Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Alışveriş
 4. »
 5. Evlilik Hazırlıkları Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlilik Hazırlıkları Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
8 0
burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

Evlilik hazırlıkları baştan sona planlı bir sürecin düğün gününe başarısı ile sonuçlanan halidir. Başarılı bir düğün öncesi hazırlık süreci gelin ve damat için düğün gününün sorunsuz geçmesi demektir.

Düğüne aylar kala başlayan düğün hazırlıkları hem gelin için hem de damat için oldukça heyecanlı ve telaşlı bir süreçtir. Ev dekorasyonu, eşya seçimi, gelinlik ve damatlık seçimi gibi daha birçok detay bu hazırlıkların içinde yer almaktadır. Her ne kadar başrolde gelin ve damat olsa da bu hazırlık sürecinde arka planda aileler de yer almaktadır.

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

Evlilik hazırlıkları ilk aşaması olarak ev seçimi yapılmalı ve bu eve uygun eşyalar alınarak ev hazır hale getirilmelidir. Bu hazırlıklar elbette birkaç günde olabilecek şeyler değildir. Bu sebeple düğünden aylar önce başlar ve düğün yaklaştığı zaman ev hazır hale getirilir.

Evlilik Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

Evlilik hazırlıkları denildiğinde her ne kadar akla ilk gelen olmasa da düğünü akılda kalıcı yapmak için ve gelen konuklara hediye edilmek üzere hazırlanan nikâh şekeri seçimi de oldukça önemlidir. Evlilik hazırlıklarında en önemli olan bir diğer konu ise düğünün yapılacağı mekânın seçimidir. Mekânın gelecek konukları karşılayabilmesi ve sağlamış olduğu hizmetlere göz önüne alınarak ona göre karar verilmelidir. Mekân tercihi gelinlik ve damatlık seçimine de yansımaktadır. Özellikle gelin adayları bu konuda daha hassas davranmaktadır. Düğün salonunda yapılacak olan düğün ve açık alanda yapılacak olan düğün için giyilecek olan gelinliler de farklılık göstermektedir.

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

Evlilik hazırlıkları yaparken yapmamanız gereken en önemli şey ise bu hazırlıklar kısa bir sürede tamamlamaya çalışmaktadır. Evlilik hazırlıklarına ne kadar erken başlarsanız telaşlanma oranınız o kadar azalacaktır ve yapacağınız seçimlerden daha fazla memnun kalacaksınızdır.

Evlilik Hazırlıkları Listesi Nasıl Yapılır?

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

Evlilik alışverişi gelin ve damat adaylarının bol stresli ve heyecanlı geçirdikleri evlilik yolunda ilerlemeye başladıkları süreçlerden biridir. Bu aşamada her şeyin yolunda gitmesi için bazı uyarıları dikkate almanız gerekmektedir. Evlilik hazırlıkları yaparken bir şeyin eksik olmamasını istiyorsanız neler mi dikkat etmelisiniz?  Sizler için evlilik hazırlıkları için dikkat edilmesi gerekenler konusunu araştırdık.

YouTube video

İlk olarak evlilik hazırlıklarını düğüne yakın zamanlarda değil de evlenme teklifi aldığınız zaman başlamalısınız. Sizlerin de bildiği gibi bu süreç oldukça yoğun ve stresli bir süreçtir. Stresi en aza indirmek için erken bir zamanda başlamanız evlilik hazırlıkları için dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada yer almaktadır. Daha sonra ise eşinizde birlikte yaşayacağınız ev arayışına geçebilirsiniz. Ev tutma işini düğünden önce yaparsanız eşyaları seçme ve yerleştirme işini de erkenden halletmiş olursunuz. Bu sebeple evin erkenden tutulması ve yerleştirilmesi evlilik hazırlıklarında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Eğer eşyalarınızı evi tutmadan önce seçerseniz, yerleşeceğiniz ev ile eşyalar arasında uyum sorunu yaşayabilirsiniz.

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

Evlilik hazırlıkları fuarı 2020 yılı içerisinde pandemi sebebi ile yapılamadı ancak ertelenen düğünlerin Temmuz ayı itibari ile yapıldığını da gördük. Bu süreçte gelin ve damat için önemli olan hazırlık sürecini en verimli şekilde geçirmektir. Başarılı bir evlilik hazırlıkları listesi için güzel bir planlama şarttır. Bu kapsamda sıralamaya mutlaka almanız gereken çalışmalar şu şekildedir:

Nişan Öncesi Evlilik Hazırlıkları

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

 • Evlilik teklifi
 • Ailelerin Tanışması
 • Söz- nişan hazırlıkları- Bohça Hazırlığı
 • Nişanlık ve damat takımı hazırlığı
 • Kuaför randevusu ve davetiye seçimi
 • Yüzüklerin alınması

Düğün Öncesi Evlilik Hazırlıkları

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

 • Düğün tarihinin belirlenmesi
 • Gelinlik ve damatlık seçimi
 • Gelin ayakkabısı seçimi
 • Düğün organizasyon şirketi seçimi
 • Düğün yeri ve mekan seçimi
 • Düğün davetiyesi hazırlığı
 • Düğün ikramlıkları seçimi ve hazırlığı
 • Düğün Fotoğrafçısı seçimi
 • Düğün orkestrası seçimi
 • Gelin arabası süsleme işlemi düğün öncesinde eksiksiz olarak tamamlanması gereken hazırlıklardır.

burcu-alem-evlilik-hazirliklari-listesi

Son olarak evlilik hazırlıkları kapsamında dikkat edilmesi gerekenler arasına gelinlik ve damatlığın seçimini ekleyebiliriz. Her ne kadar sorun olmazmış gibi görünse de gelinlik ve damatlığınızı düğünden çok erken bir zamanda alırsanız bu süreç içinde kilo alabilir veya kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Bu da sizin vücudunuza göre olan kıyafetinizde bazı sorunlar oluşturabilir. Bu sebeple düğün kıyafetlerinizi düğünden yaklaşık bir hafta önce almalısınız ve bu süre içerisinde kilonuzu korumak için dikkat etmelisiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.