11 Tehlikeli İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri için Dikkat Edin!

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri
 • Beğen
  Loading...

Üriner sistemin enfeksiyon kapmasıyla birlikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ortaya çıkmaktadır. Toplum içinde kadın ve erkeklerde hatta bebeklerde rastlanılır. Erken tedavi sayesinde iyileşme oranı yüksektir. Ancak fark edilmeyen çocuklarda idrar enfeksiyonu belirtileri uzun vadede zarara yol açabilmektedir. Kişilerin kendisinde ve çocuklarında belirtilere dikkat etmesi, fark ettiği anda alanın uzmanına başvurması gerekir. Eğer enfeksiyon ilerlemediyse kısa sürede tedavi ile ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Boşaltım sistemi olarak adlandırılan üriner sistem kadın ve erkeklerde ufak farklılıklarla bulunmaktadır. İdrarın taşınmasını sağlayan kolonların kısa olması sebebiyle genellikle kadınlarda idrar yolları enfeksiyonu belirtileri daha sık görülmektedir. Bakteri ya da mantardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilen idrar yolu enfeksiyonu üriner sisteme üç farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Alt ve üst idrar yolu olarak ikiye ayrılan sistemde görülebilir. Genellikle alt idrar yolunda enfeksiyon belirtileri görülmektedir.

Böbrekler, boşaltım sisteminin temel organları arasında yer alıyor. Bu yüzden fark edilmeyen ve ilerleyen bakterilerin idrar yolu enfeksiyonu belirtileri böbreklerde görülebilmektedir. Böbrekte oluşmuş enfeksiyonun diğerlerine nazaran görülme sıklığı daha azdır. Fakat burada oluşmuş bakteri topluluğu fark edilmediği müddetçe kişide kalıcı hasar bırakabilir. Bu yüzden böbreklerde enfeksiyon birikimine engel olabilmek için bazı alışkanlıkları edinmek, önlem almak gerekmektedir.

Erkeklerde ve Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonun ortaya çıkmasında farklı etkenler söz konusu olabilmektedir. Kişiden kişiye ve yaşa bağlı olarak bu nedenleri ele almak gerekir. Genel olarak idrar yolu enfeksiyonu neden olur sorusuna cevap olarak:

 • Cinsel ilişkiye girmek,
 • Sık sık partner değişimi yapmak,
 • Hijyeninden emin olunmayan ortak tuvalet alanlarını kullanmak,
 • Bağırsak bakterileri,

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri

 • Havuz, sauna gibi ortak kullanım noktaları,
 • Genital akıntı,
 • Yanlış iç çamaşırı seçimi ve temizliğe dikkat etmemek,
 • Yetersiz sıvı almak verilebilir.

Ancak bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri çoğu zaman dışarıdan kaynaklanan sebeplerden ötürü değil, bağırsak enfeksiyonu olan E.coli gibi bakterilerden kaynaklanır. Sebepleri her birey için değişiklik gösterebilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri cinsiyetler arası ve yaşa bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak bu farklılıklar çok ufak nüanslarla değişir. Genelde idrar yolları enfeksiyon belirtileri benzerlik gösterir. Listede yer alan belirtilerin iki ya da üçüne yakın zamanda rastladıysanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Fakat belirtmek gerekir ki her kişide belirti çıkmak zorunda değildir. Kimi kişiler farkında olmadan idrar yolu enfeksiyonu da geçirebilmektedir.

Çoğu kişide görülebilen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında:

 • İdrar yaparken yanma,
 • İdrarın renginde değişim,
 • Kanlı idrar,
 • İdrar yaptıktan sonra karının alt bölgesinde ağrı,
 • Sık sık idrar yapma isteği,
 • İdrar çıkış esnasında ağrı,
 • Kötü kokulu idrar,
 • Yorgunluk,
 • Ateş,
 • Kaburga yanlarında ağrı,
 • Mide bulantısı bulunur.

1- Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri

11 Tehlikeli İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Dikkat Edin!

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu görülme olasılığı erkeklere nazaran daha fazladır. İdrarı ileten kanalların daha kısa olması enfeksiyonun daha kısa sürede yol kat ederek ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda bakteri ve virüslerin vücuda girişini kolaylaştıracak bir üreme organına sahip olması, akıntı oluşumu bu enfeksiyonun olasılığını arttırır. Daha önce bahsedilen idrar yaparken yanma, kötü kokulu idrar belirtileri görüldüğü gibi erkeklerden ayrı olarak idrar sırasında ya da sonrasında kasıklarda ciddi bir ağrı görülebilmektedir.

2- Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle farklılık göstermemektedir. Ancak ortaya çıkış noktası değişiklik gösterir. Kadınlarda idrar torbası, böbreklerde enfeksiyon oluşurken; erkeklerde sistit, prostatit (prostat bezi) ve son olarak piyelonefrit olarak ortaya çıkar. Üroloji doktoru takibinde enfeksiyon teşhisi almış kişiler en kısa zamanda tedaviye başlar. Belirti olarak farklılık olmadığı gibi özellikle idrar esnasındaki belirtiler erkeklerde sık sık görülüyor.

3- Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Hastalıkların yetişkinlerde fark edilmesi kolay bir durumken özellikle çocuklarda ve bebeklerde durum zorlaşmaktadır. Çocukların çoğu zaman belirttiği yakınmalar arka planda kalarak erken teşhise engel olunabilir. Fakat özellikle kız çocuklarında idrar yolları enfeksiyonu belirtileri takip edilerek mümkünse kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Çok erken yaşlarda dahi görülen bu enfeksiyonun çocuklarda genel belirtisi, idrar esnasında kısa idrar çıkışı ve ateşlenme olabilmektedir. Mide bulantısı da varsa acilen en yakın hastaneye başvurmak gerekir.

4- Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri

2 yaş bebek idrar enfeksiyonu belirtileri ve daha erken yaşlarda belirtiler görülebilir. Ancak bu belirtilen takibi anne ve babaların yapması gerekir. Bebeklerde idrar enfeksiyonu en kolay idrar renginde değişim, kötü koku ve idrar yapılmasında azalma olarak saptanabilir. Bebeğinizin farklı sebep olmaksızın ateşlenmesi de enfeksiyon şüphesini doğurur. Kısa sürede yapılan tahlillerde belirtilerin uyuşması ile tedaviye başlanabilir. Bebeklerde diğerlerine nazaran değişik belirtiler bulunmamaktadır.

5 – Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Hamileliğin ilk ve son dönemlerinde ortaya çıkan sık sık idrara çıkma isteği altında enfeksiyon olabileceğini düşündünüz mü? Eğer idrar çıkışında artış ve bunu takiben idrarınızda kötü koku hissediyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Akıntıya bağlı olarak hamilelikten bağımsız mide bulantıları da görülebilmektedir. Birçok belirtinin normal şartlarda hamilelikte görülmesi tanı alma sürecini zorlaştırmaktadır. Ancak hamilelikten farklı olarak idrar yaparken yanma ve sonrasında kasık ağrısı hissedeceksiniz.

Idrar Yolu Enfeksiyonu Agrisi Nereye Vurur?

İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri arasında ağrılar bulunuyor. Bu ağrıların iki farklı yerde çıkma olasılığı yüksek olarak görülüyor. İlki, özellikle böbreklerde ortaya çıkan enfeksiyondan kaynaklı olan ağrılardır. Kaburganın altları, yan ve arka taraflarda sık sık ağrılar oluyor. Bunun yanı sıra bakterinin ağrıları kasık bölgelerinizde hissedebileceğiniz düzeye ulaşır. Böbreklerde çıkma olasılığı daha düşük olduğundan genelde kasık ağrısı şikayetleri oluşmaktadır.

Idrar Yolu Enfeksiyonu Kaç Günde İyileşir? İdrar Yolu Enfeksiyonu Kaç Günde Günde Geçer?

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri

Enfeksiyonun türü, ortaya çıkış yeri ve ilerleme durumuna göre idrar yolu enfeksiyonu tedavisi değişiklik gösterir. Eğer ilerleme olmadan kısa sürede fark edilirse 1 hafta içinde geçirilmesi mümkündür. Bu tedaviler antibiyotik tedavileri olduğu gibi kişisel özen ve beslenme ile durumu da atlatabilirsiniz. Fakat, böbreklerde ilerlemiş enfeksiyonların tedavisi 1 ayı da bulabilir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen durumlardan birisidir. Uzman doktorun önerilerini dinlediğiniz müddetçe en kısa sürede atlatabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Doktor tarafından saptanan enfeksiyonun bulunma yeri saptanır. Genelde alt boşaltım sistemlerinde rastlanmasından ötürü antibiyotik kullanımı önerilmektedir. İdrar enfeksiyonu antibiyotik adları değişiklik gösterir ve kişinin yaşına, varsa hastalık durumuna göre önerilmektedir. Doktorunuza danışmadan antibiyotik tüketmemelisiniz. Tüm bunların yanı sıra özellikler erkeklerde prostatit alanında çıkmış enfeksiyonlar için farklı ilaç tedavileri de uygulanmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu – Kadınlar Kulübü| Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Ne İyi Gelir?

Her ne kadar idrar yolu enfeksiyonu belirtileri sık sık görülse de engellemenin yolları bulunuyor. Hayatın temeli olan su tüketiminin enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olacak en büyük koz olacağını biliyor musunuz? Su tüketimi özellikle bağırsak enfeksiyonları olmak üzere diğer enfeksiyonlarla savaşmanızı sağlar. Su tüketimini günde 1,5-2 litre civarında tutarak enfeksiyon oluşmasını engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda oluşmuş enfeksiyonların da ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Idrar Yolu Enfeksiyonu Kendi Kendine Geçer mi?

Kişiler arasında ortaya çıkan idrar yolları enfeksiyon belirtileri herkeste ortaya çıkmamaktadır. Çoğu kişi farkında olmadan enfeksiyonu atlatabilmektedir. Bu yüzden enfeksiyonun kendi kendine geçme olasılığı da yüksektir. Fakat yüksek belirti şikayeti ile karşı karşıyaysanız kendi kendine geçmesini beklememelisiniz. Böbreklere sıçraması ile birlikte kalıcı hasarlarla karşılaşabilirsiniz.

Üşütmek İdrar Yolu Enfeksiyonu Yapar mı?

Üşütmenin idrar yolu enfeksiyon belirtileri ortaya çıkarmak konusunda etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Çoğu zaman kış aylarında görülen ayaktan ve bacaktan kaynaklanan üşütme enfeksiyona açık hale gelmenize sebep olur. Özellikle kadınların damar yollarında kasılmalara bundan dolayı da enfeksiyon geçişlerinin kolaylaşıp kalıcı olmasına yol açar. Mümkün mertebe üşütmeleri hafife almamalı bu tarz bir şikayetiniz enfeksiyon belirtileri ile birleştiğinde en yakın hastaneye başvuruda bulunmalısınız.

idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri

İdrar yolları enfeksiyon belirtileri arasında yer alan sık sık idrar gelme isteği kimi zaman idrar kaçırmalara sebep olmaktadır. İdrar kaçırma her ne kadar ileri yaş belirtileri olarak düşünülse de durum böyle değildir. Özellikle kadınlarda ortaya çıkan idrarı tutamama sebepleri altında farklı sebepler yatmaktadır. Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir yazımızdan bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI