«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Erkeklerin Korkulu Rüyası İktidarsızlık ve Etkileri

Erkeklerin Korkulu Rüyası İktidarsızlık ve Etkileri

İktidarsızlık, erkekte cinsel istek mevcut olmasına rağmen birleşme için yeterli derecede sertliğin sağlanamaması veya sertleşmeyi sürdürememe durumudur. İktidarsızlık olması halinde, hiç sertleşme olmayabilir veya ilişkinin başında, ortasında sertleşme birden kaybolabilir. Eğer ki ilişki sonuna kadar sertlik korunamıyor, cinsel ilişkiye girmeye yetmeyecek kadar hafif bir sertleşme gerçekleşiyor ise bu yarım sertleşme çiftler arasında tatmin edici bir cinsel ilişki olmasını engelleyecektir. Cinsel fonksiyon bozukluğu erkekler için önemli bir sorundur.

İktidarsızlık olarak tanımlanan sertleşme probleminin 3 aydır devam ediyor olup süreklilik kazanması gerekmektedir. Erkeklerin bazı dönemlerde sertleşme problemi yaşaması normal olarak kabul edilmektedir. Stres, kaygı ve endişeler, yoğun alkol tüketimi, uykusuzluk, partneri ile ilgili problemler beklenilen sertleşmenin gerçekleşmesine engel olabilir. Ancak sertleşme olmaması durumu sürekli bir hal alıyor ise üroloji uzmanı ile görüşme sağlanarak bu durumun çaresi aranmalıdır. Çünkü geçicide olsa on erkekten birinde bu durum kalıcı olabilmektedir.

İktidarsızlık Sorunu Çok Sık Görülür mü?

İktidarsızlık Sorunu Çok Sık Görülür mü?

İktidarsızlık sorunu görülme oranı oldukça fazladır ve özellikle yaş sonrasında ki erkeklerde çok sık görülmektedir. 40 yaş altındakilerin %15’inde sertleşme ile ilgili sorunlar görülürken 40 yaş üstü erkeklerin %35’inde iktidarsızlık sorunu yaşanmaktadır.

Peki bu sorunun tedavisi nasıldır? İktidarsızlığın birçok tedavisi vardır ancak erkekler için bu durum bir utanç sebebi olarak görüldüğü için birçoğu doktora görünmekten çekinir ve gerekli tedaviyi alamadığı için bu durumu kalıcı bir sorun haline dönüşür. Oysa ki kişiden kişiye değişen iktidarsızlık tedavisinde kesinlikle bir çaresi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kısa Sürede Saç Uzatmanın Püf Noktaları

Erkeklerde yaşın ilerlemesi ile beraber düşen testesteron hormonuna bağlı olarak sertleşme sorununun görülme sıklığı ve şiddeti artabilmektedir. İlk dönemlerde görülen ara sıra sertleşme problemleri zamanla tamamı ile yitirilen sertleşme sorununa kadar gidebilmektedir. Halk arasında alaycı bir yaklaşım olması nedeniyle kişi tedaviye yönelmemektedir. Sağlık bir birey olmak isteyen erkeklerin mutlaka tedavi şartlarını en kısa süre içerisinde sağlaması gerekmektedir. İktidarsızlık tedavisinde mutlaka aile bireylerin desteğinin olması da gerekmektedir.

Yaş ile İktidarsızlığın Bağlantısı Var mı?

Yaş ile İktidarsızlığın Bağlantısı Var mı?

Yaşlanma ile birlikte testesteron hormonlarında da gerileme başlar ve doğal olarak cinsel güçte düşüş görülür. Ama hormonal değişimlerin cinsel güce etkileri çoğunlukla yavaş yavaş artarak görülmeye başlar. Genellikle 40 yaşından sonra azalmaya başlayan testesteron hormonu nedeniyle eskisi gibi tam bir sertleşme olması ve bu sertleşmeyi ilişki sonuna kadar sürdürebilmek imkansız olmaya başlar

İktidarsızlık Belirtileri

 • Penis sertleşmesi, sertleşmeyi sürdürememe
 • Penisin küçülmesi
 • Testosteronun düşmesine bağlı cinsel istekte azalma
 • 1 veya 2 Dakika içinde boşalma
 • Bazı zamanlarda boşalamama sorunu
 • Meni ve sperm miktarında düşüş

İktidarsızlığın Olumsuz Etkileri

İktidarsızlığın Olumsuz Etkileri

İktidarsızlık probleminin tedavisi vardır ancak birçok erkek böyle bir sorunu olduğunu kabul etmekte zorlanır ve tedavi olmayı reddeder. Hastanın sertleşme sorunu tedavi edilmediği taktirde normal yaşantısını birçok yönden etkileyecektir. İktidarsızlığın fizyolojik etkilerinin dışında kişinin kendine olan güveninin azalması, yaşam tarzı sorunları, kendini yetersiz hissetmesi gibi psikolojik nedenlere bağlı olarak depresyon hali görülebilir.

Bu durum kişinin ev, iş ve sosyal hayatına olumsuz olarak etki edebilmekte hatta evlilik ilişkilerinde boşanmaya kadar varabilen sorunlar yaşatabilmektedir. Oysa ki iktidarsızlık tedavisi alarak cinsel sorunları çözülen hastalar hayatlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Erken boşalma olarak bilinen iktidarsızlık sorunu bireye daha fazla psikolojik zarar vermemesi için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. İktidarsızlık tedavisinde bireyler çekinmeden hekime gitmesi gerekmektedir.

İktidarsızlık Neden Olur?

İktidarsızlık Neden Olur?

İktidarsızlık neden olur? İktidarsızlık problemlerine daha çok 40 yaş üzerinde rastlanmaktadır. 40 Yaş sonrası testesteron hormonlarında başlayan düşüş ile birlikte birçok etmen iktidarsızlığa sebep olabilmektedir. Hormonal değişimler, kronik rahatsızlıklar ve psikolojik sebepler cinsel birleşme sırasında sertleşmeme problemine yol açan başlıca etmenlerdir. Orta yaş öncesi gelişen iktidarsızlığın sebebi genellikle psikolojik olurken, ileri yaşlarda görülen iktidarsızlığın sebebi ise bazı hastalıklar ve sağlıksız yaşam koşulları olmaktadır. Sağlıklı bir erkekte 40 yaşından önce herhangi bir sorun olmamaktadır.

İleri yaşlarda başlayan damar sorunları sertleşme olmamasının en önemli nedenlerinden biridir. Şeker hastalığının varlığı, tiroid rahatsızlıkları, damar sertliği, Yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği vücutta ki kan akımını bozan en önemli rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar nedeniyle ya da bu hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan bazı ilaçlarda sertleşme sorununa neden olabilir. Yapılacak bazı testlerde kişinin ereksiyon sorunu olup olmadığı belirlenebilmektedir.

İktidarsızlık Tedavisi

İktidarsızlık Tedavisi

İktidarsızlık tedavisi, altta yatan sebeplere göre değişiklik göstermektedir. Öncellikle iktidarsızlığa yol açan sebepler tespit edilmeli, bir hastalıktan kaynaklanıyorsa ilk olarak o hastalığın tedavi edilmesi gereklidir. İktidarsızlık tedavisinde erken tanı oldukça önemlidir. İktidarsızlığın tedavisi zamanında yapılırsa bireylerin psikolojik problemleri de hızlı bir şekilde düzelecektir.

İktidarsızlıkta en çok kullanılan tedavi yöntemleri; 

 • Ağızdan alınan ilaçlar
 • İğne tedavisi (penis içine ilaç enjeksiyonu)
 • Penis protezi (mutluluk çubuğu)
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *