«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Japonya’nın Narin Çiçekleri Geyşalar |Geyşalık Nedir?

Japonya’nın Narin Çiçekleri Geyşalar |Geyşalık Nedir?

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

1600-1868 yılları arasında Japonya’da ortaya çıkan geyşalar Japon kültürünün en önemli parçalarından biridir. Japonya’da geleneksel şarkıcı ve dansçı kadınlara geyşa denmektedir. Dans etmek ve şarkı söylemek dışında geyşa kadınları sanat hakkından bilgi sahipleridir, çay servisi yapma konusunda eğitim alan kültürlü kadınlardır. Bunların yanında geyşa kadınları yemek sunumları ve lezzetli yemekler hazırlama üzerine eğitim almaktadır.

Tarih Sahnesine Çıkan Geyşalar Hakkında Bilinmeyenler

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Geyşalık kültürü 1600-1868 yılları arasında Japonya’da ortaya çıkan bir kültürdür. Günümüzde düşünülenin aksine ilk geyşalar dans eden erkeklerden oluşmaktadır. Fakat 1700’lü yıllarda kadınlar daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bundan dolayı geyşalık tamamen kadınlardan oluşan bir kuruma dönüşmüştür.

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Sonrasında geyşalar 17.yüzyılda bugüne kadar eğlence hayatında erkek müşteriler için dans eden, şarkı söyleyen, hoş sohbet eden, konuk ağırlamayı ve konuklarla hoş vakit geçirmeyi öğrenen Japon kadınlar haline gelmiştir. Japonya’da geyşa dünyasını nitelendirmek için ka-ryu-kai kelimesi kullanılmaya başlanmıştır. Bu kelime zevk dünyası anlamına gelmektedir.

Günümüzde Geyşalar

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Geyşalık günümüz Japonya kültürünün oldukça pahallı ve popüler bir parçasıdır. Eğlence dünyasında geyşa kadınlar diğer kadınlar farklı bir konuma ve duruma sahiptir. Düşünülenin aksine geyşalık yapan kadınlar erkeklere cinsel bir haz vermezler ve para karşılığında erkeklerle birlikte olmazlar.

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Aksine amaçları erkeklere sanatsal bir zevk vermektir. Geyşalık mesleğinde önemli olan fiziksel güzellik, şehvet ve çekicilik değildir. Aksine asıl önemli olan sanat bilgisi ve yeteneği sahibi olmaktır. Geyşalık hayat boyu devam edilen bir meslektir. Bundan dolayı geyşa yetiştirmek için uzun bir eğitim süreci gerekmektedir.

Geyşa Ne Demek? Geyşalık Eğitimi Nasıl Başlar?

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Bir kadının geyşa olabilmesi için Japon sanatlarında usta olması, saçının her telinden kıyafetinin en küçük kıvrımına kadar, attığı her adıma kadar bir sanat eseri olması gerekmektedir. Geyşalık eğitimi oldukça uzun ve zor bir süreçtir. Japonya’da sanatla ilgili eğitim alınırken tamago (yumurta) şeklinde verilir. Bu yöntemde süreç görerek ve kademe kademe öğreterek ilerler.

Maiko Nedir?

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

İkinci Dünya Savaşı öncesinde aileler kızlarını küçük yaşlarda geyşalık eğitimi almaları için geyşa evlerine satmaktaydı. Bunun dışında geyşa evinde yaşayan kızlar geyşalık eğitimi almaya hak kazanırdı. Ne şekilde eve kabul edilirlerse edilsinler kızlar öncelikle hizmetçi muamelesi görerek itaat etmeyi öğrenirler. Buradaki eğitimlerini tamamladıktan sonra sanat okuluna geçerler ve sanat eğitimlerine başlarlar. Geyşalığın en önemli parçası müşterilere hizmet etmektir. Bu amaca yönelik kızların Maiko adı verilen ablaları olur ve hizmet kısmını bu ablalardan öğrenirler.

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Günümüzde geyşaların sayısı azalmış olsa da eğitim süreci aynı şekilde devam etmektedir. Fakat eskiden zorunlu eğitim için kız çocukları 7 ya da 8 yaşında olmalıdır. Bu eğitim günümüzde 15 yaşında başlamaktadır ve kızlar direkt maikoluk eğitimine başlar. Maiko olan kızlar her zaman başka bir geyşa tarafından korunur. Maikoluk döneminde kadınlar hem şöhretlerini arttırma hem de becerilerini geliştirerek potansiyel koca adaylarına isimlerini duyururlar.

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Maikolar hata yaptıkları zaman bu hatalar ablaları tarafından üstlenilir. Maikoların saç stilleri, kimono giyme şekilleri ve görünüşeri normal geyşalardan farklıdır. Bunun yanında katıldıkları çay partilerinde geyşalardan daha az ücret alırlar. Geyşaların müşterileriyle iletişime geçerken Geyşa Birliği’nin koyduğu kurallarına uygun davranmalılardır. Geyşaların yanı sıra müşterilerde bu kurallara uymalılardır.

Geyşalar Nasıl Giyinir ve Makyaj Tarzı Nasıldır?

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Geyşaların günlük hayattan farklı bir tarzı vardır. Saçları, makyajları ve kıyafetleri günlük hayatta kullanılanlardan çok farklıdır.

1- Geyşa Makyajı

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Geyşaların yaptığı makyajın ilk adımı ciltlerini açık bir renk fondöten ile pürüzsüz hale getirmektir. Geyşaların makyajında allık kullanılmaz yani yüzleri normalden açık bir renkte hatta beyazda olabilir. Bu makyajın önemli noktası cildin mat olmasıdır. Bundan dolayı eğer ciltleri parlaksa pudra kullanılır. Geyşaların makyajının ikince aşaması açık ve doğal bir renkle dudaklarını boyamaktır. Bu rujun mat olması gerekmektedir. Makyajın üçüncü aşaması göz kapaklarına sıvı bir eyeliner ile sürme çekmektir. Sonrasında kirpiklere yoğun bir maskara uygulanır hatta takma kirpik takılır.

2- Geyşaların Saçları

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Geyşaların saçlarına uzun uğraşlara şekil verilir. Çok uğraştırıcı olduğu için geyşaların saçlarının 3 ile 4 gün arasında dayanması gerekmektedir. Geyşaların saçları parlak ve düzgün olmalıdır. Geyşalar saçlarını şekillendirmeden önce iyice yıkarlar sonrasında saçlarının güzel kokması için yağlar kullanırlar. Eğer takma saç kullanılacaksa takma saç veya peruk gerçek insan saçından olmak zorundadır.

3- Geyşa Kıyafeti

burcu-alem-geysalar-geysalik-nedir-geysa-ne-demek

Geyşa kıyafetleri genellikle ipek ve satenden yapılan kimonolardır. Kimonoların üzerinde bulunan desenler ve dokumalar mevsimden mevsime göre değişmektedir. Kıyafetin yanında kullanılan aksesuarlar el yapımıdır ve  ipek, bambu ve kağıttan yapılırlar.

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Jean Paul Sartre Kimdir- Jean Paul Sartre'nin Hayatı