Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İrade Güçlendirmek İçin Gerekli Olan 5 Etkili Yol!

İrade Güçlendirmek İçin Gerekli Olan 5 Etkili Yol!

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
13 0
burcu-alem-irade-guclendirmek-icin-gerekli-olan-5-etkili-yol

İrade güçlendirmek için ne yapmak gereklidir diye düşündüğünüz oldu mu hiç? İrade herkesin sahip olmak isteyeceği önemli bir özelliktir. Bu özellik doğuştan gelebileceği gibi sonradan da kazanılabilmektedir. İradeli insanlar başarıya daha kolay ulaşır. Hedeflerine adeta koşarlar, hayatta mücadeleleri daha tutumludur. İradeli insanların bir şeyi istemeleri yeterlidir. İstekleri doğrultusunda ne yapmaları gerekiyorsa ellerinden gelenleri ardına koymaz düzenli bir şekilde gerçekleştirir.

Bu kimi zaman yemek konusunda görülür kimi zaman yapamazsın denilen iddialarda. İrade konusunda sıkıntı yaşayan insanlardansanız cips paketini açtığı zaman bitirmeyen ya da bazı yiyeceklerin sonunu getirmeyen insanlara hayret etmiş olabilirsiniz. İrade sorunu yaşayan insanlarda yaygın olarak görülen problem paketi açınca bitirmektir.

YouTube video

İrade gücü başta dediğimiz gibi doğuştan gelebildiği gibi sonradan da kazanılabilmektedir. Yazımız içerisinde iradenizi arttırabileceğiniz 5 adet yol göstereceğiz. Bu yollara başvurarak iradenizi geliştirebilirsiniz.

İrade Güçlendirmek İçin Birkaç Önemli Adım!

1. Hayır Demek Önemlidir

burcu-alem-irade-guclendirmek-icin-gerekli-olan-5-etkili-yol

İrade denildiği zaman akıllara kendini kısıtlamak ve bir şeylerden mahrum kalmak gelebilir ancak bu yanlış bir düşüncedir. İrade kendine baskı yapmak değil kendini kontrol edebilmektir. Özellikle İş ve Aile ortamında çokça maruz kaldığımız “Hayır” diyememe sorunu yüzünden çoğu şeyi istemeden yapmak zorunda kalırız. Bir şeyleri istemeden yapmak üzgünlük ile sonuçlanacak bir şeydir.

İradeyi arttırma konusunda “Hayır” demek oldukça önemlidir. Çünkü kendi kontrolünüzü tekrar elinize alır başkalarının dediklerini yapmazsınız. Sizden devamlı olumlu cevap alanlar bir anda değişen tavrınız üzerine sizlere karşı başka duygu durumları takınacaktır. Bu olay mutsuz olmanıza neden olmasın, hayır diyebilmek ve demek herkesin hakkıdır. İlk kurduğunuz Hayır Yapamam ya da Olmaz cümlesinden sonra içinizde artan öz güven artışını gözlemleyebilirsiniz. Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir.

2. Ufaktan Başlayın

burcu-alem-irade-guclendirmek-icin-gerekli-olan-5-etkili-yol

Hayatında bir şeyleri değiştirmek ve İrade kazanmak isteyen insanların yaptığı en büyük hata büyük adımlar ile yola çıkmaktır. Ufak atılan adımlar büyük atılan adımlardan daha etkilidir. Hedefe ne kadar sürede ulaşacağınızdan çok ne kadar verimli ulaşacağınız önemlidir.

Yeni bir kendinizi kontrol etmenizi gerektiren işe başlayacaksanız ufaktan başlamalısınız. Bu ders çalışmak gibi basit eylemlerde de geçerlidir. Düzenli bir şekilde ders çalışamıyor ancak kendinizi kontrol ederek çalışmak istiyorsanız kendinize hedefler koyacaksınızdır. İşte ufak adımlar tam da burada devreye giriyor. Her gün 50 soru çözeceğim diyerek size göre büyük adım atarak işe başlayabilirsiniz ancak bunun devamlılığı olmaz. İlk önce hedefinizi belirleyin. Örneğin günde 50 soru. Daha sonra kendinize hedef olarak seçtiğiniz bu sayıyı dışınızdan normal konuşma sesinde “Ben her gün 50 soru çözeceğim” şeklinde dile getirin.

Yaptığınız bu eylem sonucunda aldığınız karar size uygunsa garip duygular hissetmeyeceksiniz. Ancak aldığınız kararlar size göre değilse içinizde “acaba daha mı az hedef koysam” gibi duygular oluşabilir. Bu gibi durumlarda da koyduğunuz hedefi düşürerek kendinize uygun hedefli bulun.

3. Yapacağın İşe Odaklan!

burcu-alem-irade-guclendirmek-icin-gerekli-olan-5-etkili-yol

 

İrade güçlendirme konusunda yapacağınız bir işe odaklanmanız odlukça önemlidir. Odaklandıktan sonra etrafınızda dikkatini dağıtabilecek her şeyi kaldırmanız gerekiyor. Ders çalışıyorsanız dikkatiniz ders dışına çıkmamalı. Ofisinizde çalışıyorsanız dikkatiniz başka nesnelere dağılmamalı.

Çalışma masanız her daim toplu ve az eşyalı olsun. Bu sayede odaklanabileceğiniz şeylerin sayısı da oldukça sınırlı olacaktır. Sadece çalışma hayatınızda değil normal yaşantınızda da dikkatinizi dağıtan şeyleri yok ederek irade gücünüzde gelişmeler yakalayabilirsiniz. Kilo vermeye çalışıyorsanız ancak etrafınızda bulunan insanların yedikleri şeyler yüzünden dikkatiniz dağılıyorsa onlardan başka yerde yemelerini rica edebilir ya da sen başka yere geçebilirsiniz.

4. Hatanı Kabul Et Yolunda İlerle

burcu-alem-irade-guclendirmek-icin-gerekli-olan-5-etkili-yol

İrade güçlendirme yollarından en önemlisi de hatayı kabullenmektir. Ortada bir hata varsa ve sebebi sizseniz bu durumu kabullenin. Suçu başkalarına atarak kurtulamaz ve hataları kapatamazsınız. Hataları başkasının üzerine attığınız zaman bilinç altınızda istemeden “Bunu ben yapmadım o yaptı, o zaman benim düzelteceğim bir şey yok” demek elbette doğru değildir. O yaptı ve onun yüzünden oldu gibi cümleleri bilerek ya da bilmeyerek kullanmamaya özen gösterin. Suçu kendinizde arayın. Kendi suçunuzu gördüğünüz zaman ufkunuz genişleyecek.

Kendi suçunuzu bulmak, kapatmak ve kabullenmek iradeyi güçlendirdiği gibi kendini geliştirmeniz açısından da oldukça önemlidir. Hatalarınızı bularak kapatabilirsiniz.

5. İrade Güçlendirmek Yolunda Kendinizi Suçlamayın

burcu-alem-irade-guclendirmek-icin-gerekli-olan-5-etkili-yol

Her ne kadar hatalarınızı kabul edin desek de kendinizi suçlayacak düzeye de gelmeyin. Kendinizi suçlar düzeye geldiğiniz zaman büyük ölçüde özgüven kaybı yaşarsınız. İradeyi güçlendirme konusunda kendine güven ve özgüven oldukça önemlidir. Hata yapmış olabilirsiniz ancak bunlar asla karalar bağlamanıza neden olmamalı.

İrade kazanmaya çalışırken aceleci davranmamalısınız. Herkesin bir sınır varıdır, bir halata taşıyamayacağı yükü yüklerseniz bir süre sonra kopacaktır. Kendinize saygı duymalı ve asla kendinizi kandırmaya çalışmamalısınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.