«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Hintçe Namaste Ne Demek ? 1 Namaste İşareti Var mıdır?

Hintçe Namaste Ne Demek ? 1 Namaste İşareti Var mıdır?

namaste-ne-demek9

Namaste kelimesi internet üzerinden anlamı çok fazla araştırılan kavramlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kelimeyi daha çok Asya ülkelerinde duymak mümkündür. Asya yapımı film ya da dizilerde de bu kelimeye sık sık rastlayabiliriz. Aynı zamanda meditasyon yapan insanların da bu kelime ile karşılaşmaları muhtemeldir.

YouTube video

Felsefi bir yanı olduğu yadsınamaz bir gerçek olan meditasyon ve yoga öğretileri sırasında bu kelimeye kulaklarımız aşina olabilir. Söz konusu kelimeyi ilk olarak duyanlar genellikle vakit kaybetmeden internet üzerinden Namaste ne demek ya da Hintçe Namaste ne demek gibi soruların cevaplarını araştırmaktadır. Biz de bu yazımızda sizler ile Namaste Türkçe anlamı üzerinde durmuş olacağız.

Namaste Ne Demek | Namaste Türkçe Anlamı Nedir?

Namaste çeviri kullanılarak araştırılan bir kelimedir. Bu kelimeyi bir Asyalı ile tanıştığınızda duymanız mümkündür. Gerçek anlamı her ne kadar çok fazla bilinmese de bu kelimenin merhaba ya da hoşça kal gibi anlamları da bulunmaktadır. Bu kelimeyi telaffuz ederek merhaba ya da hoşça kal demenizin yanı sıra aynı zamanda karşıdaki insana saygı duyduğunuzu da belli etmiş olursunuz. Yani söz konusu kelime ile beraber muhatabınıza sevgi ve muhabbetinizi de dile getirmiş ve duygularınızı daha net bir şekilde ifade etmiş olursunuz diyebiliriz.

1 – Namaste İşareti Nasıldır?

Kelimenin işaretinin nasıl olduğu da oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Sözcük içerisinde yer alan nama kısmı “eğilmek” anlamı barındırmaktadır. -ste kısmı ise kelimeye “sen” anlamı katmaktadır. Bu açıdan bakıldığında sana eğiliyorum sana saygı duyuyorum gibi anlamlar çıkartılabilmektedir. Bu işaret ise elleri birleştirerek eğilmek sureti ile yapılmaktadır. Asya ülkelerinde karşıdaki insana saygı en net şekilde bu işaret ve kelime ile aktarılmaktadır. Bu kelimeye ve işarete daha çok Hindistan ya da Nepal gibi ülkelerde rastlamak mümkündür. Her ülkenin insanlarının karşılarındaki insanı selamlama ve muhatap alma şekli birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Asya ülkelerinin ise bu şekildedir.

Bu işaretin herhangi bir din ile bağlantılı olduğu düşüncesi çok yaygın olsa da bu doğru değildir. Daha çok sevgi, saygı ve bağlılığın bir sembolü olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir yaş sınırı da bulunmamaktadır. Yani kendimizden yaşça küçük birine de bu işaret ile selam vermemiz gayet makuldür. Hatta kendimize olan saygımızı da bu işaret aracılığı ile gösterebiliriz.

2 – Namaste Yoga ile Bağlantılı mıdır?

Bu işaretin ve kelimenin yoga ile bir bağlantısı olup olmadığı da merak konusudur. Yoga yaparken elleri birleştirmek ve gözleri kapatmak sureti ile aslında bu işarete ve kavrama uyum sağlanmaktadır. Bu işaret ile gevşeme ve zihni boşaltma amaçlanmaktadır diyebiliriz. O nedenle yoga ya da meditasyon gibi rahatlama tekniklerinde bu kavramın yeri ve önemi büyüktür.

3 – Namaste Namaz Aynı mıdır?

Namaste namaz arasında bir ilişki olup olmadığı da oldukça merak edilen hususlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram daha çok Hintlilerin selamlaşma ve meditasyon sırasında kullandıkları bir işarettir. Namaz ise Müslümanlara ait bir ritüeldir.

4 – Namaste Sembolü Nedir?

Bu sembol özellikle meditasyon sırasında kutsal bir varlığa duyulan saygı olarak nitelendirilmektedir. Yani kavramın saygı anlamı olduğu için yoga esnasında zihnimizi boşaltmayı ve rahatlamayı amaçlarken bunu yüce ve kutsal olan bir varlığa saygı duymayı ihmal etmeden yaparız. Bu açıdan bakıldığında da saygı ve sevginin bir sembolü olabilir.

Bu hareket aynı zamanda bir ruhun diğer ruhu fark edip de tanıması ona saygı göstermesi olarak da ifade edilebilir. Bu kavram ve sembol Vedik felsefeyi temsil etmektedir. Bu felsefede ise kutsal olan şey benlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani kavram kendi kutsallığımızın önünde eğilmek ve saygı göstermek gibi anlamlara da gelmektedir.

5 – Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Söz konusu işaret genellikle Asya ülkelerinde kullanılmaktadır. Bangladeş, Hindistan, Nepal ve bazı Asya ülkeleri buna örnek olarak gösterilebilir. Genellikle birine hoş geldin, merhaba ya da hoşça kal demek için kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra teşekkür ve şükranı ifade etmek için de elleri birleştirerek eğilmek gerçekleştirilmektedir. Öğrenci ve öğretmenler arasında da olması gereken bir davranış olarak kabul edilmektedir. Böylece bu ikili arasında ego ve kibrin oluşmasını engelleyecektir.

6 – Namaste Önemi Nedir?

Bu işaret genellikle yoga dersinin hem başında hem de sonunda kullanılmaktadır. Bu sembolü kullanarak öğrenciler derste öğrendikleri için minnet duyduklarını ifade etmiş olurlar. Eğitmen de bu işareti yaparak öğrencilerine saygı duyduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kendi hocasına duyduğu saygıyı da ifade etmiş olur. Eşitlik duygusunu da zihinlere kazımaya yardımcı olan bir kavramdır.

7 – Namaskar ve Namaste Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki kavram arasında ne gibi farklılıklar olduğu konusu oldukça tartışılan bir konudur. Namaskar kelimesi saygılarımı veriyorum gibi bir anlama gelirken, Namaste kelimesi ise sana saygılar olarak çevrilmektedir. En temel farkı ise Namaskar birden fazla kişiyi selamlamak amacı ile kullanılırken diğer işaret yalnızca bir kişiyi selamlamak amacı ile kullanılmaktadır.

8 – Namaste Sembolü Nasıl Yapılır?

Söz konusu sembolün nasıl yapıldığı oldukça araştırılmaktadır. Ayrıntılı bir şekilde açıklamak gerekirse takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • Öncelikle tüm parmaklarınız birbiri ile temas edecek şekilde bir araya getirmeniz gerekmektedir.
  • Parmakların yukarı doğru bakması gerekmektedir.
  • Başparmaklar ise kalbe yakın olarak konumlanmalıdır.
  • Sonrasında ise gözler kapatılması ve baş hafif bir şekilde eğilmelidir.

Yazımızı beğendiyseniz Ashwagandha Nedir ? Ashwagandha Ne İşe Yarar ? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *