«
  1. Anasayfa
  2. Beslenme ve Diyet
  3. Holozoik Beslenme Ne Anlama Gelir? Holozoik’in 3 Çeşidi Nedir?

Holozoik Beslenme Ne Anlama Gelir? Holozoik’in 3 Çeşidi Nedir?

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir

Holozoik beslenme beslenme çeşitleri arasında yer alan türlerden birisidir. Bu beslenme tipi Canlıların beslenme alanlarında kategorileştirme oluşturmak amacıyla meydana getirilmiştir. Holozoik beslenme nedir sorusu bu anlamda ilk defa karşılaşan bireyler tarafından sıklıkla araştırılır. Mevcut beslenme türünün çeşitleri de bulunur. Çeşitlerinin olması kapsamında bulunan canlıların sayısını da arttırır.

https://www.youtube.com/watch?v=jrKTO3MpLxg

Hozolozik nedir sorusuna cevap genel olarak katı gıdalarla beslenme olarak adlandırılır. Hayvanların kategorilere ayrılması amacıyla holozoik beslenme çeşitleri oluşturulmuştur. Ancak insanlarda bu bölümlere dahil olmaktadır. Beslenme durumunda sadece belirli noktalarda ayrılma sağlanır. Beslenmenin oluşturduğu şekle göre belirli aşamaları ve organ özellikleri bulunur.

Holozoik Beslenme Nasıl Gerçekleştirilir?

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir
Holozoik beslenme belirli durumların gerçekleştirilmesi ile meydana gelir. Holozoik beslenme nedir sorusuna verilebilecek temel cevap katı gıdalarla beslenme şeklindedir. Özellikle hayvanların doğada hazır bulunan katı gıdaları tüketmesi ile meydana gelir. Katı gıdalar ise farklı dallara ayrılarak belirli bir grup halini almaktadır.

İnsanların hayvanlardan ayrılan holozoik beslenme çeşitleri konusunda en temel durum ise katı gıdaların tüketilme şeklidir. Örneğin et gibi ürünlerin tüketilmesi sırasında hayvanların çiğ yemesi söz konusudur. İnsanlar çiğ tüketim karşısında bakteri kapması mümkün olacağından pişirerek tüketmektedir. Evrimsel süreç sonrasında değişen tüketim şekilleri bulunulan sınıf içerisinde insanları ayırmaktadır.

Holozoik Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelirHolozoik beslenme doğru araştırmalar ve inceleme sağlanması için Biyoloji dalında çeşitlere ayrılmıştır. Holozoik beslenme nedir sorusu holozoik beslenme çeşitleri öğrenildiğinde daha iyi anlaşılabilmektedir. Holozoik beslenme yapan canlılar sahip olduğu fiziksel özellikler doğrultusunda beslenme çeşitlerine ayrılmaktadır. Ancak insanlarda bu durum değişiklik gösterir.

1 – Herbivor Beslenme

Herbivor beslenme ilk holozoik beslenme çeşitleri arasında yer alır. Bu beslenme çeşidine sahip olan canlılar beslenme kaynağı olarak sadece ot ve bitkilerle beslenmektedir. Herhangi bir et ile beslenme söz konusu olmamaktadır. Sindirim sistemleri bu neticede oluşmuştur. Tüketici besin zinciri arasında birinci sırada en alt kısımda yer alırlar.

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir

Otçul bitkiler ile beslenen canlıların sadece sindirim sistemleri değil ağız yapıları da buna göre oluşturulmuştur. Dişleri özellikle sadece ot ile beslenebilecekleri bir düzene sahiptir. Bu beslenme alanında yer alan canlılar arasında kümes hayvanları, fil, geyik, zürafa gibi türler bulunmaktadır. Bazı kabuklu hayvanlarda grup arasındadır.

2 – Karnivor Beslenme

Holozoik beslenme kategorisi arasında bulunan karnivor beslenme insanların atalarından aldığı özellikler arasında bulunur. Holozoik beslenme nedir sorusunu anlayabilmek adına bu kategoriyi de anlamak gerekir. Karnivor beslenme içerisinde sadece et ürünlerin besinlerini katı olarak tüketilmektedir. Et ürünlerinin tüketimi dışında yer alan bitki, meyve ve insanlar için baklagillerin tüketimi bulunmaz.

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir

Hayvanlar açısından bakıldığında holozoik beslenme yapan canlılar arasında en geniş gruplardan birisini bu alan sahiptir. Çiğ olarak et tüketimine uygun diş yapısına sahiptirler. Bunun yanı sıra sindirim sistemleri de doğrudan eritebilecek ve öğütebilecek bir yapıdadır. Bu beslenme türüne sahip hayvanlar arasında yılan, timsah, kedigiller, kurt, kartal gibi birçok tür bulunur.

 

3 – Omnivor Beslenme

Holozoik beslenme çeşitleri arasında bulunan son kategoridir. Bu kategoride yer alan canlılar hem otçul hem de etçil beslenebilmektedir. Besin arama konusunda bu noktada sıkıntı yaşadıkları bilinmez. Doğa içerisinde kolaylıkla besin ihtiyacı karşılanmaktadır. İnsanlarda ise bu durum yapılabilecek yemek çeşitlerini genişletmektedir. Amaç sağlıklı yaşam elde etmekten başka bir şey değildir.

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir

Holozoik beslenme nedir sorusunun son cevap kategorisidir. Burada yer alan hayvanların sayısı piramidin üst kısmında yer aldığından daha az sayıda olmaktadır. Çok az sayıda bulunan türlerin ağız, diş ve sindirim sistemi bu duruma uygundur. Mevcut omnivor holozoik beslenmeyi yapan canlılar arasında domuz, ayı, karga ve hindi bulunmaktadır. İnsanlar da onlardan ilham olarak alırlar.

Holozoik Beslenme Dışında Yer Alan Beslenme Türleri Nelerdir?

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir
Holozoik beslenme dışında kalan farklı beslenme türleri yer almaktadır. Holozoik beslenme yapan canlılar dışında kalan bu alan daha az sayıda bulunmaktadır. Ve daha çok doğal yollar ile görülemeyen türler tarafından gerçekleştirilmektedir. Holozoik beslenme nedir sorusuna cevap bulduktan sonra bu alan dışında kalan beslenmelere bakmak gerekir.

İnceleyeceğimiz ilk beslenme türü arasında saprofit beslenme bulunmaktadır. Saprofit beslenmenin temelinde geri dönüşüm durumu bulunur. Bitki ve hayvanların ölmesi sonucunda oluşan atıklar üzerinden beslenme bulunmaktadır. Atıkların hem değerlenmesi hem de doğa içerisinde kaybolması amacıyla gerçekleştirilir. Çürükçül beslenme olarak da bilinir. Gerçekleştirilmesi sayesinde madde döngüsü sağlanmış olur.

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir

Holozoik beslenen canlılar özellikleri dışında kalan bir diğer beslenme de parazitler tarafından gerçekleştirilir. Parazit beslenme besin maddesinin zarar görmeden, öldürmeden canlı bir şekilde fayda sağlaması ile oluşmaktadır. Parazitler hem bitki hem de hayvanlarda bulunmaktadır. Bitkilerde bulunanlar yarı ve tam parazit olmaktadır. Hayvanlarda bulunanlar ise iç ve dış parazit olarak adlandırılır.

Parazitler heterotrof beslenme yani tüketici canlılardır. İhtiyaç duydukları besin maddelerini üretmez, dışarıdan hazır bir şekilde almaktadır. İç parazitler canlının iç organlarında sindirilmiş olan besinlerden enerji elde etmesiyle yaşamına devam eder. Dış parazitler ise hayvanların deri ve tüylerinde bulunur. Kene, pire gibi başlıca örnekleri bulunur.

Holozoik Beslenme Sırasında İzlenen Aşamalar

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir

Holozoik beslenme yapan canlılar arasındaki insanlar sistemin tamamlanması için belirli adımlar izlenmektedir. Kişiler besini tüketmeye başlaması ile birlikte aşama olarak ilerleme sergilenir. Gerçek anlamda enerji ve besin değerlerini elde edebilmek adına aşamaların tam olarak gerçekleşmesi gerekir. Aşamalarda bulunan organların işlevselliklerinde bulunan aksaklıklar hedeflenen değerlerin alınmasına engel olur.
Holozoik beslenme nedir sorusunun cevaplanması sonrası aşamalar ele alınabilir. Holozoik beslenme yapan canlılar sırasıyla:

  • Ağız içerisinde besinin parçalanması ve tükürük enzimleri ile sindirime hazır hale getirilmesi olmak üzere
  • Besinlerin mide asidi sayesinde mikroplardan arındırılması, gerekli vitaminlerin elde edilmesi,
  • İnce bağırsak kısmında yağ elde edilir ve aynı zamanda gerek duyulmayan besin atıkları boşaltım için aktarılır,
  • Kalın bağırsak işlevi olmayan ve atık hale ulaşmış besinleri karşılar. Burada su emilimi gerçekleştirilir geri kalan kısım vücuttan atılması için anüse gönderilir.

holozoik-beslenme-ne-anlama-gelir

İnsanlar holozoik olarak beslenme gerçekleştirirken hem etçil hem otçul olduğu bilinmektedir. Ancak tüketim kişiler için kişisel bir durum olduğundan değişikliğe uğrayabilir. Kimileri vejetaryen beslenme tercih ederek hayvansal gıdaların tüketimini tercih etmemektedir. Bu kişilerin dışarıdan hazır olarak beslenmeleri diğerlerine nazaran biraz daha zordur. Diğer taraftan ise katı olarak meyve ve bakliyat grubunu reddederek sadece hayvansal gıdalar ile beslenen kişiler bulunabilmektedir.

Holozoik beslenme konulu yazımızı beğendiyseniz diğer bir beslenme şekli olan Pesketaryen Beslenme ile alakalı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *