«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. En İyi Sağlık Uygulamaları ile Kontrol Sizde Olsun!

En İyi Sağlık Uygulamaları ile Kontrol Sizde Olsun!

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Teknolojinin gelişmesi ile beraber sağlık uygulamaları da gelişti. Uygulama marketlerinde birçok sağlık uygulaması bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam için kullanılabilecek, sürekli güncelleme alan ve yenilenen bu uygulamalara Android veya İOS gibi işletim sistemi kullanan teknolojik cihazlarla erişim sağlanmaktadır. Uygulamalar belirli hastalığı olan insanlara hitap ettiği kadar, genel kitleye de hitap etmektedir. Bu uygulamada, günümüzün sağlık problemlerinden yola çıkarak ayrıca kullanıcıların talepleri göz önünde bulundurularak geliştirilmektedir. Peki en iyi sağlık uygulamaları hangileridir?

En İyi Ücretsiz Sağlık Uygulamaları

https://www.youtube.com/watch?v=I5jmpPIdBlw

Her sektörde olduğu gibi uygulama geliştiricileri arasında da öne çıkan kuruluşlar vardır. Bunların ürettiği uygulamalar, gerek kalite gerek optimizasyon açısından daha stabil olurlar. Bu uygulamaları kullanacak kişiler, bu konuda kendini kanıtlamış uygulamaları tercih etmelidir. Bu uygulamalar:

1 – Hayat Eve Sığar

burcualem-en-iyi-sağlık-uygulamaları-3

 

Hayat Eve Sığar, aktif olarak en çok kullanılan sağlık uygulamaları arasında bulunur. 2019’da ortaya çıkan ve 2020 yılında da etkisini devam ettiren koronavirüs hastalığı ile mücadele etmek için geliştirilmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın önderliğinde geliştirilen bu uygulama, virüsle alakalı önemli bilgiler barındırır.

burcualem-en-iyi-sağlık-uygulamaları-2

Telefon numarası ile giriş yapılan uygulama, kullanıcılara sorular sorarak bir analiz yapar. Bu analizin sonuçlarını kullanıcılarla paylaşır ve nasıl davranılması gerektiğini belirtir. Bunun dışında harita üzerinde koronavirüs yoğunluğu olan bölgeleri renk skalası ile gösterir. Kullanıcıya en yakın ihtiyaçlarını giderebileceği (market, hastane, eczane, durak) yerleri de  uygulama içerisinde harita üzerinden gösterilir.

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Sağlık Bakanlığı son güncelleme ile uygulamaya online şikayet başvurusu da getirmiştir. Son olarak uygulamada HES kodu ile hasta takibi yapılmakta. Hayat Eve Sığar uygulaması, çoğu uygulama marketinde bulunmaktadır.

2 – Adım Sayar – Ücretsiz Pedometre ve Kalori Ölçme

burcualem-en-iyi-sağlık-uygulamaları-4

Pedometre üzerine geliştirilen birçok sağlık uygulamaları bulunur. Bu uygulamalar kişinin yürüdüğü mesafeyi ve attığı adım sayısını göz önünde bulundurarak kalori takibi yapar. Kilo vermenin ilk şartlarından olan kardiyo yaparken kalori takibi yapma, bu uygulama ile çok kolay bir şekilde izlenebilir. Ayrıca Adım Sayar uygulaması, performansınızı aylık, haftalık ve günlük olarak raporlar. Adım Sayar sağlık uygulaması, uygulama marketlerinden ücretsiz bir şekilde  indirilebilir.

3 – Sağlık Diyet Fitness ve Kalori Sayıcı

burcualem-en-iyi-sağlık-uygulamaları-5

Önde gelen sağlık temalı uygulamalardan birisi de Sağlık, Diyet, Fitness ve Kalori Sayıcı. Bu uygulama, bünyesinde birden fazla özelliği bulundurur. Spor yapan kişiler tarafından sıklıkla kullanılan uygulamalardandır.

İngiliz Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Uygulama fiziksel bilgilerden yola çıkarak hedef vücut tipini belirler. Buna uygun olarak programlar geliştirir. İçerisinde birçok farklı egzersiz vardır. Uyku takibi, adım sayar, ilaç ve su içme hatırlatıcısı, nabız ölçme uygulamanın bazı özellikleridir. BMI grafiği ile de kullanıcının kat ettiği ilerlemeyi gösterir. Sağlık, Diyet, Fitness ve Kalori Sayıcı, çoğu uygulama marketinde bulunmaktadır. Ayrıca 1 milyondan fazla kullanıcısı vardır.

4 – Samsung Health

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Bazı telefon markaları, kendi telefonları dahil çoğu telefonun çalıştırdığı sağlık uygulamaları geliştirmekte. Bunlardan birisi de dev telefon markası Samsung. Dev telefon markasının geliştirdiği sağlık programı, içerisinde farklı eklentiler barındırmakta. Kalori sayacı, uyku sayacı ve hedefe göre programlar bunların önde gelenlerinden.

burcu-alem-en-iyi-sağlık-uygulamaları
En İyi Sağlık Uygulamaları

Günlük içilmesi gereken sıvı miktarından yenilen besinlerin markalarına kadar içeren program, kolayca kalori takibi yapmakta. Farklı olarak rekabet ortamı yaratmak için arkadaşla yarış bölümü bulunmaktadır. Kısacası spor yapan ve sağlıklı yaşamı hedefleyen kişilerin oldukça beğeneceği bir program. Samsung Health, dijital sağlık uygulamaları arasında bulunan en iyi programlardan birisidir.

5 – MiFit

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Sağlık uygulaması geliştiren telefon markalarından birisi de Xiaomi. Kendi modeli olan telefonların yanında çoğu telefonun desteklediği MiFit uygulaması son dönemde oldukça popüler. MiFit ile yediğiniz yiyeceklerin ne kadar kalori içerdiğini görebilir, nabız kontrolü ve uyku takibi yapabilirsiniz. Ayrıca uygulama içerisinde spor temalı; eğlenceli, sağlık videoları bulunmaktadır. Kullanıcılar çoğunlukla bu uygulamayı akıllı saatler aracılığı ile kullanır.

6 – Doktorum

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Doktorum uygulaması, listemizde bulunan ancak farklı bir amacı olan programdır. Uygulama içerisinde alanında profesyonel doktorlar bulunmaktadır. Kullanıcılar, sağlık şikayetlerini bu doktorlara danışarak bilgi alabilir. Bunun yanında hasta tahlillerini sisteme yüklenerek doktorlardan görüş alabilir. Hastalık belirtileri bölümünden, hastalıklar hakkında kolayca bilgi edinilebilir.

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Ek olarak uygulamanın bir bölümünde güncel sağlık haberleri ve makaleler paylaşılmakta. Ayrıca uygulamada kullanıcıların vücut indeksini, gebelik takvimini takip etmesi mümkündür. Doktorum, Türkiye’de mobil sağlık uygulamaları arasında bulunur.

7 – E-Nabız

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği en popüler sağlıksal uygulama e-Nabız’dır. Uzun süredir sıkıntısız bir şekilde hizmet veren bu uygulamanın 5 milyondan fazla indirmesi bulunuyor. Uygulama, kullanıcının fiziksel özelliklerini istemekte. Bu verilerden yola çıkarak, kalp krizi riski gibi hastalıkların kullanıcıda görünme olasılığını hesaplar.

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Kullanıcı kendisine konulan teşhislerin, verilen tahlillerin, çekimi yapılan tıbbi görüntülerin, yapılan aşıların, verilen ilaçların ve buna benzer verileri izin vermesi sonucunda hekimlerle paylaşabilir. Daha kolay randevu almak, randevu tarihleri, en yakın sağlık merkezi, tansiyon verileri de uygulama içinde bulunur.

8 – En İyi Sağlık Uygulamaları – Huawei Health

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Huawei’nin geliştirdiği bu sağlık programı, ücretsiz en iyi sağlık uygulamaları arasında bulunmaktadır. Uygulamada spor yapanlar için profesyonel rehberlik hizmeti verilmektedir. Yürüme, koşma, bisiklet modu, koşu parkuru, kalp atış hızı, yörünge, hız ve diğer spor verilerini kaydeder. Huawei Health, sağlık temalı uygulama arayanların deneyebileceği bir programdır.

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Uygulama marketleri üzerinde sayısız sağlık programı bulunur. Bunlar arasında kaliteli olan uygulamalar olduğu gibi kalitesiz uygulamalar da vardır. Doğru veriler için ve sağlık uygulamalarından en verimli şekilde yararlanmak için doğru program seçimi yapılmalıdır. Akıllı sağlık uygulamaları 7’den 70’e herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

burcualemen-iyi-saglik-uygulamalari-ile-kontrol-sizde-olsun

Bağlayacak olursak, training club ya da bir diyetisyene gitmeden sosyal medya hesaplarınız ile giriş yapabileceğiniz bir uygulama arıyorsanız, listemizde yer alan 10 farklı mobil uygulama ile yediğiniz yiyeceklerin besin değerlerini öğrenebilir, ücretsiz olarak adımlarınızı sayabilir ve daha birçok yöntem ile sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. App Store ya da Google Play ‘ den fazla zaman harcamadan indirebileceğiniz bu uygulamalar ile kilo vermek de sağlıklı olmak da çok kolay.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Berat aksoz

  Faydalı bir içerik olmuş ve ben de bir sağlıkçı olarak Huawei nin uygulamasinj öneriyorum

 2. Enes

  En iyi sağlık uygulamalarını tanıma imkanım oldu.Yazı için çok teşekkür ederim

 3. Aykut

  Özellikle pandemi döneminde aklımıza gelen, dikkat etmemiz gerekilen sağlığımız hiçbir zaman hayatımızdaki başka veya alt unsur olmamalı. Şahsen dışarı çıkamasak bile evde biraz yürüsek bu bile sağlığımızı ele almamıza faydalı olur.