Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Grip Aşısı Fiyatı Ne Kadar 2020 ? Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz

Grip Aşısı Fiyatı Ne Kadar 2020 ? Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
8 1
grip-asisi-fiyati-ne-kadar-2020

Son günlerde grip aşısı fiyatı ne kadar 2020 sorusu birçok kişinin cevabını merak ettiği sorular arasında yer almaktadır.  1 yıldır içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını sebebi ile grip aşısına olan talep hayli artmış durumda… Taleplerde çok büyük bir artış olmasının sonucunda Sağlık Bakanlığı da aşı olabilecek kişileri e-Nabız sistemi aracılığı ile duyurmaya karar verdi.

YouTube video

Bunun üzerine vatandaşlar internet üzerinden grip aşısı satın al , grip aşısı 2020 , grip aşısı kimlere ücretsiz , zatürre aşısı fiyatı 2020 gibi ifadeleri detaylı bir şekilde araştırmaya başladı. Bizde sizler için bu konulara ayrıntılı bir şekilde yer vermeye çalıştık.

Grip Aşısı Fiyatı 2020 Ne Kadar |Grip Aşısı Yan Etkileri Nelerdir

Covid-19 sebebi ile alınan tedbirlerden birisi de grip aşısı… Özellikle risk grubu içerisinde bulunan vatandaşların mutlaka grip aşısı olması gerektiği belirtildi. Kimlerin grip aşısını olabileceği ise e-Nabız aracılığı ile bilgilendirilmiş oldu. Bu konuda en çok merak edilen soru ise aşı için ödenmesi gereken fiyatın ne kadar olduğu… Aşıyı vatandaşların 72.64 Türk Lirası ile temin edebileceği duyurulmuş oldu.

1 – Eczanede Grip Aşısı Ne Kadar 2020

grip-asisi-fiyati-ne-kadar-2020

Eczaneye giderek hastaya özel olarak hazırlanan reçete ile beraber aşıyı temin etmeniz mümkündür. Tüm eczanelerden 72.64 Türk Lirası ödeyerek temin edebilirsiniz.

2 – Grip Aşısı Fiyatı | Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz

Grip aşısının gündeme gelmesi üzerine Grip aşısı kimlere ücretsiz sorusunun cevabı merak konusu oldu. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca’nın yapmış olduğu açıklamalara göre grip aşısı risk grubuna dahil olan kişilere hekim reçetesi ile beraber ücretsiz olacak. Sağlık Bakanı, 65 yaş üzeri, hamile, 6 aydan büyük 2 yaştan küçük bebeklerin, obezite sorunu yaşayanların, huzurevlerinde yaşayanların, şeker, kalp ya da böbrek gibi kronik rahatsızlığı bulunanların risk grubu içerisinde olduğunu belirterek grip aşısı olmayı önerdiğinin altını çizdi.

3 – Grip Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

grip-asisi-fiyati-ne-kadar-2020

Grip aşısının yan etkileri olup olmadığı varsa da hangi yan etkileri taşıdığı da oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Olası yan etkileri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Grip aşısını olduktan sonra aşıyı olduğunuz bölgede ağrı, şişlik ya da hafif kızarıklık meydana gelebilir. Fakat sonra bu etkiler son bulacaktır.
 • Aşı olduktan sonra tüm vücudumuzu etkileyen yan etkilerin oranı oldukça düşüktür. Bunları ateş, halsizlik ve kas ağrısı olarak sıralamak mümkündür. Söz konusu etkilerin görülme sıklığı yalnız %1 oranındadır. Etkiler aşıdan yaklaşık 12 saat sonra kendisini göstermeye başlayacaktır ve 1 ya da 2 gün içerisinde etkisini yitirmiş olacaktır.
 • Alerjik reaksiyonlar da bazen kendisini gösterebilmektedir.
 • Grip aşısının grip yapma gibi bir etkisi bulunmamaktır. Aşıdan sonra grip olursanız bu büyük bir ihtimalle rastlantıdan ibaret olacaktır. Çünkü aşı ile beraber vücudunuza ölü bir virüs enjekte edilmektedir. Canlı virüs söz konusu değildir.

Aşıyı olurken tam teşekkürlü sağlık kuruluşları ve uzman bir hekimin gözetim altında olması tavsiye edilmektedir. Aksi halde istenmeyen başka durumlar ile karşılaşılması muhtemeldir.

4 – Grip Aşısı Kimlere Yapılmamalı?

grip-asisi-fiyati-ne-kadar-2020

Grip aşısı fiyatı ne kadar sorusu kadar grip aşısının kimlere yapılmaması gerektiği de oldukça araştırılan ve merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Grip aşısını olması kesinlikle tavsiye edilmeyen kimseleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Eğer bebeğiniz 6 aydan daha küçükse aşıyı olması uygun değildir.
 • Hamileliğinizin ilk 3 ayı içerisindeyseniz de uzmanlar bu aşıyı olmanızı önermemektedir.
 • Çok ciddi bir şekilde yumurtaya alerjisi olanların da bu aşıdan uzak durmaları tavsiye edilmektedir.
 • Aşı içerisinde bulunan herhangi bir maddeye alerjiniz varsa da bu aşıyı olmamanız için yeterli bir sebeptir.
 • Daha önce herhangi bir alerji aşısı olduysanız ve bu aşı sonucunda ciddi bir alerji durumu ile karşılaştıysanız da aşıyı olmamanız gerekmektedir.

5 – Grip Aşısı Kimlere Yapılmalıdır?

grip-asisi-fiyati-ne-kadar-2020

İçinde bulunduğumuz salgın dönemi içerisinde özellikle risk grubu içerisinde olan bir grup bulunmaktadır. Bu risk grubuna grip aşısı olması sağlık bakanlığı tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Böylece mevcut riskin daha da azaltılması amaçlanmaktadır. Bahsedilen risk grubunu ve aşıyı mutlaka olması gereken kişiler ise şu şekildedir;

 • 65 yaştan üzeri yaşlılar
 • 6 aydan büyük fakat 2 yaştan küçük bebekler
 • Şeker hastalığı ya da herhangi başka bir metabolik hastalığı mevcut olan hastalar
 • Astım ve diğer tüm solunum yolu hastalığı olan hastalar
 • Huzurevi ya da bakım evi gibi ortamlarda yaşamak durumunda kalan insanlar
 • Sağlık çalışanlarının tümü
 • 3 aylıktan daha büyük olan hamileler
 • Aşırı kilo problemi bulunan insanlar

grip-asisi-fiyati-ne-kadar-2020

Eğer Grip aşısı fiyatı konulu yazımızı beğendiyseniz Korona Virüs Pandemisi Sebebi ile Alınan Yeni Kararlar ve Kısıtlamalar konulu yazımıza da göz atarak virüs nedeni ile gündeme gelen kısıtlamalar hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.