Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Bilgece Bilgece - - 8 dk okuma süresi
3 0

Kawasaki hastalığı 1967 yılında ilk kez kendini Japonya’ da göstermiştir. Hastalığın tanısını Japon çocuk hastalıkları uzmanı olan Dr. Tomisaku Kawasaki koymuştur. Hastalık ilk olarak çocuk hastalarda meydana çıkarak büyük kayıplara ve ağır hasarlara yol açmıştır. Hastalığa Kawasaki sendromu olarak ikinci bir isim verilmiştir ve tedavi edilmediği durumlarda hayati organlara da ağır hasarlar vermektedir.

YouTube video

Bu hastalık genel olarak kalbi beslemekte olan koroner atardamarlar ile diğer orta büyüklükteki damarları da tehdit etmektedir. Hastalığın damarlara verdiği hasar damarların genişlemesine ve iltihaplanmasına sebep olmaktadır. Japonya da ve tüm dünyada görülen bu hastalık ise beş yaşından küçük çocukları hedef almaktadır.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki hastalığı nadiren de olsa üç aydan küçük ve beş yaşından büyük çocuklarda da görülmektedir. Hastalık kendini yılın her mevsimin de gösterse de en sık kış ve ilk bahar mevsiminde ortaya çıkmaktadır. İstatistiklere göre en çok erkek çocuklarda görülen bu hastalığın sebebi ise bilinmemektedir.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Hastalığa maruz kalanların daha çok genetik olarak yatkınlıkları olmaktadır ve bağışıklık sistemi çok zayıftır. Bu hastalık karşımıza virüs ve bakteri tarzında çıkmaktadır. Bu tür virüs ve bakteriler ise kalp damarlarını tehdit ederken iltihaplanmaya da neden olmaktadır. Hayati organı tehdit eden bu hastalık önlenebilir bir hastalık değildir ve nadiren de olsa kendini tekrar gösterebilmektedir.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki hastalığı her çocukta kendini uzun günler göstermemektedir ve çoğu zaman hastalığın teşhisi zor olmaktadır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında görülen kalp rahatsızlıkları tedavi gören çocukların çok azında ortaya çıkmaktadır. Hastalığın hızlı ilerlemesi ve ortalama iki hafta için de istenmeyen durumlara sebep olması, kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bir yaşından küçük çocuklarda semptomları belli belirsiz olması nedeni ile tedavide olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Uygulanması gereken tedavilerin gecikmesi durumunda çocuklar çok zor durumlara maruz kalmaktadır. Belirtileri fark etmek ve erken teşhis tedaviyi kolaylaştırırken çocuğun hayatını da kurtarmaktadır.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Üç aşamada ilerleyen hastalığın ilk evresi yüksek ateştir ve 39 derece ve üzeri olarak görülmektedir. Kawasaki hastalığı belirtileri nelerdir Sorusunun cevabı ise aşağıdaki maddelerde mevcuttur.

 • Boğazda kızarıklık.
 • Ağız kenarında ve dudaklarda kızarıklıklar.
 • Gözlerde kızarma ve yanma
 • Gövde de kızarıklık
 • Kasık ve bacaklarda döküntü.
 • Lenf bezlerinde büyüme görülmektedir.
 • Normalden kırmızı dil.
 • El ve ayaklarda kızarıklık görülmektedir.
 • İshal ve kusma.
 • Baş ve karın ağrısı.
 • Eklem yerlerinde şişlik ve şiddetli ağrı.
 • El ve parmak uçlarında soyulmalar meydana gelmektedir.

Hastalığın son aşamasında ise görülen belirtiler ortadan kalkmaktadır. Bunun yanında düzenli bir şekilde tedavi uygulanan çocuklarda kalp rahatsızlıkları görülmemektedir. Hastalık kendini gösterirken kalp duvarında iltihaplara neden olsa da en büyük hasarı kalp damarlarını genişleterek vermektedir. Birçok çocuğun maruz kaldığı bu hastalık günümüzde de kendini yer yer göstermektedir.

Kawasaki Hastalığı Tedavisi Nedir?

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki hastalığı tanısı konulabilmek için çocuklarda ki belirtileri en iyi şekilde gözlenmesi gerekmektedir. Uzman doktorlar tarafından özel klinik bulgulara bağlı olarak tanı konabilir. Özellikle hastalığın ilk belirtisi olan yüksek ateşin yanı sıra diğer belirtiler de tanı sırasında üzerine durulan belirtilerdir. Genel belirtilerden dördünün çocukta görülmüş olması tanı konmasına yeterli olacaktır.

Bebeklerde Yakalama Refleksi

Hastalığın tedavisi tanı konulduktan sonra izlenecek yol belirlenir ve hemen sonra tedaviye başlanır. Çoğu vaka da hastalık kendiliğinden düzelse de bazı vakalarda tedavi uygulanmadığı taktirde ortaya kötü sonular çıkmaktadır. Hızlı ilerleyen bu hastalıkta ise erken tedavi kalp damarlarına ve kalp duvarının iltihaplanmasına engel olmaktadır. Erken tedavi gören çocuklar ise kalp rahatsızlıkları olmadan hastalığı atlatmaktadır.

Her Ağlama Kolik Belirtisi midir?

Kawasaki hastalığı tedavisinde öncelikle aspirin ve yüksek dozda intravenöz immünoglobülün kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçlar hızlı ilerleyen bu hastalığın iltihaplanmasını gidermek üzere uygulanmaktadır. Aynı zamanda hastalığın son evresinde görülen damar genişlemesini de engellemektedir. Çoğu hasta da uygulanan bu tedavi yeterli olmaktadır.

Bebeklerde Yakalama Refleksi

Uygulanan bu tedavi yönteminin işe yaramadığı vakalarda ise alternatif tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Damar içi kortikosteroid verilmesi uygulanan alternatif tedavilerden birisi olmaktadır. Özellikle ise koroner arter anevrizmalarında kortikosteroid sıklıkla uygulanan ilaçtır. Halk arasında kortizon olarak da bilinen bu uygulama yöntemi iltihapların azalmasına yardımcı olmaktadır. Tedavi başladıktan sonra 24 ila 48 saat içinde yüksek ateş giderilmektedir. Bu noktada uygulanan aspirinin dozu artırılmaktadır. Tedavi sırasında verilen aspirinin diğer bir özelliği ise damarlardaki kanın pıhtılaşmasını önlemektir. Uygulanan tedavilerde kullanılan ilaçların yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkiler ise baş ağrısı, kas ağrısı ve nadiren de olsa beyin zarı iltihabı olarak görülmektedir.

Koronavirüs Kawasaki Hastalığına Neden Oluyor Mu ?

Koronavirüs Kawasaki Hastalığına Neden Oluyor Mu

Koronavirüs Kawasaki Hastalığına Neden Oluyor Mu

Kawasaki hastalığı bir tür virüs kaynaklı metabolizma hastalığıdır. Çocuklarda görülen kalp krizinden kaynaklı ölümlerin çok büyük bir çoğunluğu kawasaki hastalığı virüsü kaynaklıdır. Bu noktada günümüzde büyük bir felakete dönüşen virüsal hastalık Koronavirüs Kawasaki Hastalığına Neden Oluyor Mu sorusu gündeme gelmiştir. Evet. Koronavirüs Kawasaki hastalığı oluşmasına neden oluyor.

Kawasaki Hastalığına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Coronavirus, Covid-19 or air pollution concept

Kawasaki ile mücadele için ailenin kişisel ve çocuğunun bakımına özen göstermesi gereklidir. Bu noktada çocukta 5 gün boyunca düzelmeyen ateş, vücutta lekelenme ve buna bağlı olarak halsizlik görülmesi durumunda derhal hastaneye başvurmaları önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.