Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Jinekomasti Muayenesi Nasıl Yapılır | Jinekomasti Ameliyatı Fiyatı 2020

Jinekomasti Muayenesi Nasıl Yapılır | Jinekomasti Ameliyatı Fiyatı 2020

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
6 0
jinekomasti-muayenesi-nasil-yapilir

Erkeklerin birçoğu jinekomasti muayenesi hakkında ayrıntılara hakim olmak istemektedir. Jinekomasti olarak nitelendirilen rahatsızlık erkekler bazı sebepler ile bağlantılı olarak iyi huylu meme büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Konu ile alaklı yapılan araştırmalar her 3 erkekten 1inde bu rahatsızlığın görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu kadar yaygın olması sebebi ile jinekomasti ekşi sözlük gibi platformlarda da oldukça fazla konuşulan ve tartışılan konular arasında yer almaktadır.

Jinekomasti sanılan rahatsızlığın birçoğu ise yalancı jinekomasti olabilmektedir. Jinekomasti nasıl geçer sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Örneğin ergenlik çağında görülmeye başlanan bu sorunun kendiliğinden geçtiği de gözlemlenebilmektedir. Aslında bu bir rahatsızlık ya da hastalık değil yalnızca görünüş bozukluğudur. Bu sorun çok uzun süre devam ettiği sürece erkeklerin özgüven problemi yaşamalarına sebep olabilmektedir.

Jinekomasti Muayenesi Nasıl Yapılır?

jinekomasti-muayenesi-nasil-yapilir

Jinekomasti tanısı konabilmesi için jinekomasti muayenesi yapılması şarttır. Bu da fiziki muayene ile mümkün olacaktır. Fiziki muayene yapılırken doktor el ile teşhis yapmaktadır. Muayene esnasında meme ucunda ele bir kütle gelmektedir. Sonrasında USG aracılığı ile tanısı yapıldıktan sonra teşhis konmuş olur. Yani Jinekomasti nasıl anlaşılır sorusuna jinekomasti muayenesi ile şeklinde cevap vermek mümkündür.

1 – Jinekomasti Nasıl Geçer ?

jinekomasti-muayenesi-nasil-yapilir

Devlet hastanesi jinekomasti için ilk etapta kendiliğinden geçmesi beklemektedir. Yalnızca devlet hastanesi değil diğer hastaneler de ilk etapta bu yolu izlemektedir. 3 yıl boyunca bu problem hala geçmezse buna neden olan durum araştırılmaya başlanır. Bu sorunun altında yatan durum tespit edildiğinde ise o sorunun ortadan kalması için tedaviye başlanır. Daha sonra meme büyümesi durumu sona ermiş olur. Söz konusu durum için birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. Fakat birçok kişi cerrahi müdahale istemedikleri için jinekomasti ameliyatsız çözüm yolları aramaktadır.

2 – Jinekomasti Muayenesi Sonrasında İlaç Tedavisi Uygulanır mı?

jinekomasti-muayenesi-nasil-yapilir

Jinekomasti ilaç isimleri de konu ile alakalı merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. İlaç tedavisi henüz başlangıç sürecinde olan hastalar için tercih edilmektedir. Söz konusu ilaç hormon dengesizliklerini sona erdirmektedir. Jinekomasti için testosteron replasmanı ismi verilen ilaçlar da oldukça etkilidir. Bu tür ilaçlar genellikle yaşı ileri olan erkekler için tercih edilmektedir.

Jinekomasti ilaç isimleri denildiğinde ilk olarak akla Serm adı verilen ilaç gelmektedir. Söz konusu ilaç şiddetli ve ağrılı hastalar için tercih edilmektedir. Bu ilaçlar aynı zamanda meme dokusunun azalması yönünde etki göstermektedir.

3 – Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

jinekomasti-muayenesi-nasil-yapilir

Jinekomastinin birden fazla belirtisi olabilmektedir. Erkeklerde görülen bu problemin belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Göğüslerde hassasiyet meydana gelmesi
  • Hafif ağrı hissiyatı
  • Tek ya da iki meme ucundan sıvı gelmesi
  • Normalden daha fazla şişlik olduğunu fark etmek

Bu durumların görülmesi halinde bir uzman doktordan randevu almak gerekmektedir. Doktor da jinekomasti muayenesi sonrası varsa teşhisi koymuş olacaktır.

4 – Jinekomasti Ameliyat Tedavisi

jinekomasti-muayenesi-nasil-yapilir

Jinekomasti problemini kalıcı olarak halletmek için ameliyat yolunu tercih etmek gerekmektedir. Ameliyat tedavi süreci ise jinekomastinin çeşidine göre farklılık gösterebilmektedir. Eğer sert meme dokusundan kaynaklanan jinekomasti söz konusu ise doktorlar açık ameliyat tercih etmektedir. Yağ dokusunun neden olduğu jinekomastide ise yağ alma yöntemi ile tedavi edilmektedir. Hem sert meme dokusu sebebi ile hem de yağ dokusu sebebi ile bu durum söz konusu ise o zaman da açık ameliyat ve yağ alma yöntemi beraber uygulanmaktadır. Bazen deri fazlalığı da jinekomasti dediğimiz duruma sebep olabilmektedir. Bu durumda da cerrahi müdahale şart hale gelmektedir. Jinekomastinin nasıl bir çeşide sahip olduğu da yine jinekomasti muayenesi ile anlaşılacak bir durumdur.

jinekomasti-muayenesi-nasil-yapilir

Ameliyat süresi ortalama olarak 2 saat sürse de bazı faktörlere bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir. Jinekomastinin çeşidi bu konudaki en önemli faktörlerden bir tanesidir. Açık ameliyat olarak tabir ettiğimiz ameliyatta göğüsün alt kısmına küçük kesikler yapılır ve fazla olan doku ve deri o bölgeden alınmış olur. Sonrasında kesi ve dikiş kapatılarak ameliyat nihayete erdirilmiş olur. Yağ alma yönteminde ise lazer veya vaser tekniğine başvurulmaktadır. İnce kanüller aracılığı ile fazla olan yağlar o bölgeden alınmış olur. Bahsetmiş olduğumuz iki yöntemden sonra da hastalara az da olsa dikiş atılmaktadır.

Jinekomasti ameliyat fiyatı 2020 yılı ya da jinekomasti ameliyat fiyatı 2021 yılı gibi konular da oldukça merak edilmektedir. Ameliyat fiyatını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. O nedenle bu soruya net bir cevap vermek mümkün olmayacaktır.

Jinekomasti muayenesi ile alakalı yazımızı beğendiyseniz Meme Kanseri Belirtileri Risk Faktörleri ve Teşhisi konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.