Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dini Bilgiler
  4. »
  5. Estetik Ameliyatı Olmak Günah mı ? Estetik Doktoru Olmak Günah mi

Estetik Ameliyatı Olmak Günah mı ? Estetik Doktoru Olmak Günah mi

Bilgece Bilgece - - 3 dk okuma süresi
1 0

Vücudunun herhangi bir yerinden memnun olmayan insanlar estetik ameliyat olamk günah mı gibi soruların cevabını araştırmaktadır. Son zamanlarda estetik operasyon geçirenlerin sayısı oldukça artmıştır. Böylece de herkesin yüz ifadesi birbirine benzemeye tek tip simalar ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle burun ve çene ameliyatı oldukça fazla tercih edilen operasyonlar arasında yer almaktadır.

YouTube video

Konunun dini boyutunu merak edenler ise kemerli buruna estetik ameliyatı günah mı gibi araştırmalar yapmaktadır. Eğer bu tarz ameliyatlar tamamen keyfiyse yani sağlık sorunu dışında sırf biraz daha güzelleşmek amacı ile yapılıyorsa İslam dinince hükmü haram olarak belirlenmiştir. Fakat bir sağlık problemi nedeniyle ise dini olarak da uygun görülmüştür. Örneğin sonradan burunda kırıklık meydana gelebilmektedir. Bu kırıklık da nefes alma güçlüğü ya da baş ağrısı gibi problemlere neden olabilmektedir. Böyle durumlarda estetik operasyon geçirmek yanlış bulunmamıştır.

Estetik Ameliyatı Olmak Günah mı ?

estetik-ameliyati-olmak-gunah-mi

Estetik günah mı ayet ve hadislere bakılarak cevap verilebilecek bir soru niteliğindedir. Kuran-ı Kerim’de yer alan Nisa suresinde şu şekilde geçmektedir; “Onlara emredeceğim de Allah’ın yaratmış olduklarını değiştirecekler… Kim Allah’ı bırakarak Şeytan’ı dost edinmiş olursa, açıktan açığa büyük bir ziyandadır demektir.”

Bu ayetten de anladığımız üzere Allah’ın yaratmış olduklarını değiştiren Allah tarafından hoş görülmemiş ve ziyanda olarak nitelendirilmiştir. Allah kendisinde El-Bari sıfatını barındırmaktadır. Bu sıfat da her şeyi kusursuz yaratan anlamına gelmektedir. Bu nedenle Allah’ın yaratmış olduğunu beğenmeyerek değiştirmek şükürsüzlük olarak nitelendirilmektedir. Doğuştan ya da sonradan meydana gelen çene veya burun kırıklığı dudağın patlaması gibi durumlarda estetik ameliyat dinimizce de uygun görülmüştür.

Estetik Ameliyatı Olmak Günah mı | Eşin İsterse Estetik Günah mı ?

Eşin isterse estetik günah mı sorusu da Estetik ameliyat olmak günah mı sorusu kadar çok merak edilen bir konudur.  Bu tür operasyonları eşin istemesi de hükmü değiştirmemektedir. Sağlık sorunu olmadan bir keyfi bir şekilde yapılan operasyonlar caiz görülmemektedir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi herhangi bir sağlık problemi olmadan sırf keyfiyetten kadının da erkeğinde bu tür operasyonları yaptırması İslam dinine göre uygun değildir.

Yazımızı beğendiyseniz Kan Vermek Caiz mi | Kan Vermenin Dindeki Yeri Nedir konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.