Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Burcualem Öneriler
  4. »
  5. En Sevimli Kedi Türleri Nelerdir?

En Sevimli Kedi Türleri Nelerdir?

Bilgece Bilgece - - 14 dk okuma süresi
1 1
en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Birbirlerinden farklı boyutlarıyla, renkleriyle, desenleriyle kedi türleri birbirlerinden oldukça fazladır. Evinizde sizi bekleyen, eve geldiğinizde sizi kapıda karşılayan, sizinle oyunlar oynayan, size arkadaşlık yapan bir kedi birçok insanın hayalidir. Fakat kedi deyip geçmemek lazım… Yavru kedi bakımı hakkında bilgi sahibi olmak ve farklı özelliklerdeki kedileri tanımak gerekmektedir. İşte, birbirinden farklı özellikteki sevimli 10 kedi türü ve özellikleri.

Kedi Türleri ve Özellikleri

YouTube video

Kediler antik çağlardan beri insanların en yakın arkadaşları arasında yer almaktadırlar. Bazen bir koruyucu bazen bir av arkadaşı bazen oyun arkadaşı olarak kediler hep hayatımızın bir parçası olmuşlardır. Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız fakat hangi türden bir kediyi sahipleneceğinize karar veremiyorsanız bu yazıyı okuyarak bu konuda bir karar verebilirsiniz.

1 – Tiffanie Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Tiffanie kedileri Burmila türü ve Asya ırkına ait başka bir kedinin çiftleştirmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Bu türün en belirgin ve dikkat çekici özelliği yumuşacık ve uzun tüyleridir. Uzun tüyleri sayesinde kediler arasındaki prenseslerdir. Diğer uzun tüylü ırkların aksine bakımları çok daha kolaydır. Kedi türleri arasında oldukça zeki ve oyuncu olarak tanınırlar.

Eğer evde birlikte zaman geçirebileceğiniz ve sizinle vakit geçirmekten hoşlanan bir kediyi sahiplenmek istiyorsanız Tiffanie kedileri tam size göredir İçinde bulunduğu eve ve aileye oldukça sahip kedilerdir. Ev içerisinde sahiplarinin peşinde dolaşmayı çok severler ve sahibinin duygularını anlayan nazik ve hassas bir yapıya sahiptirler. Bunun dışında oldukça kırılgan bir yapıya sahiplerdir. Eğer onlara kızarsanız ya da biraz bile olsa sesinizi yükseltirseniz hemen kalplerini kırarsınız.

2 – Bengal Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Bu kedi türünün adının Bengal olmasının bir nedeni var. Bengal kedilerinin ataları Asya’da yaşayan leopar kedileridir. Bengal kedileri Asya Leopar kedilerinin soyunun tükenmesi tehlikesine yaklaşmasından sonra kedi yetiştiricilerinin Habeş kedisi ve British Shorthair cinsinin çifleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Oldukça meraklı ve hareketli kedi türleri arasında yer almaktadırlar. Bengal kedilerinin kürkleri kendilerine has desenleriyle oldukça dikkat çekicidir.

Kürkleri büyük kedilerden leoparlara oldukça benzemektedir. Bengal kedileri zeki, araştırma ruhlu ve çok hareketli kedilerdir. Bundan dolayı eğer yoğun bir iş hayatına sahipseniz başka türden bir kediyi sahiplenmeniz daha iyi olabilir. Eğer Bengal kedinize yeterince ilgi göstermezseniz kediniz stres yapar ve depresyona girebilir.

3 – Sfenks Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

 

Sevimli, tüylü dostlarımız kedilerin en sırdaşını üyeleri Sfenks kedileri olabilir çünkü bu kedi türünün vücudunda hiç tüy bulunmamaktadır. Sfenks kedilerinin ortaya çıkışı oldukça ilgi çekicidir. Sfenks kedileri Kanada’nın Toronto kentinde genetik bir mutasyonun sonucu siyah bir kediden dünyaya gelmişlerdir. Sfenks kedileri ilgiye düşkün kedi türleri arasında yer almaktadır. Bulundukları ortamlarda samimi hareketleri ve atletik yapıları ile insanların ilgisini çekmektedirler.

Eğer buundukları ortamda insanların ilgilerini çekemezlerse yüksek yerlere çıkar ve buralarda gezinmeye başlarlar. Bu davranış tamamen insanların ilgisini çekmek içindir. Yapılan çalışmalara göre psikolojik sorunlarla mücadele eden insanların tedavilerinde Sfenks kedileri oldukça etkili bir role sahiptir. Sfenks kedilerinin vücudunda onları koruyacak tüyler olmadığından dolayı bakımlarına dikkat edilmelidir. Derilerini her zaman çeşitli yağ ve losyonlar uygulanmalıdır bu sayede derileri nemli kalır. Bunun dışında düzenli banyo yaptırılmaları gerekir.

4 – Scottish Fold Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Birçok fotoğrafta karşınıza çıkan kedi türleri arasında yer alan Scottish Fold kedileri oldukça sevimli ve dikkat çekici kedilerdir. Scottish Fold kedileri İskoçya’da yaşayan William Ross isimli bir çiftçi sayesinde keşfedilmiştir. Kendi yapılarının aksine Scottish Fold kedileri düz kulakklı bir kediden dünyaya gelmiştir fakat babaları hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Bundan dolayı genetik kökenleri hala bilinmemektedir. İçeri doğru kıvrık olan kulaklarıyle dikkat çeken kediler aslında genetik bir bozukluktan dolayı bu kulaklara sahiptirler.

Kıvrık kulakları, iri gözleri ve yuvarlak kafaları ile Scottish Fold kedileri tam bir tatlılık abideleridir. Oldukça sıcak kanlı ve zeki kedilerdir. Fakat kucakta durmaktan pek hoşlanmazlar. İnsanlara ve insanların yaşadıkları ortamlara çabuk uyum sağlarlar ve alıştıkları ortama oldukça bağlı olurlar. Oyun oynamaktan özellikle atılan topu geri getirmekten çok hoşlanırlar.

5 – Van Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Türkiye’de bilinen kedi türleri arasında başı Van kedileri çeker. Van kedilerinin en dikkat çekici özellikleri birbirinden farklı göz renkleri ve bembeyaz tüyleri olabilir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde ortaya çıkan kediler iklimden kaynaklı kışın soğuk, yazın ise sıcak ve kurak havada yaşabilecek şekilde adaptasyon geliştirmişlerdir. Bundan dolayı yaz aylarında tüylerini dökerler. Diğer kedi türlerinin aksine Van kedileri suya girmekte çok zevk alırlar ve suya girmeleri için sizin zorlamanıza gerek yoktur.

Van kedileri ortam değişiklerinde rahatsız olmazlar aksine kısa sürede değişen ortama ayak uydurabilirler. Oldukça cana yakın kedileridir bundan dolayı Van halkı tarafından çok sevilen bir türdür. Van kedilerinin bir gözü mavi diğer gözü ise kehribardır. Bunun nedeni ise bir genetik bozukluktur. Uzun tüylere sahip olmalarına rağmen bakımları kolaydır. Her hafta birkaç gün kedinizi taramanız yeterli olacaktır. Suyu seven bir tür olduğundan yıkanma konusunda sahiplerine zorluk çıkarmazlar.

6 – İran Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

İran kedileri genetik olarak birçok ırktan özellik almıştır buna rağmen insan eliyle değil doğal yollarla dünyaya gelmişlerdir. İsmin anlaşıabileceği gibi İran coğrafyasında 17.yüzyılda keşfedilmişlerdir. Kürk renkleri birçok renkte ya da desende olabilir. Basık suratlı bir kedi olduklarından diğer kedilerin aksine gözlerinde bulunan sıvı içeri değil dışarı akar. Bundan dolayı gözlerinde her zaman bir akıntı vardır ve düzenli temizlenmediğinde göz çevresinde lekelenmelere neden olabilir.

İran kedilerinin uzun tüylerinden dolayı her gün taranması gereken kedi türleri arasında yer almaktadır. Tüylerine ve gözlerindeki probleme rağmen sahip edinilmek isteyen kedilerden biridir. Sahiplerine bir köpeğin sahibine bağlı olduğu kadar bağlı olan, kucakta sevilmekten hoşlanan kedilerdir. Zeki ve çabuk öğrenen kedilerdir. Sakinlikleriyle evin bir köşesinde oturarak sahiplerini ve gelen misafirleri kendilerine hayran bırakırlar.

7 – Chinchilla Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Dış görünüşleri İran kedisine benzesede bu kedi türü Ankara kedisinin çiftleşmesinden melezlenerek ortaya çıkmıştır. Şu an bir kedi ırkı olarak görünmeseler bile ırk olarak tanınmaları için çalışmalar devam etmektedir. Tüylerinin yapısı dolayısıyla İran kedilerine benzetileseler bile herhangi bir solunum ya da göz akıntısı sorunu yaşamazlar.

