«
  1. Anasayfa
  2. Çalışma Hayatı
  3. Etkili Konuşma Teknikleri

Etkili Konuşma Teknikleri

Konuşarak iletişim kurmamız doğuştan sahip olduğumuz bir yetenektir fakat etkili konuşma, güzel ve akıcı bir anlatıma sahip olmak, toplulukları etkileyebilmek doğuştan sahip olunan bir yetenek değil belli etkili konuşma teknikleri sayesinde sonradan öğrenebileceğimiz bir sanattır.

Konuşma teknikleri sesimizi, nefesimizi, vurguları, tonlamaları ve Türkçeyi ne kadar etkili ve doğru kullandığımız ile ilgilidir. Etkili konuşma kurallarının bilinmesi sayesinde konuşma becerimizdeki artış insanlar üzerinde konuşmanızın etkisini arttıran çok büyük bir etkendir.

Peki etkili konuşmak için neler yapmalıyız? Etkili konuşma neden önemli? Etkili konuşma teknikleri nelerdir? Yazımızın devamında bu sorulara cevap bularak hitap şeklimizi arttırma yöntemlerine odaklanacağız.

Etkili Konuşma Teknikleri Neden Önemlidir?

Öncelikle kendinizi tanıtmak için etkili konuşabiliyor olmak,  etkili konuşma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Düzgün bir diksiyon ve etki bırakıcı bir konuşmaya sahip olmak çevrenizdekiler ile kurduğunuz iletişimde ilk izlenimin etkili olmasını sağlar.

YouTube video

Etkili konuşma insanlar arasındaki bağların daha kuvvetli olmasını ve devamlılığı daha sağlam temellere dayalı bir ilişki için en önemli faktördür. Etkili konuşma kendiniz, hedefleriniz, yaşam enerjiniz gibi birçok konuyu en kolay ve etkili anlatmak için sahip olunan en önemli yeteneğimizdir.

Ne kadar etkili konuşuyor ne kadar etkili kurallara ve sözcüklere hakimseniz kendinizi ve kendiniz ile ilgili şeyleri en mükemmel şekilde anlatabiliriz. Ayrıca temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz ve en kolay yoldan bu ihtiyaçlara ulaşabilmemiz için hitap şekli kendini açıklama yalınlığı ister.

İsteklerine ulaştıran en kolay ve hızlı sözcükleri en etkili bir şekilde kullanma becerisi çok önemlidir.Bunu örneklendirmek gerekirse istediğimiz bir ürüne ulaşabilmek için isteklerimizi anlatma şeklimiz çok önemlidir.

Ne kadar doğru ve etkili bir şekilde anlatırsak ulaşmak istediğimiz şeylere en kolay ve hızlı yoldan ulaşabiliriz. Bu bir ev satın almak, bir eğitim kurumu seçimi hatta bir kıyafet olabilir.

Tüm bunlar dışında belki de en önemlisi konuşma becerimizin etkili olması, etkili konuşma teknikleri biliyor olmak iş hayatında da oldukça gereklidir. İstediğiniz işe sahip olmak için, sahip olduğunuz işte istediğiniz pozisyona ulaşmakta size çok fayda sağlar.

Hakkınız olan zammı almak için yapacağınız konuşmanın etkisinin güçlü olmasına ve istediğiniz o zammı almanıza olanak sağlar. Bu gibi nedenlerden ötürü  etkili konuşma yeteneğiniz size saygı duyulmasını sağlar.

Konuşmanızın etkileyiciliği karşınıza çıkabilecek fırsatları değerlendirmek için isteklerinize kolay ve devamlı olarak ulaşabilmek için çok önemlidir. Bu konuşma yeteneğinin oluşması ve arttırılması ise konuşma teknikleri sayesinde olur.

Etkili Konuşma İçin Neler Yapmalıyız? Düşünerek Konuşma Teknikleri Nelerdir?

Etkili Konuşma İçin Neler Yapmalıyız?

Etkili konuşma için birçok farklı bilgi ve beceriye sahip olunması gerekir. Öncelikle sözlü iletişim becerilerine hakim olunmalıdır. Bunlar diksiyon bilginizin olmasını, vurgu ve tonlama bilgisine sahip olunmasını gerektirir.

Türkçeyi etkili ve doğru kullanmayı bilmek gerekir çünkü vurgu ve tonlama bilinse bile doğru telaffuzu bilinmeyen sözcükler kullanılması konuşmanızın kalitesini düşürür. Ayrıca sesinizi kullanma şekli (işitile bilirlik, akıcılık, hoş ve güzel olma), ses organlarınızı eğitmek, nefesinizi doğru kullanmak, etkili konuşma için çok önemli başlıklardır.

Etkili konuşma teknikleri bu başlıklardaki eksiklerinizi geliştirmek vardır. Türkçe bilgisi arttırılmalı, ses egzersizleri yapılmalıdır. Özellikle konuşma egzersizleri dudak-dil tembelliği olanlar için etkili bir yöntem olacaktır.

Konuşma egzersizi yaparken ağza kalem alarak konuşma yapma, tekerlemeler ile pratik yapma yöntemleri kullanılabilir ve belki de en önemli etkili konuşma kuralı dediğimizde aklımıza ilk gelecek şey kitap okumak olmalıdır. Çünkü ne kadar çok kitap okunursa kelime dağarcığı o kadar artacağı gibi konuşma şeklinizde okuduğunuz kitap sayısıyla doğru orantılı olarak artacaktır.

Bunlar dışında etkili konuşma yapmak için sözsüz sahip olduğumuz becerilerin de olması gerekir. Bunlar; beden dilini etkili kullanma, jest ve mimikleri etkili ve yerinde kullanma, bakışlar ve göz teması kurmaktır. Ayrıca el hareketleri, bedenin duruşu ve en önemlisi kendine güvenen bir duruş sergilemek konuşma yaparken oluşturulacak etkiyi arttıracaktır.

Etkili Konuşma Teknikleri ve Topluluğa Konuşma Teknikleri Nelerdir?

Etkili Konuşma Kuralları ve Topluluğa Konuşma Yapma Kuralları Nelerdir?

Etkili Konuşma Teknikleri ses eğitimi, hitabet becerisi, sözsüz iletişim gereklilikleri, dış görünüş, algı yönetimi ve ilk görünüşün bıraktığı izlenim şeklinde birkaç başlık altında inceleriz.

Ses Eğitimi

Diksiyon becerisi, Türkçenin etkili ve doğru kullanımı, ses organları eğitimi, diyafram ve nefesin doğru kullanımı, vurgu ve tonlama bilgisi, ulama kuralına uygun konuşma şeklindedir.

Hitabet Becerisi

Topluluk önünde konuşma yetisi kazanma, stres ve gerginlikten uzak olma, akıcı ve güzel bir metinle düzgün bir diksiyonla konuşma şeklindedir.

Dış Görünüşünüzün Etkisi

Makyaj, bakım, giyim yani imaj topluluk önünde konuşmalarda olduğu gibi sosyal hayatımızda da önemlidir.

Algı Yönetimi

İyi bir dinleyici olmak çok önemlidir karşınızdakine verdiğiniz ilgi siz konuşurken size verilecek ilgiyi de arttıracaktır. Topluluk önünde konuşmadan önce yapılacak ön hazırlıklar mimik, el ve hareket çalışmalarınız konuşmanızın kalitesini arttırır.

İlk İzlenim Etkisi

İlk İzlenim Etkisi

Yani ilk birkaç saniye ilk izlenim için çok önemlidir. Duruşunuz, ses tonunuz ve özgüveninizin ilk izlenimi bu birkaç saniyede karşı tarafı etkisi altına alabilir.

Tüm konuşma, konuşma kuralları bilmenin önemi ve nasıl etkili konuşma teknikleri bilgisine sahip oluruz yazımızda, hem tüm hayatınız boyunca bulunduğunuz sosyal ortamda etkili, sözü dinlenilen ve güçlü sosyal bağlara sahip insanlar olmanızı sağlar.

Etkili konuşma bilgilerine sahip olduğunuz  zaman hayatınızın bir döneminde önünüze çıkabilecek, hayatınızda dönüm noktası olabilecek durumlarda etkili konuşma bilgileri sayesinde diğer insanlardan bir kaç adım önde olacaksınız.

Hayatınız boyunca kurduğunuz kuvvetli sosyal ilişkiler, kendinize ve hitap gücünüze olan güveniniz sayesinde yeni fırsatlarda herkesten önde olarak sağlam ve kuvvetli bağlantılar oluşturacaksınızdır.

Etkili konuşma teknikleri kapsamında daha iyi bir konuşmacı olabilirsiniz. Etkili konuşmanın önemini kavrayarak, güzel konuşma tekniğinin ilk adımını atabilirsiniz. Özellikle iş hayatı boyunca vücut dili kullanılarak yapılan konuşma, iletişim faktörünü daha fazla etkilemektedir. İletişim kapsamı içerisinde karşıda bulunan bireyin davranışlarına dikkat etmek son derece önemlidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Toplantı Konuşmalarında Etkili Ses Tonu Güzelleştirme Yöntemleri