«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Enerji Seviyenizi Yükseltmek Elinizde

Enerji Seviyenizi Yükseltmek Elinizde

Sabah uyandığınızda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Saatlerce uyumanıza rağmen hala halsiz ve yorgun olarak mı uyanıyorsunuz? O halde hayatınızda yanlış yerde olan bir şeyler var demektir. Enerji seviyenizi yükseltmek için hayatınızı, alışkanlıklarınızı, uyku saatlerinizi ve yeme düzeninizi gözden geçirmeyi hiç düşündünüz mü? Yeni bir beslenme düzeni ile tekrar eski enerjinizi elde edebilirsiniz. Bir şekilde güne enerjik başlamak için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Enerji Seviyenizi Yükseltmek Elinizde

Düzenli bir hayata ve uyku düzenine sahip olsanız da hala sabahları yorgun olarak uyanıyorsanız beslenme düzeninizde eksik olan bir şeyler olabilir. Bu durumla birlikte gün içerisinde enerjinizi koruyamayıp yorgun düşüyorsanız beslenme planınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak 5 tavsiyeye dikkat etmenizi öneririz.

1.    Her Sabah Düzenli Olarak Kahvaltı Yapın

Her Sabah Düzenli Olarak Kahvaltı Yapın

Kendinizi iyi hissetmemenizin sebeplerinden bir tanesi de kahvaltıyı atlamak olabilir. Birçok kişi çeşitli sebeplerden dolayı günün en önemli öğünü olan kahvaltı öğününü atlamak gibi bir gaflette bulunmaktadır. Oysa ki kahvaltı yapmanız güne daha zinde başlamanız için en önemli başlangıçtır aslında. Gece boyu kan şekerinizin düştüğünü düşünürsek kahvaltı yapmadan güne başlamak olmayan enerjinizi kullanmak için boşa çaba sarf etmekten başka bir şey değildir.

Güne daha iyi bir başlangıç yapmak için yumurta, peynir, süt gibi protein açısından zengin besinleri, yeşillikleri ve tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz. Z

amanınızın olmadığından şikayet ediyorsanız yulaf ezmesi ile beraber süt ya da tam tahıllı ekmeğinizin arasına peynirli ve yeşillikli bir sandviç sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Güne başlarken yapacağınız sağlıklı ve zengin bir kahvaltı öğle öğününe kadar size gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Düzenli kahvaltı yapılması size yüksek bir enerji sağlayacaktır.

2.    Düzenli Olarak Yemek Yiyin

Düzenli Olarak Yemek Yiyin

Vücudunuz yakıt olarak kullanmak için düzenli aralıklarda besinlere ihtiyaç duyar. Herhangi bir sebeple öğün saatlerini geciktirdiğiniz anda vücut kendi enerjisini koruma moduna alır ve yavaş tepkiler vermeye başlar. Bu durum sizin de enerjinizin düşmesine ve iş verimliliğinizin azalmasına sebep olur.

Kahvaltı öğününüz size ancak öğle öğününe kadar gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Öğlen yemeğini atlamanız halinde akşam üstüne doğru enerjiniz düşecek ve kendinizi yorgun, halsiz hissedeceksiniz. Bu durumun önüne geçmek ve enerji seviyenizi yükseltmek için düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz. Sağlıklı yemek düzeni için en iyi model; kahvaltı, öğle ve akşam yemeği artı bir veya iki hafif ara öğündür. Unutmadan daha çok besin tüketmek yerine bol fakat az yemek son derece önemlidir.

3.    Doğru Karbonhidratlarla Beslenin

Doğru Karbonhidratlarla Beslenin

Vücudunuzda enerji olarak kullanılan ilk besin ögesi karbonhidratlardır. Karbonhidratlar; patates, ekmek, tahıl ve makarna gibi yiyeceklerin içerisinde bulunmaktadır. Zayıflamak için sizde düşük karbonhidratlı diyetler denediyseniz gün içinde aşırı yorgunluk ve halsizlik hissetmişsinizdir. Bu durumun sebebi depolanmış karbonhidratlarınızın tükenmiş olup vücudunuzun daha fazla karbonhidrat arıyor olmasıdır.

Bununla birlikte gün içerisinde tükettiğiniz şeker içeriği yüksek hazır gıdalar ya da tatlılar bu yorulmalarınızı engellemek için uygun besinler değildir.

Çok miktarda beyaz ekmek, şeker, bisküvi, kek gibi rafine edilmiş karbonhidratlar tüketildikten sonra, yüksek miktarda insülin salınımını uyararak tükettiğimiz besinlerin kan şekerinizi bir anda yükseltmesine sebep olmaktadır. Ancak bu durum çok uzun sürmeyip kan şekeriniz bir anda düşmeye başlamaktadır. Bu nedenle kendinizi daha fazla yorgun hissetmeye başlamaktasınız.

Bunun yerine rafine edilmiş karbonhidratlara göre daha yavaş emilen karbonhidratları günlük diyetinize ekleminizde fayda var. Enerji seviyenizi yükseltmek için size gereken yakıtı verecek, Tahıllı ekmekler, kepekli makarna, yulaf ezmesi, kuru baklagiller daha yavaş emilen karbonhidratlar ile beslenmeye dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Obezite Nedir? Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

4.    Demir İçeren Gıdalar Tüketin

YouTube video

11

 

Kanınızdaki demir, vücudunuzun her hücresine ve organına oksijen taşımakla görevlidir ve kanınızda yeterli miktarda bulunmadığı zamanlarda kendinizi yorgun hissedersiniz. Demir eksikliği, kadınlar arasında daha fazla görülen bir sorundur. Çünkü menstruasyon döngü sırasında fazla miktarda demir kaybetmektedirler. Bu durumda demir içeren kaynakları beslenme planınızda bulundurmaya özen göstermeli ve bol bol yemeğe çalışmalısınız.

Enerji seviyenizi yükseltmek için et, tavuk, deniz ürünleri, tam tahıllar, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve tohumlar, sizin için gerekli en zengin demir kaynaklarındandır. Ayrıca demir emilimine yardımcı olmak için demir içeren besinleri, turunçgiller, kivi, kayısı, biber gibi C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmekte fayda var.

5.    Sebze ve Meyve Tüketmeye Özen Gösterin

Demir İçeren Gıdalar Tüketin

Vücudunuzda meydana gelen her bir süreçte dahil besinlerin enerjiye dönüşebilmesi için vitaminler ve mineraller etkin şekilde rol oynamaktadırlar. Sebze ve meyveler ise bu vitamin ve mineraller ile doludur.

Ayrıca sebze ve meyvelerde bulunan yüksek lif içeriğinden dolayı da sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayarak kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olurlar. Günlük beslenme programınızda 4 ya da 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimine mutlaka özen gösterin. Unutmayın pek çok basit rahatsızlık meyve tüketimi ile atlatılabilir.

Yukarıda verdiğimiz tüm öneriler sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam için vücudumuzun ihtiyacı olanları içermektedir. Eğer ki tüm bunları yapıyorsanız ama hala “Sabahları yorgun uyanıyorum” ya da “Gün içerisinde tüm enerjim bitiyor” diyorsanız tansiyon, şeker ya da tiroid gibi rahatsızlıkların olma ihtimaline yönelik en kısa sürede doktor kontrolüne gitmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca pozitif olmak enerji seviyenize olumlu şekilde etki etmektedir. Kısa bir yoga seansı da sizi oldukça rahatlatacaktır. Daha enerjik olmak tamamen sizin elinizde.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *