Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Göbek Deliği Ağrısı Belirtileri İçin 9 Neden Nedir?

Göbek Deliği Ağrısı Belirtileri İçin 9 Neden Nedir?

Bilgece Bilgece - - 13 dk okuma süresi
14 0
gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Göbek deliği ağrısı mı çekiyorsunuz? Ağrılar arasında toplum arasında sık görülen türlerinden birisidir. Bireylerin bu ağrıları yaşamasının farklı sebepleri bulunmaktadır. Kişiler tarafından belirtiler incelenerek ve doktor gözetiminde tanı koyulması gerekir. Tanı alınması ile birlikte kişiler gerekli görüldüğünde ilaç kullanımına başvurur ya da farklı yöntemler ile üstesinden gelmeye çalışır. Peki ağrı neden olur? Göbek deliği ağrısının geçmesi mümkün müdür ya da tetikleyici neden olabilir? Tüm soruları yazıda cevaplandırabilirsiniz!

YouTube video

Göbek Çevresinde Ağrı Olma Sebepleri Nelerdir?

Göbek deliği ağrısı sebepleri kişiler arasında farklılık gösterecektir. Hatta kimi sebepleri sadece kadınlara ya da sadece erkeklere özel bile olabilmektedir. Belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak gidilecek uzman doktoru seçme aşamasında kolaylık sağlar. Bundan dolayı detaylı bilgi sahibi olmak, belirtileri araştırmak önem kazanır. Göbek deliği ağrısı sebeplerini yazımızın devamında kolayca edinebilirsiniz.

1- Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı

Hamilelik esnasında kadınlar tarafından birden fazla belirti yaşanmaktadır. Kadınlar tarafından toplum arasında en bilindik özellikleri arasında bulantı, iştah kesilmesi görülür. Ancak bunun ileri ki dönemlerinde de değişik durumlar ortaya çıkacaktır. Birisi de ağrılardan yaşanır. Kadınlarda göbek ağrısı ya da bel ağrısı olarak yansıyacaktır.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Hamilelikte göbek deliği ağrısı Kadınlar Kulübü sitesinde tartışılan konular arasındadır. Gebelik dönemi üç farklı trimester döneminden oluşur. Her dönem üç ay zamanından oluşur. Bebeğin rahim içerisinde büyümesi ile birlikte karın bölgesinde genişleme olur. Karın alanında göbek deliği en ince kısma sahiptir. Bundan dolayı bebeğin daha büyük bir hacme sahip olması kadınlar da ağrıya sebep olacaktır.

2- Göbek Fıtığı

Fıtık temel anlamıyla ağrı ile ortaya çıkar. Fıtığın görülmesinin belirli bir yaş aralığı yoktur. Bebekler de dahi fıtık günümüzde görülür. Şiddetli bir ağrının belde, göbekte ya da boyunda oluşması ilk tanıyı alabilme zamanını ortaya çıkarır. Temel belirtisi ağrı ve dayanılmaz bir duruş olacaktır. Göbek deliğinde oluşan ağrılar için de yaşanan durumdur.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Göbek fıtığınının göbek deliği ağrısı sebebi oluşması için bazı belirtilerle birlikte görünmesi gerekir. Göbek fıtığında deliğin çevresinde bir kitle bulunur. Bu kitleye baskı uygulandığında özellikle ağrıda artış gözükür. Fıtığın oluşma sebebi gebelik esnasında açılan göbeğin zamanla kapanmamasıdır. Delik kapanmadığı eski sisteme geri dönmediğinde oluşur. Bu fıtık belirli yaşta ortaya çıkmaz her an meydana gelebilir. Bundan dolayı şüpheli durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun.

3- İlaç Kullanımı

Göbek deliği altında ağrı oluşmasının sebepleri her zaman doğuştan gelen sebeplerden kaynaklanmayabilir. Bireylerin yaşam içerisindeki yaşam tarzları da çoğu zaman farklı hastalıkların, rahatsızlıkların yaşanmasına sebep olabilir. Fazla ilaç kullanımı günümüzde birçok rahatsızlığın temelini oluşturan bir hususu yaratır. Bundan dolayı göbek ağrısı çekerken dikkat etmeniz gereken bazı ilaçlar mevcut olacaktır.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Göbek deliği ağrısı ilaç kullanımı esnasında mı ortaya çıktı? Öncesinde uzun süreli bir ilaç kullanımınız oldu mu? Özellikle mide ve bağırsak ilaçları kullandıysanız bu duruma bir göz atmalısınız. Bu ortaya koyulacak soruların cevabında etkili olabilecektir. Fazla ilaç kuallanımdan kaynaklı olarak ağrılarınız artabilir, dönem dönem ortaya çıkabilir. Uzmanınızla kullandığınız ilaca dair bir görüşme yapmanız önerilir.

4- İdrar Yollarında Enfeksiyon | Göbek Deliği Ağrısı ve İshal

İdrar yollarında oluşan rahatsızlıkların belirtisi genellikle karın ve çevresinde kendisini belli edebilir. Özellikle göbek deliği ve alt kısımlarında meydana gelen rahatsızlıklar idrar yoluyla bağlantılı olabilmektedir. Görülme sıklığı göz önünde bulundurulduğunda özellikle kadınların bu rahatsızlıktan yakındıkları ve tanı aldıkları bilinmektedir. Peki nasıl ayırt edilebilir?

gobek-deligi-agrisi-belirtileri
Göbek Deliği Ağrısı

İdrar yollarında oluşmuş enfeksiyondan dolayı göbek deliği ağrısı çekebilirsiniz. Bunu ayırt etmek için yapılması gereken idrar esnasındaki durumlardır. İdrar çıkışı esnasında yanma, ağrı ya da zorlanma en temel durumlar arasında mevcuttur. Bunun yanı sıra göbek deliği ağrısı ve ishal de görebilirsiniz. Bu tarz belirtileri vücudunuzda gözlemliyorsanız mutlaka uzmana başvurmanız gerekir.

5- Mide Rahatsızlıkları

Mide içinde besinleri eritmek, parçalamak ve aynı zamanda dış bakterilerden vücudu korumak adına belirli miktarda bakteri salınımı bulunur. Belirli bir miktarı aşmaması doğrultusunda herhangi bir sıkıntıya yol açmayacaktır. Ancak kimi durumlarda kişiler arasında mide asitlerinde artış görülür. Asit miktarının artması genellikle gastrit, ülser gibi durumların ortaya çıkmasına yol açar.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Mide rahatsızlıklarından kaynaklı olarak göbek deliği ağrısı erkek bireyler de daha çok görülmektedir. Mide rahatsızlıkları görülme sıklığı daha çok erkeklerde olduğundan bu duruma pek de şaşırmamak gerekiyor. Midede bulunan asit miktarını dengelemek adına mide koruyucuları kullanılır. Aynı zamanda kişilerin beslenmesine de bu noktada çok dikkat etmesi gerekecektir.

6- Apandisit Problemleri

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Apandisit patlama olasılığı hiç beklenmedik durumlarda ortaya çıkar. Hastaneye ulaşım sağlayan kişilerin en çok belirttiği durumlar arasında ise dayanılmaz ağrılar bulunur. Apandisitten kaynaklı olarak oluşmuş rahatsızlıklar karın çevresinde ağrıya sebep olacaktır. Bundan en çok etkilenen nokta karın deliği olur. Ancak tek başına bu tarz bir durumun tanı alması mümkün değildir. Uzman farklı tetkikler inceleyerek tanıyı koyacaktır.

7- Bağırsak Rahatsızlıkları

Bağırsak rahatsızlıkları genel olarak göbek deliği ağrısı sebepleri arasında gösterilir. Çünkü bağırsakların vücut üzerindeki yeri ile karın üst üste gelir. Bağırsakta oluşacak herhangi bir problemin yansıması böylece ortaya çıkacaktır. Tıp literatürü içerisinde birden fazla bağırsak hastalığı vardır. Ancak özellikle bir hastalık vardır ki bu göbek deliğinde ciddi baskılamaya sebep olur.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Crohn hastalığı bahsedilen rahatsızlıktır. Bağırsak ve kolonlarında oluşan bir rahatsızlığı ifade eder. Kişilerin ağrıları sürekli olabileceği gibi farklı zaman dilimlerinde ortaya çıkar. Özellikle kramp şeklindeki ağrılar en temel yansımalarıdır. Ağrıların yanı sıra ishal, sürekli yorgunluk ya da ciddi kilo kayıpları gözlemlenebilir. Ayırt edici noktaları arasında bulunur.

8- Gaz Sıkışması

Göbek deliği ağrısı gaz probleminden dolayı kaynaklanabilir. Gaz çıkarma işlemi farklı sebeplerden dolayı sağlanamaz. Bu durum karşısında kişilerin vücut içerisinde gaz birikiminin olması ileride daha ciddi sorunlar ortaya çıkaracaktır. Gaz sıkışması olarak adlandırılan bu durum neticesinde ciddi ağrılar, kramplar oluşur. Kişilerin de son raddede hastaneye gitme sebepleri arasındadır.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Göbek çevresinde de ciddi ağrılara sebep olacak bir durumdur. Hazımsızlıktan da kaynaklı olarak çıkacaktır. Hazımsızlığın ortaya çıkaracağı bu ağrılar genelde karın bölgesinden üst organlara doğru iletilmesine neden olur. Ağrılar sürekli olabilir. Çoğu zaman ağrılı bir şikayet dile getirilir. Hazımsızlık, gaz problemi adına verilecek ilaçlar kısa sürede iyileşilmesine sebep olur.

9- Pankreas İltihaplanması

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

İltihaplanma durumları pankreas üzerinde gerçekleştiğinde göbek deliği ağrısı yaratabilir. Sindirim enzimi olarak bilinen hücrelerin pankreasa saldırması sonucu oluşur. Kişilerin göbek çevresinde ağrılar yaşamasına sebep olmaktadır. İki durum ortaya çıkar. Kendiliğinden geçme ihtimali ilk noktalardan birisidir. İkinci ihtimal ise durumun ilerlemesi ve kişilerin uzman gözetimine zorunlu tutulmasıdır.

Göbek Deliği Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Hamile olan bireylerde göbek deliği ve çevresinde ağrılar ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durum tek başına hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkmaz. Aynı zamanda anne adayı bireylerin ağrı hissetmesi için ciddi bir zaman diliminin geçmesi gerekir. Genellikle ilk aylarda değil 3. aydan itibaren ortaya çıkacağı için çoğu zaman kişiler hamile olduğunun farkında olacaktır. Sadece karın ağrısından dolayı hamile olduğunuzu söylemek imkânsız bir durumdur.

Göbek Çevresinde Ağrı Kalıcı mıdır? Göbek Çevresinde Ağrı Nasıl Geçer?

Göbek deliği ağrısı sebepleri araştırılması ile birlikte temel sebebe ulaşım sağlamak mümkündür. Kişilerin acı çekmesinden dolayı bu durumu sürekli yaşayacağı düşüncesi ortaya çıkabilir. Ancak bu durum sanıldığının aksine temelli olacak değildir. Yapılması gereken temel unsur uzman bir doktordan yardım alarak çözüme ulaşmaya çalışmaktır.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Kalıcı bir rahatsızlık olacağını söylemek mümkün değildir. Genellikle oluşma sebepleri çözümü olan rahatsızlıklardır. Bundan dolayı kişilerin ömür boyu bu ağrıyı çekmelerini gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Yapılması gereken ilk durum kendi kendisine geçmesini beklemeden en kısa sürede bir uzmana yönelerek şikayetleri dile getirmek olacaktır.

Göbek Deliği Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Peki göbek deliği ağrısı için hangi doktora gidilmelidir? Aslında bu sorunun temel bir sebebinin bulunması zordur. Kişilerin yazı öncesinde bahsettiğimiz sebepleri araştırarak kendisinde mevcut olan diğer belirtilerle karar vermesi daha sağlıklı olacaktır. Ancak yine de karar verme konusunda net değilseniz, Dahiliye, Genel Cerrahi ya da Gastroenteroloji bölümünü tercih etmek doğru olacaktır.

gobek-deligi-agrisi-belirtileri

Kişiler tarafından karın ağrısı ve mide rahatsızlıkları sık karıştırılabilmektedir. Mide rahatsızlıklarının genelde daha belirleyici sebepleri olduğu bilinmektedir. Reflü Hastalığı Neden Olur? 3 Farklı Reflü Hastalığı ve Tedavisi yazımıza bakarak iyi bilgi alabilirsiniz. Böylece daha doğru doktora giderek tedaviye başlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.