Judo Nasıl Spordur? Judo Teknikleri Nelerdir? Judo Kuşakları Hangileridir?

burcualem-judo-nasil-spordur-judo-teknikleri-nelerdir-judo-kusaklari-hangileridir
 • Beğen
  Loading...

En iyi dövüş sporları arasında pek çok Uzakdoğu dövüş sporları bulunur. Bu sporlardan bir tanesi ise judo sporudur. Dövüş teknikleri bakımından karate, tekvando ve kungfu gibi diğer Uzakdoğu sporlarından ayrılmaktadır.

İsmi, “çeviklik öğretisi” anlamına gelen judo, ilk olarak 1882 yılında, Japon kökenli bir juijutsuhocası olan Jigoro Kano tarafından geliştirilmeye başlamıştır. Dolayısıyla bu dövüş sporunun Japon kültürüne ait olan juijutsu ile yakından alakalı bir Japon dövüş sanatı olduğu kabul edilebilir.

Bundan dolayı ilk olarak juijutsu sporunun tanınması gerekir. Judo adlı bu dövüş sporu, 1868 ve 1947 yılları arasında Japonya, Doğu Çin, Malezya, Endonezya, Singapur ve buralara yakın bölgelerde hüküm sürmüş olan Japon İmparatorluğu’nun resmi dövüş sanatıdır. Özellikle ordunun bu konuda önemli eğitim alması ise bu dövüş sporunun geleneksel samuray dövüş tekniklerine bağlı olarak geliştirilmesinden dolayıdır.

Askerlerin silahsız kalmaları durumunda da düşman ile etkili bir şekilde savaşmayı sürdürmeleri için geliştirilmiş olan bu dövüş sanatında vurma, fırlatma ve boğma gibi çeşitli teknikler vardır ve mücadeleler neredeyse tamamen yerde gerçekleşir. Judo ile juijutsu arasındaki fark ise temel olarak bu durumdan kaynaklanır.

burcualem-judo-nasil-spordur-judo-teknikleri-nelerdir-judo-kusaklari-hangileridir

Çünkü judo sporunda, yerde mücadele edildiği kadar ayakta mücadele etmek de önemlidir. Ayrıca bu dövüş sporlarının her ikisi de günümüzün en önemli savunma sanatları arasında yer alır ve pek çok devletin polis teşkilatlarında özellikle bu sporlar yaptırılır. Bunun en önemli sebebi, bu sporlarda güç yerine aklın ön planda olmasıdır. Dolayısıyla Uzakdoğu dövüş sanatlarının, fazla güç kullanmadan düşmanı etkisiz hale getirmeyi sağlayan tekniklerden meydana geldiği de söylenebilir.

Judo Teknikleri Nelerdir?

Öncelikle, dövüş sanatlarını öğrenmek için mutlaka profesyonel hocalardan eğitim alınması gerekir. Dolayısıyla judo tekniklerini, okuma yöntemiyle anlayabilmek pek mümkün olmamaktadır. Fakat bu teknikler şu şekilde sıralanabilir:

1 – Tachi – Waza

burcualem-judo-nasil-spordur-judo-teknikleri-nelerdir-judo-kusaklari-hangileridir

Ayaktayken gerçekleştirilen tekniklerin hepsi Tachi – Wazateknikleri arasındadır. Bunlar arasında Te – Waza (el teknikleri), Ashi – Waza (ayak ya da bacak teknikleri) ve Koshi – Waza (kalça teknikleri) bulunmaktadır. Ayrıca tüm bu teknikler, Nage – Waza yani fırlatma teknikleri sınıfına da dahildir.

2 – Sutemi – Waza

Sutemi – Waza teknikleri, yatarak gerçekleştirilen tekniklerdir. Daha doğrusu, düşmanı fırlatmak için yere yatmayı gerektiren teknikler olarak da kabul edilebilir. Bunlar, rakibi fırlatmak için sırtüstü yatmayı gerektiren MaSutemi – Wazave yine rakibi fırlatmak için yan yatmayı gerektiren Yoko Sutemi – Waza teknikleri olmak üzere ikiye ayrılır.

3 – Ne – Waza

burcualem-judo-nasil-spordur-judo-teknikleri-nelerdir-judo-kusaklari-hangileridir

Yerde kalarak gerçekleştirilen Ne – Wazateknikleri üçe ayrılır. Bu judo teknikleri arasında Kansetsu – Waza (kilitleme ya da kırma teknikleri), Shime – Waza (boğma) teknikleri ve Osekomi – Waza (etkisiz halde tutma teknikleri) bulunur.

Judo sporu genel olarak bu tekniklere sahiptir. Fakat bunlardan farklı bazı teknikler de bulunur. Ayakta ve yerde mücadele etmek için gereken pek çok tekniğe sahip olan bu spor, Türkiye’de de yaygınlaşmaktadır. Türkiye Judo Federasyonu’nun 28 Eylül 2020 tarihli resmi verilerine göre 121.368 Türkiye vatandaşı, lisanslı olarak bu sporla ilgilenmektedir.

Judo Kuşakları Hangileridir?

burcualem-judo-nasil-spordur-judo-teknikleri-nelerdir-judo-kusaklari-hangileridir

Uzakdoğu dövüş sanatları, sporcuların seviyesini belirlemek için kuşak sistemini kullanır. Beyaz, sarı, mavi, siyah gibi çeşitli renklerin bulunduğu bu kuşaklar, çeşitli pratik sınavlarına girme yolu ile yükseltilebilir. Judo kuşakları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Beyaz kemer (6. Sınıf, RokuKyu)
 • Sarı kemer (5. Sınıf, GoKyu)
 • Turuncu kemer (4. Sınıf, Yo Kyu)
 • Yeşil kemer (3. Sınıf, San Kyu)
 • Mavi kemer (2. Sınıf, NiKyu)
 • Kahverengi kemer (1. Sınıf, İkKyu)

burcualem-judo-nasil-spordur-judo-teknikleri-nelerdir-judo-kusaklari-hangileridir

Kahverengi kemerden itibaren, Dan seviyesindeki siyah kemerin beş adet aşaması bulunur. Bu aşamaların devamı olan bir diğer beş adet aşama ise kırmızı kuşağa dahildir. Judo siyah kuşak seviyeleri şu şekildedir:

 • Sho Dan (1. Derece Dan)
 • Ni Dan (2. Derece Dan)
 • San Dan (3. Derece Dan)
 • Yon Dan (4. Derece Dan)
 • Go Dan (5. Derece Dan)

Siyah kuşaktan sonra, Judo kuşakları arasında en yüksek seviyede bulunan kırmızı kuşak gelmektedir. Kırmızı kuşak, judo sporu ile uğraşan bir kişinin elde edebileceği en yüksek seviyedeki kuşaktır. Judo kırmızı kuşak seviyeleri ise şu şekildedir:

 • Roku Dan (6. Derece Dan, kırmızı – beyaz)
 • Shichi Dan (7. Derece Dan, kırmızı – beyaz)
 • Hachi Dan (8. Derece Dan, kırmızı – beyaz)
 • Ku Dan (9. Derece Dan, kırmızı)
 • Ju Dan (10. Derece Dan, kırmızı)

Ayrıca dilerseniz Sporun Faydaları Nelerdir – Çocuklarda Spor Ve Sağlık İlişkisi konulu yazımıza da göz atarak düzenli olarak spor yapmanın insan vücudundaki faydalarını da öğrenebilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Evde Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler
  3 ay önce

  […] değişkenlik göstermektedir. Evde yapılan sporlara merak saldıysanız video anlatımlar ile Judo Nasıl Spordur? Judo Teknikleri Nelerdir? Judo Kuşakları Hangileridir? konusunda da bilgi edinerek hemen ilk adımları […]

  3