Evde Eğitim Alan Çocuğuma Nasıl Yardım Ederim?

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim
 • Beğen
  Loading...

Koronavirüs bazı sektörleri kötü etkilese de bazı noktalardan onları geliştirdi ve bunların başında evde eğitim geliyor.

Türkiye’de milyonlarca öğrenci bulunmaktadır. Bunların büyük kısmını; ilkokul, lise ve üniversite öğrencileri oluşturur. Koronavirüs, daha çok temas ve solunum yoluyla bulaştığı için bahsi geçen öğrencilerin okula gitmesini zorlaştırmaktadır. Devletler buna bağlı olarak öğrencileri evde eğitime hazırlar. Evde eğitim ile daha fazla nasıl yardım edebilirim diyen aileler için doğru bir çalışma ortamı şarttır.

Türkiye’de evde eğitimi desteklemek için sanal sınıflar kurulmuştur. Hatta devlet kanallarından öğrenciler için ders videoları yayınlanmaktadır. Öğrenciler ve eğitimcilerin, eğitimi devam ettirmek için bu kadar çaba sarf etmesi çoğu veliyi de etkilemektedir. Veliler çocuklarını eğitim ortamında canlı olarak gözlemleyebilmiş ve bu sürece ortak olmuşlardır. Peki gündemdeki aktifliğini sürdüren evde eğitim nedir?

 

Evde Eğitim Nedir?

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Evde eğitimin tanım olarak karşılığı, eğitim ve öğretim işinin ev ortamına taşınmasıdır. Eğitim öğretim eve taşınması daha çok internet yoluyla sağlanmıştır. Bunun yanında devlet kanallarından da eğitim verilmektedir. Çoğu öğretmen görevlerini internet üzerinden canlı olarak gerçekleştirmektedir.

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Öğrencilerin evde eğitime katılması velilerinde bir nevi eğitimi canlı olarak gözlemleyebilmesine imkan sağlamıştır. Eğitimden alınan verimi arttırmanın ilk yolu öğrenci-veli arasındaki iletişimin sağlıklı olmasından geçer. Şu günlerde; öğrenciler, eğitimi evde sürdürdüğü için velilerin öğrencileri anlama konusunda daha dikkatli olması gerekir. Ayrıca evde eğitim sistemi gün geçtikçe gelişmektedir.

 

Evde Eğitim Sürecinde Velilerin Yapması Gerekenler

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Evde yapılan eğitim aynı zamanda velilerin sorumluluklarını somut olarak gösteren bir süreçtir. Veliler evde eğitimin süresi boyunca öğrenci ile düzgün bir ilişki kurarsa süreç başarılı bir şekilde son bulabilir. İlköğretim evde eğitim dahil bütün öğrenci gruplarının velileri tarafından desteklenmesi pandeminin kapsadığı zaman aralığında yararlı olacaktır. Peki bu konuda veliler ne yapmalı?

1.    Öğrenci İle Etkileşimde Bulunma

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Çağın yaşanılan en büyük problemlerinden birisi iletişimsizlik sorunudur. Öyle ki bu sorun aile içine kadar girmektedir. İletişimsizlik sorunundan ise en çok öğrenciler etkilenir. Velilerin bu konuda yapması gereken birkaç husus vardır. Veli, ilk olarak; çocuğu ile sorulu cevaplı adeta bir arkadaş gibi konuşmalıdır. Öğrenci ile konuşan veli, dinlediği problemleri kolaylaştırmalıdır ancak bu problemi aşmada öğrenci ile iş birliği yapılmalıdır. Problem çözmede tüm sorumluluk velide olursa öğrenme gerçekleşmez. Çocuğun kendini kanıtlamasına fırsat verilmelidir. Kısacası evde eğitim, iletişimsizlik sorununu yenmeye yardımcı olacak bir kavram olabilir.

2.    İdeal Eğitim Ortamını Yaratma

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Okulda eğitim ortamını düzenlemek öğretmenlere aittir. Evde eğitimde ise bu görev veliye düşer. Öğrencinin online ders sürecinde dikkati çok kolay bir şekilde dağılabilir. Burada etraftaki etkenler çok önemlidir. Veli; eğitimin gerçekleştiği ortamı, eğitim ve öğretime uygun hale getirerek öğrencinin işini kolaylaştırabilir. Dikkat dağıtıcı eşyaları kaldırma, sessiz bir mekan kurma, su ve yiyecek gibi ihtiyaçları hazır bulundurma, interneti oyalamayarak ders akışına müdahil olmama gibi maddeler ideal eğitim ortamında bulunması gereken etkenlerdir.

3.    Öğrenci İle Yardımlaşma

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Veli, ders sonlarında öğrencinin çalışma programını hazırlanmasında ayrıca sınav notlarından yola çıkarak öğrenciye ders konusunda yardım edebilir. Bu aile öğrenci arasındaki dayanışmanın en önemli parçalarındandır. Evde eğitim, öğrenciler tarafından pek odak bir nokta olmadığı için velilerin yardımıyla bu sorun aşılabilir. Öğrenci hem dersten sıkılmaz hem de ailesinin desteği sayesinde motive olur. Ancak burada öğrenciye yardım etmek ile bütün işleri yapmak arasındaki ince çizgiye dikkat etmek gerekir.

4.    Çocuğun Kişisel Gelişimine Odaklanma

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Aile çocuğuyla beraber derse odaklandığı kadar kişisel gelişime de odaklanmalı. Öğrenciler, muhtemelen sene boyunca en fazla aileleriyle zaman geçirecek. Aileler bu süreç zarfında ders haricî olarak çocuğa kültür, spor ve çeşitli kişisel gelişim aktiviteleri yaptırarak zamanı iyi değerlendirebilir. Zorunluluk değil de sorumluluk başlığı altında çocuklara yaklaşmak her zaman daha iyi olacaktır. Evde eğitim 1.sınıf öğrencileri, kişisel gelişime en çok ihtiyaç duyan kesimdir.

5.    Evdeki Öğretmen Olma

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Eğitimin başladığı ilk kurum ailedir. Çocuk okul çağına gelene kadar da bu devam eder. Ancak evde eğitim ile beraber bu tanım değişmiştir. Öğrenci evde olduğu her an öğrenebilir. Bu öğrenme sürecinde ise ideal bir rol model gerekir. Okulda öğretmenin yaptığı rol modellik evde velilere düşmektedir. Çocuğun her problemi ile ilgilenme, isteklerini değerlendirme, ihtiyaçlarını giderme, öğrenciyle beraber keyifli zaman geçirme, beraber çalışma gibi fiiller evdeki öğretmenin önde gelen görevlerindendir.

6.    Evde Olmalarının Sebebini Açıklama

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Öğrenciler küçük yaştan büyük yaşlara kadar her yaş aralığı dahil koronavirüsün ciddiyetini anlamayabilirler. Binlerce insanın ölümüne neden olan ve milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs, aileler tarafından öğrencilere açıklanmalıdır. Koronavirüsten korunma yollarını öğretme ve virüse karşı öğrencileri bilinçlendirme ailelerin en büyük görevlerindendir. Türkiye’de online eğitim tüm vatandaşların öğrenmesi gereken bir kavramdır.

 

Türkiye’de Evde Eğitim Mümkün müdür?

burcu-alem-evde-egitim-alan-cocuguma-nasil-yardim-ederim

Eğitim, öğrenme isteği olan her yerde mümkündür. Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Bu sebeple internet altyapısı ve teknoloji kapasitesi olarak evde eğitimde kendine yetmektedir. İnternet ulaşımının neredeyse her eve ulaşması ve televizyonlara ulaşım kolay olduğu için Türkiye, evde eğitim konusunda başarılı olabilir. Eğitim Bakanlığı’nın çalışmaları ve eğitim kurumlarının, eğitim-öğretimi devam ettirmek için uğraşı bu konuda önemlidir. Ancak uzaktan eğitim yüz yüze eğitimden etkili midir? Bu soru yoruma açıktır.

Evde eğitim nasıl olacak diye merak eden veliler Eğitim Bakanlığı’nın açıklamaları doğrultusunda plan yapabilirler. Ayrıca MEB evde eğitim hakkında birçok bilgilendirici içerik paylaşmaktadır.

OKUYUCU YORUMLARI

 • Birbirinden Faydalı Uzaktan Eğitim Uygulamaları
  2 sene önce

  […] olarak okulların açılması olayının tablosu ve etkileri önümüzdeki günlerde belli olacak. Evde eğitim alan çocuklara yardım etmek isteyen veliler, öğretmenler ve eğitimciler için özel yazımızı […]

  20
 • Uzaktan Eğitim 1. Sınıf Öğrencilerine Nasıl Katkı Sağlayacak?
  2 sene önce

  […] Uzaktan eğitim sürecinde kafası karışan velilerin mutlaka okuması gereken bir yazı! Evde Eğitim Alan Çocuğuma Nasıl Yardım Ederim? […]

  17
 • hackernymous
  2 sene önce

  Çok güzel ve bilgilendirici olmuş ellerinize sağlık.

  23
 • Sümeyye
  2 sene önce

  Evde uzaktan eğitim alan kardeşlerim var onlarin çalışmaları için evde en uygun ortami hazırlamak ıstiyordum teşekkürler.

  22