Dış görünüşleri kadar karakterleride İran kedilerine benzer. Oldukça zeki, yumuşak başlı ve sakin kedi türleri arasında yer alırlar. Sahiplerine oldukça bağlı, arkadaş canlısı ve sevecen kedilerdir. İran kedilerinin aksine oldukça hareketli ve oyun oynamaktan hoşlanırlar. Ev içerisinde birden fazla insan olsa bile sadece bir insanın benimserler ve o kişiye daha çok bağlanırlar. Kucağa alınıp sevilmeyi çok severler. Sabırlı bir yapıya sahip olduklarından çocuklarla bir arada yaşayabilirler.

8 – American Curl Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Diğer kedi türleri arasında oldukça genç bir tür olan American Curl kedileri 1986 yılında resmi türler arasına girmişlerdir. İnsan eli değmeden, doğal yollarla genetik mutasyon sonucu dünyaya gelmişlerdir. American Curl kedileri insanları seven ve oldukça nazik bir yapıya sahip olan kedilerdir. İnsanlarla ve diğer kedilerle arkadaşlık kurmayı seven hayvanlardır. Eğer etrafta başka kedi yoksa insanlarla özellikle çocuklarla vakit geçirmeyi, onlara yakın olmayı tercih ederler. Ortalamanın üzerinde hareket etmeyi severler ve oldukça meraklılardır.

Ev içersinden insanların hareketlerini ya da yaptıkları işleri izlemekten hoşlanırlar. Hareketleri izlemekten hoşlandıkları için oldukça kolay ve hızlı öğrenebilme yetenekleri vardır. Bu türü diğer türlerden ayıran en  büyük özellikleri acıktıkları zaman miyavlamamaları olabilir. Acıktıkları zaman sabırlı bir şekilde kendilerine yemek verilmesini beklerler. Zıplamayı çok sevdiklerinden dolayı onları sürekli koltuk tepelerinde görebilirsiniz.

9 – Kedi Türleri | Maine Coon Kedisi

Coon kedileri büyüklükleri nedeniyle kedi türleri arasında dikkat çekici bir yere sahiptirler. İlk olarak Kuzey Doğu Amerika’da görülen Maine Coon kedisi sonrasında dünyaya geneline yayılmıştır. Büyüklüklerinin yanında oldukça iyi avcılar olduklarından dolayı uzun süredir insanlar ile birlikte yaşamaktadırlar. Yıllar içerinde başka kedilerle çiftleşmelerinin sonucu bazı özelliklerini kaybetmişlerdir.

Avcılık yeteneklerinden dolayı insanların oldukça sevdiği türlerden biridir. Belki de bu özellikleriden dolayı sahipleriyle son derece kuvvetli bir bağları olur ve zaman geçtikçe verilen hızlı öğrenme yetenekleri sayesinde komutların hepsini anlayabilir duruma gelirler. Büyük bedenlerinin aksine oldukça sevecen ve nazik kedilerdir. Aç olduklarında dahi huysuzluk yapmadan yemeklerinin verilmesini beklerler ve zamanla yemek saatlerine alışırlar.

10 – Siyam Kedisi

en-sevimli-kedi-turleri-nelerdir

Siyam kedileri eskiden Siyam olarak bilinen şimdiki adıyla Tayland’da tapınak bekçisi olarak kedi türleri içerisinde oldukça özel bir yere sahiptirler. Siyam kedileri farklı cinslerin çiftleşmesi sonucu değil tamamen doğal şekilde dünyada varlığını sürdüren safkanlardan biridir. Fakat zaman içinde geçirdikleri mutasyonlar sayesinde yüzlerinde maskeye benzeyen bir desen vardır. Normalde siyam kedileri açık renkli kürke sahiptirler.

Yanlızca patilerinde ve kulaklarında siyahlıklar bulunur. Fakat günümüzde başka kedilerle çiftleştirilerek farklı renklerde Siyam kedileri dünyaya gelmeye başlamıştır. Siyam kedileri insanlarla iletişim kurmada bir sorun yaşamamaktadırlar. Bundan dolayı hala evlerde sevilerek bakılmaktadırlar. Siyam kedileri içersinde bulundukları insan aileleri çok severler ve içlerinde onları koruma içgüdüsü bulundururlar. Kısa zamanda insanlarla bağ kuran kediler sevdiklerine zarar vermemek için ekstra çaba harcarlar.

Diğer Sevimli Kedi Cinsleri Listesi 
 

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. ZEYNEP - -

    Ben açık söylemek gerekirse Siyam Kedisini aşırı sevdim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.