Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

Bilgece Bilgece - - 11 dk okuma süresi
1 2
kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

Kadınlarda idrar kaçırma problemi, istem dışı gerçekleşen ve birçok enfeksiyon problemlerine neden olan bir durumdur. Bunun yanında idrar kaçırma kontrol altına alınmazsa, kişi günlük hijyenini koruyamaz hale gelir. Bu problemlerin birçok nedeni bulunur.

YouTube video

İdrar kaçırma daha çok menopoz sonrası ileri ki yaşlarda yoğun olarak görülür. Ayrıca kronik solunum yolu problemlerinde, zor gerçekleşen doğumlarda ve kabızlık gibi problemlerde vajinanın tahriş olması nedeniyle oluşur. İdrar kaçırmanın bazı bilinen tipleri mevcuttur.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sebepleri

kadınlarda İdrar kaçırma kadın hastalık ve Çocuk düşünen hanımlarda fazla sorun teşkil edebilir. Cerrahi yöntemler ile kadın hastalıkları konusunda tedavi görülmesi gerekmektedir. Kadın sağlığı için İdrar kaçırmaya sebep olan birçok etken vardır. Aşırı aktif olan kişilerin daha fazla idrar kaçırmaya meyilli olduğu görülmektedir.

Yoğun bakım gibi durumları gerektirmeden tedavi olmak veya yaşam tarzı değişiklikleri ile İdrar kaçırma sorunundan kurtulmak mümkündür. Kişisel verilerin korunması kanunu ile asla utanılacak bir durum olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Stres tipi idrar kaçırmanın pelvik taban rahatsızlık dışında oluştuğu açıktır. Aşırı aktif mesane İdrar kaçırma konusunda yeni transferi kaldıramayabilir ve bu nedenle idrarda kaçırma söz konusu olur.

1- Vücuttaki strese bağlı idrar kaçırma

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

Kişiler solunum yolu ve kabızlık gibi problemler yaşarken, karın kasına karşı bir baskı uygulanır. Bu baskı vücutta stres olarak adlandırılır. Stres öksürme, ıkınma, basınçlı hapşırma ya da karın bölgesinde baskı olarak gerçekleşir. Bu stresten dolayı idrar yollarına bir basıncın gerçekleşmesiyle idrar kaçması oluşur. İdrar yapma ile taban kasları için gevşeme söz konusu olur.

2- Urge İdrar Kaçırma

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

Bazen kişilerin duygusal tepkilerini yüksek dozda vermesi durumunda ya da ses gibi etmenlerin çağrışımları idrar gelmesine ve sızmasına neden olur. Bunlar aşırı gülme sırasında karın bölgesindeki ağrılı baskı, su sesinin beyinde yarattığı çağrışım ve anlık idrar kesesinde kasılmaların oluşmasıdır. İdrara çıkmaya vakit kalmadan o esnada idrar kaçırma gerçekleşir.

3- Taşma Şeklinde İdrar Kaçırma

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

Bazı kronik rahatsızlıklar idrar yollarını doğrudan etkiler. Başta şeker rahatsızlığı, kişilerin çok su tüketmesine neden olur. Ancak tüketilen su idrar kesesinde bir müddet birikir. Bu rahatsızlığın idrar kesesine karşı keseyi kasma, sıkıştırma gibi etkileri bulunur. Bu durumdan dolayı kişiler idrarını bir müddet yapamaz ve beklemediği anlarda idrar kaçırması yaşarlar.

Kadınlarda Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma ve Tedavisi

Kadınlarda idrar problemi farklı nedenlerle her yaşta oluşabilir. Bu problemin kalıcı ve kronik hale gelmemesi için tedavi edilmesi gerekir. Başta bu problemi yaşayan kişiler, enfeksiyon sorununu takip eden birçok problemi beraberinde görürler. Bunun için erken bir tedavi olunması ve yaşanabilecek daha büyük sorunların önüne geçilmesi gerekir. Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi, doktor ve egzersiz şeklinde uygulanır. Sıkışma tipi idrar kaçırmada doktor tedavisi ve alternatif egzersiz tedavisi şekilleri şu şekildedir;

1- İdrar Kaçırmada Doktor Tedavisi

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

İdrar kaçırmada doktor tedavisi için, kişiler şikayetlerini belirleyerek uzmana aktarmalıdır. Bu durumda başta kadının mesane probleminin olup olmadığı tetkiklerle kontrol edilir. Eğer ki hastanın idrar torbası kısmında bir problem varsa gerekli tedavi yöntemi uygulanır. Kişinin şikayeti kabızlıktan dolayı oluşuyorsa, bu durumda kabızlığın ortadan kaldırılması için gerekli ilaç tedavisine başlanır. Bunun yanında kişilerin daha birçok idrar kaçırma nedenleri bulunur. Bu durumlar için ilaç tedavisi, botoks müdahalesi ve elektrik stimülasyonu gibi tedaviler uygulanır.

2- Alternatif Tedaviler

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

İdrar kaçırma problemi için tercih edilebilecek diğer bir tedavi yöntemi ise egzersizlerdir. Özellikle vajina bölgesinde sıkılaşmayı sağlayan egzersizler yoğun olarak tercih edilir. Bu egzersiz taktikleri kone egzersizleri olarak bilinir. Ayrıca vajinal bölgedeki sarkma nedeni de yine idrar kaçırma problemine neden olur. Bunun için uygulanacak olan egzersiz pesserler egzersizleridir. Yine egzersizlerin etkini arttırmak amaçlı ilaç tedavisi ve elektrik tedavisi uygulanabilir.

Kadınlarda İdrara Sık Çıkma ve İdrar Tutamama Nedenleri

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

İdrar sızdırma nedenleri, bazen kişinin aşırı soğuktan etkilenmesi ya da sağlık problemleri yaşaması doğrultusunda bu problemler ortaya çıkar. Genellikle ilaç tedavisiyle ve egzersizlerle desteklenerek bu durum ortadan kalkar. Aynı zamanda kadınlar idrar kaçırma problemini vücutta oluşan problemler nedeni ile ya da vücuda etki eden dış etmenlerden dolayı yaşarlar.

1- Vücut Problemlerinden Dolayı İdrar Kaçırma

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

 • Atıl hormon problemi
 • Pelvik kaslarındaki zayıflık
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Prostat oluşumu ve büyümesi
 • Kronik solunum yolu rahatsızlıkları
 • Doğumun sırasında vajinanın yıpranması
 • Menopoz
 • Kabızlık problemi

İlginizi Çekebilir :Ters İlişki Hakkında Sorulamayan Sorulara Açık Cevaplar!

2- Dış Etmenlerden Dolayı İdrar Kaçırma

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

 • Radyasyon tedavisi görmek
 • Vajinal bölgede yaşanan ameliyatlar
 • Soğuğa maruz kalmak
 • Kaslarda geçirilmiş olan müdahaleler
 • Su sesi

Bu gibi vücut içerisinde yaşanan problemlerden dolayı ve dış etmenlere bağlı olarak idrar kaçırma problemleri ortaya çıkar.

 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Egzersizleri

YouTube video

Kadınlarda idrar tutamama problemlerinin çoğu doğru egzersizlerle ortadan kaldırılır. Bu egzersizlerin amacı, pelvik bölgesindeki uyuşmuş ve tembelleşmiş kasların çalıştırılmasıyla idrar probleminin önüne geçilmesidir. Bunun için kişiler yeme konusunda da dikkatli davranarak egzersizlerini daha doğru yapmaları gerekir. Bu egzersizlerin idrar problemine çözüm olabilmesi için gün içerisinde belirli saatlerde ve her zaman olacak şekilde istikrarlı yapılması gerekir. Kadınlarda idrar kaçırma egzersizleri şu şekildedir;

1- Genital Bölgedeki Kasları Çalıştırma

YouTube video

Kadınların idrar problemini ortadan kaldırabilmesi için egzersiz tercih ettiklerinde genital bölgede çalışmaları gerekir. Tıpkı idrar ihtiyacınızı giderir gibi hareketleri takip eden egzersizleri belirli sayılarla kalkıp oturma şeklinde uygulamanız gerekir. Bu sayede kalça kısmındaki ve genital bölgedeki kaslar sıkılaşır. Buda idrar kaçırma problemini zamanla önler.

2- Genital Bölgenin Kasılmasını Sağlamak

Genital bölgenin kasılmasını sağlayarak sıkılaşmasına ve idrar kaçırma probleminin çözülmesine yardımcı olursunuz. Bunun için belirlediğiniz bir sandalyeye dik bir şekilde oturup sadece genital bölgenizi 5 saniyelik aralıklarla kasın. Bu işlemi yaparken ayak kısmınız hareket etmemelidir. Egzersiz, her gün olacak şekilde 5 saniyede bir 10 defa yapılmalıdır. Kişiler idrar probleminin derecesine göre gün içerisinde bu sayıyı arttırabilirler.

Kadınlarda Gece İdrar Kaçırma

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

Kadınlarda gece idrar kaçırma nedenleri, arasında bol su tüketme, yorgun olma ve tembel bir mesaneye sahip olma faktörleri rol oynar. Kadınlar, yatmadan önce bol su tüketip yatıyor ve gece tuvaletinin geleceğini düşünüp yatıyorlarsa bu durumda beyni güdülemiş ve bol su ile bu durumu desteklemiş olurlar. Bu durumdan kurtulmak için yatmadan önce tüketilecek olan içecekler bir saat önce tüketilmelidir.

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir

Aynı zamanda kişilerin yaşadığı problem mesane tembelliği probleminden kaynaklanıyorsa, bu durumda kişiler tuvalete daha sık çıkacaklardır. Problemin ilerleyen yaşlarda ilerleyeceği göz önünde bulundurularak doktor tedavisini görmesi gerekir. Ayrıca mesane probleminin bir diğer nedeni de, kasların elastikiyetini kaybetmiş olmasıdır. Mesane problemi için ayrıca egzersizlerden yardım alınmalıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Hangi Bölüm Bakar

burcu-alem_kadinlarda-idrar-kacirma-sebepleri-nelerdir
Kadınlarda idrar kaçırma şikayetleri
için bir tedavi gerekiyorsa, idrar problemine neden olan etmenlere göre farklı bölümlerde tedavi olmaları gerekir. Bazı durumlarda kadınların idrar kaçırma durumu kalp ve böbrek rahatsızlıklarından oluşabilir. Bazen de şeker rahatsızlığı gibi durumlardan dolayı idrar kaçırma problemi ortaya çıkar.

Ayrıca kişiler anlamlandıramadığı idrar kaçırma problemleri de yaşayabilir. Bu durumlarda kişiler vajinal bölgeyle ilgili bir sorun oluştuğu için üroloji bölümündeki doktorlarla iletişime geçmelidir. Ayrıca üroloji kişinin çocuk ya da yetişkin olması durumuna göre seçilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.