«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Fitoterapi Nedir Nasıl Yapılır ?

Fitoterapi Nedir Nasıl Yapılır ?

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Bu yazımızda doğal tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinen fitoterapi nedir nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş olacağız. Bu tedavi yöntemi uzun yıllardır özellikle Avrupa’da pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Son yıllarda Türkiye’de de yaygınlık gösterdiğini söylemek mümkündür.

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Bu tedavide bitkisel yöntemler esastır. Özellikle çok eski zamanlarda uygulanan tedavi yöntemleri günümüzde de uygulanmaya devam etmektedir. Sadece fitoterapi bitkileri ile beraber birçok hastalığın tedavisi sağlanmaktadır. Fitoterapi doktorları hastanın rahatsızlığına göre bitkisel ilaçları hazırlayarak hastalığın tamamen tedavi edilmesini sağlamaktadır. Vücudun uyarılması maksadı ile vücudun uzmanlar tarafından belirlenen bölgelerine uyarı verilmektedir. Bu uyarılar aynı zamanda vücudun daha güçlü hale gelmesine de yardımcı olmaktadır.

Fitoterapi Ne Demek ? Fitoterapi Tedavisi Nedir ?

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Fitoterapi ne demek sorusuna hastaların rahatsızlıklarına göre uygun bitkisel ve doğal tedavi yöntemi şeklinde cevap verebiliriz. Bitkisel ilaçların vücudu uyarması sonucu istenen tedavi uygulanmaktadır. Son derece doğal bir yöntem olduğu için vücuda yan etkileri bulunmamaktadır. Zaten tercih edilmesindeki ana neden budur. Fitoterapi uygulaması yapılırken asıl amaç vücudun kendi kendini tedavi etmesini sağlamaktır.

Fitoterapi Nedir Nasıl Yapılır ?  Fitoterapi Güvenli Midir?

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Fitoterapi uygulaması güvenli midir sorusu birçok kişinin kafasını karıştıran sorular arasında yer almaktadır. Bu tedaviyi yöntemini yapan doktorun uzman ve bu işin eğitimini tam olarak alması hayati önem taşımaktadır. Eğer gerçekten alanında uzman biri tarafından uygulandığı takdirde son derece güvenli ve sağlıklıdır diyebiliriz.

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

O nedenle bu tedaviye başlamadan önce iyice araştırmak çok önemlidir. İnternet üzerinden yapılan satışlar ya da görüşmeler çok güvenilir olmayacağı için söz konusu uzmanlar ile bire bir görüşmek daha güvenilir olacaktır.

Fitoterapi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Fitoterapi nedir nasıl yapılır sorusu kadar hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı sorusu da merak edilmektedir. Tedavi birçok kronik hastalığın tamamen iyileşmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aşırı kilo sorunu
 • Kemoterapiden sonra tedavi
 • Alerji ve birçok cilt hastalığı
 • Astım
 • Romatizma
 • Uyku problemi
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • İdrar yolu hastalıkları
 • Kadın hastalıkları
 • Migren
 • Tiroit bezi ile alakalı rahatsızlıklar
 • Depresyon ve panikatak gibi hastalıklar

Fitoterapi Tedavisi Nedir Nasıl Uygulanır?

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Bu tedavi uygulanacak hastanın rahatsızlığı göz önünde bulundurularak değişiklik gösterebilmektedir. Yalnızca fitoterapi eğitimi almış kişiler tarafından uygulanması gereken bu tedavi yöntemi hastanın belirlenmiş olduğu rahatsızlığına göre bitkisel ilaçlar hazırlanarak tedavi edilmektedir. Tedavi süreci diğer tedavilere nazaran biraz daha uzundur. Bu nedenle hastaların bu konuda sabır göstermesi çok önemlidir. Sabır göstererek vücutlarının tedaviye cevap vereceğine inanmaları süreci hızlandıracak ve tedavinin etkisini artıracaktır.

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Uzmanlar tarafından uygun görülerek tavsiye edilen ilaçların verilen dozlarda kullanılması gerekmektedir. Tedavi süreci uzmanlar tarafından yakından takip edilmelidir. Uzmanın size uygun gördüğü kapsül, çay ya da tablet uzmanın tavsiyesine uygun olarak tüketilmelidir.

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Süreç boyunca hasta üzerinde meydana gelen en ufak değişiklik dahi gözlemlenerek not edilmelidir. Bu değişiklikler göz önünde bulundurularak sürece yön verilmelidir. Bu gibi nedenlerden dolayı hastaların kendi kendilerine fitoterapiyi uygulamaları son derece risklidir. Bir uzmandan yardım alarak onun bilgisi ve tecrübesinden yararlanmak şarttır.

Fitoterapi Ne Kadar Sürer?

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Fitoterapi ne kadar sürer sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü uygulanan hastanın rahatsızlığına ve birtakım özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat diğer tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığı zaman biraz daha uzun sürdüğünü söyleyebiliriz.

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Örnek vermek gerekirse grip ya da soğuk algınlığı şikayeti ile bu tedaviye başvurmaya karar veren hastaların tedavi süreci ortalama olarak 5 ya da 6 hafta sürmektedir. Fakat çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavi edilmesi için bu yönteme başvurulduğu zaman süreç çok daha uzundur. Kullanılan bitkisel ilaçlar sayesinde vücuda herhangi bir yan etkisi olmadan istenilen sonuç elde edilmektedir.

Fitoterapi Uzmanı Nedir Nasıl Yapılır ? Fetoterapi Uzmanı Nasıl Olunur ?

burcualem-fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Fitoterapi nedir nasıl yapılır sorusu gibi fitoterapi uzmanı nasıl olunur sorusu da oldukça merak edilmektedir. Eczacılık fakültelerinde farmakongnozi ana bilim dalı öğrencilerine fitoterapi eğitimi vermektedir. Bu tedavi yöntemini uzman olmayan kişilerin uygulaması istenmeyen başka sağlık problemlerine neden olabilmektedir. O nedenle tedaviye başlamadan önce fitoterapi uzmanı nedir gibi konularda da ayrıca detaylı aramalar yapmakta fayda vardır.

Fitoterapi Nedir Hakan Özkul

Fitoterapi nedir Hakan Özkul ;

YouTube video

Yazımızı beğendiyseniz Arjuna bitkisi konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Fitoterapi Nedir Nasıl Yapılır ? Fitoterapi Uzmanı Nasıl Olunur ? – Kolay Diyet Listesi

 2. Pingback: Sarımsağın Faydaları Nelerdir ?