Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri
 • Beğen
  Loading...

Kalın bağırsak kanseri belirtileri kalın bağırsağın anatomik yapısına göre farklılık göstermektedir. Kalın bağırsak sindirim sisteminin son öğesidir. Öğütülen ve sindirilen besinler son olarak kalın bağırsağa gelir ve burada da en son sindirim gerçekleştikten sonra kalın bağırsakta en son kısımda yer alan rektuma ulaşır. Rektum besinlerin vücuttan atılması için beklediği kısımdır. Kalın bağırsak kanseri en fazla bu kısımlarda görülmektedir.

Halk arasında kalın bağırsak olarakda bilinen ve sindirim sisteminin en sonunda yer alan kısımda görülen kolon kanseri (Kalın bağırsak kanseri) insanlar arasında %5 sıklıkla görülen bir hastalıktır. Kalın bağırsak kanseri kanser türleri arasında en sık görülen kanserlerden biridir. Buna bağlı olarak kanser vakaları arasında en çok ölümün yaşandığı üçüncü kanser türüdür. Erken tanıya bağlı olarak kolon kanserinde sağ kalma oranı % 90’dır.

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri belirtileri ile muayeneye giden hastaların kişisel verilerin korunması kanunu maddesi kapsamında onayı alır. Rektum kanseri hedefe yönelik tedavi yöntemleri için özellikle yılda bir kez muayene şarttır. Gizli kan testleri yanında kolonoskopi yapılarak da kolon kanseri riskini görmüş olursunuz. Kolorektal kanser belirtileri nelerdir sorusunun da cevabı aynı adımları takiple bulunmaktadır.

Kalın bağırsak kanseri belirtileri hastalığın ilk evresinden itibaren kendisi dışkıda göstermeye başlar. Dışkıda kan ve sarımsı sıvı görülmesi kalın bağırsak kanseri için ilk belirtilerdendir. Eğer kanser hücreleri sol kolonda yer alıyor ise dışkının ince olması, dışkı yaparken kanama ve dışkılama düzeninin değişmesi gibi durumlara yol açar. Ancak kanser hücreleri sağ kolonda ise belirtiler sol kolondakine nazaran daha geç kendisini göstermeye başlar ve erken tanı daha da zor bir hale gelir.

Kalın Bağırsak Kanserinde Belirtiler Nelerdir?

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Kalın bağırsak kanseri belirtileri ilk olarak kalın bağırsağın sol tarafındaki anatomik yapı da kendisini gösterir. Bu anatomik yapı üzerinde kanamalar veya gözle görülebilen kanamalar ile kanserli hücreler yani tümörler kendisini göstermektedir. Bu tümörlü hücrelerin üçte biri hemoroid tedavisi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

 

Kalın bağırsak kanseri belirtiler ile kendisini gösterir ve bu belirtiler hastanın genel hayatını olumsuz şekilde etkileyen ancak tanı koymaya büyük oranda yardımcı olan etmenlerdir. Kolon kanserinde sıklıkla görülen belirtiler şunlardır;

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

 • Olağan durumlar dışında kabızlık ve ishal
 • Sürekli devam eden şiddetli karın ağrısı
 • Bağırsaklarda tam olarak boşalmama hissi
 • Sarı renkli sümüğümsü akıntı
 • Karna kramp girmesi
 • Dışkılama esnasında kanama görülmesi
 • İhtiyaç halinde bile tuvaletimizi yapamama
 • Kilo kaybı yaşanması
 • Halsizlik, yorgunluk, kansızlık ve güçsüzlük hali

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri 

Kalın bağırsak kanseri belirtilerihastalığın ilk safhalarında düşük sıklıkla ve hafif derecede görülmektedir. Ancak tedavi sürecine başlanmadığı takdirde kalın bağırsak kanseri ilerleyen safhalarda belirtiler daha fazla sıklıkta gerçekleşir ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Kalın bağırsak kanseri belirtilerikanserin erken dönemlerinde görülmemektedir. Bu sebeple düzenli aralıklarla tarama yaptırmak önemlidir. Belirtiler hastalığın ilerleyen safhalarında görülür ve artarak devam eder.

Kalın Bağırsak Kanserinin Nedenleri

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Kolon kanseri diğer kanser türlerinde de olduğu gibi genetik faktörlere de bağlıdır. Kişinin birinci derece akrabalarında kanser görülmüşse kanser riski artar. Bir diğer neden ise bireyin yaşı da önemli bir faktördür; eğer bireyin yaşı 50 ve üzeri ise kanser riski artmaktadır. Ayrıca bireylerin kalın bağırsağında bulunan iyi huylu polipler yani hücreler bazı durumlarda kötü huylu hücrelere dönüşerek kansere neden olmaktadır.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir ? Kalın Bağırsak Kanserinin Evreleri

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Kalın bağırsak kanseri belirtiler evrelere göre değişiklik gösteriyor demiştik. İşte bu evreler 5 farklı kısımdan oluşuyor. Bu evrelerde kanserin belirtileri değişiklik göstermekle birlikte hastalığın düzeyi ve evresi ile ilgili bilgiler verir.

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

1.Evre: Kolon kanserinin ilk safhasıdır. Hastalık erken teşhis edildiği takdirde kanser hücreleri alınarak hasta takibe alınır ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

2.Evre: Hastalığın bu evresinde kolon tutulumları görülmektedir. Kolonun bir kısmı alınarak hastalık tedavi edilebilir.

3.Evre: Kolonun dışında da hastalık yayılmaya başlar ancak uzaktaki hücrelere yayılma gerçekleşmez.

4.Evre: Kanserin yayılışı bu evrede giderek artar. Yayılan kanser hücreleri ameliyat ile alınır ve hastaya kemoterapi uygulanır.

5. Evre: Hastalığın son safhasıdır. Kolonun uzağında olan organlarda da kanser hücreleri görülür. Kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi uygulanır. Hastanın genel durumu giderek ağırlaşır ve vücut dayanamayacak duruma gelirse kötü sonuçlar gerçekleşir.Kalın bağırsak kanseri öldürürmü gibi üzücü sorular bu safhada hastalar ve yakınları tarafından düşünülmeye başlanır.

Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Kalın Bağırsak Kanseri Tedavisi

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Kalın bağırsak kanseri tedavisi hastanın yaşam kalitesini ve yaşam süresini arttırmaya yönelik olarak uygulanır. Ameliyat ile tedavi ilk safhalarda zorunludur. Ancak ilerleyen evrelerde cerrahi tedavi yerine kemoterapi ve radyoterapi uygulanır. Günümüzde kalın bağırsak kanserinde hastaların yaşama süresi ve tedavi oranları yükselmiştir. Kolon kanserinde uygulanan tedavi şunlardır;

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Invaziv Tedavi Yöntemi: Kolonun bir bölümünün kesilerek alınması yöntemidir. Genellikle olumlu sonuçlar veren radikal tedavi yöntemidir.

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Torbaya Dışkılama: Hasta olan kişinin kolonunun alınması sonucu bağırsağın görevini yerine getirecek bir torbanın anüse yakın bir kısma yerleştirilir ve hastanın dışkılaması sağlanır.

İlginizi Çekebilir:  Ters İlişki Hakkında Sorulamayan Sorulara Açık Cevaplar! Ters İlişki Kolon Kanseri Yapar mı?

burcualem-kalin-bagirsak-kanseri-belirtileri

Kalın bağırsak kanseri tedavisi olan kanser türlerindendir. Geç kalınmadığı takdirde tedavi ile hastalıktan kurtulmak mümkün. Bunun için yapmanız gereken kalın bağırsak kanseri belirtileri göstermeye başladığınızda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmektir. Sizlerde kalın bağırsak kanseri öldürürmü gibi sorularla muhatap olmak istemiyorsanız düzenli sıklıkta tarama yaptırmayı unutmayın.

denizli escort