«
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Bakım
  3. Göz Altı Morlukları Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Macro shot of man's eye

Göz altı morlukları neden olur sorusunu soruyorsanız gözün hemen altındaki torbalarına maruz kalıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Göz altı torbaları sağlık sorunları nedeni ile olabileceği gibi strese bağlı bir şekilde de olabilmekte.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Bilinen bazı nedenler Yaşlanma, Düzensiz Uyku, Aşırı Yorgunluk ve Su kaybı. Bu nedenlere bağlı olarak göz altındaki torbaları oluşma olasılığı bulunmakta.

YouTube video

 

Göz altı morluklarının nasıl oluştuğu aslında merak konusudur. gÖz alti morluklari neden olabilir ? Göz altında çıkan göz altı morluklar nasıl tedavi edilir? Bu koyu renkli göz lekeleri geçer mi? Evde doğal yöntemler ile göz morluklarına iyi gelen doğal çözümler var mıdır ? Göz çevresindeki morlukları nasıl kapatabiliriz? Göz altı morluğu nasıl geçer? Neden olur ? Ne iyi gelir? Göz altında ortaya çıkan göz morlukları için bitkisel tedavi nasıl yapılır? Göz morlukları nasıl geçer ? Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer?

1- Yaşlanmaya Bağlı Nedenlerle Göz Altı Morlukları

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Yaşlanma nedeni ile oluşan göz altı torbaları derinin incelemesini kendisine zayıf nokta olarak bulur. İncelen ve dış etmenlere karşı açık hale gelen göz altları, torba oluşumu için uygun bir hale gelir. Sadece deri incelimi ile alakalı olmayan bu durum yaşlanma nedeni ile daha işlevsiz hale gelen göz kasları nedeni ile de olur.

2- Uykusuzluğa Bağlı Nedenlerle Göz Altı Morlukları

göz altı morlukları
göz altı morlukları

İş stresi, Özel hayat meseleleri ya da gece çalışma zorunluluğu nedeni ile uykusuz geçen gecelerin haddi hesabı yok. Durum sadece uykusuz geçen geceler ile alakalı değil, uykunun alındığı geceler de kaliteli ve düzenli uyku gereksinimleri gerekiyor. Kaliteli ve düzenli olmayan ya da uykusuz geçen geceler ertesi gün göz altı torbası oluşumuna neden olabilmekte.

3- Düzensiz Su Tüketimine Bağlı Nedenlerle Göz Altı Morlukları

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Su tüketimi sağlıklı bir yaşam için gerekli olan şartlardan sadece birisi. Su içme alışkanlığı geliştiği sürece sadece göz altı torbaları değil bazı sağlık sorunlarından da kurtulabilme şansınız bulunuyor. Günde ortalama olarak 9 bardak su içimi gerekmekte. Su içme gereksinimi kilo, boy ve gün içerisinde gerçekleştirilen hareket oranına göre değişiklik gösterebilmekte. Vücut üzerinde oluşabilecek ufak bir su kaybı bile göz altı morlukları için ilk neden olabilmekte.

4- Genetik Sorunlara Bağlı Nedenlerle Göz Altı Morlukları

göz altı morlukları

Göz altı torbaları her ne kadar bu nedenlere bağlı olarak oluşuyor olsa da genetik problemler yüzünden de oluşabilmekte. Göz altı morlukları genetik olarak aktarılabilen bir yapıya sahip. Genetik olarak aktarılan göz altı morlukları doğal yollar ile geçirilmeye çalışılabiliyor ancak doğal yollar herkes için bir çözüm olmuyor. Bu nedenle göz altı torbaları karşısında estetik işlemleri yapılabilmekte.

Göz Altı Morlukları İçin Doğal Çözümler

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Göz altındaki morluklarına karşı doğal çözümlerin tercih edilmesi daha doğru bir karardır. Çok gerekmedikçe özellikle cilt üzerinde yapılacak işlemlerin doğallıktan dışarı çıkmaması gerekiyor. Genetik ya da bazı sağlık sorunları nedeni ile oluşabilecek olan göz altı morlukları dışında oluşan morluklarına çözümler doğal yollar ile sağlanabilmekte.

İşte göz altındaki morluklarına karşı iyi gelebilecek bazı doğal çözümler;

Avokado ile Göz Altı Morluklarına Önlem

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Avokado, sağlık kategorisinde en çok tercih edilen çözüm yöntemlerinden birisidir. İçeriğinde bulunan onarıcı etken maddeleri sayesinde cilt üzerinde oluşabilecek sorunlara karşı oldukça iyi bir savaş verebilmekte. Sadece cilt konusunda değil kilo verme, kilo alma ve sağlıklı beslenme konusunda da en çok tercih edilen meyvelerden birisi.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Avokado ile göz altında morluklarını geçirmek için avokadoyu iki farklı şekilde göz altlarına uygulayabilmektesiniz. İnce dilimler halinde kesilen 2 avokado dilimini göz altındaki morluklarının olduğu alanlara koyarak 15 dakika bekletmelisiniz. 15 dakika bekleyen avokadoları aldıktan sonra ılık bir su ile yıkamak gerekiyor. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere düzenli şekilde kullanılan avokado dilimleri göz altındaki morluklarını geçirmek için yeterli olacaktır.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Avokado yöntemini sadece dilimler ile değil püreler halinde de kullanabilmektesiniz. Maksimum 3 gün dayanma gücüne sahip olan avokado meyvesini püre haline getirerek hava almayacak bir kapa koyabilirsiniz. Daha sonrasında krem kullanır gibi 15 dakika boyunca göz altındaki morluklarında kalacak şekilde kullanım sağlayabilmektesiniz.

Salatalık ile Göz Altı Morluklarına Önlem

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Gözün altındaki morluklarına karşı avokado meyvesinin yanı sıra salatalık da tercih edilebilmekte. Genel olarak sağlık kategorisinde kullanılan ve oldukça geniş bir etki alanına sahip olan salatalık sayesinde göz altındaki morluklarından kurtulmak mümkün. Salatalık sadece suyu ile değil kabukları ile de cilt güzelliği sağlayabilmekte.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Salatalık, göz altındaki morluklarına karşı uygulanması en kolay yöntemlerden birisi. Salatalıkları orta büyüklükte yuvarlak dilimler halinde kestikten sonra göz altı torbaları olan alana 1 dakika kadar sürebilir daha sonrasında aynı noktada bırakarak 15 dakika boyunca dinlenmesini sağlayabilmektesiniz.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Yuvarlak dilimler haricinde bir kullanım yöntemi de kabuklarının püre haline getirilerek krem yöntemi şeklinde kullanımı. Püre haline getirilen kabukları 15 dakika boyunca gözün altındaki morluklarında tuttuktan sonra ılık bir su ile temizliği gerçekleştirilmelidir.

Çay Telvesi ile Göz Altı Morluklarına Önlem

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Çay cilt bakımı konusunda eski zamanlardan beri kullanılan yöntemlerden birisidir. Yatıştırıcı olma yeteneği sayesinde tercih edilen çay telveleri göz altındaki morlukları için de tercih edilenler arasında yer alıyor. Özellikle göz alanları için kullanılan çay telveleri sadece göz altındaki morlukları için etkili değil göz üzerinde oluşan çapaklanmalara karşı da etkili bir şekilde kullanılmakta. Çay telveleri ile cilt bakımı özellikle göz sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Çay telvelerinin kullanımı diğer yöntemlere nazaran oldukça kolay. Sallama çay ya da normal çay olarak iki seçenek bulunuyor. Normal çay telvelerini ufak bir beze sararak kullanabilmektesiniz. Sallama çaylar kendi barındırma bezlerine sahip oldukları için doğrudan kullanıma uygun yapıdadır. Göz altı morlukları için çay telveleri ılık ya da soğuk olarak kullanılabilmekte.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Çay telvelerini göz altındaki morluklarına ortalama olarak 15 dakika boyunca tutmak gerekmekte. 15 dakika boyunca kompres şeklinde uygulanan çay telvelerini aldıktan sonra ılık su ile durulama işlemi yapılması gerekmekte.

göz altı morlukları
göz altı morlukları

Göz altı torbaları ya da morlukları yaşlanma, susuzluk ve benzeri şeylerle oluşabilmekle birlikte farklı nedenlerle de oluşabilmekte. Kafein içerikli, karbonat içeren maddeler, alkol içerikli ürünler göz altı morlukları nedeni olabilmekte. Bu nedenle besinlerin tercihleri arasında bu maddelere uyan besin türleri tercih edilmemelidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *