«
  1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Diyet
  3. 1 Dakikada Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yapın!

1 Dakikada Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Yapın!

gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama, genel itibariyle sağlıklı kilo vermek isteyen ya da kilosunu ideal dengede tutmak isteyenlerin yaptığı işlemlerden biridir. Sağlığın her geçen gün giderek ön plana çıkmasıyla günlük kalori ihtiyacının ne kadar olduğu da merak konusu olmaktadır. Günlük kalori ihtiyacı herkeste farklı olmakla birlikte bazı yöntemlerle bu hesaplamayı yapmak mümkündür.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nedir?

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama kişinin 1 gün içerisinde ihtiyaç duyduğu kalori miktarının hesaplanmasını ifade etmektedir. Bu miktar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bunun en büyük nedeni ise herkesin yapısının ve metabolizmasının farklı olmasıdır. Sağlığına önem veren herkesin günlük kalori ihtiyacını hesaplayarak ona göre beslenme programı hazırlaması gerekmektedir.

Kadın Erkek

Yaş

Boy

Kilo


 

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama
Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama işlemi yapılabilmesi için ilk olarak bazal metabolik hızın hesaplanması gerekmektedir. Ortalama olarak bakıldığında 19 ile 30 yaş arası kadınların günlük kalori ihtiyacı 2000 kalori iken, erkeklerin ise 2500’dür. Bazal metabolik hız hesaplaması;

  • Kadınlarda, bazal metabolizma hızı = 0,9 x vücut ağırlığı x 24
  • Erkeklerde, bazal metabolizma hızı = 1 x vücut ağırlığı x 24

Şeklinde hesaplanmaktadır.

Kilo Vermek için Günlük Kalori İhtiyacı

Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla merak ettiği günlük kalori ihtiyacı hesaplama, kişinin cinsiyeti, yaşı, boyu, mevcut kilosu gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir. Günlük kalori ihtiyacı diyetisyen yardımıyla kolaylıkla hesaplanabilmektedir.

Diyetisyenin kişiye özel olarak hazırlayacağı beslenme programı ile doğru ve sağlıklı kilo vermek mümkün olabilecektir. Kilo vermede beslenmenin yanı sıra egzersizin de yeri oldukça fazladır. Kişilerin bu iki durumu dengede tutmaları gerekmektedir. Temelde günlük kalori ihtiyacı, vücut kitle indeksi ile orantılı araştırılmalıdır. İdeal kilo için daha sonra vücut yağ oranını düşürmek, protein ihtiyacını karşılamak için spor veya günlük aktivite ile birlikte ilerleme sağlanmalıdır.

Haftada 1 Kilo Vermek için Günlük Kalori İhtiyacı

gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için haftada 1 kilo vermek oldukça idealdir. Haftada 1 kilo vermek için günlük olarak ekstra 1000 kalori yakıyor olmak bu hedefe ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Bunun yanında düzenli egzersiz yapıyor olmak bu süreyi daha da hızlandıracaktır. Günlük kalori ihtiyacı hesaplama günlük kaç kalori alacağım sorusuna yanıt verirken aynı zamanda kitlo almak için de yardımcı olur. Sadece mikro beslenme ile zayıflamaya değil, kilo alma hedefi olanlara da yardımcı olacaktır.

Kilo Vermek için Kalori Hesaplama Önemli!

Kilo vermek için ilk yapılması gereken kalori hesaplaması yapmaktır. Günlük olarak alınması gereken kalori miktarı herkeste aynı olmamakla beraber, kilo, boy, yaş gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama, kadın ve erkeklerde farklı şekilde yapılmaktadır. Kadınların ve erkeklerin metabolizmalarının farklı olması bu durumu doğrudan etkilemektedir. Bu anlamda Fit yemek kalori hesaplama kadın ve erkek kilo vermek isteyen birçok kişinin takip ettiği ve araştırdığı konulardan biri olmaktadır.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Ne İşe Yarar?

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama yapılması kişinin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olduğu gibi, ideal kilosunu da korumasını sağlar. Kişi günlük ne kadar kalori almasını öğrenip buna göre hareket ederse vücut sağlığını da doğrudan korunmuş olur.

Kalori Hesaplama Programı

Cep telefonu uygulamaları günlük hayatta birçok kolaylık sağlamaktadır. Bunlardan biri de kalori hesaplama programlarıdır. Kalorilerini kolay yoldan hesaplamak isteyenler bu uygulamalar yardımıyla kolaylıkla kalori hesaplama işlemini yapabileceklerdir.

Vücudun İhtiyaç Duyduğu Kalori Ne Kadar?

gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama

Vücudun ne kadar bir kaloriye ihtiyaç duyduğu konusu her yaştan kişilerin merak ettiği sorulardan biridir. 45 yaş kadın günlük kalori ihtiyacı da bu yaş grubunda olanların sıklıkla sorduğu sorulardandır. 31 ile 50 yaş aralığındaki kadınların günlük kalori ihtiyacı genel olarak 1800 olarak belirlenmiştir. Aynı yaş grubundaki erkeklerin ise günlük 2200 kalori almaları gerekmektedir.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Gebelerde Ne Şekilde Yapılır?

Gebelik süreci 3 trimester şeklinde gelişmekte, ilk 3 ay 1. trimester,  3-6 ay 2. trimester ve 6-9 ay 3. trimester i ifade etmektedir. 1. trimesterde gebelerin çok fazla kalori almasına gerek yokken, 2. trimesterde ek olarak 350, 3. trimesterde ise ek olarak 500 kalori alınması tavsiye edilmektedir.

Günlük Kalori İhtiyacına Göre Beslenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişilerin vücudu günlük enerjilerine bağlı olarak kaloriye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılarken bazı durumlara dikkat ediyor olmak bu süreçte oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçecektir.

  • Günlük olarak bol su tüketiminin yapılması gerekmektedir. Vücut sağlığı ve kilo vermek için bu durum oldukça önemlidir.
  • Ambalajlı ürün satın alırken ürünlerin içeriğinin ve kalori miktarlarının okunması gerekmektedir. Bunun bir alışkanlık haline getirilmesi her dönem oldukça önemlidir.
  • Kilo vermek için aç almak oldukça zararlı ve olmaması gereken bir durumdur. Bu nedenle öğün atlaması yapmadan yavaş yavaş besin tüketimi yapılması gerekmektedir.
  • Vücudun gerekli enerjiyi alabilmesi için günlük tüketilmesi gereken karbonhidrat, yağ ve protein alımına önem verilmesi gerekmektedir.

gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama işlemi yapılırken sağlığın ön plana alınması ve doğru beslenme programı ile hareket edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle beslenmenin yanında günlük egzersizin de mutlaka yapılması gerekmektedir.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama genel olarak diyette kontrol sağlamak amacıyla tercih edilir. Diyet uygulayan kişilerin en çok dert yandığı noktaların başında ise belirli bir süre sonrasında kilo vermenin durmasıdır. Kilo Vermem Durdu Sorununa 9  Farklı Çözüm yazımıza size bu konuda kolaylık sağlayacak bilgileri sunuyor!

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *