«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Hipotroid Nedir? Hipotroid İçin Merak Ettiğiniz Her Şey!

Hipotroid Nedir? Hipotroid İçin Merak Ettiğiniz Her Şey!

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hipotroid nedir? Belirtileri oldukça sıradan olan fakat ileride çeşitli rahatsızlıklara yol açabilen hipotroid, hipertroid hastalığının tam tersidir. Bu durumda troid bezleri yeterli hormon üretme özelliğini kaybetmiş olur.

YouTube video

Troid hormonu oranındaki azalma da insan vücudunda çeşitli rahatsızlıklara ve sürekli bir yorgunluk haline neden olur. Birden fazla belirtisi bulunan ve ilk evreden sonra anlaşılabilen bu hastalığa daha da yakından bakalım.

Hipotroid Nedir ve Vücuttaki Etki Alanları Nereleridir?

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hipotroid, ilk evrelerinde herhangi bir belirti göstermeyen ve bu yüzden de oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalıktır.

Genellikle yorgunluk hissi, depresyon, uykusuzluk, anemi, yüksek kolesterol, ses kısıklığı, ağır regl periyodu gibi belirtileri bulunan bu hastalıkta hormonal yetersizlikler mevcuttur.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Troid hormonu ne kadar az salgılanırsa bu hastalığın ortaya çıkması da o denli mümkündür. Bu hormonların etki alanı oldukça geniştir ve dolayısıyla hastalığın etkisi de çok yönlü olabilir.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Beyin gelişiminden, kalp ve damar yollarına, bağışıklık sisteminden cilt ve kaslara kadar büyük bir etki alanına sahip olan hormonun eksikliği neticesinde birden fazla hastalık belirtisi ortaya çıkabilir.

Hipotroid Nedier? Belirtileri ve Teşhisi

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Troid bezleri fonksiyonunu tam olarak yerine getiremediğinde vücutta bir müddet sona bazı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler hastalığın habercisi niteliği taşıdığından sıradan olarak görülen belirtilere de dikkat etmekte fayda olacaktır.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hipotroidin belirtileri arasında aşağıdaki semptomlar yer almaktadır:

 • Uykusuzluk ya da çok uyuma hali
 • Depresyon belirtileri
 • Kilo alma
 • Ses tellerinde problemler ve ses kısıklığı
 • Soğuktan çabuk etkilenme
 • Yüksek kolesterol
 • Cilt kuruluğu
 • Kabızlık

burcu-alem-hipotiroid-nedir

 • El ve ayaklarda şişlik
 • Libido kaybı
 • Denge problemleri
 • Guatr belirtileri
 • Kaslarda güçsüzlük ve ağrı hissi
 • Regl dönemlerinin sancılı ve zor geçmesi
 • Kronik idrar ve üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Saç ve tırnaklarda güçsüzleşme

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Yukarıdaki belirtilerden pek çoğunu kendinizde gözlemlediyseniz derhal uzman bir hekime görünmenizde fayda olacaktır. Hastalığın teşhisi TSH Hormonu Testi ile konulmaktadır. Bunun yanında troit ultrasonu gibi yöntemlerle de durum anlaşılabilir.

Hipotiroidizm Nedir?

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hipotiroid nedir? Günümüzde çok fazla görülen bir hastalık olmak üzere hipotiroidizm tiroid bezlerinin gerektiği kadar çalışmaması veya vücudun hormon üretememesine bu isim verilir.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Özellikle organlar bu durumdan çok kötü etkilenir. Yapılan işlerde organlar çabuk yorulur daha az enerjiye sahip olur. Metabolizmada fazlasıyla yavaşlama olur.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Belirtileri nelerdir, şu şekilde sıralanabilir:

 • Halsizlik
 • Kolay yorulma
 • İş yaparken isteksizlik
 • Üşüme
 • İştahsızlık
 • Kilo artışı
 • Tırnakların incelmesi ve kırılması

Başlıca belirtileri olup, mutlaka dikkate alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Bebeklerde Hipotiroidi

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Yeni doğan bebeklerde de hipotiroidi görülebilir. Bu durumda bebekte birçok belirti görülür. Tiroid hormonu normal boyutlarda seyir etmez ve büyüyerek kendini belli eder.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Bazen çok fazla büyümesiyle dışardan belli olur elle hissedilir. T3 ve T4 salgılanmasına yardımcı olan tiroid bezleri vücudun dengesini sağlar.

Tiroid hormonu ya da tiroid bezinin nasıl tedavi edilir sorusu doktor yardımı ile kolayca yapılabilir. Hipotiroidi tedavisi bebekler ile birlikte yetişkinler içinde aynı şekilde uygulanır. Sadece ilaç dozunda farklılıklar görülür.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Bebeklerde tiroid bezleri az çalışırsa maalesef zeka geriliği ve gelişme bozukluğu görülür. Bu durumların yaşanmaması için mutlaka önlem alınmalıdır.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Tiroid hormonlarının nasıl tedavi edildiği bezlerin büyümesine göre farklılık gösterebilir. Sağlık için hormon bezlerinin yıllık periyotlarla veya hipotiroidi tedavisi ihtiyacı olmaması için doktora gidilmelidir.

Hipotiroidi Beslenme

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hiporiroidi hastalığınız varsa her besinden yeteri kadar alıyor olmanız bu hastalıkla başa çıkmanın en kolay yoludur.

Tek bir gıdanın faydalı olmadığı gibi bir gıdanın da sürekli alınması çokça zarar vermektedir. Bu durumda yapılması gereken dengeli ve sağlıklı beslenme çok faydalı bir süreç izlemenin yoludur.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

E vitamini açısından zengin bir beslenme, vücut içine alınan iyodun emilimini sağlar. Ayrıca çinko zengini badem, et, tavuk, hindi, fındık, ay çekirdeği, yumurta gibi besinler yenilmelidir.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Tiroit hormonu tiroit bezinin daha fazla çalışmadığı durumlarda azalır ve vücut içinde dengesizlik yaratır. Bu durumun önlenmesi için beslenmeye dikkat edilmelidir. Daha fazla tiroit bezinin çalışmasını görmek için mutlaka ilaç takviyesi olmalıdır.

Subklinik Hipotiroidi

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Tıp dilinde anlamı serum FT3 ve FT4’ ün normal seyri dışında TSH’nin biraz fazla yüksek olduğu durumdur.

Tedavisi için cerrahi ya da RAİ ablasyon tedavisi uygulanır. Ayrıca şu şekilde ifade edilmesi daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. Hipotiroidinin klinik bulgularının rastlanmadığı durumdur.

Hipertiroidi Nedir

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hipertirodi yine tıp alanında çokça karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Tanısı çok çabuk konulabilen ve tedavisi kolay seyreden bir durumdur.

Tiroit bezinin salgıladığı tiroit hormonlarının fazla çalışması ve kanda fazla tiroit bulunması anlamına gelmektedir.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Yerel dilde zehirli guatr olarak bilinen hipertiroidi şu belirtilerle karşınıza çıkar:

 • Aşırı terleme
 • Sıcağa karşı dayanıksızlık oluşması
 • Kalpte çarpıntı

Başlıca belirtileri arasında yer alır. Özellikle hastanelerde bu durumla ilgili yapılan teşhis ve tanı ile tedaviler sürdürülür.

Hipotiroidi Kronik midir?

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hastalık bazı durumlarda sonsuza kadar geçebilmekteyken bir zamandan sonra bazı kişilerin bünyelerinde olumsuz etkiye sebep olur.

Bazen sürekli tekrar eden bir süreç izler. Özellikle bu durum karşısında gerekli önlemler alınması ve bu durumun ertelenmesi için gayret gösterilmesi en yararlı yol olarak gösterilmektedir.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

İlaç tedavisinde süreklilik çok önemli olup kişi bununla ömrünün sonuna kadar yaşamak zorunda kalabilir.

Gebelikte Hipotiroidi

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Tiroid bezinin yeteri yani vücudun istediği kadar tiroid hormonu üretememesi durumudur. Gebe olan biri bu hastalığa sahipse vücut içinde gerekli hormon salgılanması olmayacağı için olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Özellikle hamilelik döneminde karşılaşılan bu durum karşısında çok kötü bir durum olan düşük gerçekleşebilir.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Tiroid hastalığının bu şekilde seyretmemesi için doğru beslenme ve düzenli doktor kontolü ile atlatılabilir.

Hipotroid Tedavisi

burcu-alem-hipotiroid-nedir

Hipotroid hastalığının teşhis edilmesinden sonra çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlarında başında da oral yolla alınan hormon tedavisidir. Günlük kullanıma uygun olan bu tip ilaçlar ile kişinin hormon seviyesi normale girebilir.

burcu-alem-hipotiroid-nedir

İlaç tedavisi genellikle ömür boyu sürmesi gereken bir tedavidir ve yüksek oranda iyileşme belirtileri gözlemlenebilir. Hastalığın yol açtığı semptomlar birkaç hafta içerisinde azalır ve bir müddet sonra tamamen ortadan kaybolur.

Yazımızı beğendiyseniz kanser tedavi yöntemi isimli yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *