«
  1. Anasayfa
  2. Dini Bilgiler
  3. Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın İlmihali

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın İlmihali

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Gusül abdesti nasıl alınır kadın ilmihallerinde en çok aratılan sorudur. Kadınlara ait birtakım özel durumların oluşu, özellikle dini konularda bazı soru işaretlerine yol açar. Kadınlar bu özel durumlara karşılık gelen cevapları özellikle ayrıntısı ile öğrenmek isterler.

Gusül abdesti her Müslüman için dinen en büyük temizlik olarak emrolunmuştur. Bilinen adı ile boy abdesti, hem kadınlar hem de erkekler tarafından nasıl alınır merak konusudur.

YouTube video

Peki boy abdesti neden alınır? Gusül abdesti hangi durumlarda gereklidir? Gusül abdesti alınışı nasıldır? Gusül abdesti ile namaz kılınır mı? Gusül abdesti farzları nelerdir? İşte tüm detayları ile kadınlar açısından gusül abdesti ile ilgili bilinmesi gerekenler!

Gusül Abdesti Nedir? Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın İçin Önemi Nedir?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

İslam fıkıhında en hassas konulardan birisi elbette gusüldür. Gusül abdesti, dinde büyük temizlik olarak isimlendirilir. Bedenin sadece maddi kirden değil, manevi kirden de arındırılması demektir. Namaz abdesti küçük temizlik olarak nitelendirilirken, bir Müslümanın gusül olmadan dolaşması asla uygun görülmemiş ve bu nedenle ismine büyük temizlik denmiştir.

Asian Woman Having Stomachache Suffering From Pain Sitting At Home

İslam dini temizliğe hem maddi hem de manevi anlamda büyük önem vermektedir. Kişinin bedeninin ve ruhunun tevbe kapasını aralayarak su ile akıp gitmesine varan bu büyük nimet özellikle kadınlar için bazı anlamlar ifade eder.

Gusül, kelime manası itibari ile su ile yıkamak anlamına gelir. Dinde geçen hali ile bütün bedenin su ile yıkanmasıdır.

Gusül Abdesti Neden Alınır ? Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın Bilgileri

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Gusül abdesti; doğum sonrası lohusalık bitimi, hayız veya cünüplük durumlarında mutlaka alınmalıdır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Bayan Diyanet

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Gusül abdesti nasıl alınır kadın için diyanet detaylı açıklamalarda bulunmuştur. Özellikle bu soruyu sormaya çekinenler için sıklıkla açıklamalar yapılmaktadır. Her Müslüman kadının ilişki sonrasında, adet sonrasında ve lohusalık sonrasında mutlaka gusül abdesti alması belirtilmektedir. Farz olan bu ibadet ile ilgili nasıl alınacağına dair de ayrıntılı anlatımlar yapılmıştır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Gusül abdesti Diyanet açıklamalarında gusül abdesti farzları detaylı şekilde açıklanmaktadır. Yapılan detaylı açıklamalarda da belirtildiği gibi her farz ibadetin başında mutlaka niyet gelmektedir. Gusül abdesti duası olarak da bilinen niyet guslün ilk farzıdır. Besmele çekerek girilen banyoda ilk adım niyet ile başlar. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” şeklinde niyet edilir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın ilmihali bilgilerinde sırası ile avret mahali temizlenir. Avret mahali kadınlar için koltuk altından diz kapağına kadar yer alan bölümdür. Bu kısım güzel şekilde temizlenir ve sonrasında namaz abdesti alınır. Akabinde 3 er kere ağza ve burna dolu dolu su verilmelidir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Gusül abdesti için en temel husus asla vücutta su değmedik yerin kalmamasıdır. Göbek deliği, kulak deliği dahil her nokta detaylı şekilde yıkanmalı ve su ile temas etmelidir. Gusül abdestin son aşamasında ise önce sağ, sonra sol omuzdan bol su boşaltma ve en son baştan aşağıya bol su dökmek gereklidir. Bu sayede bütün vücut su ile temizlenmiş olacaktır. Eğer gusül sırasında ayak altında su birikmiş ise mutlaka çıkmadan önce ayakların yıkanması gereklidir. Su ile yıkanma işlemi bittikten sonra duştan sağ ayak ile çıkılarak gusül abdesti bitirilir.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Adetten Sonra Gusül Abdesti Ne Zaman Alınır

Adetten sonra sonra gusül abdesti almak için öncelikle adetin tamamen kesilmiş olması gerekmektedir. Adet kanaması 10 güne kadar hanımlar olduğu gibi kısa sürede adeti tamamlanan kadınlar da vardır. Bu nedenle adet süresi gusül için önemlidir. Gusül abdesti aldıktan sonra leke görmek hususunda ise iki farklı durum ortaya çıkmaktadır.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Adet kanaması tamamen kesilen her kadın gusül abdesti almak durumundadır. Adet kesildikten sonra gusül alınıp aynı 10 gün içerisinde tekrar kan gelmişse, bu durum guslün tekrarını gerektirir. Tekrar gusül almadan namaz kılınmaz. Ancak gusül alınıp bu 10 gün bittikten sonra kan gelmişse bu durum özür sayılır ve gusül gerektirmez.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Video Anlatım

Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın
Gusül Abdesti Nasıl Alınır Kadın

Her yaş grubunda kadın için merak edilen en önemli soru, gusül abdesti nasıl alınır sorusudur. Bazen akıldan geçen soruların kafa karıştırması, bazen herkesin bildiği usulün fark etmesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Hal böyle olunca şeklen izahati gerektiren ve en doğru usulü gerektiren gusül abdesti için video anlatım ile en doğru şekilde ibadetinizi yerine getirmeniz mümkün. İşte videolu detaylı anlatım ile gusül abdesti nasıl alınır kadın özel uygulaması:

YouTube video


İlginizi Çekebilir: Adetliyken Sure Okunur mu?


 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *