«
  1. Anasayfa
  2. Burcualem Öneriler
  3. Gülüş Tasarımında Merak Edilenler

Gülüş Tasarımında Merak Edilenler

peri-dent-klinik-gulus-tasarimi-6

Günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilen estetik operasyonlardan biri de gülüş tasarımıdır. Kişinin gülme esnasında yaşadığı bir rahatsızlığı veya tasarım isteğini yerine getirmek adına bu operasyon gerçekleştirilmektedir. Biz de sizler için gülüş tasarımında en çok merak edilen detaylar hakkında kısa bir araştırmada bulunduk.

peri-dent-klinik-gulus-tasarimi

Gülüş Tasarımı Nedir ?

Gülmek hemen her insanın doğal olarak verdiği tepkilerin başında gelmektedir. Kişinin ve çevrenin ruh halini yansıtan bu duygu durumu çoğu insan için büyük bir önem taşımaktadır. Gülüş tasarımı ise içinde bir dizi tedavi yöntemlerinin yer aldığı dolaylı estetik operasyondur. Bu tedavinin amacı hastanın tedavi süreci sonunda istediği gülüş biçimine ulaşmasıdır!peri-dent-klinik-gulus-tasarimi

Gülüş Tasarımında İlk Muayene

Gülüş tasarımı tedavisi yaptırmak isteyen hastaların aklından geçen soruların başında ilk muayenenin nasıl geçeceği gelmektedir. Süreç hakkında bilgisi bulunmayan birçok hasta çekingen ve ürkek tavırlar gösterebilmektedir. Fakat ilk muayene süreci son derece basit, etkili ve muhabbete dayalı gerçekleştirilmektedir.

Muayene esnasında doktor ve hastanın gülüş tasarımı konusundaki fikirlerini paylaşması tedavi sürecinin işleyişi açısından oldukça mühimdir. Hastanın diş yapısını gösteren fotoğraf ve modellemelere ulaşabilmek adına ilk muayene esnasında çene röntgeni çektirilmektedir. Bu bilgiler ışığında doktor tedavi sürecinde izlenmesi gereken yöntemleri hastasına daha rahat bir biçimde aktarabilmektedir.

peri-dent-klinik-gulus-tasarimi-5

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şüphesiz profesyonel bir gülüş tasarımı sürecinde dikkat edilmesi gerekilen birçok farklı faktör bulunmaktadır. Süreç içerisinde dikkat edilmesi son derece önemli olan ilk faktör şüphesiz hastanın durumudur. Tedaviye başlanmadan önce hastanın gülerken ne gibi şikayetleri bulunduğu detaylı bir şekilde incelenmeli ve yine hastaya süreç detaylı bir şekilde aktarılmalıdır. Gülüş tasarımı tedavi sürecinde hasta memnuniyeti oldukça mühimdir.

Tasarım işlemi sürecinde ise hastanın ağız çevresi ve içerisinde yer alan birçok etkene de özen gösterilir. Bu etkenler dudak yapısı, dişlerin boy uzunluğu, diş eti özellikleri ve dudak-diş uyumuna dayanmaktadır. Bu bilgiler ışığında hastanın tedavi süreci ile ilgili bir plan yapılmaktadır. Plana sadık kalınması halinde belirtilen sürede istediğiniz sonuçları almanız mümkündür !

peri-dent-klinik-gulus-tasarimi

Yüz Şeklinin Gülüş Tasarımındaki Yeri

Gülüş tasarımı tedavi sürecinde doğrudan bir etkisi bulunmasa da yüz şeklinin gülüş tasarımında oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Hastanın yüz yapısı estetik bir gülüş oluşturma noktasında büyük bir etkiye sahiptir. Kişinin gülmesi yüz kasları ve mimiklerini doğrudan etkileyen doğal bir olaydır. Hasta ve doktorun birlikte planlaması sonucunda kişinin yüzüne en uygun gülüş tasarımı oluşturulur.

Hastanın yaşı, yüz hatları, cinsiyeti, dudak dolgunluğu dişlerin sıralanışı ve dişlerin simetrik özelliği gülüş tasarımında oldukça önemlidir. Süreç boyunca sağlıklı bir çalışma gerçekleşmesi adına doktorun uygulamak istediği tedavi yöntemi ve hastanın isteklerinin doğrudan uyuşması son derece kritiktir. Tedavi bitiminde hastanın gülüş tasarımdan memnun olarak ayrılması doktor açısından da önem arz etmektedir!

peri-dent-klinik-gulus-tasarimi

Gülüş Tasarımında Tedavi Yöntemleri

Gülüş tasarımı içerisinde birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Diş beyazlatma
  • Kompozit laminalar
  • Seramik (porselen) laminalar
  • Kronlar (kaplamalar) – (gerekmedikçe dişi ufaltıp kaplamaktan kaçınılmalıdır)
  • Diş eti şekillendirmeleri (pembe estetik)
  • Dudak şekillendirmeleri

Gülüş Tasarımında Tedavi Süresi

Hastanın istekleri ve tedavi sürecine göre süreç farklılık gösterebilmektedir. Hastanın durumu da göz önüne alındığında bu sürecin ortalama 1-15 gün arasında sonuçlandığını söylemek mümkündür. Randevuların düzenli bir şekilde takip edilmesi ve tedavi sürecinde aksaklık yaşanmaması halinde ilk muayene esnasında belirtilen süreden herhangi bir sapma yaşanmamaktadır!

Daha fazla bilgi için; https://www.peridentklinik.com/gulus-tasarimi.html

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *