«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. Sağlık Bakanlığı’nın Karbonmonoksit Zehirlenmesi Uyarısı!

Sağlık Bakanlığı’nın Karbonmonoksit Zehirlenmesi Uyarısı!

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Özellikle kış mevsiminde sıkça karşılaşılan bir durum olan karbonmonoksit zehirlenmesi ile ilgili alabileceğiniz önlemler oldukça basit. Sağlık Bakanlığı da bu konuda harekete geçerek vatandaşların olası bir zehirlenme durumuna karşı bilinçli olmalarını sağlayan bildiriler yayınladı.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Önemle uyarıda bulunulsa da ihmaller zehirlenmelere yol açıyor ve maalesef ki can alıyor. Özellikle soba yanan evlerde gece vakitlerinde ortaya çıkan bu durum gerçekten üzücü sonuçlara neden oluyor. Bu konuda daha fazla önlemin alınması ve evde yaşayanların bilinçli olması gerekiyor.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Sağlık Bakanlığı uyarıları arasında karbonmonoksit zehirlenmesi nedir, zehirlenmenin nedenleri ve belirtileri de yer alıyor. Gelin bu uyarı ve tavsiyelere daha detaylı bir açıdan bakalım.

Karbonmonoksit Zehirlenmeleri Neden Dolayı Meydana Geliyor?

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Karbonmonoksit zehirlenmesi durumu özellikle kış aylarında ülkemizde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu yüzden de bazı yetkili kişiler önlem amaçlı bir bildiri hazırlayarak vatandaşların bu konuda temkinli olmalarını sağlıyor.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Bazı ihmalkarlıklar neticesinde evlerin soba, şofben gibi bacalarından çıkan zehirli gazlar sonucu hayatını kaybeden pek çok kişi bulunuyor. Bunun için de bir takım önlemlerin alınması şart koşuluyor.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Bakanlık da bu konuda gelen ihbarları değerlendirerek veya gaz zehirlenmelerinden dolayı gerçekleşen ölümleri durdurmak adına ilk adımı attı. Sigara ve karbonmonoksit zehirlenmesi de bakanlığın gündemindeki konulardan olup mutlaka dikkat edilmesi için birçok uyarıda bulunuldu.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Yayınlanan bildiride karbonmonoksit gazı ile zehirlenme vakalarının başlıca nedenlerine de yer verildi. Bildiriye göre zehirlenmelerin başlıca nedenleri arasında kapalı ortamda yer alan açık bacalar, iyi temizlenmemiş soba bacaları ve şohbenlerdeki gaz sızıntıları gösteriliyor.

CO Maddesinin Oluşturduğu Karbonmonoksit Zehirlenmesini Önlemenin Yolları

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Sağlık Bakanlığı tarafından özenle hazırlanan bildiride zehirleme ihtimali olan gaz hakkında bir takım detaylara da yer verildi. Buna göre gazın kokusuz ve renksiz olduğunun da özellikle altı çizildi. Karbonmonoksit gazı aynı zamanda yanıcı özelliğe de sahiptir ve bunun yanı sıra ağızda herhangi bir tat da bırakmamaktadır.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Tüm bu tanımlamalar neticesinde gazdan zehirlenme vakalarında büyük artış yaşandığına dikkat çeken Bakanlık yetkilileri vatandaşları uyarıyor. Gazın renksiz, tatsız ve kokusuz olması fark edilebilir olma özelliğini de doğrudan yok ediyor. Bu yüzden de kış mevsimine girmeden evvel bacaların temizliğinin özenle yapılmış olması gerekiyor.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri

YouTube video

Sağlık Bakanlığı uyarıları arasında olası bir zehirlenmeye karşı bazı belirtilere dikkat edilmesinin gerekli olduğunun da altı çiziliyor. Dokulara oksijen gitmemesi ile başlayan kötü süreç hakkında uyarılara dikkat edilmesi gerekiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=OoqPA2eSV0M

Özellikle zehirlenme belirtileri arasında şiddetli bir baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gösterilebilir. Sinsiliği ile kendini belli eden zehirlenme durumuna yönelik yapılması gerekenler de sıralandı.

https://www.youtube.com/watch?v=OoqPA2eSV0M

Karbonmonoksit zehirlenmesi Halk sağlığı konusunda standartlara uygun önlem malzemeleri kullanılması ve gereken yerlere dağıtılması da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda yer alıyor.  Bu konuda açık havaya çıkmanın çok gerekli olduğu vurgulanmıştır.

Buna göre tam olarak karbonmonoksit gazından zehirlenme halinde öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna ulaşım sağlanması gerekiyor. Zehirlenen kişilerin derhal gazın bulunduğu ortamdan uzaklaştırılması da büyük önem taşıyor.

Gazın başka kişilerce de solunmasını önlemek için gazın salındığı ortamın güvenli bir şekilde tutulması gerekiyor. Karbonmonoksit gazı yanıcı bir etkiye de sahip olduğundan ortamda ateş ve yanıcı maddelerin yer almamasına da dikkat edilmelidir.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Kaç Ppm

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Karbonmonoksit zehirlenmesi incelendiğinde ortaya çarpıcı oranlar çıkmaktadır. Özellikle zehirlenme gerçekleşmeden önce yüksek oranda ppm değeri çıkması korkutuyor.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Zehirlenme gerçekleşmeye başladığında ilk önce şuur kaybı yaşanıyor. Ardından kişiye ulaşılamazsa acil müdahale edilemezse ölüm tehlikesi başlıyor. Bu noktada hasta acil tedavi edilmelidir . Aksi takdirde solunum duracak ve tüm organlar iflas ederek kişinin ölümü gerçekleşecektir.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Ppm değeri olarak 1 saatte 25 ppm değerinin üzerine çıkarsa zehirlenme durumu başlar. Bu oranın azalması için hava ile nefes yollarının bağı kesilmelidir. Bunun için ortamda bulunan ince bez ya da kıyafetlerden yararlanılabilir.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Tedavi

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Karbonmonoksit zehirlenmesi ilk yardım konusunda bilinçli kişilerce birinci adım olarak yapılabilir. Özellikle kişinin bolca hava alması sağlanmalıdır. Asla yemek ve içilecek besinler verilmemelidir.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Tedavi sürecin de hastanede öncelikle hiperbarik oksijen ile kişinin HBO endikasyonu belirlenir. Şayet düşük değerlere ulaşılırsa 4 saatlik bir sürede yüzde yüz saf oksijen verilir.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Nöbet geçiren hastaya standart nöbet algoritmi uygulanmalıdır. Bu sayede kişi normale dönebilir. Karbon monoksit vücuttan atılana kadar işlemin devam etmesi önemlidir. Senkop geçiren hasta üzerine HBO değerlerine bakılmalıdır. Başka testlerde yapılarak tedaviye başlanılmalıdır.

burcu-alem-karbonmonoksit-zehirlenmesi

Yazı içinde karbonmonoksit ile ilgili tanı, belirti ve tedavi süreçlerine değindik. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Ayrıca besin zehirlenmesi yazımızı okuyarak zehirlenmelere karşı önlem alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *