak için çalı ipi, ufak boncuklar, yapıştırıcı ve küçük led ışıklar bulundurmalısınız. Geri dönüşüm fikirlerini en iyi şekilde değerlendirerek atık malzemelerden oturma odası için tasarım yapabilirsiniz.

Abajur Yapımı

Abajur için öncelikle cam şişenizi istediğiniz desene ve renge boyayınız. Daha sonra kapak kısmını çalı ipi ile sarıp bağlayın bu abajurunuza daha doğal bir hava katacaktır. Daha sonra içerisine led ışıkları koyun. Işıkları yaktığınızda muhteşem bir gece abajuru olacaktır. Yeni bir atık malzemeden yatak odası için dekorasyon fikirleri oluşturabilirsiniz.

C – Baharatlık

Baharatlık

Geri dönüşüm fikirleri içerisinde aklına gelmeyecek bir tasarım olabilir. Baharatlık için istediğiniz modelleri her zaman bulamayabilirsiniz. Kendi yapacağınız baharatlıklar için daha natural ve doğal bir hava katmış olacaksınız.  Son zamanlarda kendin yap modelleri arasında modern baharatlıklar fazlasıyla öne çıkmış durumda. Sizler de mutfağınızı süslemek için baharatlık yapabilirsiniz.

Baharatlık

Gerekli malzemeler küçük boy cam şişe, ağız kısmını süslemek için çalı ipi ve kapak olarak küçük alışveriş merkezlerinde şişe kapakları bulunur. Muhakkak almalısınız baharatlarınızın ıslanmaması için gerekli bir malzemedir.

Baharatlık

Baharatlık yapmak için kapak kısmını çalı ipi ile dolayınız. Daha sonra şişelerin içerisine baharatlarını ekleyip isteğe göre silinmeyen kalem ile üzerine baharatların isimlerini yazabilirsiniz. Daha sonra kapağını kapatıp severek kullanılacak hale getirmiş olursunuz. Dekoratif mutfak ürünleri sayesinde evinize oldukça şık görsellikler katabilirsiniz.

5 – Geri Dönüşüm Fikirleri Okul Öncesi

Geri Dönüşüm Fikirleri Okul Öncesi

Geri dönüşüm fikirleri okul öncesi için çocuklarımıza hem iyi örnek olacağız hem de görsel zekasını geliştireceğiz. Çocuklarımıza doğamız ve kendimiz için geri dönüşümün yararını muhakkak öğretmeliyiz. Hiçbir şeyin aslında atık olmadığını atılan her şeyin de bir dönüşümü olduğunu öğretmeliyiz. Okul öncesi çocuk zekalarının gelişimi için bu tür aktiviteler yararlı olacaktır. Peki okul öncesi neler yapılabilir göz atalım.

 • Kutulardan geri dönüşüm kutusu
 • Plastikten kalem kutusu
 • Çeşitli oyuncaklar
 • Pet şişeden kuş yuvası
 • Kağıtlardan aile çerçevesi
 • Kâğıt rulodan eğlenceli oyuncak hayvanlar.

Bu tarz okul öncesi eğitici geri dönüşümlerde bulunabilirsiniz. Geri dönüşüm fikirleri için doğamızı korumamız ve hayvanlarımız için çok yararı olacaktır. Sizlerde evlerinizde ki atıkları mutlaka değerlendirmelisiniz. Dışarıda istediğiniz bir şeyi alırken aslında kendinizin bunu yapabileceğinize inanmalısınız.

Geri Dönüşüm Fikirleri Okul Öncesi

Hem tasarruf etmiş olacaksınız hem de çevrenize katkıda bulunmuş olacaksınız. Elinizdeki malzemeler ile yapabileceğiniz çok şeyin olduğuna emin olabilirsiniz. Sizler de doğayı korumak adına başlamak için daha fazla beklememelisiniz. Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri ile evinize ayrı bir hava katabilirsiniz.

karton oyuncak yapımı

Ayrıca YouTube arama motoruna güzel bir çocuk odası tasarımı, kendin yap fikirleri,  dönüşüm fikri, nasıl yapılır gibi kelimeleri yazarak birbirden güzel tasarımlara ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

31 Yorum

 1. Eda - -

  Bende geri dönüşüm fikirlerini şiddetle destekleyenlerdenim. Tüketim toplumu değil de daha çok üretmeye odaklı toplum olursak daha çok ilerleyebileceğimizi düşünüyorum. Bu fikirler umarım herkese örnek olur. Harika fikirler için teşekkürler

 2. Keremefe24 - -

  Gerçekten etkili ve ögretici bir yazı olmus teşekkurler

 3. Filiz - -

  Geri dönüşüm doğamız için gerçekten önemli bir işlev. Binlerce ağacı kesmekten kurtarıyor. Bu güzel fikirler için teşekkür ederim.

 4. Murat - -

  Geri dönüşüm konusunda dünyada önemli bir hareket var. Doğada kaybolmayan maddeler kullanılabilir başka maddelere dönüştürülüyor. Hangi maddeleri nelere dönüştürülebileceği konusunda enfes bilgilendirici bir yazı olmuş.

 5. Abdullah - -

  Çevrr kirliliğine engel olup doğayı koruduğunuz ve iş imkanı sağlafığınız için teşekkürler

 6. Leyla - -

  Çok güzel fikirlerin bulunduğu bir site sayenizde artık hiçbirşeyi çöpe atmadan değerlendirebilirim herkes sizin gibi değil

 7. Dilan - -

  Harika geri dönüşüm fikirleri buldum bu sayfada.İlginc,yararli en önemlisi israfı önleyen bir yazı olmuş.Kendi açımdan çok faydanlndm bu sayfadan.devamı da gelsin ınsalah.Tesekkurler..

 8. Kahve telvesi - -

  Bazen sonra ise yarar diye kıyıp atamadığım eşyalar oluyor. Sonra bir bakmışım dağ olmuşlar. Burdaki fikirlerle o dağı ve eşyaları günlük hayatta kullanabilirim. Yazınız bana güzel fikirler verdi. Tesekkurler

 9. Mehmet Ali - -

  Harika bir konuya değinip çok güzel bir yazı hazırlanmış. İsrafın bol olduğu günümüzde kullanılmayan malzemeleri işe yarar hale getirmek ve çevre kirliliğini azaltmak için çok güzel fikirler, emeği geçenlere teşekkürler.

 10. Skyglory923 - -

  Geri dönüşüm ürünlerini değerlendirerek kullanışlı ve şık tasarımlar elde etmişsiniz, çok güzeller ve umarım diğer geri dönüşüm ürünleri içinde harika fikirleriniz vardır. Çalışmalarınız da başarılar dilerim.

 11. samet - -

  Çok güzel fikirler var gerçekten çok teşekkür ederim. Günümüzde Alışveriş çılgınlığı sonrası kullanılmadan çöpe atılan birçok ürün ve malzeme var. Hiç olmazsa insanların aklında bir yer yapar belki değerlendirmek isterler.

 12. İbrahim - -

  Kendi evimde bunlardan birkaç tanesini uygulama istiyorum. Çok güzel bir uygulama. Efsaneler. Teşekkürler. Herkese tavsiye ederim.

 13. Krizantem - -

  Günümüzde tüketim çılgınlığı sayesinde unuttuğumuz ama geçmişlerimizde anne babalarımızın yapmaktan gocunmadığı çok önemli iktisadi bir konuya parmağınızı bastığınız için teşekkür ederim, en kısa zamanda yazınız üzerine çok çalışacağım, çünkü ekomonik olarak da bir büyük bütçe deliğimizi daha fazla açtırmayacak bir şey.

 14. Enes - -

  Kullanılmayan veya çöpe atılmış maddelerden,ürünlerden geri dönüşüm nasıl yapılır?Neler yapılabilir? Bu konular hakkında birçok bilgi edindim.Gerçekten harika,şık tasarımlar üretmişsiniz.Yazı ve resimler için çok teşekkür ederim.

 15. Ozan - -

  Geri dönüşüm yapmak için güzel mantık kullanmışlar kullandığımız eşyaları atmayipda onları güzel geri dönüşüm yapıyorlar beğendim

 16. cem - -

  kesinlikle harika fikirkler bu sayede artık bir çok şeyi atmyacağım. Gerçekten iyi yaratıcılık bu bilgileriçin teşekürler. Başarılar dilerim

 17. Macid - -

  Keyifle okudugum güzel bir paylaşim olmuş mutlaka okuyun çok seyi öğreneceksiniz.

 18. Cüneyt ertaş - -

  En güzel geri dönüşümü anlatan mükemmel bir site süper tavsiye ederim Çok güzel fikirler tasarımlar var elinize sağlık

 19. Aykut - -

  Günümüzde her şeyin hunharca çöpe atıldığı bu zamanda bu paylaşımınız oldukça yararlı duruyor. Özellikle plastik gibi doğada parçalanması yıllar alan petrol türevi malzemeler için bu tür geri dönüşümler ve kullanımlar zaruri olmalı diye düşünüyorum.

 20. Eda - -

  Harika bir uygulama gerçekten çok güzel olmuş heyet eylenceli

 21. ibrahim - -

  Çok güzel örnekler vardı çok hoşuma gitti işime baya yaradı herşey için teşekkür ederim elinize emeğinize sağlık

 22. Merve - -

  Harika fikirler evdeki herseyi bu sayede değerlendirebiliriz çok beğendim yapıcam bunları çok teşekkürler faydalı bilgileriniz için

 23. Gorkem - -

  “Çöp olacağına bir sanat eseri çıksın ortaya” demek yukarıdaki muhteşem geri dönüşüm eserleri için tam yerinde olur. Muhteşem fikirler verdi bana gerçekten. Hemen hayata geçireceğim.

 24. Sevgi - -

  Ambalaj atıklarından pet şişeler ya da ahşap kasalara kadar birçok malzeme tek kullanımdan sonra atılmaya hazırlanıyor. Artık kullanılmayan malzemelerin geri dönüşüm yöntemleri ile tekrar imalat sürecine girmesi mümkün ve oldukça keyifli bir süreçtir.Ve bu blog yazısında da görüldüğü üzere sonsuz fikir ve sanat eserleri ortaya çıkarılabilir.

 25. Turan göçen - -

  Gerçekten harika fikirler çöpe attığımız şeylerle gerçekten çok güzel ürünler yapmssnz çanta ve yastık kılıfını mutlaka deneyeceğim.

 26. Muhammet - -

  Kesinlikle çok faydalı. Özellikle şu sahilleri ve denizleri gördükten sonra ve bu makaleyi okuduktan sonra daha çok dikkat ediyorum. Bu makalenin linkini arkadaşlarıma da gönderdim. Daha bilinçli bir toplum istiyoruz.

 27. İbrahim Burak Türker - -

  Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık ben çok beğendim bu bilgiler sayesinde kullanmadigimiz eşyaları geri dönüşüme verip insanlığa katkı sağlayabiliriz lütfen herkes duyarlı olsun geri dönüşümü ve gelecekteki insanları düşünsün

 28. Burak yılmaz - -

  Cok güzel bir yazı olmuş.Okurken hic sıkılmadım cok hoşuma gitti

 29. Hakan Aydın - -

  Geri dönüşüm malzemelerini veya kullanmadığımız parçaları böyle güzel bir el sanatına dönüştürebiliriz bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 30. tuncer - -

  sayenizde artık hiç bir şeyi boşuna atmayacağım, gerçekten inanlımaz şeyler yapmışsınız.hepsini deneyeceğim..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.