Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur? 7 Farklı Karbonhidrat Besini!

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur
  • Beğen
    Loading...

Diyet araştırması sırasında özellikle karbonhidrat hangi besinlerde bulunur merak edilir. Fazla kiloların temel kaynağı olarak karbonhidrat görülür. Peki gerçekten karbonhidratlar bu kadar zararlı mıdır? Hangi besinlerde karbonhidrat bulunduğu görerek diyet listenizi oluşturmanız kolaylaşacaktır. Karbonhidrata dair tüm merak edilenleri yazı içerisinde bulabilirsiniz!

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur| Karbonhidratlar Tablosu

Karbonhidrat nedir ile başlamak doğru olacaktır. Karbonhidrat, vücut için gerekli olan enerji kaynağı sağlayan besin türleridir. Protein, yağ grubu ile birlikte üçüncü gruptur. Yenilen birçok besinde çoğunlukla karbonhidrat bulunur. Tam tahıllılar, meyveler, sebzeler, tatlılar bulunan birkaç enerji kaynağıdır. Kompleks karbonhidratlar fazla tüketildiğinde olumsuz durumlara neden olur. Bundan dolayı karbonhidrat diyeti belirlerken yönlendirici olmaktadır.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Karbonhidratlar tablosu kısa sürede besin içerisinde bulunan değerleri hemen görmenizi sağlayacaktır. Hangi besinlerde karbonhidrat bulunur sorusunun cevaplandığı yazı içerisinde birçok besini görmeniz mümkündür. Karbonhidratların vücut düzeyinde etkin olarak rol oynadığı alanlar bulunur. Hayatımızdan tamamen çıkarılması önerilmezken kullanım esnasında miktarlarına dikkat etmek gerekir.

1- Beyaz Ekmek

Karbonhidrat hangi besinlerde bulunur konusuna ilk olarak beyaz ekmek ile başlanabilir. Beyaz ekmekte besin değeri şeker olarak bulunur. Fazla tüketilmesi sonucunda kilo ve sağlık açısından olumsuz durumlara yol açacaktır. Zararlı karbonhidrat içeren besinler arasında ilk sırada yer alır. Genellikle doktor ve diyetisyenler tarafından dikkatli bir şekilde beyaz ekmek tüketimi önerilir.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Zararlı karbonhidrat içeren besinler tüketildiğinde uzun vadede kişilere sağlık problemleri doğurmaktadır. Bu liste içerisinde yer alan besin türlerinin çok az tüketilmesi ya da tamamen listeden çıkarılması önerilir. Diyet sırasında beyaz ekmeğin tamamen çıkarılması da bundan dolayıdır. Beyaz ekmek yerine çavdar ve kepekli ekmek tüketimi seçilebilir.

2- Meyve Suyu

Dışarıdan bakıldığında her ne kadar iyimser gibi dursa da meyve suları oldukça zararlıdır. Karbonhidrat hangi besinlerde bulunur yanıtı karbonhidratlar tablosu içerisinde yer alır. Meyve suları da zararlı olarak bahsedilen karbonhidrat grubundadır. Fazla tüketimi şeker, kilo gibi problemleri ortaya çıkaracaktır.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

İçerisinde katkı maddeleri ve şeker miktarının çok bulunması ile karbonhidrat içeren besinler arasındaki meyve suları kısa süreli etki yapar. Kan şekerini bir anda yüksek seviyeye çıkarır. Ancak kısa süre içerisinde de kan şekeri hızla düşer ve kişilerde açlık hissi doğurur. Döngü sonrasında vücut içerisinde fazla şeker birikmesi ve açlığa bağlı olarak sık yemek tüketimi görülür. Meyve suyu yerine meyvenin direkt olarak tüketilmesi daha doğrudur.

3- Pirinç

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Karbonhidrat hangi besinlerde bulunur, Türk mutfağında geniş bir yeri olan pirinç bunlardan birisi mi hiç merak ettiniz mi? Eğer öyleyse evet, pirinç bir karbonhidrat besinidir. Pirinç, bahsedilen diğer iki besine göre nişasta bazında karbonhidrat içerir. İyi karbonhidratlar listesi içerisinde doğru tüketildiği takdir de yer alabilir. Şeker gibi büyük zararı olmasa da kontrolsüz tüketimi ile kimi sorunlar ortaya çıkabilir.

4- Patates

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Patates için hangi besinlerde karbonhidrat bulunur diye sormaya gerek yoktur. Genel olarak nişastalı yapısı ile bilindiğinden doğrudan karbonhidratlar listesinde yerini alır. Kontrollü tüketimi ve doğru pişirme yöntemleri ile iyi karbonhidratlar listesi kategorisinde verilebilir. Vücut üzerinde etkileri uzun vadede enerji sağlamak olarak ortaya çıkar. İyi karbonhidratlar genel olarak vücuda enerji sağlamak ile görevlidir. Sindirim sistemi tarafından yavaş emilmesi uzun süreli tokluk yaratır.

5- Bakliyatlar

Karbonhidratlar hangi besinlerde bulunur? Eğer diyetiniz için araştırıyorsanız ve kesinlikle tüketilmesi gereken besin grubunu merak ediyorsanız cevabı bakliyatlar olacaktır. Protein hangi besinlerde bulunur ile cevabının karıştırıldığı görülür. Ancak bakliyatlar (fasulye, nohut, mercimek) direkt olarak karbonhidrat grubunda yer alır.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

İyi karbonhidrat içermeyen besinler vücuda her açıdan zararlı olabilmektedir. Ancak bakliyatlar gibi sağlıklı tüketimi sağlayacak olan besin türlerinin getirisi fazladır. Bakliyatlar içerisinde lif barındırdığından diyet listeleri içerisinde de sıklıkla bulunur. Bunun yanı sıra lifin vücut kasları ve tok tutma konusunda etkileri de oldukça büyüktür.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Karbonhidratların tamamının yanı sıra iyi karbonhidratlar hangi besinlerde bulunur? Bu konuda uzmanlar tarafından ortak olarak verilen cevap bakliyalar olmaktadır. Belirli porsiyon aralıkları ile tüketilmesi önerilir. Hiçbir şekilde zararı olmadığı gibi farklı yemek tarifleri içerisinde kullanılması yemek masalarını da zenginleştirir. Kişiyi az bir porsiyonla dahi tok tutar, enerji ihtiyacını sağlar.

6- Muz

Muz, karbonhidrat grubu arasında özellikle ara öğünlerde tüketilmesi önerilen gıdalar arasında bulunur. Yağ hangi besinlerde bulunur sorusuna hitaben muz içerisinde %3 oranında bulunduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ancak %94 gibi büyük bir kısmı karbonhidrattan olur. Kalan %3 lük kısmı da proteinler oluşturur.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Karbonhidratlar hangi besinlerde bulunur, muz bunlardan birisi midir? Bu konulara hitaben muz meyvesi içerisinde farklı vitaminlere de sahiptir. B ve E vitamini bulunduran birçok karbonhidrat gibi enerji sağlanmasını doğal yollarla karşılar. Ana öğünler arası enerji kaybı yaşandığında sade bir muz dilimi tüketimi sizi idare edecektir. Zararlı meyve suları yerine doğal olan meyve tercihinde bulunmanız sizler için iyi olacaktır.

7- Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur| Yulaf

Diyetlerin vazgeçilmez unsuru yulaflar da karbonhidrat gurubunda yer alır. Karbonhidratların iyi huylu olarak adlandırılan listesi içerisinde bulunur. İçeriği neredeyse tamamen lif içerdiğinden sindirim esnasında sorun teşkil etmez. Aksine yavaş sindirim oluşmasından dolayı uzun süreli enerji gereksinimini karşılar. Böylece acıkma hissi kişilerde daha az oluşmaktadır.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Diyetlerinize karbonhidratlar hangi besinlerde bulunur merakına yanıt olarak verilen bu besinlere göre yön verebilirsiniz. Zararlı karbonhidratlardan uzak durmalı ya da azaltmalısınız. Bunun yanı sıra karbonhidrat ihtiyacını tamamen kesmek vücudunuzu dirençsiz kılacaktır. Enerjiden yoksun bir halde bulunmanız sağlığınızı tehlikeye sokar. İyi olarak adlandırılan karbonhidratları tüketerek dengeyi kurabilirsiniz.

karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur

Diyet uygulayan bireyler genellikle salatalara öğünlerinde yer vermektedir. Maş Fasulyesi Salatası ise besin değerleri ile tam bir diyet öğünü olarak yer alır. Gerek tok tutması gerekse kolay sindirilmesi açısından oldukça uygundur. 4 Adımda Maş Fasulyesi Salatası Nasıl Yapılır yazımıza bakarak sizler de uygulayabilirsiniz. Diyet yapmayan kişiler de rahatlıkla tüketebilir.