Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Aşk ve İlişkiler
  4. »
  5. Evlenme Yaşı Kaç Acaba Diyenler Bi Bakabilir mi?

Evlenme Yaşı Kaç Acaba Diyenler Bi Bakabilir mi?

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
13 1
burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Evlenme yaşı insanlar arasında tutarlı olan bir kavram değildir. Evlilik çok önemli bir olaydır. İnsan ruh eşiyle hayatını birleştirir ve kalan yolu bu şekilde devam eder. Bundan sonra çoğu şey birey üzerine değil aile üzerine şekillenir. Evlenecek kişilerin üzerinde eşinin sorumluluğu yüklenir. Karşılıklı olarak kadının ve erkeğin yükleri artar. Bu yük arada sevgi olduğu sürece taşınabilir.

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

İlerleyen süreçte ise aile büyür ve çocuklar aileye katılır. Bu dönemlerdeki ilişkinin güçlü olması, doğru kişiyle doğru zamanda evlenmeye bağlıdır. Her insanın olgunluk yaşı farklılık gösterebildiği için evlilik yaşı kavramı da farklılık gösterir. Birey, evlilik yaşının geldiğini evlenmek için gerekli olan özellikleri barındırdığı zaman anlar. Peki bu ne zaman gerçekleşir?

Evlenme Yaşı Kaçtır? Evlenme Yaşı Kaç Olmalı ?

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Evlenme yaşı bireylerin hayata bakış açısına göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple evlenme yaşı kaçtır sorusunun tam bir cevabı yoktur. Her kişiliğin farklı özellikleri ve buna paralel farklı amaçları bulunur. Birey yaşama eğlence gözü ile bakıyorsa ve evliliği buna engel bir kavram olarak görüyorsa bu düşünceye sahip olduğu dönemde yaptığı evlilik sağlıklı olmaz. Ancak birey evlenmeyi hayata hazırlık olarak görüyorsa ve evleneceği kişiye duyduğu sevginin bütün zorluklara aşmaya yeter olacağını düşünüyorsa bu evlilik sağlıklı olur. Önemli olan bu düşünce yapısını bireyin ne zaman kazandığıdır.

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Evlilik hayatı dağınık hayattan düzenli bir hayata geçiştir. Bireyin ilk önceliği evlilik yaptığı kişi olur. Evlenecekken ihtiyatlı davranmak en önemli husustur. Evlenen bireylerin kişisel zevklerinin, kafa yapılarının, hayata bakış açılarının, benzer olması gerek. Bireyler arasında güven ortamı sağlam bir temele dayanmalıdır. Bir evlilikte yaşanan problemler tek bir kişinin omuzlarına değil, eşit bir şekilde paylaşılması gerekir. Bazı bireylerde saydığımız bu özellikler hemen tecelli etmemektedir. Bu sebeple evlenme yaşı dediğimiz kavram göreceli bir kavramdır.

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Birey kendini gerçekleştirme kademesine ulaştıysa evliliğin getirdiği sorumlulukları yüklenebilir.. Kendini gerçekleştirmeden kasıt; duygusal olarak olgunlaşmak, hayatın ne manaya geldiğini anlamak, evlilik gibi önemli konuların değerini bilmek, insanın hayat üzerindeki rolünü anlamak, eğitimini tamamlayıp sağlıklı bir birey olarak hayatına devam ettiği süreçtir. Çoğu insanın 18-24 yaşları arasında hayatı tozpembe geçer. Gezmek, eğlenmek ilk önceliktir. Bazlarında ise bu iş bulma macerası olarak belirti gösterir. Birey ilerleyen yıllarda yani 25-30 yaş aralığında hayatla tanışmış, işi elinde ve evlenmeye hazır bir birey olabilir. Bu yaklaşım her zaman tutmasa da çoğu zaman bu şekilde seyreder.

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Evlenme için en ideal yaş aralığı 20’li yaşların sonu 30’lu yaşların başı diyebilir miyiz? Bu düşünceyi söyleyebiliriz, ancak bu demek olmuyor ki bu yaş haricinde evlilik yanlıştır. Evliliğin getirdiği sorumluluklara hazır olan birey her yaşta evlenebilir. Ancak bu bireylerin çok çok erken evlenmesi oldukça yanlıştır. Ülkemizin bölgelerinde de evlilik yaşları görecelidir. Eğitim seviyesinin düşük olduğu bölgelerde erken evlilikler varken eğitimin yüksek olduğu bölgelerde bir az daha geç evliliklerin yapıldığı görülmektedir.

