«
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Etkileyici İnsan Olmanın 13 Sırrı

Etkileyici İnsan Olmanın 13 Sırrı

Bazı insanların etrafınızda olmasından sebepsiz yere mutlu olursunuz. Bu insanları bu kadar sevimli ve karşı konulmaz hale getiren ne olabilir? Bu yazıda o insanların ortak özelliklerinden bahsediyoruz. Etkileyici insan nedir?

Etkileyici İnsan Olmanın 13 Sırrı

YouTube video

Dünyanın en etkileyici insanları hangi özellikleri taşırlar? Çevremizdekileri her zaman etkileyebilmemiz için nasıl davranmalıyız? İşte, detaylar…

1 – Etkileyici İnsanlar Çok İyi Dinleyicilerdir

Etkileyici İnsanlar Çok İyi Dinleyicilerdir

 

Çekici insanlar karşılarındakini dinlerken başka bir şey düşünmeden sadece anlatılanlara konsantre olurlar… Dinleme sırasında söylenenleri çürütmekle ya da yanıt düşünmekle meşgul olmazlar. Etkileyici insanlar karşıdaki kişi konuşurken onu net bir şekilde dinlerler. Etkileyici biri olmak için temel kural dinlemektir.

Konuşma sırasında insanların sözlerini asla kesmezler. Konuşurken hükmetmeye çalışmazlar.  Konuşma sırasında verilen araları kendilerini övmek için bir fırsat olarak algılamazlar.

Herhangi bir konuşmayı dinlerken insanların kendilerini duyurmuş olduklarını hissettirirler. Söylenenlere odaklanırlar. İnsanları açmanın birinci anahtarı onları kendileri hakkında konuşmaya teşvik etmektir. Kendileri hakkında konuşurken de dikkatle dinleyin. Dinlerken başka şeyler düşünmeyin.

2 – Çok İyi Konuşmacılardır

Etkileyici İnsanlar Çok İyi Dinleyicilerdir

Etkileyici insanlar ağızlarından çıkan her kelimeyi ve cümleyi düşünürler. Bunun için özel çalışma yapanlar bile vardır. Düşünmeden öylesine konuşmazlar. Konuşma cümlelerinin açık ve net olmasına dikkat ederler. Belirsiz ifadeleri tercih etmezler.  Böylece, onları dinleyenler söylediklerinin bir amacı ve hedefi olduğunu görür. Ne kadar kesin konuşulursa o kadar etkileyici insan olunabilir.

Konuşma içinde geçen birkaç gerçek ve etkileyici cümle insanlarda daima kalıcı etki bırakır. İnsanlar karşılarındaki doğrudan ve özlü olarak konuştuklarında kendilerini güvende hissederler. Bir insan ilgi çekici olmak için çok iyi konuşma yapması gerekir.

3 – Karşılarındaki İnsanlardan Tavsiye İsterler

Karşılarındaki İnsanlardan Tavsiye İsterler

Tavsiye istemek karşınızdaki kişide fikirlerine değer verdiğiniz ve ona güvenip verip, takdir ettiğinizi hissettirir.  Birisinden özellikle de uzmanlık alanı ise tavsiye istemek ona saygı duyduğunuzu gösterir.

4 – Yapmacık Olmazlar

Yapmacık Olmazlar

Yapmacık olmayan samimi insanlar daha güvenilir görülür. İnsanlar taklit ve yapay olan şeylerin karşısında rahatsızlık duyarlar. Bu yüzden kendisi gibi olan ya da kendisini korkusuzca sergileyen insanlar daima daha çok sevilir. Davranışları ve konuşmaları ile kendilerine özgü bir tarzları olan insanlara her zaman kolay rastlanmadığı için daima daha değerli bulunurlar.

5 – Konuşma Sırasında Telefonlarından Uzak Dururlar

Konuşma Sırasında Telefonlarından Uzak Dururlar

Birisiyle konulurken aynı zamanda telefon ekranına baktığınızda karşınızdaki kendini değersiz hisseder. Böyle bir hareketin anlamı telefonun öbür ucundaki kişiye, karşınızdaki kişiden daha fazla değer verdiğinizdir. Hiç kimse ikinci plana atılmaktan hoşlanmaz. Karizmatik ve etkileyici insanlar karşılıklı sohbet esnasında sizin kendinizi Dünyanın merkezi imiş gibi hissetmenizi sağlar.

İlginizi Çekebilir: Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken Beş Kişilik Tipi

Ayrıca doğal olarak çekici insanlar konuşurken telefonları ile ilgilenmek yerine sizin hakkınızda bir şeyler öğrenmek ya da bir şeyleri sizinle paylaşmak için bir fırsat olarak değerlendirirler.

6 – Karşılarındaki Kişinin Adını Sohbet Sırasında Cümle İçinde Kullanırlar

Karşılarındaki Kişinin Adını Sohbet Sırasında Cümle İçinde Kullanırlar

Her insanın hayatındaki en önemli kelime kendi ismidir. Bu kelime herkes için eşsiz ve güzeldir. Konuşurken karşınızdaki kişinin adını cümle içinde kullandığınızda insanlar sizi büyülenmiş gibi çok daha dikkatli dinlerler. Sizinle bazı şeyleri paylaşmak için daha istekli olurlar. Sohbet sırasında karşınızdaki insanların ismini geçirmek ona saygı duyduğunuzu ve değer verdiğiniz belirtir.

7 – Çevrelerindeki İnsanların Unvanları ile İlgilenmezler

Çevrelerindeki İnsanların Unvanları ile İlgilenmezler

Etkileyici insanlar isimleri hatırlayabilirler ama insanlara unvanları ile hitap etmezler. Karşınızdaki insana ve ismi ile hitap ederek ona değerli olmak için, herhangi bir unvana gereksinimleri olmadığını belirtmiş olursunuz.

8 – Başkalarının Başarılarını Kabul Ederler

Başkalarının Başarılarını Kabul Ederler

İnsanlar emek vererek ortaya çıkardıkları şeyler hakkında takdir edilmek ve bununla gurur duymak isterler. Bu işaretlere dikkat ederseniz daha sonra olumlu hatırlanırsınız. Fakat bunu yaparken içten ve doğal olmak çok önemlidir. İnsanlar böyle bir durumda samimiyetsiz olduğunuzu hissederlerse etkileyici olmaktan çıkıp, büsbütün sevimsiz bir duruma düşersiniz.

Parlamak istiyorsanız mutlaka yanınızdakilere de bu ışığı iletmelisiniz.

9 – Sözsüz Mesajları İyi İletir ve İyi Algılarlar  

Sözsüz Mesajları İyi İletir ve İyi Algılarlar  

Sözsüz işaretler çok önemlidir. Konuşmaları sırasında özenle seçtikleri kelimeler kadar kurdukları göz teması ve gülümsemeler de çok etkilidir. Böylece konuşmaları daha etkileyici ve vurgulayıcı olur. Beden dilini iyi kullanan insanların karşısında bulunanlar, kendilerini daha rahat ve mutlu hissederler. Yüz ifadesi ile ilgi çekici olmak ve daha etkili konuşmalar yapmak için mimiklerini kullanırlar. Kişisel gelişim süreçlerini çok iyi bir şekilde takip ederler.

10 – Karşılarındakine Ona İnandıklarını İfade Ederler

Karşılarındakine Ona İnandıklarını İfade Ederler

İnsanlar başarılı oluncaya kadar pek çok zorlularla karşılaşırlar. Başarıya her ulaşan insan bu yolda kendisine inanan ve güvenen diğer insanları çok net hatırlıyor ve onlara değer veriyor. Birisine inandığınızı göstermek onu motive etmenin en kolay ve en etkili yoludur.

11 – Ortak Noktalar Bulmaya Çalışırlar

Ortak Noktalar Bulmaya Çalışırlar

Yeteri kadara inceleme yaparsanız mutlaka karşınızdaki kişi ile ortak bir yanınız olduğunu bulursunuz. Bu alanı ortaya çıkarmak sizi birbirinize bağlar. Birbirinize olan tavır ve sözlerinizin olumlu olmasına yol açar. En önemlisi de onun ilgilendiği bir şeyle ilgilendiğiniz için karşınızdaki kendisine değer verdiğinizi düşünür.

12 – Sürekli Kendilerine Odaklanmazlar

Sürekli Kendilerini Odaklanmazlar

Doğal olarak sevimli ya da etkileyici insanlar sürekli kendilerine odaklanmazlar, zaten sevildiklerinden emindirler. Onun yerine karşılarındakini ilgi alanı haline getirirler ve ortamda sıcak bir hava yaratırlar.

13 – Herkese Saygılı Davranırlar

Herkese Saygılı Davranırlar

Etkileyici insanlar karşılarındaki herkese aynı saygı ve samimiyet ile yaklaşılması gerektiğini bilirler. Bu da onlara daima bir artı puan daha kazandırır. Konuşma ve davranışlarında kendilerinin daha saygıdeğer olduğunu vurgulamazlar. Tam tersine karşılarındaki kişinin saygıdeğer olduğunu düşünür ve bu izlenimi uyandırırlar.

Yukarıda anlatılan genel kurallar çerçevesinde davranışlarınızda yapacağınız bir iki küçük değişiklik ile sosyal ilişkilerinizde inanılmaz bir farklılığa imza atabilirsiniz.  Karizmatik ve etkileyici insan olmak o kadar da uzağınızda değil.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Etkileyici Çıkma Teklifi Nasıl Edilir? Çıkma Teklifi Nedir? | Burcu Alem - Sağlık Dünyası