Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Hafıza Zayıflığı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Hafıza Zayıflığı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
1 0
burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Hafıza zayıflığı özellikle 25-30 lu yaşlara kadar gerilemiş, toparlanamayanlar zihinlerin ürünüdür. Birçok sebeple hafıza toparlanma güçlük çeker ve en önemlisi hatırlanması gereken bilgileri geri dönüşüm kutusuna atar. Bu bilgiler bazen sonsuza kadar bazen de kısa süreliğine burada kalır…

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Siz de eşyalarını sakladıktan sonra yerini unutanlardan veya söyleyeceğiniz bir şeyi hatırlamakta sık sık güçlük çeken birisi misiniz? Cevabınız evetse, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz! Çünkü, unutkanlık hemen herkesin muzdarip olduğu çok sık karşılaşılan bir problemdir. Ara sıra unutkanlık yaşıyorsanız bu durum önemli bir sorun değildir. Fakat, bu durum çok sık tekrar ediyorsa üzerinde durulması gereken nedenleri ve sonuçları olabilir.

 Hafıza Zayıflığı Nedenleri

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Özellikle, yaşamın ilerleyen dönemlerinde bellek zayıflığı daha fazla görülmeye başlar. Herkes için geçerli olmasa da hafıza yaşla birlikte zayıflama eğilimindedir, Bazı insanlar 70’li yaşlarda bile daha güçlü hafızaya sahipken, bazıları 20’li yaşlarda hafıza zayıflığından yakınabilirler. Hafıza zayıflığı veya hafıza kaybının en yaygın nedenlerinin yaşlanma, zayıf beslenme, stres ve kafaya darbe alma gibi çeşitli nedenleri vardır. Hafıza zayıflığının nedenleri ve çözüm yolları genel olarak aşağıdaki gibi açıklanabilir.

1- Az Uyumak

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Hafıza ve zihin sağlığı için hem uyku kalitesi hem de uyku süresi son derece önemlidir. Az uyumak veya geceleri çok sık uykusuz kalmak yorgunluğa neden olur. Bunun sonucunda da bazı bilgileri hatırlamanız zorlaşır. Ayrıca, uyku pozisyonunuz da sağlığınız hakkında önemli ipuçları verebilir. Güçlü bir hafızaya sahip olmak ve ilerleyen yaşlarda Alzheimer ve Demans gibi aşırı unutkanlığa bağlı hastalıklara maruz kalmamak için günde en az 6-8 saat kadar uyumaya özen göstermelisiniz.

2- Yetersiz Beslenme

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Yeterli ve dengeli bir beslenme tarzı hafızanızın güçlü olması için olmazsa olmaz faktörlerden biridir. Yetersiz beslenme sonucunda ortaya çıkabilen besin eksikliği hafıza sorunlarına yol açabilir. Özellikle B1 ve B12 Vitamini eksikliği hafızanızın önemli derecede zayıflamasına yol açar. Diğer yandan; protein, yağ, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller beyin aktivitelerinizin düzgün çalışması için gerekli besin kaynaklarıdır. Dolayısıyla, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri dengeli bir şekilde almanız hafızanızın güçlü kalmasına yardımcı olacaktır.

3- Alkol, Sigara ve Uyuşturucu Kullanımı

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Aşırı alkol tüketimi, hafıza kaybına neden olan bir faktör olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda, sigara içmek de beyne giden oksijen miktarını azaltarak hafızanıza ve genel sağlığınıza önemli derecede zarar verir. Bazı araştırmalar; sigara içenlerin, içmeyenlere göre herhangi bir şeyi hatırlamada daha fazla sorun yaşadığını gösteriyor. Hafıza üzerinde olumsuz etkisi olan bir diğer faktör ise uyuşturucu madde kullanımıdır. Bu maddelerin kullanımı, beynin hatırlama kapasitesini zorlaştırabilecek kimyasal bir değişikliğe neden olur. Bu nedenle alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımından kaçınarak hafızanızı koruyabilirsiniz.

4- Hafıza Zayıflığı | Stres, Kaygı ve Depresyon

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Depresyon, kişinin düşünme ve hatırlama kapasitesini oldukça azaltan bir rahatsızlıktır. Hafızanızı doğrudan etkileyerek herhangi bir şeye odaklanmanızı ve yeterince konsantre olmanızı zorlaştırabilir. Ayrıca; stresli olduğunuz dönemlerde ve zihniniz huzursuz olduğunda, hatırlama yeteneğiniz olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Duygusal travma yaşadığınızda da hafızanızın zayıfladığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle gereksiz stres, kaygı ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklardan kaçınarak hafızanızın zayıflamasını önleyebilirsiniz.

4- İlaçlar

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Satın aldığınız bazı ilaçların hafıza kaybına neden olabileceğini biliyor musunuz? Örneğin; antidepresanlar, antihistaminikler, stres azaltıcı ilaçlar, kas gevşeticiler, uyku hapları ve ameliyat sonrası reçete edilen ağrı kesici ilaçlar hafıza kaybı yaşamanızda önemli rol oynar. Bu yüzden; eğer herhangi bir ilacı düzenli olarak kullanmanız gerekiyorsa, içeriğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca, doktorunuza bu ilacın beyin sağlığınız için herhangi bir zararı olup olmayacağını mutlaka danışmalısınız.

5- Kafa Travması

burcu-alem-hafiza-zayifligi-nedenleri-ve-cozum-yollari

Şiddetli bir şekilde yaşanan kafa travması, yüksekten düşme veya trafik kazasında yaralanma gibi durumlar kısa veya uzun süreli hafıza kaybına neden olabilir. Böyle durumlarda bellek, ancak zamanla ve yavaş yavaş iyileşebilir. Bu yüzden kafanızı mümkün olduğu kadar önemli darbelerden korumaya dikkat etmelisiniz.

Gördüğünüz gibi, yukarda açıklanan çeşitli faktörler hafızanızın zayıflamasına yol açabiliyor. Ancak, bu faktörlerin pek çoğunu kontrol ederek hafıza kaybı ve unutkanlık yaşama olasılığınızı en aza indirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.