Kan Vermek Caiz mi | Kan Vermenin Dindeki Yeri Nedir

kan-vermek-caiz-mi
  • Beğen
    Loading...

İslam dininde kan vermek caiz mi konusu dini ve hukuki olarak hükümler içerir. Kuran-ı Kerim’de genel olarak helal ve temiz şeylerin yenmesini helal, pis ve kötü şeylerin yenmesini haram kılmıştır. Bakara, Maide ve Araf Sürelerinde yer alan ayetlerde açıkça ifade edilmiştir. Bunun yanında domuz eti, ölmüş hayvan, akıtılmış kan, şarap ve Allah’tan başkası için kesilen hayvanların haram olduğunu açıkça belirtmiştir.

Allah Müslümanlara zaruret hali bulunmadıkça haram kılınan yiyeceklerin yenmesini yasaklamıştır. Eğer açlık, susuzluk, şiddetli hastalık gibi zaruret hallerinde bu gibi haramları Allah mubah kılmıştır. Açlık, susuzluk, şiddetli hastalıklar insan yaşamını büyük derecede ölümle sonuçlanacağı zaman yenmesi gerektiğini ayetlerinde belirtmiştir. Kan vermek sünnet mi sorusu da bu konu içerisinde merak edilen sorulardan birisidir.

Kan Vermek Caiz mi | Kan Vermenin İslam’da Yeri

Kuran-ı Kerim’de kan vermek caiz mi sorusuna net olarak cevap verildi. Bundan hareketle kan bağışını ticari anlamda alım satımını yasaklamıştır. Çünkü bu süreçte kan bağışı hukuki anlamda mal sayılacağı görüşü savunulur.

kan-vermek-caiz-mi

Hz. Peygamber kan bedelinin yasaklandığını ve Allah bir topluma bir şeyin yenmesini haram kıldığı zaman bedelini de haram kılmıştır. Bu Ayetten yola çıkarak kan nakli, kan aldırma, kan tahlili gibi işlemler bu çerçevenin dışında kaldığı için yasaklar arasına girmiyor.

Tedavi amacıyla kan ihtiyacı olan kişiye kan veren kişi bunun karşılığında herhangi bir ücret alırsa dinen haramdır.

Dinimizde Kan Vermek Neden Haram

kan-vermek-caiz-mi

Kan vermenin dini hükmü birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılan bir konudur. Allah Kuran-ı Kerim’de kan vermek caiz mi sorusuna ayetleriyle açıkladı. Ölü eti, kan ve domuz etini yemeyi haram kılmıştır. Her kim bu yasaklı şeylerden yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına yemeden ve haddinizi aşmadan bir miktar yemesinde günah yoktur. Şüphe yok ki Allah çokça bağışlayan, çokça esirgeyendir.

kan-vermek-caiz-mi

Allah kan vermek caiz mi sorusunu ayetlerinde açıkladı. İslam alimleri bu yasağın sınırlarını açıklayarak dinen helal olan işlemleri belirmiştir. İnsan vücudunun herhangi bir uzvunu istismara açık olacak şekilde ticarete sunması haramdır. İslam dini kan vermeyi insan hayatını tehlikeye atacağı ve ticarete meyil edeceği şekilde kullanmasını haram kılmıştır. Kanın satılması haramdır.

Kan Vermek Caiz mi ? Kan Vermek Orucu Bozar mı?

kan-vermek-caiz-mi

Kan vermek caiz mi ve kan bağışı orucu bozar mı? Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre orucu bozan haller net şekilde ifade edildi. Vatandaşlar ise kan vermenin ve kan aldırmanın oruca zarar verip vermeyeceğini merak ediyordu.

Bu konu ile alakalı olarak ticareti kazanç sağlamadığı sürece kan verebilir şeklinde açıklayan Diyanet kan bağışı oruca etkisine açıklık getirdi. Kan vermek orucu bozmaz. Hz. Peygamber oruçlu bulunduğu sırada kan vermiştir. Ayrıca Hz. Peygamber üç şey orucu bozmaz: Kan aldırmak, kusmak ve ihtilam olmak şeklinde buyurmuştur.

kan-vermek-caiz-mi

Oruçlu iken kan verirken herhangi sağlık problemi yaşanmamalıdır. Kan verirken sağlığınızı yitirerek orucunuzu tehlikeye atmış olursunuz. Bu durum sizin orucunuzu bozmaya kadar götürür. Bu nedenle çok zaruri durumların dışında kan verme işleminizi oruç olmadığınız bir zamana ertelemeniz çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü oruçken vücudumuz zaten normal bir zamana kıyasla daha bitkin ve halsiz olmaktadır. Kan vermek gibi bir işlem de halsizliğe yol açan unsurlar arasında yer almaktadır. Bu iki durum birleştiği zaman istenmeyen sağlık problemleri ile karşılaşılması muhtemel olacaktır.

Adetliyken Kan Vermek Caiz mi

kan-vermek-caiz-mi

Konu ile alakalı merak edilen sorulardan biri de Adetliyken kan vermek caiz mi sorusudur. Adetli iken kan bağışında bulunmanın dinen herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat olası bir sağlık problemi ile karşılaşmamak adına kan değerlerinin ölçülmesi gerekmektedir. Vücudun kan kaybı yaşadığı bu dönemde bir de kan bağışında bulunmak vücuda olumsuz etkilerde bulunabilir. Bu nedenle adet döneminden sonra bu işlemi gerçekleştirmek daha faydalı olacaktır.

Kan Vermenin Faydaları

kan-vermek-caiz-mi

Bilindiği üzere insan vücudu için kan vermenin faydaları birden fazladır. Bu faydaları ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Kan verme işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman vücudunuzda yer alan kan hücreleri yenilenir. Mevcut kan hücrelerinin yenilenmesi de daha güçlü ve bağışıklığı daha yüksek bir vücuda sahip olmamızı sağlar.
  • Baş ağrısı sorunlarını büyük oranda çözer.
  • Düzenli olarak kan vermek kalp krizi riskini yüzde 90 oranında azaltır.
  • Kanda bulunan yüksek yağ oranının düşmesine neden olur.
  • Yüksek tansiyona da iyi geldiği bilinmektedir.
  • Stresin azalmasına yardımcı olur.
  • Taze kan üretimi tetiklenmiş olur.

Eğer yazımızı beğendiyseniz Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir? konulu yazımıza da göz atarak duha suresi hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.