«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Evde Bakımı Kolay Çiçekler Nelerdir?

Evde Bakımı Kolay Çiçekler Nelerdir?

evde-bakimi-kolay-cicekler-nelerdir

Bakımı kolay çiçekler evlerinde daha hoş bir hava yaratmak isteyenlerin sık sık araştırdığı bir konudur. Gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biri de salonumuzdur. Hem vaktinizin çoğunluğunu geçirdiğiniz hem de misafirlerinizi ağırladığınız bu alanın daha ferah bir görünüm elde etmesi için saksı çiçekleri en doğru tercihtir.

YouTube video

Yeni başlayanlar için çiçek bakımı ilk başta zor gibi görünebilir. Fakat bakımı kolay salon çiçekleri tercih edilirse çok fazla zorluk yaşanmayacaktır. Biz de sizler için bu yazımızda ev saksısı bitkileri nelerdir çiçek bakımı ve çeşitleri nelerdir gibi soruların cevabını vermeye çalıştık.

Evde Bakımı Kolay Çiçekler

Evinizde birbirinden güzel ve rengarenk çiçeklere yer vermek istiyorsanız fakat bakımını beceremeyeceğinizi düşünüyorsanız hiç endişelenmeyin. Çünkü siz de bakımı kolay çiçekler sayesinde salonunuza ya da oturma odanıza hoş bir hava katabilirsiniz.

1 – Menekşe

evde-bakimi-kolay-cicekler-nelerdir

Menekşe evde en sık tercih edilen çiçeklerden bir tanesidir. Menekşenin 500’e yakın türü bulunmaktadır.  Birbirinden güzel renkleri olan bu çiçek genellikle bahar ayları geldiği zaman açmaktadır. Bahar aylarından itibaren serin ve gölge olan yerlerde muhafaza etmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde yaz aylarına kadar çiçeklerin kuruması geciktirilmiş olacaktır. Düzenli olarak sulanması gereken çiçekler arasında yer almaktadır.

2 – Ametist Çiçeği

Balkon çiçekleri denince ilk akla ametist çiçeği gelmektedir. Bu çiçeği gölge ama serin olmayan yerlerde muhafaza etmek önemlidir. Serin yerlerden çok hoşlanmayan bir çiçektir. Bu çiçeği sarkan bir saksıya dikmeniz mümkündür.

3 – Barış Çiçeği

evde-bakimi-kolay-cicekler-nelerdir

Barış çiçeğinin bir diğer adı da kaşık çiçeğidir. Hatta kaşık çiçeği ismi ile daha çok bilinmektedir. Menekşeden sonra evlerde en sık rastladığımız bitki barış çiçeğidir. Çiçeklerinin oldukça zarif ve güzel bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bakımı kolay salon çiçekleri arasında yer almaktadır. Fakat evde küçük bir çocuğunuz ya da bir evcil hayvanınız varsa bu çiçeğe çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü çiçeğin yapraklarında zehir bulunma ihtimali mevcuttur.

4 – Bakımı Kolay Çiçekler | Sardunya

evde-bakimi-kolay-cicekler-nelerdir

Yeni başlayanlar için çiçek bakımı denildiği zaman ilk akla sardunya ismi ile bilinen çiçek türü gelmektedir. Sardunyalar güzel bir görünüme sahip olmasının yanı sıra en kolay bakılan bitkilerden biridir. Bu çiçeğe hem bahçe de hem de evde rahatlıkla bakabilirsiniz. En sık pencere önünde yetiştirildiği görülmektedir. Zaten sardunyalar da en çok pencere önünü sevmektedir. Üstelik hem gölgeyi hem de güneşi severler.

5 – Begonya

evde-bakimi-kolay-cicekler-nelerdir

Eğer balkonunuzu daha renkli daha güzel hale getirmek istiyorsanız bunun için en uygun çiçeklerden biri de begonya… Hem de bakımı kolay çiçekler arasında yer almaktadır hem de güzel çiçekleriyle herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Siz de tavana asılabilen saksılara bu çiçeği dikerek balkonunuzu daha güzel hale getirebilirsiniz.

6 – Ekşi Yonca

Ekşi yoncanın mor yaprakları ile evinizi daha renkli hale getirebilirsiniz. Bu çiçeğin ihtiyacı olan tek şey normal bir oda sıcaklığı ve yeteri kadar ışıktır. Bu ortamı sağladığınız takdirde harika çiçekleri ile salonunuzun şık görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Çiçek için pencere önünde yeteri kadar ışık alabileceği yer çok uygundur.

7 – Kalanşo

evde-bakimi-kolay-cicekler-nelerdir

Birçok kadının severek bakıp büyüttüğü kalanşo küçük yapraklara sahip bir çiçek türüdür. Bakımı oldukça kolay olmasının yanı sıra yaz kış kurumayan saksı çiçekleri arasında yer almaktadır. İyi derenajlı topraklarda yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Kaktüsler için hazırlanmış topraklar bu çiçek türü için de oldukça uygundur.

Kalanşo yüksek sıcaklıktan hoşlanmayan çiçekler arasında yer almaktadır. Yaz aylarında açık alanlara taşınması uygun olan bir çiçek türüdür. Fakat soğuk havalar gelmeye başladığı zaman muhakkak tekrar içeri alınması gerekmektedir. Yüksek sıcaklıktan hoşlanmamalarının yanı sıra çok soğuğa da dayanıklı bir çiçek değildir. Çiçek yapraklarında çiçek depolama özelliğine sahiptir. O nedenle de çok fazla sulanmasına ihtiyaç duymamaktadır.

8 – Atatürk Çiçeği

evde-bakimi-kolay-cicekler-nelerdir

Atatürk çiçeği yetiştirmek için aydınlık bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat direkt olarak güneş ışığı alması doğru değildir. Hızlı bir şekilde büyümesi için günde en az 6 ya da 7 saat boyunca ışık alması şarttır. Orta derecede nemli topraklar Atatürk çiçeği için çok uygundur. Çiçeği sularken tabağında su kalmamasına çok dikkat etmek gerekmektedir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz Ev Dekorasyon Ürünleri ile Evinize Gelen Şıklık! konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

windows 8.1 lisans satın al

buy visio professional 2016

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Hangi Kedi Türleri Çok Tüy Döker?