«
  1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Diyet
  3. Goji Berry Nedir?

Goji Berry Nedir?

Goji Berry, çok yüksek besin değerlerine sahip olmakla birlikte enerji deposu bakımından da çok etkili bir meyvedir. Gün boyunca durmadan ağır işlerde çalışarak aşırı enerji tüketenler ve beyin yorgunluğu yaşayan insanların tüketmesi gerekir. Peki Goji Berry meyvesinin faydaları nelerdir?

Goji Berry, düzenli tüketildiğinde vücudun direncini arttırmakla birlikte daha dinç ve sağlam bir yapıya bürünür. Enerji vermesi sayesinde de yorgun hisseden bedenlere çok iyi gelir. Vücudun kendi kendine, dışardan gelen doğal besinler ile ürettiği HCG hormonun salgılanmasını arttırarak vücuda yardımcı olur.

Yaşlanmanın getirdiği etkileri azaltırken, genç hissettirmesi sayesinde ruhen de gençleşirsiniz. Düzenli uyuyamayan, özellikle gece yatağa yatıp uzun zaman boyunca uyku sürecine giremeyenler için de çok faydası vardır.

Tansiyon rahatsızlığı olan insanlarında kullandığı Goji Berry tansiyonu dengeleme görevinde de bulunuyor. Kan basıncının düşürerek vücudun rahatlamasına yardımcı olur. 20 yıl önce yapılan araştırmalar neticesinde pek çok faydasını ortaya koyan makaleler yayınlanmıştır.

İçinde bulunan Germanium maddesi sayesinde kanserle mücadelede yardımcı olmaktadır. C vitamini içeriğine de sahip olması sayesinde kansere yol açan genlerin antioksidanlar ile değişmesini sağlar.

Goji Berry Meyvesinin Faydaları ve Cinsel Güce Etkileri

Goji Berry Meyvesinin Faydaları ve Cinsel Güce Etkileri

Goji Berry, içerisinde yer alan antioksidan ve diğer güçlü maddelerden dolayı kolesterol seviyesini sağlık açısından gerekli aralıkta tutmayı sağlar. Uzak Doğu alternatif sağlık alanında da uzun yıllardır kullanılıyor. Cinsel gücü arttırmasıyla da doğal bir ürün olarak muhteşem bir etkiye sahiptir. Cinsel güç için vücudun ürettiği ve kanda bulunan testosteron oranını hızlı ve etkili bir şekilde arttırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Pratik Brokoli Salatası Ile Kilo Vermenin Tadını Çıkarın

Pek çok meyve ve sebzenin kilo vermeye yardımcı olduğu bilinir. Goji Berry meyvesi de bu kategoride yer alır. Vücudun kilo almasının nedenlerinin başında gelen vücuda giren yağın depolanmasını içindeki özel maddeler ile engeller. Bu sayede de düzenli bir şekilde beslenme programına dahil edilirse kısa zamanda fazla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Cilt sağlığına da iyi geldiği ispatlanan bu meyve vücudun gerekli olduğu nemi sağlayarak, cildi daha parlak ve sağlıklı tutar.

Böbrek hastalıklarına da iyi geldiğini bilinen Goji Berry, genel olarak sindirim sistemi için etkin bir rolü de bulunmaktadır. Protein sayesinde kemiklerin güçlenmesi ve kasların daha sağlıklı olarak görevlerini icra etmeleri açısından da önemi ortadadır. Strese uzaklaştırıcı, azaltıcı ve hatta yok edici özelliği sayesinde de günlük hayatımızda kullanılması gereken çok önemli bir meyvedir.

Goji Berry Fazla Tüketimi Zararlı mı?

Goji Berry Fazla Tüketimi Zararlı mı?

Goji Berry her ne kadar faydalı bir besin olsa da tüm besinler gibi zararlı yönleri de vardır. Kullanımı diğer ürünlerde olduğu gibi aşırıya kaçınılması halinde zararlı hale dönüşecektir. Faydaları arasında saydığımız zayıflama ve genç kalma gibi etkilerinden bahsettik. Ama bu faydaları çok kullanıldığında daha çok etkili olacak anlamına gelmemelidir.

Düzenli ve yeteri miktarda hayatımıza dahil etmemiz halinde üründen maksimum faydayı sağlayabiliriz. Özellikle şeker hastaları ve şeker ilacı kullanan kişilerin bu meyveden uzak durması gerekiyor. Çünkü içinde ki güçlü antioksidanlar ve vitaminler, şeker ilacının etkilerini azaltıyor. Böyle bir durumda şeker hastalığıyla doğru mücadele edilmiş olmuyor.

Aşırı tüketilen Goji Berry, hipertansiyona bile neden olmaktadır. Polen alerjisi olan insanlarında mutlaka uzak durması gereken yiyeceklerdendir. Gözlerde kaşıntı, burun tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarında bozulmalara neden olma ihtimali yüksektir. Uykuyu düzenleyen etkisi olduğunu bildiğimiz Goji Berry’i sadece gündüzleri tüketmek gerekiyor. Aksi durumda uykuyu kaçırdığı gibi fazla tüketiminde de uykusuzluğa neden oluyor.

Tüketimi dengelenmezse faydalarında yer alan enerji arttırıcı özelliği, konsantrasyon bozukluğuna ve hiperaktifliğe dönüşür. Aşırı tüketimle birlikte kan akışı normal seviyelerin üzerinde seyreder. Baş dönmesi, bulanık görme gibi yan etkilerde görülebilir.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *