Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Beslenme ve Diyet
  4. »
  5. Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? 5 Maddede Faydaları!

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir? 5 Maddede Faydaları!

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
1 0
keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Keçiboynuzunu severek tüketen ve tüketmek isteyen kişiler için keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmez. Keçiboynuzu eski çağlardan günümüze kadar kullanılan, her derde derman olan bir bitkidir. Günümüzde harnup olarak da bilinmektedir.  Sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin en sevdiği atıştırmalık olan keçiboynuzu, tadının tatlı olması sebebiyle tatlı krizlerine olumlu bir şekilde etki etmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=n1PXAJcgppY

Keçiboynuzu günümüzde farklı şekillerde tüketilmektedir. Bunlardan en fazla tercih edileni ise tüketimi gelenek haline gelmiş keçiboynuzu pekmezidir. Bunun yanında atıştırmalık olarak da kullanılan keçiboynuzunun toz halini de kullanmak mümkündür.  Keçiboynuzunun pek çok çeşidinin olması ve pek çok faydasının bulunması sebebiyle sıkça tüketilen ve sevilen besinler arasındadır. Keçiboynuzu faydaları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Keçiboynuzunun Faydaları ve Keçiboynuzu Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzunun faydaları hakkında araştırma yapan kişiler birçok bilgiye ulaşabilir. Keçiboynuzu içerdiği yüksek düzeyde vitaminler açısından çok değerli bir bitkidir. Aynı zamanda kalorisiz olma özelliği vardır ve bu durum sebebiyle sağlıklı beslenen ve zayıflamaya çalışan kişilerin bir numaralı besinidir. Zayıflama noktasında yardımcı olur. Yüksek düzeyde zengin bir besin değeri kaynağı olan bitki olduğu için doğal olarak tüketilir. İçerisinde potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bulunduran keçiboynuzu yüksek besin değeriyle vazgeçilmezler arasındadır.

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir
Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu faydaları:

  • Mükemmel bir antioksidandır, bağışıklık sistemini koruyarak vücudu güçlendirir.
  • Hastalıklara karşı şifa kaynağıdır, kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığını korur.
  • İçerisinde bol miktarda lif barındırdığından sindirim sistemini de düzenler.
  • Diyabet hastalığına karşı etkilidir, kan şekerini düzenler.
  • Kanser riskini azaltır, diş etlerini korur.

Tam bir enerji deposu olan keçiboynuzunu tüketerek tüm gün zinde kalabilirsiniz.

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Keçiboynuzu faydaları cinsel gücü artırmada da etkilidir. Keçiboynuzunun bilinen zararlarına bakılacak olursa her üründe olduğu gibi fazla tüketim sonucu olumsuz durumlarla karşılaşabilmek mümkündür.  Bol lifli bir yapısı olduğundan fazla kullanımı ishale yol açabilir. Hamile olan kişilerin tüketimine dikkat etmesi ve bilinçli kullanması gerekmektedir. Bunun dışında keçiboynuzunun çok fazla yan etkisi bulunmamaktadır.

1- Keçiboynuzu Suyunun Faydaları

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Her derde deva olan keçiboynuzunun faydaları suyunu içmekle bile etkisini göstermektedir. Keçiboynuzu kürü olarak bilinen tarifi içerek vücudunuza giren mikroplar ile savaşacaksınız. Öksürüğe iyi gelen ve balgam söktürücü özelliği olan keçiboynuzu suyu ödem problemlerine de iyi gelmektedir. Keçiboynuzu kürünü taze bir şekilde tüketmeniz ve birer hafta arayla içmeniz gerekmektedir.

2- Keçiboynuzunun Faydaları : Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır?

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Keçiboynuzu kürü yapmak için önce malzemelerin bulundurulması gereklidir. Aktarlardan veya marketlerden keçiboynuzu alın. Yarım litre içme suyunu ocağa koyun ve kaynatın. Altını kıstıktan sonra içerisine 6-7 adet keçiboynuzunu atın, 1- 2 dakika daha kaynatın ve ardından ocağın altını kapatın. 20 dakika demledikten sonra süzün ve ılık bir şekilde tüketin.

3- Keçiboynuzu Çekirdeği Faydaları

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Keçiboynuzunun faydaları ve çekirdeğinin faydaları araştırıldığında birçok hastalıkta ilaç niyetine kullanıldığı görülmektedir. Keçiboynuzu çekirdeği aşırı sert olması sebebiyle en sert çekirdek unvanını almıştır. Kansızlığa ve astım, bronşit gibi hastalıklara iyi gelen keçiboynuzu yorgunluğa ve strese de iyi gelmektedir. Keçiboynuzu çekirdeğini öğüterek toz haline getirip kahve olarak tüketmeniz mümkündür.

4- Keçiboynuzu Tozu Faydaları

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Halk arasında keçiboynuzu unu olarak da bilinen keçiboynuzu tozunun en önemli faydası çok iyi bir antioksidan olmasıdır. Vücuda giren virüsleri etkisiz hale getiren keçiboynuzu tozu hücre yenileyerek yaşlanmanızı da önler. Fazla kalsiyum içerdiğinden kemik erimesinin de önleyicisidir. Sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişiler beyaz un yerine keçiboynuzu unu kullanarak pek çok tarif yapmaktadır.

5- Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Keçiboynuzu en çok pekmez şeklinde tüketilmektedir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan keçiboynuzunun faydaları arasında kansızlığı gidermesi çok sık tercih edilmesinin bir nedenidir. Diğer faydaları arasında ise kemikleri ve diş etini güçlendirmesi, sindirimi düzenlemesi, antibiyotik etkisi göstermesi vardır. Ayrıca karaciğeri ve akciğeri temizleyerek ödem oluşumunu da engellemektedir. Soğuk algınlığına yakalanma riskini de en aza indirmektedir.

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Keçiboynuzu özü faydaları ve zararları araştırıldığında elde edilen bilgilere göre keçiboynuzu pekmezine göre daha faydalı olduğudur. Keçiboynuzu pekmezi kaynatıldığı için içerisindeki bazı vitaminleri kaybedebilir. Keçiboynuzu özü çok iyi bir balgam söktürücüdür. Nefes darlığına iyi gelir ve göğüs ağrısını azaltmaktadır. Ayrıca hafızayı güçlendirmekte ve yorgun hissiyatını ortadan kaldırıp enerji vermektedir.

Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu faydaları ve kullanımı pek çok çeşitte olmaktadır. Atıştırmalık olarak yemek isteyenler aktardan veya marketlerden keçiboynuzu alabilmektedir. Günde 2-3 adet yemek yeterlidir. Pekmezini ise sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı olarak tüketmeniz vücudunuza fayda sağlayacaktır. Keçiboynuzu özünü ve tozunu yaptığınız tariflerde kullanabilirsiniz. Keçiboynuzu çeşitlerini kullanırken aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

keciboynuzunun-faydalari-nelerdir

Besinlerin fayda ve zararları bulunabilmektedir. Özellikle besin değerleri göz önünde bulundurularak hareket edilmesi önem taşır. Her besinin fazla tüketimi doğrultusunda kilo, sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Diyetlerde özellikle kontrol edilen karbonhidrat besinlere dair bilginiz var mı? Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur? 7 Karbonhidrat Besini yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.