«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. İsilik Nedir? İsilik Tedavisi Nasıl Yapılır?

İsilik Nedir? İsilik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir cilt hastalığı olan isilik, tüm yaş gruplarında görülse de genelde bebek ve çocuklarda rastlanan bir vakadır. Boyun, karın, kol, bacak ve göğüs gibi bölgelerde rastlanan bu hastalık için telaş ve endişe içinde olmanıza gerek yoktur.

İsilik Nedir?

İsilik Nedir?

Tıp Literatüründe “miliaria” olarak geçen bu hastalık, özellikle yaz aylarında rastladığımız, ciltte görülen kırmızı kabarcıklardır. Bebekler ve çocukların cildi, yetişkinlere nazaran daha hassas olduğundan onlarda daha çok karşımıza çıkar. Ciltte aşırı kaşıntıya sebep olur.

Vücudumuz kendisindeki fazla ısıdan kurtulmak için ciltteki gözenekleri kullanır. Fakat aşırı sıcak ve terleme ile bu gözenekler tıkanır. Bu da ciltte isilik oluşumuna sebep olur.

İsilik Tipleri

İsilik Tipleri

Genellikle sıcak yaz günlerinde görülen bu hastalığın 4 çeşidi bulunur.

Miliaria Kristalina

Bebeklerde sıklıkla rastladığımız bu çeşit, cilt üzerinde pullanan içi su dolu kesecikler olarak karşımıza çıkar. Patladığı takdirde içinden sıvı çıkar. Acı ve kaşınmaya sebep olmayan bu tür, ateşli rahatsızlıklar sonrasında kendini gösterir.

Miliaria Rubra

Daha çok bacak ve kol bölgelerinde karşımıza çıkan miliaria rubra, deri altındaki ter kanallarının tıkanması sebebiyle ortaya çıkar. Cilt üzerinde kırmızı su kesecikleri görülür ve kaşıntı, yanma gibi etkilere neden olabilir.

Miliaria Porfunda

Ender karşımıza çıkan bu tür, oldukça rahatsız edicidir. Kırmızı ve pembenin arasında bir renkte şişlikler meydana gelir. Kimi zaman batma hissine sebep olan bu isilik türü diğer türlerin aksine çoğunlukla erişkin bireylerde görülür.

Miliaria Püstülosa

Hastalığın bu türü, deri üzerinde iltihap dolu kabartı olarak karşımıza çıkar. Nedeni ise deri altındaki iltihap dolgusudur.

İsilik Neden Olur?

İsilik Neden Olur?

Özellikle küçük çocuk ve bebek annelerinin aklında “isilik neden olur?” sorusu vardır.

Bebeklerin hassas cildi bu rahatsızlığa çok elverişlidir. Bu yüzden bazı hususlara dikkat etmeliyiz. Örneğin, bebeklere giydirilen kıyafetler çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Varis Hastalığının Tedavisinde 7 Yöntem

Kıyafet seçiminde dar ve kumaşının sentetik olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebeğinizi gereğinden fazla kalın giydirmenizde bu hastalığın vücutta kendine yer bulmasına sebebiyet verebilir. Sıcaklığın yüksek olduğu ve havasız ortamlarda da fazla bulunmamakta fayda vardır.

İsilik Nasıl Geçer?

İsilik Nasıl Geçer?

“İsilik nasıl geçer?” Sorusunun cevabı oldukça basittir. Öncelikle sıcaklığın fazla olduğu ortamlardan uzak durmak gerekir. Vücudu serin tutmaya özen göstermek, sentetik kumaşlar yerine, pamuklu kumaşlardan üretilen kıyafetleri tercih etmek oldukça önemlidir.

Ilık su ile alınan duş da oldukça etkili bir uygulamadır. Duşta, cilt yeterince hassas ve tahriş görmüş olduğu için kesinlikle lif, kese gibi deriye daha fazla zarar verecek malzemeler kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Doktorunuzun tavsiyesi ile isilik kremi kullanabilirsiniz. Tüm bunları uyguladığınız takdirde 2-3 güne kadar bu rahatsızlığın yok olduğunu göreceksiniz.

İsilik Nasıl Önlenir?

İsilik Nasıl Önlenir?

Özellikle sıcaklığın yüksek olduğu günlerde anneler “isilik nasıl önlenir?”sorusuna yanıt ararlar. Bu cilt rahatsızlığından korunmanın birkaç basit yolu mevcuttur.

 • Ilık su ile alınan duş, önleyici bir yöntemdir. Eğer isilik oluşmuşsa da hafiflemesine sebep olur.
 • Pamuklu iç çamaşırı tercih etmek ve dar kıyafetlerden uzak durmak da cilde hava akışını daha kolay sağlar.
 • Evinizi sık sık havalandırmaya çalışın.
 • Makyaj malzemeleri de cildin nefes almasını engellediği için gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Bu yüzden yatmadan önce makyajınızı temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Sıcaktan terlediğinizi hissettiğiniz anda hemen kıyafetlerinizi temiz kıyafetlerle değiştirmeniz de büyük oranda bu rahatsızlığı önleyecektir.
 • Özellikle sıcak yaz günlerinde vücudun ihtiyacı kadar su tüketimine dikkat etmek çok önemlidir.
 • Uyurken fazla terlememeye de dikkat edilmelidir. Bunun için yorgan ve yastığınızı da pamuklu ürünlerden tercih edebilirsiniz.
 • Bebeğinizin bezini olabildiğince sıklıkla değiştirmeniz, kat kat giysiler giydirmemeniz de isiliğin oluşumunu büyük oranda engelleyecektir.

İsilik Nasıl Tedavi Edilmelidir?

İsilik Nasıl Tedavi Edilmelidir?

isilik nasıl tedavi edilmelidir?”  konuyla ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir. Çoğunlukla doktor tedavisine gerek kalmadan 4-5 gün içerisinde kaybolan bir rahatsızlıktır. Yukarı da bahsettiğimiz gerekli önlemler alındığı takdir de sorunsuz atlatabilirsiniz. İsilik tedavisi oldukça basittir.

İsiliğin tedavisinde cildinizi rahatlatacak, kaşınmayı azaltacak losyon, ılık su ya da krem kullanılabilir. Doğal yöntemlerden bir tanesi de temiz deniz suyudur. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu, bebeğinizin aşılarının tam olmasıdır. Aşıların eksiksiz olması, deniz suyu başka hastalıkların oluşumuna engel olur.

İsilik için Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

İsilik için Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Bu hastalık kendisini göstermeye başladığı an aklımıza “isilik için ne zaman doktora başvurmalı?” Sorusu gelir. Sıcaklığın yoğun olduğu günlerde vücut normal ısıya dönmek için terleme yolunu kullanır. Sık duş almamak, su tüketimine dikkat etmemek, vücudu sıkıştıran kıyafetler tercih etmek gözenekleri kapatarak ter kanallarının tıkanmasına sebep olur.

Bunun sonucunda isilik olarak adlandırdığımız cilt rahatsızlığı ortaya çıkar. Genelde 4-5 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Şayet bir hafta sonrasında, hala geçmeyip kaşıntı ve yanma hissi devam ediyorsa uzman bir doktora başvurmalısınız.

Şikâyetler şişlik, iltihaplanma olarak artış gösteriyorsa bir an önce dermatolog ile görüşmenizde fayda vardır. Uzman bir doktor eşliğinde kullanacağınız losyon ya da kremler iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *