«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. HPV Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

HPV Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

HPV virüsü bir diğer adıyla Human Papilloma Virus, cinsel ilişkiyle bulaşan genital siğil virüsüdür. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bu virüs, enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. Görünüm itibari ile karnabahara benzeyen bu siğil kimi zaman tek bir bölgede, kimi zaman da birkaç bölgede görülebilmektedir.

YouTube video

Kadınlarda ve erkeklerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen HPV genellikle sert bir kitle şeklindedir ve ağrısızdır. Hem dünyada hem de ülkemizde bu virüs giderek yaygınlık kazanmaktadır. Bu sebeple genital bölgelerinde bu oluşumları fark eden kişiler, en kısa zamanda ilgili sağlık birimine başvurmalıdır.

HPV Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Human Papilloma Virus yani HPV virüsü nedir sorusunun kısa cevabı; kadınların ve erkeklerin genital bölgelerindeki mukozalarda enfeksiyon yaratan bir tür virüs olmaktadır. Bu virüs, kondilom ismi de verilen siğillerin oluşmasına neden olmaktadır. HPV virüs, vücuda girdiği zaman hücre içine yerleşmekte ve genital bölgede enfeksiyon oluşturmaktadır. Genel olarak cinsel yolla bulaşan bu virüs nadiren de olsa cinsel birliktelik dışında da bulaşabilmektedir.

HPV’nin bulaşması, enfekte olan bir kişinin söz konusu bölgesinin başka bir kişinin genital bölgesine, makatına veya ağzına temas etmesi ile gerçekleşmektedir. Kadın genital organının veya penisin, diğer kişinin bahsi edilen bu bölgelerine mukoza ve deri temas ettirmesiyle hastalık kapılabilmektedir. Bu virüs ciddiye alınması gereken bir duruma yol açmakta, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Erkeklerde HPV Virüsü Testi Nasıl Yapılır

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

HPV virüsü genel olarak erkeklerin taşıyıcısı olduğu bir virüs çeşididir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri hastalığına sebebiyet verebilen bu virüs, erkeklerin de penis kanseri olmasına yol açabilmektedir. Dolayısı ile bu virüs, hem erkekler hem de kadınlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle de önemsenmelidir. Genital bölgelerinde sert, karnabahar görünümünde siğil fark eden kişiler, en kısa sürede doktora başvurmalıdır.

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Bu virüs türü düşünüldüğünde; kadınların da erkeklerin de cinsel birlikteliklerinde korunması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Özellikle de farklı kişilerle birlikteliği olan kişilerin korunmaya önem vermesi gerekmektedir. Ancak HPV yalnızca peniste değil tüm genital bölgede gelişebileceği için prezervatif kullanımı da tam koruyuculuk göstermemektedir.

HPV Virüsü Erkeğe Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü erkeğe nasıl bulaşır sorusunun cevabı oldukça basittir. Genellikle korunmasız ilişkilerde erkeğe bu virüsün bulaşması riski oldukça yüksektir. HPV enfekte olan bir kişiyle korunmasız birliktelik yaşayan ve enfekte olan bölgeye mukoza teması ya da deri teması yapan erkeklere bu virüs bulaşabilmektedir. Çok eşli cinsel birliktelikler, bulaşma riskini arttırmaktadır.

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de virüsün vücuda girmesiyle enfeksiyon başlamaktadır. Her hastada farklı olmak üzere; belirti olarak sert siğiller ortaya çıkmaktadır. Bu durumda HPV virüsü nedeniyle tedavi başlatılmalıdır.

Erkeklerde HPV Virüsü Testi Nasıl Yapılır?

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Genel olarak kadın, erkek farketmeksizin bir hastaya söz konusu virüsün teşhisi, doktorun yapacağı gözle muayenede konulabilmektedir. Alanında deneyimli hekimler yapacakları muayenede teşhis koyabilseler dahi hastalardan biyopsi ya da sürüntü istemektedir. Erkeklerde HPV Virüsü testi, siğil oluşumunun bulunduğu yerden bir parça ya da sürüntü alınmasıyla gerçekleşmektedir. Bu durum kadınlarda da aynıdır.

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Bu virüs genellikle erkeklerde penis kanserine neden olmaktadır. Bunun dışında makat bölgesine yerleşen virüs nedeniyle rektum bölgesinde de kanser gelişebilmektedir. Oral seks kaynaklı olarak da dil, bademcik, gırtlak, yemek borusu ve geniz kanseri da söz konusu olabilmektedir.

HPV Virüs Nasıl Anlaşılır

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

HPV virüs tek tip olan bir virüs değildir. Bu nedenle de hastalığın kuluçka zamanı, virüsün tipine göre değişiklik göstermektedir. Bir kişiye HPV virüsü bulaştıktan sonra farklı zamanlarda belirtiler görülmeye başlanmaktadır. Kimi hastalarda 2, 3 ay gibi bir süre içinde belirtiler görülürken, kimi hastalarda da 6 yıl gibi uzun bir sürede belirti görülebilmektedir.

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

HPV belirtileri genel olarak genital bölgede, anüste ve ağız içinde oluşmaktadır. Sert siğil oluşumlarının sıklığı, büyüklüğü ve sayısı her hastada farklı olarak meydana gelmektedir. Kısacası; bazı hastalarda aylar içinde belirti veren bu virüs, bazı hastalarda yıllarca belirti vermeyerek varlığını sürdürebilmektedir. Siğillerin yoğunluğu da hastalara göre değişkendir.

HPV Virüsü Tedavisi

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Tedavi gerektiren cinsel hastalıkların başında HPV virüsü gelmektedir. Kondilom tedavisi olarak adlandırılan bu tedavide erkeklerde kullanılan yaygın yöntem; yakma tedavisi olmaktadır. Yakma tedavisi için LRRP, lazer ve koterizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Yakma tedavisi dışında uygulanan tedaviler de bulunmaktadır.

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Siğili dondurma, siğili cerrahi işlem ile çıkarma ve siğile krem tedavisi uygulama da diğer HPV virüs tedavileri arasındadır. Ancak erkekler için özellikle yakma tedavisi uygulanmaktadır. Çünkü bu tedavi sonrasında yeniden virüsün nüksetmesi riski düşüktür.

burcu-alem-hpv-virusu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

HPV virüsü tedavisi için başvuru yapılacak olan tıp dalı; ürolojidir. Üroloji hekimleri, bu virüsün teşhis ve tedavi edilmesinde uzman olan kişilerdir. Bu sebeple HPV belirtilerini gözlemleyen kişilerin vakit kaybetmeden hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının üroloji servislerine başvurması tavsiye edilmektedir.

Dilerseniz Lösemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *