Estetik Diş Dolgusu Nedir? 2021 Estetik Diş Dolgusu Nerede Yaptırılmalı?

estetik-dis-dolgusu-nedir-
  • Beğen
    Loading...

Güzel gülüşler sahip olunan enerjiyi daha doğru yansıtacağından estetik diş dolgusu sıklıkla kullanılır. Alışılmış dolgu yöntemleri doktorlar tarafından tedavi olarak hala kullanılır. Ancak siyah görüntüsü, ilk başlara nazaran giderek renk kaybı olması istenmeyen durumlardır. Bu gibi sebeplerden ötürü estetik diş dolgusu Ekşi Sözlük gibi tartışma plaftormlarında konuşularak uygulanması istenir. Diş tedavisi olarak vazgeçilmez yöntemlerdendir.

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Dişlerin istenen görünüme ulaşması için estetik diş dolgusu nedir, avantajları nelerdir? Doktorlar tarafından yapılacak normal dolgulara göre farklılık gösterir. Tek seans üzerinden sonuç elde edilmesi mümkündür. Bilinen dolguların renklerinde anormallik söz konusudur. Bu anormallik diş üzerinde değişik görüntülere sebep olmaktadır. Kırılan, hasar gören dişler üzerinde bu durum sorun yaratır.

estetik-dis-dolgusu-nedir-

Estetik Diş Dolgusu

Estetik diş dolgusu yaptıranlar belirli bir sebepten ötürü bu yöntemi tercih eder. Estetik görünüm elde etmek için birinci husus yapısı bozulan dişi normal görüntüye getirmektir. Bunu gerçekleştirilirken diş minesine uygun renk dolgu tercih edilmesi gerekir. Estetik dolgu ile bu kolaylıkla sağlanır. Normal dolgu gibi uygulama yapılır. Kısa süre içerisinde dişler doğal görüntüsüne kavuşurken sağlıklı gülüş elde etmek mümkündür.

Diş Dolgusu Yöntemleri Nelerdir?

Diş dolgusu hayat içerisinde beklenmedik durum ve kazalardan ötürü ortaya çıkar. Yaş fark etmeksizin çocuk, yetişkin her birey bir gün ihtiyaç duyabilir. Dolgu yaptırırken güvenilir olan malzemeler ile doktorlar dolgu yaptırmalıdır. Aksi takdirde dolguların renginde bozulma ya da çabuk kırılma görülebilir. Kırılma esnasında sağlam diş yapısı da kırılabilir.

1- Kompozit Dolgu

estetik-dis-dolgusu-nedir-

Dişlerde mevcut olan çürükler için en sık başvurulan estetik diş dolgusu olmaktadır. Uzmanlar çürüklere ilk olarak temizleme yöntemi ile girişir. Temizleme kısa süre içerisinde hallolur. Sonrasında dolgu malzemesi olarak kompozit dolgular tercih edilir. Dolgu malzemesi mevcut alana yayılır ve ışın uygulanır. Dolgu ve dişin birbiri ile tamamen temas etmesi ve bağlanması sağlanır. En son cila atılarak diş kullanıma hazır hale gelir.

2- Estetik Diş Dolgusu |Porselen Dolgu

estetik-dis-dolgusu-nedir-

Porselen dolgu görüntü ve tamamlayıcılık göz önüne alındığında kompozit dolguya göre daha çok tercih edilir. Kompozit genel olarak ne kadar dikkatle uygulansa da büzülme meydana gelebilir. Bu durum neticesinde porselen malzemeler ile ölçü bazında dolgu oluşur. Yani diş yapısı ve boyutuna özel hazırlanan dolgular tam oturmayı sağlamaktadır. Bundan dolayı on diş kompozit dolgu fiyatları ile kıyaslandığında daha maliyetlidir. Ancak ön diş dolgusu için sık sık uygulanabilir.

Estetik Diş Dolgusu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

estetik-dis-dolgusu-nedir-

Estetik diş dolgusu yaptıranlar işlem sonasında dikkat etmelidir. Öncesinde yapılacak herhangi bir işlem yoktur. Dişte herhangi bir şişme ve iltihap yoksa direkt olarak dolguya başlanır. İşlem tek seansta gerçekleşmesiyle son bulur. Ancak uzun süreli kullanım istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmek gerekir:

  • Diş  ve ağıztemizliğine dikkat etmek,
  • Dil ve damak temizliği yapmak,
  • Ara yüz fırçası ile en ayrıntılı kısımlara ulaşma,
  • Asitli ve kafein bulunan içecekleri azaltma bunlardan sadece birkaçıdır.

Dikkat edilmesi gereken son unsur ise doğru alanlarda işlemin gerçekleştirilmesidir. Estetik diş hekimliği tarafından bu işlem sağlanır. Herhangi bir doktor dolgu işlemini gerçekleştirirken bu esnada estetik ağır bastığı için tercih doğru alandan yana kullanılmalıdır. Aksi takdirde istenen düzeyde diş yapıları elde etmek mümkün olmayabilir. Dil dolgusu fiyatları bu doğrultuda değişecektir.

Estetik Dolgu Diş Ne Kadar Dayanır?

Yaptırılacak dolgu işlemi için herkes adına bir süre belirlemek mümkün değildir. Kişisel olarak diş bakımı, yenilen içilene dikkat edilmesi neticesinde estetik dolgu diş ne kadar dayanır cevabı değişiklik gösterecektir. İstenmeyen bir kaza ile maruz kalınmaması da önemlidir. Tavsiye edilen şekillerde diş bakımı yapılırsa dolgular senelerce kullanılabilmektedir.

estetik-dis-dolgusu-nedir-

Özellikle estetik diş dolgusu konusunda uzman doktorların önerileri dikkate alınmalıdır. Genel olarak diş temizliği ve hijyeni zaten önem taşımaktadır. Ancak dolgular her ne kadar iyi olsa da doğal dişin yerini görmez. Bundan dolayı kirlenmeye, apse ve çürüğe kadar meyilli olmaktadır. Normal dolgular yaptırıldığında özellikle çok kısa sürede çürükler oluşur.

Estetik Dolgu Fiyatları 2020

Estetik diş dolgusu fiyat konusunda birden fazla cevap verilebilir. Uzman doktorun tecrübesi, çalıştığı klinik ve bulunduğu şehir doğrudan etki yapar. Örneğin İstanbul’un en nezih semtleri ile ücra bir ilçenin fiyatları bir olmayacaktır. Seçenek sayısının fazla tutulması kişilere kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada genel olarak ortalama bir fiyat vermek gerekirse kompozit dolgu tek diş fiyatı 500 TL ile başlar.

estetik-dis-dolgusu-nedir-

Porselen dişler ise daha pahalı olmaktadır. Gerek ortaya koyulan ölçüm ve uğraş gerekse kullanılan malzemeden kaynaklı olarak ücreti belirlenir. En düşük fiyatlandırmalar tek diş üzerinden 1000- 1200 TL olarak duyurulur. Ancak kimi klinikler toplu diş bakımı sırasında indirim de uygulayabilir.

estetik-dis-dolgusu-nedir-

Dişlerin estetik görüntüye sahip olması gülüşü doğrudan etkilemektedir. Sahip olunan duyguları yansıtma da etkili olur. Ancak sadece diş yapısı değil yapılabilecek diğer yöntemlerle de desteklenebilir. Burnun gülüş ve dişler üzerinde etkisi yadsınamaz. 2021 Burun Küçültme Ameliyatı Ne Kadar yazımıza bakarak bilgi alabilir ve bu konuyu da düşünebilirsiniz!

OKUYUCU YORUMLARI