Türkiye’de Evlenme Yaş Sınırı

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi evlilik bölgeden bölgeye farklılık gösteren bir kavramdır. Bu farklılığa evlenme yaşı da dahil. Geçen sene Türkiye’deki erkekler ortalama 27,9 yaşında dünya hayatına girdi. Kadınlardaysa bu ortalama 25 yaş civarında seyretti. 2019 yılında evlenen birey sayısıysa geçmiş yıllara oranla azalma göstererek 541 bin 424 sayısına geriledi. Bunların yanında erkek ile kadın eşler arasındaki ilk evlenme yaş farkıysa ortalama 2,9 olarak belirlendi

Türkiye’de Evlilik Yaşı 2020 , Evlenme Yaşı Hesaplama

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Türkiye’de nüfus oldukça hızlı bir şekilde artmaktadır. Buna paralel olarak evlenme çağında olan insan sayısı da yükselme gösterir. Ancak ülkelerdeki eğitimin gelişme göstermesi evlenmenin yaşını oldukça etkiler. Eğitimin düşük olduğu ülkelerde kadınlar ayakta durabilmek için bir erkeğe bağlı yaşamak gerektiğini düşünürler. Eğitimin gelişmiş olduğu ülkelerdeyse böyle bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple doğru eş seçimini yapabilmek ve kişisel hedeflerini gerçekleştirmek için bireyler hemen evlenmez.

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Türkiye’de evlenme yaşına dair 2020 yılında bir veri paylaşılmadı. Başkan Erdoğan’ın ocak ayında yaptığı bir açıklamaya göre genç nüfusun çoğu 30’u geçkin yaşlarda evlendi. Bu da ideal evlenme yaşı ortalaması tezimizi doğrular nitelikte bir açıklama. Giderek azalan evlenme hızının son nelerde 1000’de 6,8’e düştüğü açılandı. Bu rakam 10 sene öncesinde 1000’de 9 oranındaydı.

Türkiye’de Kadınların İlk Evlenme Yaş Ortalaması

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Kadınların 2019 yılındaki ilk evlenme yaş ortalaması 26,5 olarak kayda geçtiği belirlendi.  Verilere göre kadınlar 3 senelik süreçte daha geç evlenmeye başladı çünkü 2016 yılındaki ortalama oran 24,5’ti.

Erkeklerde Evlenme Yaşı

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Verilere göre erkeklerdeki evlenme yaşı kadınlardan daha yüksek görünüyor. 2019 yılında evlenen erkeklerin yaş ortalaması 30.2 gibi bir orandı. Bu oran 2016’ yılında 27,6 değerine sahipti. Verilere göre erkekler yıl geçtikçe daha geç evleniyor.

Dünyada Evlenme Yaşı

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

Çoğu ülkede evlilik yaşı kanunlarla belirlenmiştir. İnsanlar bu kanunların belirittiği yaş doğrultusunda evlilik yapabilir. İstisnai birkaç durum olsa da tüm dünyada evlenme yaşı 18 ve üzeri olarak belirlenmiştir.

İslam’da Evlenme Yaşı Hukuk u

burcu-alem_evlenme-yasi-kac-acaba-diyenler-bi-bakabilir-mi

İslam diğer dinlere nazaran hayatın her noktasında inananlara yol gösterir. Evlilik noktasında da İslam’ın bazı kuralları var. İslam bireylerin gerekli olgunluğa geldiğinde evlenmesini emreder. Yaşla alakalı bir veri paylaşmaz. İslam’da insan iyi ile kötüyü ayırt edebildiğinde evlenebilecek düzeye gelmiş demektir. Bu husus hakkında birçok farklı hüküm bulunmaktadır. “Çocuklarınız ergenlik çağına girdiklerinde, kendilerinden öncekiler (büyükleri) izin istedikleri gibi onlar da izin istesinler. İşte Allah, âyetlerini size böyle açıklar. Allah alîmdir, hakîmdir.” Ayetinde ise ergenlik evliliğe hazır olunuşun bir işareti olarak belirtilmiştir.

Evlenme yaşı hakkında aklınıza takılan sorunun nedeni rüyada gelinlik görmeniz ya da buna benzer bir sebep ise Rüyada Gelinlik Giymek Ne Anlama Gelir? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.